Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medicină Generală sau Stomatologie ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017
Sunt clasa a 12-a și nu mă pot horărâ în a alege profilul facultății . Oșcilez între medicina generală și medicină dentară . Consider că la dentară ar fii un avantaj că după cei 6 ani de facultate poți lucra dar și un dezavantaj ar fii că e foarte greu să îți deschizi un cabinet privat..   Îmi puteți da un sfat ? Câteva idei care să mă ajute să mă orientez ?
M-am gândit să încerc la stoma iar dacă mă simt mai capabil o să mă transfer la generală ..
Mulțumesc !

#2
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Ma sperie putin felul in care scrii combinat cu dorinta de a deveni medic.
Alte optiuni nu ai? Posted Image

Edited by iuzera, 11 December 2020 - 22:42.


#3
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
In momentul asta degeaba termini medicina generala, locuri pt rezidenti sunt f putine. Daca as fi in locul tau as merge pe stomatologie. Termini, lucrezi pt altcineva si dupa o vreme poti fi propriul tau sef. Lucrurile bune nu se intampla peste noapte.

#4
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 iuzera, on 11 decembrie 2020 - 22:42, said:

Ma sperie putin felul in care scrii combinat cu dorinta de a deveni medic.
Alte optiuni nu ai? Posted Image

Nu mă ajută cu nimic părerea ta . Te rog frumos să dispari de aici

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Frumos limbaj pentru un viitor medic, coane!
P.S. Omul are dreptate! Pune-te la punct cu gramatica.
Edit. Ai cel putin 10 greseli de gramatica si punctuatie.

Edited by liviu_np, 11 December 2020 - 23:51.


#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Mai degraba medicina generala; locuri pentru rezidetiat sunt multe în Europa si îti poti alege  preferintele (vei vedea ce vei prefera de prin anul 4)

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Altu care va face bani din scris la retete si luat tensiunea.Ca dupa cum pune problema va iesi bata din facultate.

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu zic sa te orientezi pe ce se cauta mai bine afara, adica medicina generala. Invata germana inca din timpul facultatii iar la final poti pleca in DE, AT sau CH chiar fara sa dai rezidentiatul.

#9
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 Kean, on 12 decembrie 2020 - 00:00, said:

Altu care va face bani din scris la retete si luat tensiunea.Ca dupa cum pune problema va iesi bata din facultate.
Chiar nu mă interesează ce zici tu arată timp cât deviezi de la subiect 😛

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Cu asemenea atitudine a inițiatorului mă îndoiesc că va avea succes în oricare din cele două specialități! Dacă nu ești capabil să primești o critică și să răspunzi politicos, pacienții te vor evita și dacă totuși vor fi nevoiți să apeleze la tine, remunerația extra va dispărea, la fel și recomandările!

#11
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 TLGTLC, on 12 decembrie 2020 - 07:49, said:

Cu asemenea atitudine a inițiatorului mă Ă®ndoiesc că va avea succes Ă®n oricare din cele două specialități! Dacă nu ești capabil să primești o critică și să răspunzi politicos, pacienții te vor evita și dacă totuși vor fi nevoiți să apeleze la tine, remunerația extra va dispărea, la fel și recomandările!
Da , cu siguranță .

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

YouTube009 said:

1607719253[/url]' post='27255705']
Sunt clasa a 12-a și nu mă pot horărâ în a alege profilul facultății . Oșcilez între medicina generală și medicină dentară . Consider că la dentară ar fii un avantaj că după cei 6 ani de facultate poți lucra dar și un dezavantaj ar fii că e foarte greu să îți deschizi un cabinet privat..   Îmi puteți da un sfat ? Câteva idei care să mă ajute să mă orientez ?
M-am gândit să încerc la stoma iar dacă mă simt mai capabil o să mă transfer la generală ..
Mulțumesc !

Asa am zis si eu pe vremuri, doar ca invers... voiam sa ma transfer de la generala la stoma, nu s-a putut anul ala, in fine. Cu transferul in sens invers, daca e posibil, nu stiu daca nu trebuie ceva diferente, depinde si de anul cand vrei sa faci transferul.
Daca te gandesti sa pleci din tara, clar du-te la Generala. Daca vrei sa ramai, dar te intereseaza banii repede, Stoma. Daca te intereseaza sa ramai, te intereseaza banii multi, dar nu f repede (dupa ce bagi si ceva invatatura), tot Generala.
Inca un sfat, dat de ceilalti colegi, de altfel: un medic bun si, deci, cautat, sta bine la capitolul empatie. Nici o generatie nu a excelat la asta, nici a mea, nici a ta. Deci poti exersa, nu iti va parea rau.
Bafta la admitere si in viata! Iti tin pumnii sa reusesti!

Edited by denky, 12 December 2020 - 09:35.


#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 liviu_np, on 11 decembrie 2020 - 23:49, said:

Frumos limbaj pentru un viitor medic, coane!
P.S. Omul are dreptate! Pune-te la punct cu gramatica.
Edit. Ai cel putin 10 greseli de gramatica si punctuatie.

Ce conteaza cum scrie? El trebuie sa scoata dintii oamenilor nu sa le scrie poezii. Putere in brate ii trebuie pentru a scoate dinti, la fel si in cazul medicinii generale, unde trebuie sa introduca chestii in fundul pacientului, de genul supozitoarelor.

ON: Stomatologie as alege si eu, numai ca iti trebuie bani sa-ti faci cabinet.

Edited by Zark, 12 December 2020 - 09:47.


#14
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 denky, on 12 decembrie 2020 - 09:34, said:



Asa am zis si eu pe vremuri, doar ca invers... voiam sa ma transfer de la generala la stoma, nu s-a putut anul ala, in fine. Cu transferul in sens invers, daca e posibil, nu stiu daca nu trebuie ceva diferente, depinde si de anul cand vrei sa faci transferul.
Daca te gandesti sa pleci din tara, clar du-te la Generala. Daca vrei sa ramai, dar te intereseaza banii repede, Stoma. Daca te intereseaza sa ramai, te intereseaza banii multi, dar nu f repede (dupa ce bagi si ceva invatatura), tot Generala.
Inca un sfat, dat de ceilalti colegi, de altfel: un medic bun si, deci, cautat, sta bine la capitolul empatie. Nici o generatie nu a excelat la asta, nici a mea, nici a ta. Deci poti exersa, nu iti va parea rau.
Bafta la admitere si in viata! Iti tin pumnii sa reusesti!
Îți mulțumesc mult . Se pare că sunt și oameni faini pe aici 😇

#15
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 06.08.2015
eu am fost si la stomato 1 an si la acum sunt la generala.greu este in ambele parti btw.
personal am renuntat la stomato pt ca nu o consider ca imi ofera asa de multe oportunitati la rezidentiat.
am in familie cel putin 7 persoana pe linie medicala, iar stomato imi era peste mana.
in viata de zi cu zi din facultate esti luat peste picio la stomato pt ca nu esti considerat "doctor"
nu ai raspundere mare la stomato, dar ca sa iti spun sincer, cand m am transferat de la stomato la generala( am intrat cu 9,60) multi profesori mi au spus ca stomato e foarte full si nu mai faci nimic cu ea.
acum alegere e a ta.

ps- multi de aici au o atitudine care lasa un gust amar , a se vedea colegii de sus . in ultimul timp forumul acesta nu iti mai ofera informatii pe problema ta, mult off topic. sunt acei frustrati care nu au cu ce sa isi ocupe timpul.
daca erai bun la romana probabil te ai fii dus la litere.  
multa bafta

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 TLGTLC, on 12 decembrie 2020 - 07:49, said:

Dacă nu ești capabil să primești o critică și să răspunzi politicos, pacienții te vor evita...

Ba nu, cu asemenea relatii interumane, mai mult ca sigur va ajunge la medicina legala iar toti pacientii vor fi multumiti de tratament... :)!

#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

 iuzera, on 11 decembrie 2020 - 22:42, said:

Ma sperie putin felul in care scrii combinat cu dorinta de a deveni medic.
Come on! Unde ai vazut tu reteta lizibila!? Ete la ea.

#18
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 gogosaru100, on 12 decembrie 2020 - 10:36, said:

eu am fost si la stomato 1 an si la acum sunt la generala.greu este in ambele parti btw.
personal am renuntat la stomato pt ca nu o consider ca imi ofera asa de multe oportunitati la rezidentiat.
am in familie cel putin 7 persoana pe linie medicala, iar stomato imi era peste mana.
in viata de zi cu zi din facultate esti luat peste picio la stomato pt ca nu esti considerat "doctor"
nu ai raspundere mare la stomato, dar ca sa iti spun sincer, cand m am transferat de la stomato la generala( am intrat cu 9,60) multi profesori mi au spus ca stomato e foarte full si nu mai faci nimic cu ea.
acum alegere e a ta.

ps- multi de aici au o atitudine care lasa un gust amar , a se vedea colegii de sus . in ultimul timp forumul acesta nu iti mai ofera informatii pe problema ta, mult off topic. sunt acei frustrati care nu au cu ce sa isi ocupe timpul.
daca erai bun la romana probabil te ai fii dus la litere.  
multa bafta
îți mulțumesc mult !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate