Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postunknown_35, on 06 decembrie 2020 - 21:41, said:

Ar trebui sa te intrebi ce vrei sa faci dupa facultate? Cu o specializare pe Inginerie Mecanica vei lucra in Fabrica/Uzina in echipele de  service a masinilor/utilajelor. Cu o specializare pe robotica automatizare vei putea lucra in creearea/ corectarea programelor pt roboti /automatizari mai mult sau mai putin complexe etc.

Si acum sa ne intoarcem la lumea reala, ca ce ai scris tu sunt povesti. Eu cunosc 200 de absolventi de Robotica (Facultatea de Mecanica) si nici unu nu prea are treaba cu creearea/ corectarea programelor pentru Roboti. Vreo 2-3 lucra pe productie la mentenanta si configurare/instalare de roboti pe linie, dar aia vin cu instructiuni, deci nu e nimic SCI-FI. Restu pe langa.

Cine viseaza ca va programa roboti si alte cele, sa aleaga alte facultati, nu Mecatronica/Robotica din cadrul facultatilor de mecanica din tara, fiindca ce se preda acolo nu tine pasul cu tehnologia.

Din astia 200 de absolventi 75% nu stiu ce e aia o bucla logica in programare, sau variabila in programare. Inclusiv oameni cu master si note de 9+, asa ca ce sa mai vorbim, asta e realitatea. Si dupa ne miram ca nu reusesc absolventii sa se angajeze in  domeniul cica studiat.

#20
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Sa incerci 5G si deep learning ca sunt de vitor.

#21
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018
Nu prea am gasit informatii despre facultarea de Energetica, informatii  despre ce joburi sunt dupa absolvire, mediul de lucru, ce posilitati sunt in aria resurselor regenerabile sau a utilizarii eficiente a energiei

#22
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020
Dar ai cautat?
http://www.energ.pub...prezentare.html

#23
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.06.2008
titlurile facultatilor si specializarilor enumerate suna pompos, mai greu cu ce vei putea face concret dupa absolvire.

#24
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020
Pai cam asta poti face : http://www.energ.pub...e_ocupatii.html

#25
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Urmeaza orice facultate care te specializeaza intr-un domeniu care sa-ti aduca un loc de munca in viitorul apropiat.
Toate optiunile tale sunt bune, si ingineria, si electronica si constructii sunt de viitor si iti pot aduce un loc de munca foarte bine platit, mai ales in tari straine dezvoltate.

#26
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Intrebarea e daca vrea sa se mute dupa unde e de lucru. Chiar ieri am cunoscut un tip ce se plange ca nu isi gaseste de lucru pe energetica, dar nici nu vrea sa se mute in alt oras/alta tara. Ce loc de munca sa iti gasesti in energetica in Arad?

#27
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020
@Initiator : recomandarea mea,ar fi sa te gandesti (serios) la una dintre cele trei facultatii :

1.UTCB - Facultatea de Construcții Civile, Industriale și Agricole
2.UPB - ETTI - Specializare : Ingineria Informatiei sau Retele si Software de Telecomunicatii
3.UPB : Facultatea de Energetica - Specializare : Energetică și tehnologii nucleare

#28
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Initiator, dar tu ai vreun hobby, vreo inclinatie spre ceva? Asta ar trebui sa exploatezi. Daca vei ajunge sa faci ceea ce nu iti place, ai facut facultate degeaba.
Oricum recomand o facultate din care iti poti castiga existenta. Management si studii europene sunt pentru aia ca mine, pe la 50 de ani.
De ex. juniorul meu tocmai a teminat Sudura la Brasov, este angajat in domeniu cu 3500 lei net si mai ia si bursa la master. Plus bonuri de masa, al 13-lea salariu si decont de benzina, ca vine cu masina lui la serviciu.

#29
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018
In ultima luna am cautat informatii despre cum functioneaza diverse componente electronice simple(rezistente, condensatoare, inductoare), motoare electrice (dc, ac prin inductie electromagnetica) putin si despre tranzistoare(destul de recent) si mi s-au parut foarte intreresante si vreau sa caut informatii in continuare. Adevarul este ca partea mea preferata de la orele de fizica a fost aceea despre electricitate. In acelasi timp au cautat si informatii despre inovatii din domeniul resurselor regenerabile si despre modalitati de a stoca energia produsa de acestea, si acestea mi s-au parut interesante.

#30
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018
Acum m-as orienta mai mult spre Facultatea de inginerie electica sau Facultatea de Energetica(in planul de invatamant am observat ca jumatate din materii sunt pe parte electrica si jumatate pe partea de termodinamica, daca pot sune asa), sau poate cea de Electronica si telecomunicatii. La aceasta din urma  presupun ca e nevoie sa am cunostiinte solide de informatica(algoritmi, limbaje de programare) pentru a ma descurca, nu?

View PostR3dP4nda, on 06 ianuarie 2021 - 09:50, said:

inginerie electica......sunt pe parte electrica si jumatate pe partea de termodinamica, daca pot sune asa)
+un r
partea*
pot spune*

#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
UTB parerea mea

#32
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

View Posthelen76, on 17 ianuarie 2021 - 11:31, said:

UTB parerea mea
Scuze, dar nu stiu la ce te referi

#33
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostR3dP4nda, on 19 ianuarie 2021 - 16:25, said:


Scuze, dar nu stiu la ce te referi

Universitatea Transilvania din Brașov

#34
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

View PostWishShadow, on 19 ianuarie 2021 - 18:56, said:

Universitatea Transilvania din Brașov
Bucurestiul este cel mai apropiat oras mare pentru mine

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostR3dP4nda, on 06 ianuarie 2021 - 09:58, said:

sau poate cea de Electronica si telecomunicatii. La aceasta din urma  presupun ca e nevoie sa am cunostiinte solide de informatica(algoritmi, limbaje de programare) pentru a ma descurca, nu?
Nu solide dar sa poti rezolva totusi acum la nivel de liceu o problema medie.

#36
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

View Postneagu_laurentiu, on 22 ianuarie 2021 - 21:55, said:

Nu solide dar sa poti rezolva totusi acum la nivel de liceu o problema medie.
La ora de info, mai ales acum online, la unele probleme ne arata rezolvarea si noi trebuie sa implementam in limbaj, la altele ne da indicatii ce trebuie sa modificam la fuctiile deja facute pentru a rezolva,

View PostR3dP4nda, on 26 ianuarie 2021 - 11:04, said:

la unele probleme ne arata rezolvarea si noi trebuie sa implementam in limbaj
de fapt ma refer ca ne arata cum ar rebuie sa rezolvam in c++ si noi trebuie sa scriem programul,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate