Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Declin financiar. Sfaturile sunt binevenite !

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Dupa 4 luni de chin am reusit sa iau un apartament ce m-a costat peste 55.000 euro. Am luat inca 5 mi imprumut sa dau avansul de 5 % si actele. Problema e ca trebuie sa ma mut fiindca nu imi permit sa mai stau si in chirie si cu rate..
Problema e ca blocul e vechi si peretii strambi, eu ne-avand experienta in domeniu, nu mi-am dat seama cat ma costa sa finisez peretii care sunt acoperiti cu huma si foarte strambi. Sunt constient ca trebuie sa emigrez un an doi sa imi revin financiar, chiar daca mi se rupe inima de copilul ce s-a atasat enorm de mine... Chestia e ca nu mai am de unde lua bani de renovat si nu stiu ce naiba sa mai lucru sa il pot renova sa mut familia si eu sa plec afara.. Criticile nu ma ajuta, fapta e consumata dar imi lipsesc cateva mi bune de euro pentru renovat.. Orice sfat e binevenit . Calculele pentru ratele lunare au fost ok dar nu stiu de unde naiba sa mai scot urgent cateva mi bune sa euro sa pot muta familia...
Multumesc
Sarbatori fericite

Edited by ionutsb, 19 December 2020 - 09:37.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Sunt constient ca trebuie sa emigrez un an doi sa imi revin financiar,

prima greseala...esti constient de ceva ce nu e adevarat.

ce stii sa faci ? la modul bine facut adica... sunt o gramada de patroni ce nu gasesc angajati seriosi...

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce lucri?

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă doar pereții strîmbi sînt problema, mută-i, du-te și strînge bani. Îl renovezi cînd te întorci.

#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postsmoke, on 19 decembrie 2020 - 09:45, said:



prima greseala...esti constient de ceva ce nu e adevarat.

ce stii sa faci ? la modul bine facut adica... sunt o gramada de patroni ce nu gasesc angajati seriosi...
Sunt automacaragiu si sofer profesionist. Ca automacaragiu am ajuns in Ro sa castigam cat un stivutorist din cauza patronilor nenorociti si pupincuristilor ce n-au stiut decst sa strice salarile. O vina o mai au si batranii iesiti la pensie ce lucreaza pe jumatate de salariu ca ei msi iau 1500-2000 lei pensie.. Ca sofer profesionist e greu fiindca nu faci bani si ajungi o zi pe saptamana pe acasa si numa supar copilul tot plecand de langa el saptamanal. Cand am primit un mesaj vocal de la copil in care spunea: imi e atat de dor de tati, am renuntat la soferie si am venit langa el. Chestia e ca vroia o camera a ei si din garsoniera inchiriata am zis sa ne mutam la apartament dar acum si cu datorii si fara bani urgenti de renovaf, nu stiu ce naiba sa fac. Am indeplinit visul copilului de a avea camera ei dar e goala fiindca nu o pot renova. Nu stiu ce alegere sa ma fac sa fie bine din pacate.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sper ca e in Primaverii, apartamentul ala pe care ai dat 55 de ''mi'' si are huma pe pereti.
Si prea bagati in seama plodul. Du-te si fa bani, ca ala nu creste numa' cu dragostea ta.

Edited by mariovrs, 19 December 2020 - 09:57.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Eu l-aș zugravi rapid, singur sau cu vreun prieten, și m-aș muta în el.
Aș lăsa renovările pe alta dată, peste 2-3 ani, când aș avea ceva bani strânși.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
https://ro.jooble.or...284840913094685

asa primu link. vad o gramada de locuri de munca pe ce faci tu, platite bine. dupa ce te duci la 10..20 de interviuri si nici unu nu te angajeaza..sa vii sa te plangi...ca poate problema nu e la patron.

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Peretii strambi sunt neplacuti insa se poate trai o perioada si asa. Important este sa fie curati. Sa-i cureti, un glet si apoi o lavabila poti face si tu, eventual ajutat de un  prieten sau ruda. Nu e mare lucru si nici nu costa cine stie ce daca faci tu. Nu o sa iasa poate super profi insa, crede-ma, nici eventualii mesteri pe care-i tocmesti nu sunt super meseriasi in renovari interioare.  Daca iti ajung banii ptr rate si trai in tara nu e cazul sa pleci de langa familie, mai ales in perioada asta cand este incertitudine si afara. Eventual cauta-ti un job mai bun. Bine, asta trebuie sa o faci in permanenta.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu inteleg ce renovare are nevoie. Un var alb nu merge? Te muti si faci cite o camera mai bine, cind poti. Singur!
Cui ii pasa ca sinte peretii strimbi, drepti, cum or fi. Daca nu ploua in el, e ok.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 December 2020 - 10:12.


#11
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Salut! In primul rand renoveaza apartamentul cu ajutorul unei rude sau cu sotia. Faceti pe rand cate o camera, apoi bucataria, holul, baia. Despre locul de munca: incearca sa cauti la alte firme care platesc mai bine. Daca vei obtine un salariu care sa te multumeasca, ramai. Tu stii ce cheltuieli ai si ce salariu ar fi suficient sa ramai in tara.

Pe aici, din ce am observat, o buna parte din colegi au job-uri fara deplasari, majoritatea lucreaza in birouri, multi chiar in IT. Ce pot sa iti spun eu: am lucrat in constructii prin 3 tari straine. Iar acum lucrez in Romania, un job de birou, mai relaxant. Cand ai nevoie de bani sa platesti un apartament - nu se compara salariile din Romania cu ce gasesti in afara... Iar cand ai un credit, conteazasi mai mult: aici o sa platesti mai multi bani, platesti mai multa dobanda dintr-un salariu mai mic. Pe cand daca pleci, in cativa ani platesti datoria si mai scazi din dobanda.

Si mai e un lucru: saptamani cu 6 zile de munca de 12 ore fiecare poti lucra cand esti in putere si ai energie. Dupa o anumita varsta e mai greu. Bine, in soferie nu te afecteaza atat de tare, dar intelegi ce zic.

E in Sibiu apartamentul?

Edited by Bogdan199O, 19 December 2020 - 10:35.


#12
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Doar automacaragiu? Ai atestat cumva si pe turn, si pe macara la sol (telecomanda)? Cu sau fara experienta? In caz afirmativ, in Germania e inca loc destul de macaragii. In jur de 3000 net. Euro.

#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Multumesc de sfaturi. Chestia e ca v.am scris fiind demoralizat si prost dispus ca au venit prietenii la mine si au râs cand au vazut cate trebuiesc facute in el si eu nedispunand de bani ... Nu ma supar pe ei, dar dupa ce am dat atatia bani mi.a picat fața cand am aflat cat ma costa sa il fac. Poate reusesc sa ii cumpar o mobila si un pat fetitei sa pară camera mai atragatoare si oi incerca sa ies la suprafata cumva. Multumesc de sfaturi. Joburi sunt multe dar tot plecat de langa familie ..

#14
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
O parte dintre colegii mei macaragii sunt aici in DE cu familia. Desigur, ei isi platesc chiria separat, nu stau la wohnlager cu ceilalti muncitori. In functie de cat de cheltuitor esti, iti platesti rata in tara lejer si iti ramane si de cheltuit.

Deci, vrei doar sa te vaiti sau vrei ajutor? Raspunde.mi te rog la intrebarea de mai sus ca sa vad daca te pot ajuta. Peste nu.ti pot da, dar iti pun undita in mana cu drag.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
prietenii tăi sunt niște proști.ia un sac de VAR,un sac de glet,5m de smirghel de 120  si in 3 zile zugrăvești o cameră.dacă pe copilul meu  care are 16 ani l-am învătat să văruiască poți și tu.
am văzut și femei pe aici care au văruit acasă la ele

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postionutsb, on 19 decembrie 2020 - 10:37, said:

Multumesc de sfaturi. Chestia e ca v.am scris fiind demoralizat si prost dispus ca au venit prietenii la mine si au râs cand au vazut cate trebuiesc facute in el si eu nedispunand de bani ... Nu ma supar pe ei, dar dupa ce am dat atatia bani mi.a picat fața cand am aflat cat ma costa sa il fac. Poate reusesc sa ii cumpar o mobila si un pat fetitei sa pară camera mai atragatoare si oi incerca sa ies la suprafata cumva. Multumesc de sfaturi. Joburi sunt multe dar tot plecat de langa familie ..

Cat de mare e fetita? E decisiv sa fii langa ea, dar poate puteti avea toti 3 o discutie si sa stabiliti clar: uite, merg un an sau doi, cand ma intorc stim o treaba. Sau poate va aduc si pe voi acolo.
Colegul iti intinde o mana din De, eu zic sa profiti de ea si sa sondezi terenul. Daca esti un tip strangator si, mai ales serios, poti face treaba.
Cum au zis colegii, o varuiala ca sa fie curat e ok pt moment, totusi e un pas inainte fata de ce aveati anterior.
Bafta multa si numai bine tie si alor tai! Priveste noul an ca pe un nou inceput.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
și ăsta  nu-i DECLIN este UN PAS ÎNAINTE

#18
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Apeleaza la familie si prieteni." Abuzeaza" de relatia cu ei. Asa mi-a zis cumnatul din Suceava. Fa un plan. Cheama ajutoare. Vb cu ei le explici situatia si ceri ajutor. Un raschetat de pereti poate oricine. Glet e mai greu dar eu am tras tinci. Zic eu dar a fost cumnatul... se stie putin. Lavabila eu, sotia , un var prieteni. Un unchi ne-a ajutat cu robnetii.um alt unchi la tabloul de curent - prizele am pus eu. Gresie minim deocamdata.
Daca nu-s bani de  parchet mocheta ieftina si covoare. Mobila sh care oricum e mai zdravana decat din magazin. O baie e inca depozit dupa 15 ani.
Nu trebuie sa faci bijuterie. Fa-l acceptabil curat/igienizat. Peretii noi am tras sa nu fie valuri. Au inclinatie vre-o 3 cm , unghiuri naspa. Meseriasul a recmandat sa acoperim totul in rigips dau retencuit toti peretii. Dar a tras cumnatu un strat subtire de tinci si lavabila. A invatat sa pun si parchet.
Ideea e sa apelezi la prieteni/familie pt. ajutor. In ce oras esti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate