Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Zidire cu Spuma Porotherm Profi Dryfix extra

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.06.2012
Salutare,

Am inceput constructia unei case parter si sper ca pana saptamana viitoare sa torn placa parter din beton. Casa este intr-o zona slab seismica ag 0.10, zidarie portanta cu samburi dispusi conform normativelor cu planseu din beton.

Daca este vreme cat de cat buna, adica fara ger si precipitatii mari as dori sa ma apuc de zidit. Zidaria va fi din caramida porotherm profi nut si feder de grosime 25 cm. Problema este ca la moratrul in strat subtire se recomanda zidirea la peste 5 grade C, ceea ce nu prea avem momentan.

De aceea ma adresez celor care au experienta sau cunosc detalii privind Spuma Porotherm Profi Dryfix extra care se poate aplica pana la - 5 grade C. A folosit-o cineva? A trecut intr-o oarecare masura testul timpului?

Stiu ca este de preferabil mortarul avand in vedere ca ofera o rezistenta mai mare mai ales la forfecare insa sunt curios daca a folosit-o cineva.

Edited by flavius999, 18 December 2020 - 09:23.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e sa faci un test personal. Sacrifica cateva caramizi si fa un test cu mortar si un test cu spuma si vezi cum se comporta....

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu stiu cum se comporta in timp, in toamna asta am zidit cu spuma si BCA de 7.5 cm partea din fata a unui balcon. Ce pot spune e ca zidul e "beton", deocamdata Posted Image .
Eu am experimentat, la 4 metri patrati mi-am permis sa incerc. Atentie ca nu prea poti sa faci corectii din material, trebuie sa sa pleci cu primul rand perfect drept, ca la faianta.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 flavius999, on 18 decembrie 2020 - 09:22, said:

Problema este ca la moratrul in strat subtire se recomanda zidirea la peste 5 grade C, ceea ce nu prea avem momentan.
Vezi dacă nu există aditivi care să permită folosirea mortarului și la temperaturi mai scăzute. Pentru beton există și permit folosirea pînă la -10 grade, poate sînt și pentru mortar.

#5
mariuus77

mariuus77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2018
Sunt interesat de subiect.. Nimeni cu ceva noutati?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate