Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Master....ce sa aleg ? Programe de master oferite de ASE respectiv de UPB

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Victor_T_1998

Victor_T_1998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.12.2020
Oscilez intre cele doua programe de master :
https://ism.ase.ro/
sau
http://acs.pub.ro/do...IC-short-ro.pdf

Ca si studii universitare,am absolvit facultatea de telecomunicatii din cadrul Universitatii Tehnice din Cluj Napoca,domeniul de licenta "TEHNOLOGII SI SISTEME DE TELECOMUNICATII"

#2
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ce nevoie ai de master, te gandesti la o cariera universitara sau doar incerci sa amani groaznicul moment :) in care chiar vei fi nevoit sa-ti cauti un job "pe bune"...?!

#3
Victor_T_1998

Victor_T_1998

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.12.2020
De lucrat,lucrez inca din anul 3 de facultate...nu asta este problema...insa intentionez sa ma transfer,in cadrul aceleas companii la sediul "mama" din UK si sa lucrez in centrul de Cyber Security...am luat legatura cu unul dintre inginerii de securitate de acolo si mi s-a spus ca cel putin un master in domeniu ar fi un punct de luat in seama in momentul in care aplici pentru un astfel de transfer ( in cazul meu ) desi un avantaj mai mare ar fi experienta practica in domeniu,ceea ce nu se aplica in cazul meu.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Vezi care master este mai util pentru a te angaja la stat, la buget.

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu stiu cum sunt masterele la ASE, dar la UPB am facut eu. Ceva cu nume pompos ( Advanced Microelectronics.....) in parteneriat cu o firma mare din domeniu.  Poate lucrurile s-au mai schimbat in bine, dar acum 8 ani cand am facut eu masterul respectiv a fost doar o formalitate pentru hartie. Profesorii ar fi fost capabili de mai mult, dar nu am inteles de ce programa desi cu numele era ceva avansat, de fapt a fost mai mult o reimprospatare a unor teme deja facute la ciclul de licenta. Nu am invatat nimic inovativ, nimic ce nu fusese deja dezbatut. Cel mai tare a fost ca am avut un coleg venit mexic pentru ca Masterul era trecut ca se desfasoara in Engleza. Dar surpriza a fost ca unul dintre profesori, nu stia engleza :) . Asa ca dupa primul semestru in care saracul mexican a incercat sa se adapteze cat de cat, s-a mutat la inginerie in limbi straine. Luase si nota intre timp chiar daca nu invatase romana si nici cu electronica nu statea chiar brici.
La momentul respectiv masterul nu m-a ajutat cu nimic in dezvoltarea profesionala. A fost doar o etapa ( o hartie) pe care daca nu o luam atunci nu o mai luam nici o data. Hartie necesara daca voiai sa faci doctorat ( nu a fost cazul meu) sau doar pentru eventualitatea in care se razganbdeau cu sistemele Bologna/ non Bologna. Eu am fost prima generatie care a facut 4 ani la ciclul de licenta in loc de 5. Si mai mereu au fost discutii legate de statul de inginer full pentru ciclul de 4 ani.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
facultatea de automatică din UPB este cea mai grea, cea mai pretențioasă, este de așteptat ca acel master să fie mai tehnic și mai complex decît cel de la ASE. Și mai greu de făcut.

#7
diaconescu_liviu

diaconescu_liviu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2021
Cine spune ca facultatea de Automatica din UPB este cea mai grea,etc....?

@initiator subiect : daca vrei ceva serios iti recomand masterul "Tehnologii de apărare cibernetică" din cadrul faculatii de "Facultatea de Sisteme Informatice şi Securitate Cibernetică " al Academiei Tehnice Militare din Bucuresti.

P.S. pentru inscriere este obligatoriu sa ai toate modulele CCNA 1,2,3....media minim admisa este de minim 8 per modul.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Automatica este cea mai grea dintre cele 2 opțiuni prezentate de inițiator.

PS Alegerea celor de la acad. militară, de a impune ccna ca precondiție obligatorie, mi se pare cel puțin ciudată. Securitatea cibernetică înseamnă mult mai mult decît securizarea ruterelor Cisco. În plus un curs ccna este industrial, organizat de o companie, nici nu prea mi se pare legal să poți să condiționezi accesul la o formă de învățămînt plătită de stat, de așa ceva.

#9
diaconescu_liviu

diaconescu_liviu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2021
Pai...cei de la ATM impun CCNA-ul deoarece in programa lor de studii CCNA-ul este curs obligatoriu in anul I - sem.I....structura de materii strict pe Cyber Security,de-a lungul anilor de studiu contine mai multe tehnologii,etc...sa-i spunem ca CCNA-ul este un punct de pecare / ajutor de a intelege celelalte tehnologii predate in anii urmatori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate