Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Conducta gaze-proprietar

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
firesky, tot nu vrei să ne spui cât ți-au cerut?

că de lămurit cu proprietatea te-ai lămurit, oricât ai vrea tu să nu fie așa.

#20
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Salut. Acum vine surpriza.. Eu sunt noul proprietar al apartamentului care a fost al investitorului inițial. Iar asociația de proprietari i a emis unui locatar o adresa (n am văzut o fizic) prin care i da acordul sa se btanseze la conducta respectiva.Pe baza ei omul respectiv și a făcut proiect care a fost depus la distrigaz. Culmea e ca anul trecut când s a branșate altcineva mi s a cerut acordul. Asociația de proprietari spune ca din momentul în care toți investitorii inițiali s au mutat acea conducta a întrat în posesia asociației de proprietar își cam toți se spala pe maini:distrigaz zice ca nu ei se ocupa de proiect, firma care face lucrarea zice ca ei au primit de la administrație hârtia respectiva și ca ei nu fac politie. Iar vecinul care își pune centrala zice ca administratorul nu i ar fi zis ca i nevoie de alte semnături. Am discutat ieri cu fostul proprietar, zice ca el n a cedat sub nici o forma către asociația de proprietari nimic.și nu, nu i vorba de bani. M a enervat cum a pus problema administratorul, ca acea conducta a trecut în proprietatea asociației de proprietari automat. Asta deși știa foarte bine ca avusesem anul trecut aceleași discuții

Edited by FireSky, 17 December 2020 - 12:57.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dă-l în judecată pe nemernic.

#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai sa spuna administratorul conform caror reglementari legale s-a facut transferul de proprietate in mod automat.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Proprietatea este posibil sa fie a distribuitorului de gaze. Era o lege privind racordarea in  diferite etape, prin care in 5 ani de zile se acordau compensatii celor care initial faceau conducta (parca si la curent era asa), dar nu cred sa fie valabil acuma. Plus ca noua lege de racordare obliga distribuitorul sa realizeze racordul pe costurile lui.

#24
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
nu. Am deja confirmare de la distrigaz ca nu le aparține coloana.

Edited by FireSky, 17 December 2020 - 13:43.


#25
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
In 2016 era valabila o procedura
Cititi pe la art7.
Tin minte ca trebuia completat un formular prin care te obligai sa despagubesti investitorul initial.

#26
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007
din cate stiam, primii care fac proiectul de gaze platesc toate operatiunile in totalitate, ulterior iti trebuie acordul scris al proprietarilor tevii pt a te racorda la ea, crezi ca primesti acordul moca?
dupa magistrala ce intra in bloc e proprietatea acelor 2 proprietari, vorbeste cu ei daca s-a transferat titlul de proprietate (teoretic cand cumperi apartamentul se specifica si anexele acestuia)

intreaba la asociatia de proprietari de proiectul de gaze, daca nu il are, nu e propretara pe teava.

Edited by dj_luchian, 17 December 2020 - 15:32.


#27
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E posibil sa fie o zona "gri". Investitorul a plecat, noul "abonat" profita, nimeni nu stie ce sa faca...

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aveti document scris ca nu le apartine coloana (nu bransamentul sau instalatia de utilizare)? Au trecut 5 ani de zile de la prima racordare? Vezi aici pe site ce si cum.

Edited by MembruAnonim, 17 December 2020 - 19:08.


#29
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Da, am mail de la ei

Attached Files


Edited by FireSky, 17 December 2020 - 19:18.


#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Proprietarul coloanei este cel al carui nume este trecut pe proiectul coloanei respective.
Cind ai cumparat apartamentul ai fost la gaz si ai trecut proiectul interior pe numele tau. Tot atunci trebuia sa-l treci pe numele tau si pe cel al coloanei. Daca nu ai facut treaba asta, proprietarul coloanei este fostul proprietar al apartamentului, cu conditia sa mai aiba proiectul de gaz si sa dovedeasca treaba asta. Asa ca deocamndata coloana este a nimanui.

Intrebare: De ce vrei tu sa ceri bani nemunciti ? Tu nu ai dat nici un leu pentru coloana aia. De ce acum ai vrea bani de la cei ce vor sa se branseze ?

Eu zic sa te bucuri ca a ajuns la asociatie si sa-i dai pace asa cum este. Daca vrei sa fie coloana ta si peste 2-3 zile se constata ca sint scapari de gaze la coloana o sa ramina tot blocul fara gaz si ghici cine va trebui sa plateasca toate reparatiile ?
Coloana aia trebuie si ea verificata o data la 2 ani si facuta revizia la 10 ani. Gici cine plateste cind se va aplica legea si pentru coloana ?
Momentan nu cred ca a facut nimeni verificari si revizii la coloana, exceptind situatiile in care au fost scapari de gaz si atunci a platit care cum a putut, cu certurile si scandalurile de rigoare, deoarece logic este sa plateasca proprietarul coloanei si nu tot blocul.

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Judecand tot logic, proprietatea asupra coloanei se "imparte" de fiecare data cand cineva isi plateste cota-parte, nu ramane in intregime a investitorului initial.
Cand m-am ocupat de separarea de gaze de pe scara blocului unde locuiam, situatia s-a gestionat exact cum am povestit mai sus: cine s-a trezit mai tarziu, a venit cu cota parte calculata la zi si eu am impartit banii tuturor celor care contribuisera pana atunci. N-am actualizat niciodata situatia proprietatii, dar chiar consider ca instalatia e in proprietatatea tuturor, fiindca toti au platit.
Acum sunt tot proprietar al apartamentului, dar nu cred ca m-ar interesa in mod deosebit cine ramane proprietar pe teava de gaze daca vand.

Moralmente vorbind, daca initiatorul a platit suplimentar si separat pe apartamentul respectiv fata de pretul pietei, ceea ce nu prea cred, poate ca ar avea dreptul la ceva despagubiri. Daca nu, Florin are dreptate: vechiul proprietar a platit, el ar trebui sa recupereze investitia, daca il mai intereseaza.

#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai dreptate.

Intradevar, daca sint defectiuni, trebuie sa cotizeze toti cei legati la coloana.
Daca se leaga unul nou, trebuie platit doar celui/celor ce au tras coloana initial.
Cind toti de pe scara sint bransati la coloana respectiva, este clar ca moral tota scara este proprietara a coloanei, pentru ca au ajuns toti sa-si plateasca cota parte, chiar daca proiectul este facut pe o singura persoana.

Din pacate legea din ro este asa cum este si nu trateaza deloc realitatea. Cind apar probleme, atunci se vede clar treaba asta.

#33
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postflorin71_skoda, on 18 decembrie 2020 - 12:18, said:


Intrebare: De ce vrei tu sa ceri bani nemunciti ? Tu nu ai dat nici un leu pentru coloana aia. De ce acum ai vrea bani de la cei ce vor sa se branseze ?

Dar de ce să vrea asociația pe bază de nesimțire ?

#34
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 28.02.2006
Stati o leaca.
El a cumparat un apartament deja bransat la gaze, cu un pret mai mare decat cele nebransate. Deci, rambursarea cheltuielilor este foarte rationala.
Apoi, conductele care trec automat in proprietatea distribuitorului de gaze sunt cele aflate pe domeniu public. Cele aflate pe proprietate (proprie sau comuna) sunt de drept ale celor care le-au platit.
La casa, teava de pe strada, chiar daca a fost trasa pe cheltuiala proprietarilor caselor de pe strada, este in proprietatea distributorului (similar si conductele de apa, cablurile de curent etc) Portiunea de teava (cablu) de dupa contor este in proprietatea celui care are casa in proprietate, automat si in sarcina lui (in ceea ce priveste reparatii, revizii etc)
Logica este simpla - ce este pe domeniul public aflat in administrarea primariilor, poate fi revizuit/servisat/reparat/inlocuit etc de catre distributorul de utilitati ( fie ele gaze, electricitate, apa, canalizare), in schimb acesta nu poate sa intre pe proprietate privata pentru a face astfel de operatiuni (le poate face contracost la cererea proprietarului si cu acordul acestuia, sau ca o obligatie legala, dar tot pe cheltuiala proprietarului).
Deci, la bloc, orice bransare la o teava sau cablu tras pe proprietatea comuna (cu acordul celorlalti proprietari sau al asociatiei) se poate face doar cu acordul expres al celui/celor care au tras acea utilitate (teava/cablu).
Initiatorul nu are decat sa faca o cerere catre Distrigaz in care sa comunice ca teava respectiva nu este proprietatea asociatiei de proprietari, ci a sa, anexand contractul de vanzare cumparare ca dovada al actului de proprietate (cei de la distrigaz stiu cui au emis avizele), sau poate astepta sa se faca bransarea, apoi sa dea in judecata asociatia de proprietari si sa ceara despagubirile, putand invoca chiar si un fals in declaratii.

#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu nu am inteles de nicaieri ca asociatia a cerut bani, ci doar ca a dat un aviz de racordare fara a cere acordul initiatorului, care se considera indreptatit la despagubiri (doar) in baza cumpararii apartamentului de la investitor.
Dar nici impresia asociatiei ca a devenit "automat" proprietara instalatiei nu mi se pare prea corecta.

LE: Mircea, pretul crescut al apartamentului pentru ca e bransat la gaze e doar o presupunere. Sunt convins ca e vorba de bransamentul pentru centrala termica, nu cel de aragaz, pe care-l au toti. Asta inseamna ca ceilalti se incalzesc de la Radet sau ceva echivalent, lucru care nu justifica un pret mai mic fata de cele "independente".

Edited by danvlas, 18 December 2020 - 13:20.


#36
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Vedem cum mai evoluează distractia. Deocamdată am sesizare depusa către administrație în care le am cerut sa mi pună la dispoziție confirmarea pe care au dat o firmei care s a ocupat de branșare. Mi au dat 30 zile termen de răspuns. Către distrigaz am trimis o notificare prin care i am anunțat ca acea hârtie pe care a semnat o administrația nu o consider legala.bine,apartamrntul e deja branșate, mai lipsește contorul din ce am vazut
Și am făcut referire la 2 articole din Codul Civil (1673 paragraf 2 și articolul 546 articolele 1 și 3).de asemenea, am solicitat celor de la Distrigaz sa verifice o branșare din 2019 care s a făcut cu semnătura mea, nu a asociației de proprietari. Coincidenta e ca e făcută de aceeași firma care o face și acum și care mi a promis ca verifica în ianuarie la arhiva sa vadă dacă exista semnătura mea ca acord.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate