Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Cost casa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cand spun izolatie termica, ma refer la 10-15cm de polistiren si ceva vata minerala sau ceva asemanator in pod, nothing fancy.
Iar la izolatie fonica ma refer doar la geamuri cu izolatie cam pe la jumatea dintre unul obisnuit si cele cu izolatia maxima. Si pereti de caramida sau BCA, care opresc undele joase mai bine decat lemnul din care sugera cineva sa o fac. Poate asta dubla de la 500 la 1000 pretul?

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
20k la rosu. Inca 20k la cheie. Fara utilitati, teren, arhitect etc.

#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostKLMN, on 30 decembrie 2020 - 23:35, said:

Cu 35.000 de euro, iti poti face o casa de 70 mp cu finisaje medii.

Asa, boierilor, frumos, elegant, fara sa-mi tot dati bullying din toate directiile, raspunsuri frumoase, la obiect.

Si poate as plusa la 40-45, sa fie totul bine, dar repet, nu pentru chestii inutile, doar care ajuta la durabilitate sau confort termic vara. Si chestii cu return bun, nu imbunatatiri de 5% pentru preturi duble.

View Postcarturarulobosit, on 30 decembrie 2020 - 23:37, said:

20k la rosu. Inca 20k la cheie. Fara utilitati, teren, arhitect etc.

Asa! Incep sa apara raspunsurile de mare finete si precizie, fara coimaneli si scanceli de tot felul.

Daca as pune si arhitect, si curent, canalizare si gaze trase de la strada (10-15m) (dar fara centrala, momentan), as iesi sub 55k?

#22
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Avand in vedere ca e doar parter ( etajul e mai ieftin/ mp, ca fundatia si acoperisul oricum le platesti) probabil o sa te coste in jur de 500-650euro/mp in functie de finisaje si de costul de manopera care difera foarte mult de la zona la zona.
Fosa e ok, daca poate sa ajunga vidanja la ea. Cam la 1-2 ani trebuie vidanjata.

#23
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cu etaj nu vreau sa ma complic pentru ca ma gandeam ca podul poate fi folosit mai bine ca izolator termic vara, si chiar daca etajul e mult mai ieftin, mai iau in calcul si lipsa scarii (spatiu+materiale), plus faptul ca tavanul parterului va trebui sa aiba alta structura/rezistenta daca are etaj deasupra, nu? Zic asa, nu ma pricep, inca analizez, si planul e flexibil.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 22:12, said:

Acum, serios vorbind, am dat niste dimensiuni si caracteristici de baza. E ok sa imi ziceti si o plaja, nu neaparat un pret fix. Dar da, o casa nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar mai mult spre foarte-foarte, daca se poate si ajuta la ceva.

la modul general poti termina cu 500E/mp + o gramada de timp. daca vrei sa-ti vezi de treaba si sa se ocupe altcineva de constructie, sari pe la 700-1000E/mp.

#25
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2020 - 00:35, said:


la modul general poti termina cu 500E/mp + o gramada de timp. daca vrei sa-ti vezi de treaba si sa se ocupe altcineva de constructie, sari pe la 700-1000E/mp.

Pai ce d-zeu as putea face eu sa valoreze aproape jumate din acea casa? Pot da la mana, daca e cazul, eventual stiu ceva desen tehnic, dar nu sunt arhitect si cade apoi casa pe mine :))

#26
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Poti supraveghea calul.
Au fost cazuri cand a mancat 15 saci de ciment intr-o singura zi.

Quote

Un italian angajeaza 3 romani sa-i vopseasca gardul care imprejmuia casa. Dis-de-dimineata, inainte de a pleca la serviciu, italianul le da celor 3 instructiunile:
-Aveti aici 3 galeti de vopsea care va vor ajunge sa vopsiti tot gardul. In bucatarie e mancare, cand o sa va fie foame, va puteti servi. Aaa, era sa uit. Ati vazut calul pe care il tin inchis in spatele curtii? Sa nu cumva sa lasati poarta dechisa sa scape de acolo ca nu stiu ce fac cu voi. S-a inteles?
-Am inteles sefu,raspund romanii intr-un glas.
Pleaca italianul, iar romanii se apuca de treaba. Nu dupa mult timp, unul din ei zice:
-Ma, mie mi-e foame, hai sa vedem ce are asta de mancare!
Bucataria italianului, plina de bunatati. Dupa un ospat pe cinste, romanii cauta si ceva de baut, dar nu gasesc decat apa si suc. Atunci, unul dintre ei zice:
-Ma, stiu eu cum sa facem rost de bautura. Mergem si vindem o galeata de vopsea, cumparam bautura, iar vopseaua de ramane o mai diluam, o mai “lungim” si terminam noi gardul. Dupa ce au baut s-au apucat de vopsit, dar cand mai aveau vreo 3 m din gard se termina vopseaua.
-Acum ce dracu facem? De unde luam vopsea? Italianul o sa-si dea seama ca noi am luat-o…
-Ma fratilor, las’ pe mine,zice unul mai istet, ca stiu eu cum facem. Mai strangem putina vopsea pe pensula si dam pe botul la cal, iar cand va veni italianul ii vom spune ca acesta a scapat si a mancat-o.
Zis si facut. Pe seara, ajunge si italianul acasa.
-Ma, ce-ati facut cu vopseaua? Eu am calculat la fix si trebuia sa va ajunga.
-Sefu’, ne pare tare rau, dar a scapat calul si a mancat-o.
La auzul acestor vorbe, italianul intra in casa, ia pusca si nici una nici doua, impsca calul.
-Ce naiba dom’le, pentru o galeata de vopsea ai omorat saracul animal? Iti cumparam noi alta…
-Ba fratilor, vedeti voi casa asta? Tot cu romani am facut-o. Da-l in mortii mamii lui de cal ca mi-a mai mancat si 30 de saci de ciment, 800 de caramizi, 4 grinzi…
Nu trebuie sa fii arhitect sau  inginer constructor ca sa vezi dorel taie 60 cm dintr-o scindura  ( noua, curata, finisata) de 6 m doar ca sa-si faca cuier pentru salopeta, evitand cioata aceea de 80cm de care se impiedica toata lumea ca-i aruncata fix la intrare.
Deasemeni poti sa mergi la cumparaturi odsata la 3 zile  in loc de 4 drumuri/ zi pentru ca mai trebuie o ruleta, nu avem cuie de 5, sau sfoara de trasat.
Cand banii sunt in buzunarul tau, nu platesti bonuri fiscale. Platesti materiale intrate in curte si puse in aplicare.
NU te fura  dorel  ( ala care da la mana)
.
cel care te fura e ala care_ti zice ca saptamana asta au lucrat la casa ta 14 oameni.
De fapt in curte au fost 3.

Edited by tioopedi, 31 December 2020 - 01:44.


#27
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai daca aduc o firma, aia nu imi fac pretul de la inceput si il respecta?
Ce zici tu, tioopedi, este cand aduci betivii din sat sa iti faca o casa si stai cu ochii pe ei.

Nu inteleg cum poate ajunge pretul dublu daca sunt acolo. Aaa, ca pot fi acolo sa vad ce materiale folosesc, sa nu faca in bataie de joc, e altceva, iar asta pot sa fac, dar nu stiu cat inteleg din ce vad.

#28
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020
Tu vrei calitate medie. Eu as bugeta 60.000 euro.
Daca mai reduci ici-colo ajungi la 45.000.

#29
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
65000 a facut cumnatul meu ceva asemanator incepand de la terenul parloaga pana la lingura si furculita.

#30
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 23:52, said:

Cu etaj nu vreau sa ma complic pentru ca ma gandeam ca podul poate fi folosit mai bine ca izolator termic vara, si chiar daca etajul e mult mai ieftin, mai iau in calcul si lipsa scarii (spatiu+materiale), plus faptul ca tavanul parterului va trebui sa aiba alta structura/rezistenta daca are etaj deasupra, nu? Zic asa, nu ma pricep, inca analizez, si planul e flexibil.
Si eu am tot casa doar parter. La suprafete mici din faptul ca nu ai scara, holuri si grup sanitar aferente etajului economisesti ceva m2 dar asta nu te ajuta in calculul tau.( La 70m2 daca incerci p+1 o sa iasa ceva foarte chinuit). Doar ca majoritatea preturilor pe care o sa le primesti sunt calculate pe m2 de p+1 cum sunt majoritatea caselor. Cum la o casa la gri scumpe sunt betonul, fierul, si acoperisul, si in cazul in care faci doar parter le ai oricum (diferentele de structura nu sunt majore), pretul tau pe m2 o sa fie mai mare decat estimarile standard.

#31
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 21:21, said:

Unde am eu casa au inceput vecinii sa puna muzica in curte, zona a inceput sa nu imi convina, si ma gandeam la o casa mica, de vacanta, in alt loc.

M-ar interesa, macar aproximativ, cat ar costa constructia completa a unei case de vreo 70mp, fara etaj, sufragerie, un dormitor, bucatarie, baie, hol. Fara beci. Constructia ar fi facuta cu materiale cat mai bune, dar fara exagerari, nu stiu daca din caramida sau BCA, care e mai bun, izolatie polistiren 10 sau 15cm (ma intereseaza mai mult sa tina racoare decat sa tina caldura). Pe acoperis tabla cat mai buna. Izolatie cat mai buna in pod, vata minerala sau orice e nevoie. Instalatia electrica as prefera-o prin afara peretelui, nu prin interior (daca este legal asa ceva, nu am mai avut). Costul m-ar interesa cu tot cu instalatia electrica, dar fara costurile racordarii la gaze sau centrala si calorifere, pe astea le calculez separat. Tamplaria sa fie buna, geamuri nici prea multe, nici prea putine, tricamera de calitate.

Deci, cat m-ar duce, aproximativ daca nu se face nicio economie la fundatie, structura, dar nici nu se cheltuieste complet inutil?



Eu am contruit o casuta de genul asta , chiar anul asta , undeva in Apuseni , dar am facut totul cu mana mea , de la fundatie pana la acoperis inclusiv instalatiile . Suprafata 60 mp cost final ( cu mobila si toate electrocasnicele necesare deci gata sa ma mut definitiv daca vreau ) 18 k euro .
Nu pot sa iti spun cat ar fi fost manopera daca angajam echipa ca nu stiu .
Am preferat zidarie BCA si nu lemn dupa cateva calcule .

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 22:01, said:

. Voi v-ati complica cu fosa septica?
Am pus fosa septica ecologica pt 4 persoane .

Edited by DDooGG, 31 December 2020 - 08:48.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 00:45, said:

Pai ce d-zeu as putea face eu sa valoreze aproape jumate din acea casa? Pot da la mana, daca e cazul, eventual stiu ceva desen tehnic, dar nu sunt arhitect si cade apoi casa pe mine Posted Image)
poti alerga dupa materiale, astfel incat sa le cumperi la cel mai bun pret. si poti supraveghea muncitorii, ca sa nu-ti fure jumatate din materiale.


View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 01:45, said:

Pai daca aduc o firma, aia nu imi fac pretul de la inceput si il respecta?
ba da. dar cand spui "o firma" sari automat de la 500E la minim 700E/mp :)

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 01:45, said:

Nu inteleg cum poate ajunge pretul dublu daca sunt acolo. Aaa, ca pot fi acolo sa vad ce materiale folosesc, sa nu faca in bataie de joc, e altceva, iar asta pot sa fac, dar nu stiu cat inteleg din ce vad.
acolo o sa se duca acea "gramada de timp". cand o sa termini casa o sa descoperi ca ai ajuns sa intelegi toti termenii si sa te pricepi la constructii :). cel putin asa s-a intamplat cu toti cunoscutii mei care si-au construit case: fie au platit o gramada de bani cuiva care s-a ocupat de tot, fie s-au ocupat ei (si au iesit mai ieftin).

#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Sa o fac singur iese din discutie, doar sa ajut uneori daca e nevoie, in cel mai rau caz.

Oare se mai gasesc oameni prin sate, cu care sa poti face o casuta, sau trebuie sa aduci firma? Oamenii de obicei au o mica betoniera in cel mai fericit caz, plus ca nu stiu daca au cunostinte de materiale sau tehnici de lucru mai noi. Am auzit de case facute de betivii din sat, la care apoi a aparut igrasie din cauza fundatiei facute aiurea, ba cate un muncitor betiv cazut si zidit in fundatie, ca-n povestea cu mesterul Manole, ba crapaturi aparute in pereti la cateva luni dupa. Cand esti nou intr-un sat poate e greu sa afli ce pot niste oameni care se dau echipa de lucru pe acolo.

Si, apropo, cam cati oameni ar trebui sa lucreze la ea, minimum, maximum si ideal?

#34
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Asta cu sa alergi sa cumperi materialele mai ieftin este un mit. Sa cumperi cu cel mai mic pret la care ai tu acces  e formularea corecta.Nu ai nici o sansa sa cumperi mai ieftin decat o face o firma care cumpara cantitati enorme de x ani si are o relatie cu furnizorii. Tocmai ca atunci cand construiesti singur ai materialele mai scumpe. Economia nu o faci la materiale sigur. O faci neplatind taxele legale pe manopera ( pentru ca probabil forta de munca o sa fie platita la negru) si scazand profitul firmei care s-ar ocupa. Dar din banii astia iti platesti nervii si anii din viata pe care o sa ti-i manance casa.
Daca ai respecta toate normele legale i nu ai avea cum sa iesi mai ieftin cu o casa construita  in regie proprie decat cu una construita cu o firma. In unele cazuri diferenta la materiale este enorma.
Clar in regie proprie, daca te pricepi poti sa obtii o casa mai bine lucrata. Dar daca nu te pricepi poti sa obtii una chiar mai prost facuta.

View PostNotsure, on 31 decembrie 2020 - 09:14, said:

Sa o fac singur iese din discutie, doar sa ajut uneori daca e nevoie, in cel mai rau caz.

Oare se mai gasesc oameni prin sate, cu care sa poti face o casuta, sau trebuie sa aduci firma? Oamenii de obicei au o mica betoniera in cel mai fericit caz, plus ca nu stiu daca au cunostinte de materiale sau tehnici de lucru mai noi. Am auzit de case facute de betivii din sat, la care apoi a aparut igrasie din cauza fundatiei facute aiurea, ba cate un muncitor betiv cazut si zidit in fundatie, ca-n povestea cu mesterul Manole, ba crapaturi aparute in pereti la cateva luni dupa. Cand esti nou intr-un sat poate e greu sa afli ce pot niste oameni care se dau echipa de lucru pe acolo.

Si, apropo, cam cati oameni ar trebui sa lucreze la ea, minimum, maximum si ideal?


Recomandat este sa faci structura de rezistenta ( fundatie, stalpi, grinzi) cu beton de statie daca nu esti in domeniu sa au ai pe cineva in care ai maxima incredere. Betonul facut la betoniera nu iese tot timpul la fel. Igrasia poate sa fie cea mai mica problema, daca dai de vreun mester dorel care iti toarna structura.

Edited by Scurthea211, 31 December 2020 - 09:16.


#35
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018

View PostDDooGG, on 31 decembrie 2020 - 08:45, said:

Eu am contruit o casuta de genul asta , chiar anul asta , undeva in Apuseni , dar am facut totul cu mana mea , de la fundatie pana la acoperis inclusiv instalatiile . Suprafata 60 mp cost final ( cu mobila si toate electrocasnicele necesare deci gata sa ma mut definitiv daca vreau ) 18 k euro .
Nu pot sa iti spun cat ar fi fost manopera daca angajam echipa ca nu stiu .
Am preferat zidarie BCA si nu lemn dupa cateva calcule .


Am pus fosa septica ecologica pt 4 persoane .
tu singur fara sa te ajute nimeni?cum ai descarcat tot pus grinzi etc

#36
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postvdesigns, on 31 decembrie 2020 - 10:48, said:

tu singur fara sa te ajute nimeni?cum ai descarcat tot pus grinzi etc
F simplu : a venit masina a descarcat paletii langa fundatie si eu am luat bca cu bca la mana .

La grinzile acoperisului , facut intr-o apa am folosit foastana de 30 de lata si 6 m de lunga , singur le-am asezat pe centura zidurilor . Si tot singur am urcat pe casa panourile termoizolante de acoperis de 1 m latime si 6 m lungime . Mi-am facut 2 capre de dimensiuni mari in trepte ca sa pot sa lucrez singur .

View PostScurthea211, on 31 decembrie 2020 - 09:19, said:

Betonul facut la betoniera nu iese tot timpul la fel.
Beton la betoniera exclus , ca te apuca batranetea ; chemi cifa , alegi clasa de beton potrivita si chemi si o pompa , termini rapid si curat

View Postvdesigns, on 31 decembrie 2020 - 10:48, said:

tu singur fara sa te ajute nimeni?cum ai descarcat tot pus grinzi etc
Iti dai seama ca nu am facut betonul la betoniera si nici nu am sapat manual groapa pt fosa , pt asta exista utilaje specifice care contra cost ti le executa .
Singur am facut tot ce face o echipa de constructori si amenajari interioare .

Din nou repet geamuri si usile le-am cumparat nu le-am confectionat eu , dar eu le-am montat Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate