Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Povestile voastre despre emigrare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.12.2016
In 204 am plecat in Spania.... nu am muncit deloc 2 luni.... am slabit 15 kg si m-am intors inapoi.
Din 2005 sunt bugetar.... amdat examen, nu vrajeala sau pile.... si fac si taximetrie in timpul liber....
Cumnatul meu e acolo de 16 ani.... fostul cumnat.... ca am divortat.... el s-a obisnuit si vine in tara numai in concediu
Deci sunt mai multumit aici in tara si consider ca nu am avut noroc atunci in 2004....

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Mie mi se pare interesant topicul. Astept si pe ceilalti sa isi impartaseasca povestea

#21
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDuskGerman, on 16 decembrie 2020 - 13:57, said:

Urmaresc subiectul si am prieteni si rude in strainatate.
Problema este legata strict de plan.
1 - Planuiesti sa te mai intorci vreodata in Romania? Sa iti faci o prietena de pe acolo? Nu o sa se adapteze NICIODATA in Romania si nu o sa te mai adaptezi tu in Romania.
2 - Planuiesti sa te duci acolo la munca si sa te intorci cu bani in Romania? Ca sa ce sa faci cu bani in Romania?
Ca amarat nu o sa pui deoparte 5 mii de lei, pai in Romania un politist local castiga 6-7000 mii de lei cash in fiecare luna. Tu nu o sa poti sa economisesti suma asta lunar sa zici ca te intorci peste cativa ani in Romania.
3 - Nivelul jobului tau decide daca ai sau nu viitor in strainatate, sincer. Spun treaba asta ca om care am aproape 35 de ani si prioritatile se schimba.
Daca ai peste 30 de ani si crezi ca o sa pleci facand joburi dalea de se ingramadesc unguri, indieni, fac referie la UK, nu o sa mearga treaba. Acolo nu o sa te integrezi, o sa stai tot cu alti straini, o sa stai izolat in chirie cu alti.
Nu o sa fie ca in Romania unde aveai apartamentul sau casa ta.

Morala este daca nu ai nimic de pierdut in Romania, daca nu mai ai familie, daca chiar nu mai ai ce manca, atunci da, poti pleca in strainatate, caz contrar mai bine stai si iti vezi de viata ta ai.

Si cei care revin in tara au o perioada de "fresh money" in care spun cati bani au castigat acolo, apoi descopera ca cu bani aia ori isi cumpara un imobil ce depaseste "standard of living" al lor din Romania, se mai adauga facturile, ori tin sumele alea in banca si tot asa trece timpul.

Strainatatea este un miraj care se platesc scump cu varsta, cu tineretea. Cand te-ai apropriat de 40 de ani si tu esti rupt in lume de prieteni, de familie, de tara ta, atunci o sa intelegi cuvintele mele.

Deci sa nu faci ca magarul de nu era hotarat
adevarul este ca unguri emigrati dupa 1990 nu prea am vazut in NA sau UE la nivelul numeric al romanilor.
da, in UK am vazut indienii majoritari in meseriile de medici si IT-isti. de asemenea indienii in UK au ministrul imigrarii si inca alti 3. parca si Jaguar este al unui indian.
ce ai vrut sa arati, ca romanii viseaza sa devina ministrii in UK ?

Edited by avenirv, 17 December 2020 - 10:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate