Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

101 inventii care au schimbat lumea

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 27 decembrie 2020 - 18:11, said:

Total gresit. Cu asemenea gandire, nu vei fi niciodata inventator.

Ajunge ca-i IT-ist.
Asta-i apogeul in lumea de azi.

#20
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:02, said:

suntem la apogeul inventilor
nu se va mai inventa nimic revolutionar sa schimbe lumea
s-a inventat tot ce s-a putut inventa

Sper ca ai fost ironic sau sarcastic cu acest post.

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:30, said:

da-mi tu exemplu de ceva ce s-ar putea inventa si sa fie revolutionar

Pai...eu stiu...
- Nanorobotei care sa pot sa repare orice celula inclusiv la nivel de ADN?
- Ceva care sa calatoreasca cu viteza luminii sau mai mult? (never say never)
- Reincarnarea in sensul adevarat al cuvantului?
- O solutie pentru energie, vreo descoperire care va face hidrogenul, bateriile de azi sa para a fi ceva din evul mediu?
- Roboti asistenti la nivel de (aproape) 1:1 cu noi?
- Realitate virtuala 2.0 unde vei putea nu numai sa vezi pe cineva de partea cealalta a planetei dar de asemenea vei putea sa faci lucruri impreuna cu persoana respectiva (inclusiv...stii tu ce Posted Image) ca sa nu mai vorbesc de a putea merge pe luna si inapoi, din jungle africane in Antarctica, totul din sufrageria ta)

Daca te uiti la chestii pe care le avem in ziua de azi si cum ar fi acestea privite de unul daca l-ai teleporta din sec. XVI-XVII-lea la noi, probabil reactia lui la ce avem azi ca realitate ar fi mai jaw-dropping decat cei care citesc ce-am scris eu mai sus

 ioana1973, on 27 decembrie 2020 - 19:28, said:

Posted Image imi aminteste de spusele unui general roman care spunea acu 2000 de ani ca in materie de tehnica de lupta omenirea a ajuns apogeul.

Saracu...probabil nu auzise de Sun Tzu Posted Image

 adisz, on 27 decembrie 2020 - 19:48, said:

Ajunge ca-i IT-ist.
Asta-i apogeul in lumea de azi.
Politicienii au alta parere Posted Image

#21
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
asta cu calatoritul la viteza nu se poate
de ce inventeaza oamenii masini precum buggati veyron care ating 300km/h si suntem limitati sa mergem cu 100-130?
pentru ca nu se poate inventa si infrastructura pentru masini sa mergem ca si cum ar fi ceva banal cu 300 km/h

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
is aproximativ 700 de particule stiute de catre fizica + antiparticulele lor
is destule sa poata fi gasite noi aparate si etc
poate pe viitor si dark matter/dark energy vor putea fi folosite la nistte aparate

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:02, said:

suntem la apogeul inventilor
nu se va mai inventa nimic revolutionar sa schimbe lumea
s-a inventat tot ce s-a putut inventa
pe ce loc sunt date centerele ?
https://venturebeat....us-datacenters/

#24
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 on64, on 27 decembrie 2020 - 20:27, said:

suntem la apogeul inventilor
nu se va mai inventa nimic revolutionar sa schimbe lumea
s-a inventat tot ce s-a putut inventa

Doar pentru ca unii ca tine au idei blocate in timp si spatiu, nu inseamna ca planeta nu se mai invarte. E ok, tu poti ramane in lumea ta, de preferabil, in afara forumului.

#25
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 29.10.2017

 MembruAnonim, on 27 decembrie 2020 - 17:56, said:

101 inventii care au schimbat lumea ... si fara de care viata noastra ar fi aratat cu totul altfel

Aselenizarile...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/76o5G56plAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:30, said:

da-mi tu exemplu de ceva ce s-ar putea inventa si sa fie revolutionar
- ambalaje din materiale biodegradabile care sa poate fi facute la costuri nesemnificative si sa aiba calitatile/rezistenta celor din plastic (implicit rezolvi o mare problema de poluare a planetei, cea cu ambalaje)
- metode eficiente de a produce hidrogen cu care sa alimentezi masini si fuel-cells foarte eficiente care sa transforme hidrogenul in energie electrica
- acumulatori usori, compacti si ieftini, care nu folosesc materiale greu de obtinut (litiu, cobalt), eventual bazati pe grafen, care suporta mii de reincarcari fara sa-si piarda capacitatea de stocare semnificativ si pot fi reincarcati intr-un timp foarte scurt
- masini autonome care pot sa conduca si pe drumuri nemarcate/neasfaltate
- capacitori smecheri, care pot stoca o cantitate foarte mare de energie fara sa ocupe un volum foarte mare
- cerneala electronica color (e-ink) care sa permita milioane de culori, imagini de calitate, cu contrast/rezolutie comparabila cu a unui ecran OLED, dar si rate de refresh de 60 hz ... dar care sa poata si sa afiseze o imagine color statica pe timp nelimitat dupa ce s-a taiat alimentarea electrica
- ecrane electronice subtiri si flexibile ca o foaie de hartie, la costuri accesibile
- imprimante 3D care iti pot construi acasa o mare varietate de obiecte de calitate comparabila cu cele fabricate industrial (din diverse tipuri de plastic/ceramica/etc)
- nano-roboti pe care ii introduci in sange si te vindeca de diverse boli
- metode de transport eficiente, care te ajuta sa ajungi in orice colt de pe planeta in sub 2 ore la un cost accesibil sau pe alte planete suficient de rapid/ieftin
- roboti "menajeri" complecsi care pot sa faca treburi complexe prin casa (curatenie, mancare) si care sa fie suficient de accesibili ca pret
- parteneri artificiali realisti, cu care nu doar sa poti face sex realist, dar sa ai si ce sa discuti interesant, la un pret accesibil (suficient de realisti incat sa nu te mai deranjeze ca nu ai partener sau ca partenerul n-are chef de sex/discutii/etc)
- metode eficiente/centralizate/accesibile de a avea acces online la orice produs cultural (carte, film, muzica, spectacole) fara sa fii abonat la o gramada de servicii
- acces online folosind direct creierul, astfel incat sa poti sta in parc pe o banca fara nici un dispozitiv/ecran in fata si sa poti naviga pe net/rula aplicatii/etc

Edited by utopium, 28 December 2020 - 02:12.


#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cateva se testeaza serios altele is doar teorii deocamdata

Ce dati ca sa va zic niste chestii ce se pot realiza pe viitor?  da nu din astea gen plastic biodegradabil sau baterii nu stiu de care , ci chestii tari rauPosted Image

#28
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:02, said:

suntem la apogeul inventilor
nu se va mai inventa nimic revolutionar sa schimbe lumea
s-a inventat tot ce s-a putut inventa
PROSTII...

Sunt inca foarte multe chestii de inventat.  Numai daca te joci ceva de tip Cyberpunk, Anno 2070/Anno 2205, Mass Effect,  Deus Ex, Crysis, vad  vreo cateva mii de lucruri care ar putea fi inventate.  

Omul e un speciment confortabil si lacom. Va cauta mereu sa traiasca mai confortabil.
Cum a spus si colegu',   uite ca din cauza mentalitatii fug banii si femeile de tine.

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
preferi oamenii sa vietuie ca pe vremea cavernelor?  parca americanii aveau o zicala "work smarter not harder"

la nord coreeni vezi oameni ce lucreaza cu bratele si misca cu mana ciment si etc , de zici ca is pe la 1940 , o fi bine cu astfel de chestii?

#30
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Cred ca si in anul 1960  un oarecare american  ar fi spus ca  s-a ajuns la apogeu.
Dar habar nu avea ca peste 60 ani lumea va avea smartphone-uri, internet, computere personale, masini electrice pe piata,  console de jocuri video, retele de socializare,  magazine online.  

Unii isi imaginau viitorul ca in  Odissea Spatiala,  si cred ca am fi avut colonii lunare si habitaturi spatiale daca nu ar fi taiat  din bugetul NASA odiosii aia de politicieni neoconi  pusi doar pe razboaie si praduit tari de petrol.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ZoSYsNADtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Dar vreo cateva inventii le avem, precum tehnologia videoconferintei. Eu anul asta mi-am vazut rudele de Craciun doar  in format  video, prin   whatsapp.  Asa ceva in anii 60' era considerat SF!  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vWwo6JpMceg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Madacatalin, 28 December 2020 - 08:28.


#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
In 1977 (la scoala) trebuia sa desenam cum va arata anul 2000... am desenat un telefon cu butoane la care am atasat un ecran (pe vremea aia, chiar si in anii 60, era doar un concept/prototip pentru viitorul videotelefon)
In 1992 AT&T lanseaza comercial videotelefonul... se vede in poza de mai jos cum arata primul videotelefon aflat in serviciu comercial

 on64, on 27 decembrie 2020 - 19:31, said:

pentru ca pe vremea aia inca nu s-a inventat toata tehnologia care o poate inventa specia umana, dar acum am ajuns la capat

Chiar e buna asta... eu cred ca pe Terra nu s-a inventat/descoperit nici macar 1% din cat au descoperit alte civilizatii (de pe alte planete, aflate cu zeci de mii sau sute de mii de ani inaintea noastra)
Daca in doar 70 de ani s-a trecut de la ecranul color cu tub catodic la ecranul color ultrasubtire (si pe deasupra foldabil/rolabil adica flexibil) oare unde se va ajunge in 700 de ani?

Attached Files


Edited by rz, 28 December 2020 - 13:44.


#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
telefonul mobil e ceva gen telegraf combinat cu telefon doar ca mic

sa vorbesti wireles s-a putut mereu pentru ca telegraful are peste suta de ani
si tata pe vremuri la armata lucra la telegraf si vorbea cu statii radio cu antene , fix ceea ce e telefonul, doar ca mic
de fapt se puteau lega usor pe vremuri telegrafe de la persoane fizice la persoane fizice , depinzand de antena

700 ani?  descoperirea de noi cosmosuri, cu alte reguli ale fizicii, cu particule noi, pe care le-am putea aduce la noi si folosi

#33
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 on64, on 27 decembrie 2020 - 18:02, said:

suntem la apogeul inventilor
nu se va mai inventa nimic revolutionar sa schimbe lumea
s-a inventat tot ce s-a putut inventa
iar tu, ma?

#34
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ne cunoastem?

#35
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

 karax, on 28 decembrie 2020 - 08:13, said:

Cateva se testeaza serios altele is doar teorii deocamdata

Ce dati ca sa va zic niste chestii ce se pot realiza pe viitor?  da nu din astea gen plastic biodegradabil sau baterii nu stiu de care , ci chestii tari rauPosted Image
ai baut impreuna cu Nostradamus?...zi-ne bre...nu te abtine...sau esti varu lu"  Mama Omida....)))))))))))

Edited by hariseldon01, 29 December 2020 - 08:44.


#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Internetul quantic, de exemplu... insa operational pentru publicul larg doar prin 2040 sau 2050
Pana atunci vor fi doar experimente/teste (au deja unul reusit, pe o distanta de 44 km) si cel mult conexiuni pentru institutiile mari

Cuvantul teleportare este pus fortat de catre presa (ca sa para si mai senzationala stirea) practic este vorba tot despre o transmisie a datelor si asta tot prin fibra optica... diferenta dintre conexiunea clasica si asta quantica ar fi la impachetarea informatiei deoarece la quantic se pune informatia in fotoni, inainte de a fi trimisa prin fibra optica

https://news.uchicag...tation-internet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate