Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Metode de fertirigare

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018
Legumicultura pt. mine este un hobby si anul acesta as dori sa incerc fertirigarea dar inca nu stiu cum sa procedez . Am un solar de 50 mp in care cultiv rosii si ardei in total 8 randuri/8metri . Sistemul de irigare prin picatura este facut dar nu stiu cum pot face injectia in conducta de irigare . Am studiat si cea mai simpla metoda ar fi cea cu tub venturi dar datorita diferentei mici de presiune am inteles ca nu functioneaza . Udarea prin picatura o fac prin cadere din bazin aflat cam la 6m inaltime .
Va rog cei care au cunostinte sau confruntat cu asa ceva sa dea cateva idei .

Multumesc !

#2
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Uite aici cum procedeaza colegul corsica si probabil alti colegi.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pui în bazin îngrășământul iar acesta ajunge la rădăcină

#4
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
E destul de complicat sa te urci cu ingrasamantul la bazin, iar amestecul nu cred ca este destul de bine facut. E recomandat totusi, ca dupa fertilizare irigarea sa mai functioneze cateva minute.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
îl pui în 10 l de apă și-l amesteci sau sufli pe furtun în bazin și barbotează acolo

#6
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Sufli in IBC-ul ala pana iti ies ochii ca la melc...

#7
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Eu folosesc pentru fertilizare un butoi separat și o pompa de 12v.Calculezi câtă soluție îți trebuie și o faci in butoi. Simplu și fără bătaie de cap.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcotzi, on 15 decembrie 2020 - 15:08, said:

Sufli in IBC-ul ala pana iti ies ochii ca la melc...
Daca atat poti sa sufli cu gura-n butoi aia e.
Eu te-am pus?

De compresor s-a auzit?
Daca nu ai compresor iei roata de rezerva si-i dai drumul aerului in butoi dupa care mergi la peco si o  incarci

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Ai nevoie de o pompa cu care sa împingi soluția de fertilizare dintr-un butoi în sistemul de picurare.

#10
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004

View PostEMPP, on 15 decembrie 2020 - 17:33, said:

Daca atat poti sa sufli cu gura-n butoi aia e.
Eu te-am pus?

De compresor s-a auzit?
Daca nu ai compresor iei roata de rezerva si-i dai drumul aerului in butoi dupa care mergi la peco si o  incarci

Daca atat ai inteles din postarea mea, vorba ta, aia e!

Pe principiul, de ce sa facem simplu si la fel ca altii care au verificat DEJA metoda, cand putem sa facem mai scump sau mai complicat? Mi-ai dat o idee. Desi pompa electrica de vermorel am, compresor n-am. Dar are masina ca e pe perne de aer si atunci cand am de omogenizat ingrasamantul trag masina sub IBC si bag aer. Omule bun, pompa aia costa cativa lei. Iti mai trebuie ceva fitinguri si o bucata de furtun si ai rezolvat problema fara compresoare si roti de rezerva. Daca mai ai si IBC-ul ala in camp te pomeni ca tragi prelungitorul pana acolo sa aiba compresorul curent sau ca rostogolesti roata de rezerva umflata la dus si dezumflata la intors si asta o data pe saptamana...

#11
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View PostEMPP, on 15 decembrie 2020 - 17:33, said:


Daca nu ai compresor iei roata de rezerva si-i dai drumul aerului in butoi dupa care mergi la peco si o  incarci
Si in drum spre peco opresti la LIDL si iei un kil de rosii :)
Lumea cauta solutii simple si elegante nu drumuri cu roata de rezerva in brate

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Trebuie d'aia de combina.


#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Un mini compresor alimentat de la priza de bricheta a masinii e doar cativa lei...

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
El vrea sa fertilizeze nu sa umfle roți.

#15
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018

View Postcotzi, on 14 decembrie 2020 - 23:06, said:

Uite aici cum procedeaza colegul corsica si probabil alti colegi.
M-am gandit si eu la aceasta varianta dar nu stiu daca motorasul rezista la un timp asa de lung de functionare . Ele au regim scurt de functionare mai ales ca eu m-am gandit sa injectez pritr-o duza ca debitul degajat in conducta sa fie mai mica sau eventual un mic robinet pt. a regla debitul . Dupa spusele lui ii ijecteaza 0,75l/minx60min=45l/ora .
O sa incerc sa fac eu un Venturi cu jonctiune mica de 10mm de la 32mm . Cu cat strangulatia este mai mare cu atat viteza apei creste si atunci si puterea de absortie va fi mai mare , eventual conectez furtunul in partea de jos a recipientului cu fertilizator si il mai ridic si la o mica inaltime sa aiba si o mica cadere . Daca va fuctiona voi face teste cu apa chiora dupa care ceva retusuri pt. a potrivi cat fertilizant sa folosesc la norma unei udari .

#16
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
0,75 l/min era de la pompita de ștergător de parbriz, de acum 14.000 de ani. Între timp am trecut la o pompă de vermorel electric. Citește cu atenție, te rog.

#17
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 08.05.2007

View PostTestosteron, on 15 decembrie 2020 - 17:35, said:

Ai nevoie de o pompa cu care sa împingi soluția de fertilizare dintr-un butoi în sistemul de picurare.

Dar daca se foloseste tot de presiunea apei din bazinul suspendat ce are? Face o derivatie trecand apa printr-un tanc de fertilizare, in care initial au fost preparate ingrasamintele. Daca il nemultumeste faptul ca pe masura ce apa din bazin care intra in tancul de fertirigare va dilua din ce in ce mai mult solutia initiala, se pot folosi 2 tancuri unul mai mare ca acumulator al aerului pe care il va impinge cu ajutorul presiunii apei in cel de-al doilea tanc pentru a injecta fertilizantul in reteaua de udare. Asta daca nu gaseste tanc de fertirigare cu membrana de separatie. Eu unul n-am gasit asa ceva si nu prea inteleg de ce nu se fabrica.

Attached Files



#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, va puteți agita cât vreți cu tot felul de lucruri însă povestea este extrem de simpla:
1. Pompa vermorel-max 60 lei
2. Sursa curent  sau acumulator de rezerva pt vermorel-max 60 lei
3. Șuturi, Furtun, alte fitinguri și un robinet în plus - max 50 lei.

Merge fără probleme,  eu am fertirigare și la solar și la livada și la gradina.




Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate