Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema etansare!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Salutare tuturor. In aceasta vara mi. au fost montate termopanele la o casa noua. Tinand cont ca a venit frigul am sesizat o problema ca intra aer rece pe langa garniturile de etansare pe partea cu balamalele, dar nu pe toata latura decat pe undeva pe la jumatate! nu izoleaza bine nici fonic daca apas pe tocul geamului se izoleaza mai bine. Am incercat sa il inchid cu o bancnota de 1 leu sa vad daca se trage usor si chiar se trage. Precizez ca acum 3 luni le. am scos din balamale pentru a le curata datorita lucrarilor din interior care au fost facute cu neglijenta. am incercat cateva reglaje inclusiv cea pentru etansare mai puternica dar fara rezultat. Am sunat la cei ce le. au montat dar ma tot amanat saptamana asta. Stie cineva ce. i de facut?

#2
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Acolo ar trebui sa ai închideri suplimentare,dacă ai trebuie reglat presiune pe garnituri,dacă nu ai cere să ți le puna

#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Ia legătura cu cei care le-au montat să îți facă un reglaj ( sunt în garanție, nu?).

#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Ce fel de termopane sunt ? De alea de la Brico ?

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Asta e o treabă ce ține de văzut și făcut. Nu te ajută cu nimic forumul. Depanare de la distanță e imposibil. Dacă chemi pe cineva priceput, ai șanse să rezolvi problema. Dar nici așa nu e 100% sigur că se rezolvă, dacă trebuie să facă din c_cat bici. Depinde de calitatea tâmplăriei.

Dacă ai făcut cu o firmă serioasă, e obligatoriu să revină și să remedieze.

#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postliviustefan89, on 05 decembrie 2020 - 07:17, said:

.. Am sunat la cei ce le. au montat dar ma tot amanat saptamana asta. Stie cineva ce. i de facut?
Te amina pentru ca nu au ce sa-ti faca, ai vrut ieftin , astea sunt.
Daca ai platit marfa scumpa si firma serioasa, treaba era rezolvata.
Te inveti cu ele asa, daca este casa noua sunt alte probleme care o sa detroneze problema geamurilor, o sa_ti aduci aminte de ele cind bate vintul.

#7
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Ieftin nu rezista, gratis nu există,toată lumea vrea bun și ieftin,uita că nimeni nu ridica un pai daca nu e platit,ieftinul vine din ce nu pui și calitatea materialelor și a muncii

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postliviustefan89, on 05 decembrie 2020 - 07:17, said:

Stie cineva ce. i de facut?
Refacere presiune, garnituri mai bune, mai mari etc...

#9
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postliviustefan89, on 05 decembrie 2020 - 07:17, said:

.................. Am incercat sa il inchid cu o bancnota de 1 leu sa vad daca se trage usor si chiar se trage.....................

Posted Image Pai cu 1 leu ........... asta e valoarea ta ? Trebuia cu una de 100 si altfel stateau lucrurile Posted Image

#10
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postandreic, on 05 decembrie 2020 - 10:43, said:

Refacere presiune, garnituri mai bune, mai mari etc...
Un reglaj e suficient , numa sa stii de unde sa invarti si in ce directie .

#11
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
intradevar le. am gasit mai ieftine, insa nu. mi dau seama de ce ma tot amana sa trimita pe cineva sa rezolve, am. impresia ca e ceva necurat la. mijloc. Oricum la ce montaj au facut lasa de dorit.... Am intrebat un alt meserias care se ocupa de tamplarie si mi. a spus ca e posibil sa nu am armatura deloc sau armatura slaba "daia de rigips" si trebuie modificat sistemul de inchidere. Nu sunt cunoscator in domeniu, asa ca o sa pun 2 poze mai jos sa. mi spuna cineva daca se specifica ceva in oferta de armatura!
https://ibb.co/qyFVLwB
https://ibb.co/KKxq6LQ

#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si meseriasul pe care l-ai gasit e de toata isprava.Doar se uita la usa si isi da seama ce armatura are sau ca nu are deloc.Nici el nu stie prea bine.Dar a dedus ca daa modifica sistemul de feronerie o sa suplineasca lipsa armaturii sau subarmarea.Btw in oferta e o feronerie winkhaus care chiar e ok.Daca chiar erau pusi pe economie nu mai puneau winkhaus.
Ca si offtopic eu nu produce fereastra din imagine la 422.27 ron

#13
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Nu poți sau nu vrei? Pe Blanco 🤭🤐🤫 și cu winkhaus ( dar echipata 🤐🤫) mai pui ceva ,ceva🤔armatura ( sau nu) și iese

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate