Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cateva nelamuriri afacere noua

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Va salut, doresc sa deschid un magazin online si dupa ce m-am informat inca nu sunt lamurit cu privire la cateva aspecte, sper ca ma poate lamuri cineva aici.
Am inteles ca SRL e cea mai buna alegere chiar daca la inceput o sa am foarte putina vanzare, e asa ?
Unii recomanda si PFA dar trebuie platite contributiile si din ce am calculat nu e rentabil deloc magazin online cu pfa (O sa raman angajat la locul actual de munca pana firma o sa reuseasca sa faca un volum ok de vanzari..deci pentru mine nu prezinta niciun interes CAS si CASS )
Se poate ca firma sa functioneze doar cu mine admisitrator ? Cel putin in prima perioada o sa fie o firma fara angajati.. E legal ca firma sa faca vanzari fara angajati ?
Stiu ca lucrurile astea pot fi lamurite cu viitorul contabil de care o sa am nevoie pentru SRL dar vreau sa fiu cat mai bine informat pana cand ajung la discutia cu contabilul.
Va multumesc frumos anticipat !

LE: Daca sunt deja angajat si platesc CAS si CASS, daca depasesc plafonul de 12 salarii minime pe an, se mai plateste CAS si CASS ? daca firma e fara angajati si eu(admisitratorul) sunt deja angajat si platesc contributiile ?

Edited by danybyby, 08 December 2020 - 17:35.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Intrebarea mea e: de unde produsele?

Cine ti le da sa le vinzi si unde le stochezi? Cum le trimiti? Sunt deja ambalate sau trebuie tu la fiecare comanda sa le pui in cutii si sa chemi curierul? Sau exista ceva sistem mai fain unde trimiti comanda la altii care au deja chestiile astea implementate.

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Pt tine salariul minim, program redus sau deloc. Traiesti din dividende, daca o sa fie. Daca n-o sa fie inchizi firma, lipsa profitului e o dovada ca n-ai talent in afaceri.
Angajat o sa ai contabilul - program redus si aici.
Dupa deschiderea oficiala a firmei poti semna facturile. Poti functiona fara angajati, cu conditia ca sa iti tina contabilitatea o firma. Primesti factura lunar pt serviciile lor. Dar nu te astepta la minuni din partea lor. Adica artificii, jonglerii cu impozitele, tva-ul. Sunt si contabili angajati care nu te prea ajuta, aduna si scad si cam atat... Cum ti-e norocul.

Edited by lucianburjuiul, 08 December 2020 - 18:24.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ia zi ce fel de firma vrei sa faci,sa mai dam cu bota-n tine sa o facem mai eficienta.

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da, se plătește dacă depășești 12 salarii
cass obligatoriu, cas la salariu minim sau dacă vrei tu mai mult, treaba ta

nu contează că ești deja angajat mai plătești o dată și ca pfa sau administrator

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View PostFlat, on 08 decembrie 2020 - 18:33, said:

da, se plătește dacă depășești 12 salarii
cass obligatoriu, cas la salariu minim sau dacă vrei tu mai mult, treaba ta

nu contează că ești deja angajat mai plătești o dată și ca pfa sau administrator

Macar daca platesti de 2 ori se si aduna la pensie cat platesti sau  ... ?

Edited by lyanna, 08 December 2020 - 22:13.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
firma poate functiona fara angajati,legal
poti face vanzare fara angajati,legal
la srl ai imp fix,fiind fara angajati e 3% din venit
nu inteleg,de ce vrei sa sti de unde marfa,ce marfa si altele

View PostFlat, on 08 decembrie 2020 - 18:33, said:

da, se plătește dacă depășești 12 salarii
cass obligatoriu, cas la salariu minim sau dacă vrei tu mai mult, treaba ta

nu contează că ești deja angajat mai plătești o dată și ca pfa sau administrator

ca si administrator de unde ai scos prostia asta?

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postceanu1980, on 09 decembrie 2020 - 10:25, said:

nu inteleg,de ce vrei sa sti de unde marfa,ce marfa si altele

Eu unul sunt curios de deschiderea unui magazin online si caut sa aflu cat mai multe informatii.

#9
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Multumesc frumos pentru informatii
Sunt si eu in curs de documentare si sper ca pe viitor in curs de implementare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate