Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cost casa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostScurthea211, on 31 decembrie 2020 - 09:19, said:

Asta cu sa alergi sa cumperi materialele mai ieftin este un mit. Sa cumperi cu cel mai mic pret la care ai tu acces  e formularea corecta.Nu ai nici o sansa sa cumperi mai ieftin decat o face o firma care cumpara cantitati enorme de x ani si are o relatie cu furnizorii. ....

e o diferenta foarte mare intre "pretul cu care cumpara firma" si "pretul pe care-l platesti tu firmei" :)
o chestie pe care tu o poti cumpara cu 10 lei poate fi cumparata de firma de constructii cu 7 lei, dar firma iti factureaza tie 15 lei. toti vor sa obtina profit din orice, nu doar din manopera.

#38
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Daca nu o faci in regie proprie si nu ai oameni priceputi si de incredere eu cred ca cel mai ieftin iesi cu o casa standardizata facuta cu o firma care se ocupa cu asa ceva. Cauta oferte de case care sa se potriveasca cu ce vrei tu si apoi poti sa iei o decizie in cunostinta de cauza..

#39
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 09:14, said:

Sa o fac singur iese din discutie,
In cazul asta cauti pe net : uite ceva cautat la intamplare , suni si ceri detalii https://casepractice...se-de-60-70-mp/

#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu caut nimic fancy, dar vreau dimensiunile si pozitiile camerelor decise de mine. Cu aprobarea unui arhitect, desigur, e exclus un model de casa deja facut.

#41
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce voiam sa mai intreb, daca forma generala, conturul complet al casei, nu e un patrulater, ci e in forma care bate un pic spre L sau T, cresc mult costurile la aceeasi suprafata?

#42
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2020 - 12:29, said:



e o diferenta foarte mare intre "pretul cu care cumpara firma" si "pretul pe care-l platesti tu firmei" :)
o chestie pe care tu o poti cumpara cu 10 lei poate fi cumparata de firma de constructii cu 7 lei, dar firma iti factureaza tie 15 lei. toti vor sa obtina profit din orice, nu doar din manopera.

Pai si cum te numesti daca dai 15 Lei pe ceva care costa 10 in magazin? Cel putin naiv. Cand te apuci de o casa trebuie sa investesti timp.
Nu ma intelege gresit. Eu am construit in regie proprie. Stiu din propria experienta care sunt plusurile si minusurile. Pt fiecare oferta am avut 2 variante: 1 pe persoana fizica si una cu recomandare de la o firma mare. Diferentele au fost semnificative absolut de fiecare data. Suficient cat pana la pretul de magazin sa intre si o marja de profit decenta.


#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostScurthea211, on 31 decembrie 2020 - 13:20, said:

...Cand te apuci de o casa trebuie sa investesti timp....

pai hotaraste-te :). in postul anterior sustineai ca nu-i nevoie sa alergi dupa preturi bune, acum spui ca de fapt trebuie sa investesti timp (pe care sa-l petreci "alergand" dupa preturi bune)

#44
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 13:08, said:

Ce voiam sa mai intreb, daca forma generala, conturul complet al casei, nu e un patrulater, ci e in forma care bate un pic spre L sau T, cresc mult costurile la aceeasi suprafata?

Salut, eu sunt cealalta personalitate a ta, iti raspund ca sa aduc postarea mai in fata, poate iti raspunde cineva.

#45
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Normal ca vor creste costurile , cel putin la acoperis treaba e clara => mai complicat inseamna mai costisitor si binenteles cu pierderile de material de rigoare . Nu e totuna sa faci un acoperis simplu in 1-2 ape sau unul in 4- x ape .

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 12:49, said:

Nu caut nimic fancy, dar vreau dimensiunile si pozitiile camerelor decise de mine. Cu aprobarea unui arhitect, desigur, e exclus un model de casa deja facut.
Orice inseamna diferit fata de ce exista deja inseamna munca in plus si bani in plus . Poti lua un proiect gata facut care ti se potriveste si doar modifici dimensiunile incaperilor daca acestea sunt prea mici sau prea mari.

Banuiesc ca ai o idee despre cum vrei sa fie casuta , fa o schita de mana si urc-o aici sa vedem poate exista imbunatatiri la care nu te-ai gandit .

#46
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 13:08, said:

Ce voiam sa mai intreb, daca forma generala, conturul complet al casei, nu e un patrulater, ci e in forma care bate un pic spre L sau T, cresc mult costurile la aceeasi suprafata?

Costurile cresc sigur cu cat e forma mai neregulata. Substantial sau nu, depinde si de dimensiunile concrete si de proiectare si pana la urma si de perceptia fiecaruia . Orice casa are compromisuri. Trebuie sa te hotarasti ce prioritizezi.  

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2020 - 14:01, said:


pai hotaraste-te Posted Image. in postul anterior sustineai ca nu-i nevoie sa alergi dupa preturi bune, acum spui ca de fapt trebuie sa investesti timp (pe care sa-l petreci "alergand" dupa preturi bune)

Cred ca e o neintelegere la mijloc. E necesar sa alergi dupa preturi bune. Eu am spus doar ca nu trebuie sa te astepti sa cumperi cu mai putin decat ar face-o o firma, oricat ai alerga. Nu din materiale o sa faci o economie majora. E vorba de ce asteptari si ce estimari iti faci. Aici se face diferenta intre sa o termini sau sa ramana santier inca 10 ani dupa ce ai terminat primii bani. Sunt multi care se asteapta ca daca primesc o oferta de la o firma de y eur/m2 la rosu ei o sa o construiasca cu y/2  fiindca o fac singuri si practic scad profitul firmei si materialele le cumpara ei fara marja. Si de fapt  la sfarsit cand trag linie vad ca de fapt au ajuns similar cu costurile pe care le aveau cu firma.
Din santierul meu am ajuns la concluzia ca pentru a iesi mai ieftin pe cont propriu  trebuie  sa te pricepi si partea de manopera sa o cam faci singur sau oricum sa fii actorul principal in santier. Ca daca te apuci cu 4 echipe care lucreaza unele dupa altele nu faci nici o economie.
Concluzia asta se bazeaza pe comparatia intre costurile santierului meu in regie proprie cu mai multe echipe si materiale cumparate de mine si costurile de la casa vecinului care e facuta cu firma. Per m2 sunt similare.

#47
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E facut in paint si nu dupa normele unui desen tehnic. Am incercat sa fac o varianta mai de saraci ca dimensiuni, pe minimum posibil. Cifrele reprezinta dimensiunile interioare si sunt aproximate. Cele rosii sunt usi, cele verzi sunt ferestre.

Sigur mi-au scapat lucruri, dar vedem, momentan o idee rudimentara.

Peretii intre living si bucatarie, dar si intre bucatarie si dormitor vreau sa fie si ei grosi, ca cel exterior, nu pereti de-aia de dai cu pumnu prin ei.

Dormitorul e mic, stiu, dar ma intereseaza sa fie un pat si un f mic sifonier, atat. La bucatarie, la fel, aparatele de baza, strictul necesar. Nu voi sta in aceste camere decat strict pentru scopul pe care-l au. Livingul e mai mare pentru ca vor fi 2 canapele, un fel de biblioteca cu rafturi sa pun chestii, un sistem audio si vreo masuta.


Ele pot fi marite un pic, adica toata casa, cu totul, dar configuratia as prefera sa fie asta.

Attached Files


Edited by Notsure, 31 December 2020 - 15:33.


#48
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 23:44, said:

Asa, boierilor, ...

Daca as pune si arhitect, si curent, canalizare si gaze trase de la strada (10-15m) (dar fara centrala, momentan), as iesi sub 55k?

View Postcristobob, on 30 decembrie 2020 - 21:58, said:

283093,51 lei. Fix.
Cum sunt cele 2 sume ?

#49
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Din desen baia va fi cam mica .
Parerea mea e sa faci casuta mai lata de 5 , un minim 6 m - te ajuta si la baie dar si la hol ( nu vad la hol un loc de haine , papuci etc ) , in rest e ok ca si casuta , parerea mea.
Eu am facut si o camara si o mica terasa inglobata in casa , ca sa nu intru de afara direct in casuta . Binenteles cum eu gatesc numai afara ( iarna , vara , nu conteaza) , am facut bucataria cu sufrageria una intr-una , dar ideea de bucatarie separata nu e una rea .

Edited by DDooGG, 31 December 2020 - 16:37.


#50
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu prajesc mult chestii si le prajesc tare, mi-am propus sa mor de infarct pana in 60 de ani, sa nu ma mai tarasc dupa. Deci o bucatarie in living mi-ar baga fum in canapele, obiecte.

Da, m-am gandit ca e cam mica baia, de asta ziceam ca e flexibil planul. As lungi in sus, dar as ajunge cu sufrageria la 6x4, incerc sa evit divizibilele din cauza sistemului audio, dar pot largi si livingul, sa ajung la 6x4.5.

La dormitor si la bucatarie am pus geamuri pe parti cat de cat opuse, sa pot face ventilatie seara vara fara sa dau neaparat drumul la AC. Nu are efect enorm, dar un pic probabil se va simti.

Pe cel putin una din laturi, cea de sud in primul rand, as face o aplecatoare lata de vreo 2m, sa nu bata soarele direct in pereti, nu prea imi place caldura. Ceva sa plece de la nivelul baziei casei si sa aiba o cadere de vreo 70-80cm. Si in partea de nord una mai mica, de 1m. Sau poate doar as lungi acoperisul acolo daca e posibil. Apropo, cand spun nord si sud, ma refer la schita, nu e aia orientarea neaparat, dar cam asa cred ca va si fi, sa am cele mai multe geamuri spre partea fara soare, sa bata soarele in partea cu holul, baia.

Pentru confort termic vara, ce strategii mai exista?

#51
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Poate ramane si in formula actuala si doar holul si baia iesite in fata , astfel pe partea cu living-ul ai putea avea o terasa folositoare la intrarea in casa daca muti intrarea din ea . la o adica poti pune si o bancuta acolo sau altceva .
Cu bucataria e lamurita nimic de obiectat .
Pt confort termic vara/iarna este termoizolatia casei ,

Edited by DDooGG, 31 December 2020 - 17:17.


#52
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Tocmai am masurat baia de la apartament, 1.5x2.2m. Pare ok si 1.5x2.4, ca in schema.
La casa actuala de la tara, intr-adevar, e ceva mai mare, dar e spatiu neutilizat intre wc, chiuveta, cabina de dus.

Pe partea de sud nu stiu daca sa ma complic cu perete lungit la hol si baie. O terasa, dar nu inalta, oricum voi face spre sud, pe toata latimea casei, cu 2-2.5m latime. Poate pun si o canapea. La tara am la fel, cu o canapea. Banca imi rupe oasele-n mine. Stiu, mai sta cate o pisica in pe ea, se mai murdareste, dar asta e, iei una ieftina, te simti bine, o tii 5-6 ani, cat rezista, o dai la gunoi, iei alta. Banca e cat sa te asezi asa, cate 10-20min, nu poti sa lenevesti prea mult pe ea, sa stai sa citesti sau ceva, ca nu-ti mai simti picioarele si curu dupa.

Edited by Notsure, 31 December 2020 - 17:39.


#53
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Sau canapeluta , asa am si eu Posted Image , mai sta si catelu comod Posted Image

#54
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Pentru inițiator!

https://www.cubro.ro...a-cubro-m4.html

Din ce am înțeles în primul post, aceasta este varianta optimă (ieftin, fără bătăi de cap, garanție și acte în regulă).
Dorești mai mulți mp, există varianta 4x4. Spor.

La mulți ani tuturor utilizatorilor SP!

P.S. O platformă betonata, o poți face și cu cei din sat, pentru optimizarea costurilor. Dacă nu, poți rezolva, contracost, cu executantul.

L. E. La banii aia, merită.... Părerea mea.

Edited by Povestitorul, 01 January 2021 - 10:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate