Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor conectare casti wireless la OLED seria 8

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019
Salut, am o mica problema.

Am achizitionat niste casti Steelseries Arctis 9 Wireless pt PS5 / PC si TV. Castile wired pe care le aveam sunt f ok ( sennheiser hd599 + fiio e10 ), dar am vrut sa am si o optiune wireless pt TV si in anumite cazuri PC (cand joc pe TV).

Problema e in felul urmator. Din cate am citit tine de bluetoothul televizorului (si castile si TV-ul sunt pe 4.2 cred? ) si al TV-urilor in general, chiar si seria 10 de la LG / QLED-urile etc au problema asta - sunetul se intrerupe ocazional. Am citit ca ar putea avea legatura cu intereferentele de pe 2.4ghz, am incercat sa dezactivez cam tot ce aveam pe 2.4ghz in zona ( routerul am schimbat doar pe 5ghz) etc etc. Degeaba.

Acum am observat ca ar exista posibilitati de adaptoare Bluetooth externe pt TV-uri (unele care zic ca sunt chiar transmitatoare / receivere audio).

As fi dorit o recomandare (sau poate chiar cateva) care m-ar putea ajuta in directia asta deoarece nu am nici cea mai vaga idee ce optiuni exista fix pt ce imi trebuie mie. Ca buget as vrea ceva ieftin, max 200 lei. Doar imi trebuie sa am o conexiune fara intreruperi prin bluetooth cu TV-ul . Atat.

Multumesc.

Mentionez (pt orice eventualitate) : castile conectate pe pc sau ps5 (prin usb dongle) nu au nici cea mai mica problema, problema este strict pe TV prin bluetooth.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In locul tau as fi luat un FiiO BTR5 si foloseam tot Senn-urile.
Problema ta poate fi legata de standardul 4.2 - destul de vechi.

Eu am un player FiiO M5 care merge si ca receptor - se conecteaza fara probleme la TV ( Samsung QLED - Q6FN ) si am sunet fara intreruperi in toata casa.
Am si niste "pocnitori" chinezesti la vreo 100 de lei unlesi vreo 50 altele. Ncici cu alea nu am probleme.
Insa toate au Bluetooth 5.0 cu cel mai bun chipset Qualcomm - plus AptX HD. M5-ul stie si LDAC.

P.S. Routerul in 2.4 e la 2m de TV...

#3
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Am.luat și eu adaptor bluetooth pt tv, ce e drept ieftin de pe aliexpress, situația e invers, îmi bruiază wi fi ul, chromecast ul merge slab se întrerupe și are viteza scazuta. Am încercat toate variante, sa mut adaptorul mai departe sa pun cablu de întrare mai bun etc. Pana la urma am renunțat

#4
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019
@eiffel, nici nu mi-a trecut prin cap posibilitatea de wireless DAC. Ma cam trece gandul sa returnez Steelseries-urile si sa merg pe BTR5 + Fiio M5 + Sennheiserurile. Tot la banii aia ajung. Pacat ca m-am grabit aseara cu steelseries, dar nu-i bai... emag retur inc.

O mica intrebare totusi, ma rog oricum o sa discut si cu cei de la avstore de unde iau de obicei... M5-ul conectat la TV, se poate prin 3.5mm jack sau SPDIF? Ca daca e doar USB nu cred ca va functiona in cazul meu, n-o sa am cum sa selectez USB DAC ca sound source in TV.

#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Ai topic dedicat pentru oled-uri. Poti intreba acolo, ca poate sunt mai multi posesori care te pot ajuta.

https://forum.softpe...2#entry27257146

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu vad ce vrei sa faci cu BTR5+ M5. Ambele sunt RECEIVERE.
Unul din ele e suficient, iar BTR5 e mai performant ca DAC cu mult, doar ca nu e si Player.
M5 ce-i drept poate si emite ceva, dar doar ce canta el din playerul integrat.

Ambele se conecteaza la Tv prin Bluetooth. Doar ca au un chipset Bluetooth de ultima generatie.

Edited by eiffel, 12 December 2020 - 17:18.


#7
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019

View Posteiffel, on 12 decembrie 2020 - 17:14, said:

Pai nu vad ce vrei sa faci cu BTR5+ M5. Ambele sunt RECEIVERE.
Unul din ele e suficient, iar BTR5 e mai performant ca DAC cu mult, doar ca nu e si Player.
M5 ce-i drept poate si emite ceva, dar doar ce canta el din playerul integrat.

Ambele se conecteaza la Tv prin Bluetooth. Doar ca au un chipset Bluetooth de ultima generatie.

Scuze, sunt putin confuz.

Iti prezint situatia si am rugamintea daca poti sa imi explici daca BTR5-ul ma ajuta la tot ce am eu nevoie.

Daca e sa pastrez sennheiser 599HD.. am nevoie de :

Conexiune la TV, conexiune la PC, si conexiune PS5.

Ps5 e ok, cablul intra direct in controllerul dualsense.
TV = ce fac cu BTR5-ul? Conectez castile wired la el si transmite BT-ul din TV catre BTR5-ul? Mai e nevoie sa iau si un transmitator separat pt TV? Sau ar tb sa rezolve intreruperile care le am momentan pe celelalte casti - in general e problema de la transmitator (OLED) sau receiever (in cazul asta Steelseries Arctis 9 care se intrerup ocazional)
PC = ce fac cu BTR5-ul? Aceeasi intrebare ca mai sus.

Multumesc si scuze de intrebari (poate puerile) dar m-au ametit toate aceste device-uri pt ce-ar tb sa fie pana la urma ceva simplu de rezolvat.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din cate am inteles ai bluettoth si pe Pc sau PS3 din moment ce ai cumparat casti cu bluetooth.
TV-ul are el bluetooth - doar sa le imperechezi.

Practic conectezi pe fir Senn-urile la BTR5 si prin Bluetooth la TV, PC, PS3...

La PC se poate conecta  si pe USB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate