Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

deuteriu solid

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
izotopul hidrogenului poate fi solid?  stiu ca hidrogenul poate fi solid prin racirea sub temperatura de topire dar izotopul lui poate fi tinut la fel?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se topeste la -254°C.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da dar hidrogenul cu substante gen  neon poate fi tinut solid, sau cu laser

Edited by karax, 14 December 2020 - 16:06.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu pot ei sa-l tina lichid - ca sa fie folosit pe post de combustibil la masini...
Tu vrei si solid acuma...

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,205
  • Înscris: 06.01.2007
Toate substantele sunt solide la temperatua de zero absolut in afara de heliu.
Temperatura asta nu poate fi obtinuta, insa se poate obtine cativa zeci de milikelvins utilizand un procedeu care implica heliu (bineinteles).

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Se foloseste tritiura-deuteriura de litiu.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu vreau pentru confinement sa fie tinut lichid sau solid , pentru a se realiza confinement eficient prin plasarea in exterior a izotopului, ca sa degaje energie in exterior nu sa se loveasca de margini
problema e ca dupa depresurizare devine repede lichid sau gaz, si scapa,  si nu prea poate fi tinut presurizat fara sa se foloseasca ceva rezistent ce mentine forta de apasare pe el.  dar ceva-ul ala e necesar sa fie putin rezistent pentru a nu impiedica confinementul

exista o solutie si o sa atasez si desen

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postpasilla, on 14 decembrie 2020 - 16:00, said:

Se topeste la -254°C.

Deci se poate bea lejer in multe apartamente din Bucuresti.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
La fuziune ai ca problema presiune de milioane de ori mai mare, si temperaturi de sute de milioane de ori mai mari, pe langa care forma alotropica e importanta ca o picatura de 1 ml in oceanul planetar...
Rezolvarea am dat-o deja, se combina un accelerator circular cu un tokamak intr-o singura unitate hibrida, si masa de fuziune este concentrata si accelerata pana la beamstrahlung cand se autocomprima si automentine singura.

Edited by loock, 14 December 2020 - 16:43.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
uite si desenul

stiu ca exista tot felul de metale ce is rezistente la presurizare din laterale si nu is rezistente din celelalte 2 capete

am uitat cum se numesc astfel de metale

Attached Files


Edited by karax, 14 December 2020 - 17:01.


#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 14 decembrie 2020 - 16:35, said:

eu vreau pentru confinement sa fie tinut lichid sau solid , pentru a se realiza confinement eficient prin plasarea in exterior a izotopului, ca sa degaje energie in exterior nu sa se loveasca de margini
problema e ca dupa depresurizare devine repede lichid sau gaz, si scapa,  si nu prea poate fi tinut presurizat fara sa se foloseasca ceva rezistent ce mentine forta de apasare pe el.  dar ceva-ul ala e necesar sa fie putin rezistent pentru a nu impiedica confinementul

exista o solutie si o sa atasez si desen
asa cum am mai spus, nu esti tu de vina!

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
alta solutie nu prea gasesc decat poate cea a mentinerii deuteriului gazos cand se comprima capsula cu ceva camp magnetic , nu stiu ce sa zic.  Ca nu cred ca merge comprimare a deuteriului gazos ca in desenul de sus , pentru ca deuteriul gazos la comprimare are o viteza extrem de mare si scapa.  poate doar cand barile comprimatoare is asa de mari ca deuteriul gazos are nevoie de mult spatiu ca sa depaseasca complet barile, dar asta ar duce la niste bari mari ce cu greu pot fi comprimate.  poate folosind confinement mecanic ca exista si asa ceva

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View Posteiffel, on 14 decembrie 2020 - 16:28, said:

Nu pot ei sa-l tina lichid - ca sa fie folosit pe post de combustibil la masini...
Tu vrei si solid acuma...

In loc de tutun. :D

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Se scrie si pronunta bare.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postkarax, on 14 decembrie 2020 - 16:35, said:

eu vreau pentru confinement sa fie tinut lichid sau solid , pentru a se realiza confinement eficient prin plasarea in exterior a izotopului, ca sa degaje energie in exterior nu sa se loveasca de margini
Da, de cat ai nevoie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate