Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Schimbarea unui pattern dintr-un "input"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
<input type="text" " id="id0047" inputmode="numeric" required pattern="^[0-9]*$" placeholder="0" style="text-align: right;" autocomplete="off" />


verific din script cu

let aprobare = $('#id0047')[0].checkValidity();
if (!aprobare) {
//simulare send form, sa apara pop-ul de invalid pentru utilizator
return;
}


toate bune, dar eu doresc sa schimb in DOM la un moment dat valoarea pattern in altceva.

am incercat cu

let elem = document.getElementById('edInpCantNewProd');
elem.setAttribute('pattern',alt_pattern);


in DOM valoarea se scimba, dar cand verific cu checkValidity() fie in jquery say javascript, imi tine cont de ultima valoare a pattern-ului cea cu care vine pagina by default.
am incercat si sa-l sterg si-apoi cu timeout sa-l shimb. tot nu tine cont.

ce pot face sa se schimbe realmente ?
daca chiar n-am ce-i face o sa verific manual dar mna.

Edited by mellbo, 16 December 2020 - 15:50.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Si de ce nu poti schimba attributul pattern din codul HTML direct?


Edited by althea, 17 December 2020 - 06:30.


#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nu, eu am zis ca tu ai o pagina de genul www.paginamea.ro unde incarci continut de la www.altapagina.ro care vine cu niste HTML si JS. Iar cerinta ta e sa modifici codul de pe www.altapagina.ro care nu iti apartine/nu apartine clientului tau.

You know, Uncle Bob zice ca programatorii prea sunt lasati sa faca ce le trece prin cap pana cand vor muri vreo 10 000 de oameni. Si atunci vor sari guvernele sa reglementeze meseria de programator si va fi destul de naspa: autorizatii, controale, amenzi, nu va mai merge sa lucrezi remote - va trebui sa te legitimezi la birou, stat in trafic, salarii reduse, etc.

De asta atrag atentia ca nu e cool sa facem tot ce ne zic clientii, trebuie sa avem un set de reguli. Altfel vine statul si va trebui si noi sa ne facem asigurare de malpraxis.

Edited by RedDev, 16 December 2020 - 18:47.


#4
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
nici nu înțeleg ce-ti trece prin cap, dar mai ales de ce gândești atata de negativ.

treaba era simpla. am undeva un <select> care in funcție de selectie următoarele câmpuri trebuie sa-si schimbe potriveala. de exemplu un camp permite numere naturale întregi cu o selecție iar cu alta permite numere zecimale, cu o alta selectie doar numere negative etc.

eu lucrez in general cu ajax asa ca nu fac refresh la pagina decat daca e strict necesar.

problema am rezolvat-o.
am modificat o parte din cod din jquery in j&#097;v&#097;script chior. observ ca uneori încurcă jquery. îmi plăcea ca scriu mai puțin.

in orice caz, client este impropriu. ma referam la termenul de utilizator al paginii. e serverul meu, nu e nimic de afara.

case solved.

Edited by althea, 17 December 2020 - 06:31.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Curios sa folosesti atributul pattern din HTML pentru asta. Se putea face validarea programatic din Javascript pur.

#6
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
verificare se face si in script si in php dar pentru ce sa fac interogări invalide deci in plus?

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Doar ziceam ca e neobisnuit folosirea unei functionalitati a browser-ului. Practic trebuie sa setezi o expresie RegEx in atribut. Dar apoi acelasi lucru poate fi facut in Javascript: sa verifici daca un string are forma unui sablon RegEx. Adica in loc de abordarea directa string -> verificare JS, ce zici ca faci devine string -> delegare catre browser -> interogarea browser-ului via Javascript.

Edited by RedDev, 17 December 2020 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate