Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cost casa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Unde am eu casa au inceput vecinii sa puna muzica in curte, zona a inceput sa nu imi convina, si ma gandeam la o casa mica, de vacanta, in alt loc.

M-ar interesa, macar aproximativ, cat ar costa constructia completa a unei case de vreo 70mp, fara etaj, sufragerie, un dormitor, bucatarie, baie, hol. Fara beci. Constructia ar fi facuta cu materiale cat mai bune, dar fara exagerari, nu stiu daca din caramida sau BCA, care e mai bun, izolatie polistiren 10 sau 15cm (ma intereseaza mai mult sa tina racoare decat sa tina caldura). Pe acoperis tabla cat mai buna. Izolatie cat mai buna in pod, vata minerala sau orice e nevoie. Instalatia electrica as prefera-o prin afara peretelui, nu prin interior (daca este legal asa ceva, nu am mai avut). Costul m-ar interesa cu tot cu instalatia electrica, dar fara costurile racordarii la gaze sau centrala si calorifere, pe astea le calculez separat. Tamplaria sa fie buna, geamuri nici prea multe, nici prea putine, tricamera de calitate.

Deci, cat m-ar duce, aproximativ daca nu se face nicio economie la fundatie, structura, dar nici nu se cheltuieste complet inutil?



Rog sa nu comenteze persoane care ma intreaba la ce imi trebuie, sa ma duc la bloc, sa imi fac mai bine iglu, de ce atatea camere, de ce nu cu etaj etc, ma intereseaza strict costul la ce am scris eu, de la persoane care au cunostinte in domeniu sau au avut de-aface cu asa ceva.

Edited by Notsure, 30 December 2020 - 21:23.


#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Neavand foarte multe date la dispozitie - in jur de 500E/mp - deci  35.000 E. Dar costul asta nu cred ca il scoti la o suprafata asa mica (pentru ca si daca faci o casa de 300mp tot 2 usi de intrare ai, tot o singura centrala, tot o singura bucatarie, etc etc, astfel incat costul total se imparte la mai multi metri si ai media mai mica). Tu la cat te astepti ca ar fi?

#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai fara centrala am zis. E vreo norma care cere 2 usi de intrare in casa? Ma gandeam la una singura, in hol.
Nu prea ma gandeam la cost, ca nu am idee, ma gandeam poate la vreo 25-30k.

Pai de date se poate intreba, ca mai mult nu ma pricep sa zic fara sa ma intrebe cineva.

Bugetul e oarecum flexibil cat stiu ca dau banii pe ceva care conteaza.

Daca ma gandesc, chiar si la o casa atat de mica, e mai confortabil cu 2 usi, uneori te duci sa iesi in curtea din fata, alteori poate ai treaba in curtea din spate, nu mai ocolesti casa in felul asta, dar nu stiu daca e chiar un "must".

Apropo, zona seismica, in caz ca are importanta.

Edited by Notsure, 30 December 2020 - 21:47.


#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View PostNotsure, on 30 decembrie 2020 - 21:21, said:

...cat ar costa constructia completa a unei case....
283093,51 lei. Fix.

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcristobob, on 30 decembrie 2020 - 21:58, said:

283093,51 lei. Fix.

Sa mori tu? Te ocupi cu asa ceva? Ok, batem palma. Dar ai sa-mi dai rest?

A, si inca ceva, as avea de facut alegerea intre un loc racordat la canalizare sau un loc mai izolat, ce are farmecul sau, dar cu fosa septica. Voi v-ati complica cu fosa septica?

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Discutia asta e asa, sa mai vorbim si noi ceva la un spritz...
la cate date ai dat, asa raspunsuri o sa primesti!

Edited by raducut123, 30 December 2020 - 22:04.


#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postraducut123, on 30 decembrie 2020 - 22:02, said:

Discutia asta e asa, sa mai vorbim si noi ceva la un spritz...
la cate date ai dat, asa raspunsuri o sa primesti!

Pai intrebati-ma, frate, ca doar v-am zis. Timp aveti, ca doar de-asta sunteti pe forum, daca aveti si chef, ma puteti intreba si va zic, eu sunt paralel cu domeniul si nu stiu ce sa zic.

Cu aia 35k am o idee, poate mai apar opinii.

Edited by Notsure, 30 December 2020 - 22:06.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
deci vrei o casa nici prea-prea, nici foarte-foarte, nu prea mare, dar nici mica, nu scumpa dar de cea mai buna calitate, intr-o zona cu utilitati la dispozitie sau intr-o zona izolata, fara sa faci economii dar si fara cheltuieli inutile. totul clar   :)  

ma intreb, s-o apuca cineva de construit o casa, asteptandu-se sa faca si cheltuieli inutile?

#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Asa..deci ai 35 de mii si vrei o casa...nici prea-prea, nici foarte-foarte...misto.Doar 70mp zici....pai sincer nu cred ca iti ajung banii.Decat cu gresie de 20 lei, glet cel mai ieftin, lavabil superieftin si facuta cu dorei!
Cati bani dai atata treaba fac!asta e principiul....

Edited by raducut123, 30 December 2020 - 22:12.


#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postborn2lose, on 30 decembrie 2020 - 22:09, said:

deci vrei o casa nici prea-prea, nici foarte-foarte, nu prea mare, dar nici mica, nu scumpa dar de cea mai buna calitate, intr-o zona cu utilitati la dispozitie sau intr-o zona izolata, fara sa faci economii dar si fara cheltuieli inutile. totul clar   Posted Image  

ma intreb, s-o apuca cineva de construit o casa, asteptandu-se sa faca si cheltuieli inutile?

Pe tine nu pot sa te injur, ca imi place prea mult comentariul tau.


Acum, serios vorbind, am dat niste dimensiuni si caracteristici de baza. E ok sa imi ziceti si o plaja, nu neaparat un pret fix. Dar da, o casa nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar mai mult spre foarte-foarte, daca se poate si ajuta la ceva.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pana la urma n-am inteles,vrei sa schimbi cabana actuala cu una mai mica sau vrei sa locuiesti acolo.Ca o cabana sau o casa ,nu e o soseta care o schimbi a doua zi.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postraducut123, on 30 decembrie 2020 - 22:11, said:

Asa..deci ai 35 de mii si vrei o casa...nici prea-prea, nici foarte-foarte...misto.Doar 70mp zici....pai sincer nu cred ca iti ajung banii.Decat cu gresie de 20 lei, glet cel mai ieftin, lavabil superieftin si facuta cu dorei!

Nu am doar 35k, dar habar nu am preturile, bugetul e mai flexibil de atat daca dau banii pe ceva ce ajuta la durabilitate, la izolatie etc

View PostKean, on 30 decembrie 2020 - 22:13, said:

Pana la urma n-am inteles,vrei sa schimbi cabana actuala cu una mai mica sau vrei sa locuiesti acolo.Ca o cabana sau o casa ,nu e o soseta care o schimbi a doua zi.

Am zis casa de vacanta, dar nu e in zona montana, va fi la deal sau campie, clima relativ blanda, zapada nu multa in zona. Vreau o casuta in alta parte, dar nu vreau sa o vand pe cea actuala.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
un coleg ti-a zis 500 euro mp, e un pret realist.
mai bine te gandesti la o caza de lemn, de exemplu, daca tot e casa de vacanta.

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Du-te la un arhitect, recomandat de cineva.Care a mai proiectat case.Discuta cu el, cere-i pareri, sfaturi....apoi ajungeti la niste schite, planuri.Si pe urma vino aici si cere preturi....asa, la misto, putem discuta toti....

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postslai, on 30 decembrie 2020 - 22:16, said:

un coleg ti-a zis 500 euro mp, e un pret realist.
mai bine te gandesti la o caza de lemn, de exemplu, daca tot e casa de vacanta.

Care ar fi avantajele? As vrea izolatie fonica buna, totusi.

View Postraducut123, on 30 decembrie 2020 - 22:19, said:

Du-te la un arhitect, recomandat de cineva.Care a mai proiectat case.Discuta cu el, cere-i pareri, sfaturi....apoi ajungeti la niste schite, planuri.Si pe urma vino aici si cere preturi....asa, la misto, putem discuta toti....

Arhitectul trebuie sa mai fi proiectat case, sau persoana care ma recomanda? Daca e al 2-lea caz, sunt pierdut, nu cunosc pe nimeni care a proiectat case, sa ma recomande.

Lasand gluma, la ce v-ar ajuta schita? V-am zis suprafata si nr de camere, in functie de asta nu se poate zice un cost +/- 20%?

#16
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Am dat o cautare, am gasit asta. E putin mai mare dar seamana cu ce vrei tu. Vorbeste cu ei, se pare ca vor avea si varianta gata construita.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă vrei si cu izolație termica si fonica, cam 1000euro /mp. Dar ai finisaje calumea. Sa iti faci instalatie de încălzire pe calorifere, centrala cu gaze. Merg si cu butelii mai multe.
Merge si fosa in curte.

#18
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cu 35.000 de euro, iti poti face o casa de 70 mp cu finisaje medii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate