Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Unde este SUA in profetii ?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
152 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Sunt elementare in sistemul tau de uz personal. Ok, am inteles, la tine e o chestiune de sisteme, simbolism cu putina alegorie pe acolo, unde datele problemei sunt ajustate flexibil in functie de starea vremii. Nu, tu nu esti troll din rautate, tu chiar ai zel, dar canalizat defectuos in problemele profetice.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 20:42, said:

Ce intelegi prin proba biblica ? Daca stii putina geografie, nu e chiar asa dificil. Oricum, tema era alta, unde este SUA in profetiile finale. Dupa tine, ce natiuni vor fi implicate in aceste profetii ?

Al.16:12
Al saselea a varsat potirul lui peste raul cel mare, Eufrat. Si apa lui a secat, ca sa fie pregatita calea imparatilor care au sa vina din rasarit.
Peste 20 de ani daca nu mai exista SUA, ce faci? O dai la intors?
Nu ai voie decat sa compari Scriptura cu Scriptura, lucruri DUHOVNICESTI cu duhovnicesti, scrie.

9. Ei zic: "Pe cine vrea el sa invete intelepciunea? Cui vrea sa dea invataturi? Unor copii intarcati de curand, luati de la tata?
10. Caci da invatatura peste invatatura, invatatura peste invatatura, porunca peste porunca, porunca peste porunca, putin aici, putin acolo."

12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.

SUA n-are cum sa fie notiune DUHOVNICEASCA pt ca nu este IN CER, ci pe pamant.

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 21:16, said:

Sunt elementare in sistemul tau de uz personal. Ok, am inteles, la tine e o chestiune de sisteme, simbolism cu putina alegorie pe acolo, unde datele problemei sunt ajustate flexibil in functie de starea vremii. Nu, tu nu esti troll din rautate, tu chiar ai zel, dar canalizat defectuos in problemele profetice.
voila.
merci. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 04 December 2020 - 21:20.


#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 04 decembrie 2020 - 21:14, said:

e razboiu cel mare a Dumnezeului Atotputernic, in care toate natiunile animate de acelasi obiectiv, indiferent ca se gasesc in tabere opuse, il duc impotriva Bisericii:
"Toti au acelasi gand si dau fiarei puterea si stapanirea lor."


Toate, dar avand ca Lider pe Imparatu Rosului, aka Fiara stacojie de rosie ce e. Posted Image
In cap.1-3 ai termenul ekklesia mentionat de 19 ori. Incepand cu capitolul 4 pana la 20, nu ai nici o referire la Biserica, asta e urmarea catastrofala a inlocuirii unui actor profetic cu altul. Israel cu Biserica. In capitolele 4-18 ai termenul ekklesia de zero ori. In Ap.22:16 il mai ai o data. Deci cam asta cu Biserica in Apocalipsa. Nimic, incepand cu cap.4, unde Ioan este transportat din prezent in viitor unde asista la derularea evenimentelor din viitor. Fals de la un capat la altul pentru ca inlocuiesti un actor profetic cu o inventie.

View Postzexelica, on 04 decembrie 2020 - 21:19, said:

Peste 20 de ani daca nu mai exista SUA, ce faci? O dai la intors?
Nu ai voie decat sa compari Scriptura cu Scriptura, lucruri DUHOVNICESTI cu duhovnicesti, scrie.
Asta si ziceam, de ce te infierbanti inutil ? De ce SUA nu este mentionata ? Pentru ca nu va mai juca un rol profetic ? Si este practic imposibil de detectat asa cum este UE prin "fiara" ce se ridica din mare din Ap.13 ?

Edited by Xlander, 04 December 2020 - 21:29.


#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 21:34, said:

Asta si ziceam, de ce te infierbanti inutil ? De ce SUA nu este mentionata ? Pentru ca nu va mai juca un rol profetic ? Si este practic imposibil de detectat asa cum este UE prin "fiara" ce se ridica din mare din Ap.13 ?
Nici nu este mentionata, nici nu are relevanta. Daca ar fi fost mentionata, locul ala fizic ar fi zugravit o realitate DUHOVNIVCEASCA, adicatelea DIN CER.

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Nicio sluga nu poate sluji la doi stapani; caci sau va uri pe unul, si va iubi pe celalalt sau va tine numai la unul, si va nesocoti pe celalalt. Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona." (Luc.16:13)

#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postzexelica, on 04 decembrie 2020 - 21:36, said:

Nici nu este mentionata, nici nu are relevanta. Daca ar fi fost mentionata, locul ala fizic ar fi zugravit o realitate DUHOVNIVCEASCA, adicatelea DIN CER.
Aiureli duhovnicesti a la zexe. Si daca este mentionata simbolic ca fiind Babilonul ? Problema asta ti-ai pus-o vreodata, un Babilon politic nu ecleziastic, religios sau spiritual ? Daca US este Babilonul ? :w00t:

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 21:44, said:

Aiureli duhovnicesti a la zexe. Si daca este mentionata simbolic ca fiind Babilonul ? Problema asta ti-ai pus-o vreodata, un Babilon politic nu ecleziastic, religios sau spiritual ? Daca US este Babilonul ? Posted Image
nu... n-ai voie nici sa te gandesti macar spre asa ceva. e neduhovniceste. Posted Image
ptiu... dracie! inapoia mea! Posted Image

cu atat mai mult cu cat cheia de deconspirare a Babilonului care "era,... nu mai este... dar va veni..." este asta "umple lumea cu cetati..." (isa. 14:21)


https://m.youtube.co...h?v=gU8rQWh_qtc

Edited by Dude_2nd, 04 December 2020 - 21:52.


#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
hmm... inca n-au aparut aia care sa va zica ca Biblia e o minciuna si totul e in capul vostru?
grabiti-va c-apar curand si vor face topicul praf !

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 21:44, said:

Aiureli duhovnicesti a la zexe. Si daca este mentionata simbolic ca fiind Babilonul ? Problema asta ti-ai pus-o vreodata, un Babilon politic nu ecleziastic, religios sau spiritual ? Daca US este Babilonul ? Posted Image
Scrie sa compari lucruri DUHOVNICESTI. Ce este Babilonu'? Ca o cetate FIZICA nu are cum sa fie DUHOVNICEASCA? Si care e versul care probeaza? Cu "se refera" nu merge la mine.

#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postodastramosilor, on 04 decembrie 2020 - 22:27, said:

hmm... inca n-au aparut aia care sa va zica ca Biblia e o minciuna si totul e in capul vostru?
grabiti-va c-apar curand si vor face topicul praf !
Deocamdata s-au linistit. Repet, nu intamplator am pus invazia Israelului din Ezechiel 38-39, unde oricat de simbolic ar fi oricine si tatal simbolismului sa fii, poti identifica simplu natiunile ce vor forma coalitia condusa de Magog. Putem considera acest episod ca o borna temporala importanta, multi comentatori plasandu-l chiar la inceputul necazului.

View Postzexelica, on 04 decembrie 2020 - 22:34, said:

Scrie sa compari lucruri DUHOVNICESTI. Ce este Babilonu'? Ca o cetate FIZICA nu are cum sa fie DUHOVNICEASCA? Si care e versul care probeaza? Cu "se refera" nu merge la mine.
Bun, te rog fa-mi analiza duhovniceasca la Ezechiel 38.

Edited by Xlander, 04 December 2020 - 22:40.


#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 22:38, said:

Bun, te rog fa-mi analiza duhovniceasca la Ezechiel 38.
La CAPITOL????????? Nu cred ca ai studiat in viata ta. Poate la un cuvant. Ce analiza sa-ti fac daca tu spui ca Babilon=SUA??????

#31
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postzexelica, on 04 decembrie 2020 - 22:41, said:


La CAPITOL????????? Nu cred ca ai studiat in viata ta. Poate la un cuvant. Ce analiza sa-ti fac daca tu spui ca Babilon=SUA??????
Da, la toata Scriptura vreau, sa inteleg ce tot spui cu interpretarea "duhovniceasca". Nu am afirmat nimic clar si irevocabil, dar precum am mai spus-o in ultimele doua saptamani, aceste alegeri din US mi-au captat atentia, se intampla ceva extrem de important acolo si in functie de deznodamant o vom lua la vale sau vom avea inca un ragaz de 4 ani. Am zis ca in acest moment Babilonul pare a fi SUA. Pare, am voie si eu la presupuneri, dat fiind ca in sistemul meu, celelalte simboluri si majoritatea actorilor profetici sunt identificati. Babilonul cel mare e o problema.

Edited by Xlander, 04 December 2020 - 22:50.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ierusalimul, de exemplu reprezinta biserica.

22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Ce discutie putem avea despre notiuni duhovnicesti? Zii tu!

Ca tu imi zici "nu e asa" fara sa dai proba biblica contrara. Adica, avem subiect in felul asta?

#33
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postzexelica, on 04 decembrie 2020 - 22:53, said:

Ierusalimul, de exemplu reprezinta biserica.

22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Ce discutie putem avea despre notiuni duhovnicesti? Zii tu!

Ca tu imi zici "nu e asa" fara sa dai proba biblica contrara. Adica, avem subiect in felul asta?
Pfff zexelica, Ierusalimul ceresc este cumva Noul Ierusalim din Ap.21 ? Sau Biserica de acum pe care oricum nu o stie nimeni decat Dumnezeu ? Acea Biserica care exista de la Cincizecime pana la rapirea din 1Tes 4 ? Deci te referi la totalitatea credinciosilor de la Cincizecimd pana la rapirea din 1Tes 4, pe care nu-i stie nimeni decat Dumnezeu sau la Noul Ierusalim care e o cetate, un oras, o constructie ? Biserica nu este Noul Ierusalim, ci totalitatea credinciosilor care vor locui in Noul Ierusalim. Ok ? Chiar asa, ce discutie sa avem ? :)

Ap.21:1-2
Si am vazut cer nou si pamant nou. Caci cerul cel dintai si pamantul cel dintai au trecut; si marea nu mai este.
Si am vazut cetatea sfanta, noul Ierusalim, pogorandu-se din cer de la Dumnezeu, gatita ca o mireasa, impodobita pentru mirele ei.

#34
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 22:49, said:

Da, la toata Scriptura vreau, sa inteleg ce tot spui cu interpretarea "duhovniceasca".

Trei sa intelegi ce inseamna "SUA".
daca prin SUA intelegi "federatia de state nationale", esti in eroare.
uite-te la cum se fac alegerile in SUA:
1. national - un palier juridic - asa numitii "cetateni a statului California" voteaza pt un guvernator(presedinte) al CA, apoi voteaza in alegerea presedintelui federatiei.
2. dupa ce natiunea a votat, electorii - alt palier juridic - voteaza presedintele federatiei. Abia acestia au puterea de a alege presedintele. acestia sunt "we the people".
3. dupa care ai Banca Mondiala - o entitate fara nici o treaba cu "natiunea americana" sau cu "electorii people". BM are sediul in Washington DC, care e "incorporat" - adica e o entitate separata, district = separatie. columbia = columba, porumbelul, adica Dumnezeu. washington < wash - a boteza. deci la botezul lui Isus, apare Dumnezo ca porumbel. deci cuvinte cheie.

in Biblie - nu am timp si energie sa-ti fac documentatia, cetatea Babilonului - adica Tirul(tzadi-resh) si castigurile ei sunt "puse deoparte pentru Dumnezeu".
deci tot ce inseamna banci, inclusiv BNR in Romania, nu sunt parte a statului. prin constitutie, statul e format din Magistratura, Parlament si Guvern. atat. bisericile sunt separate, bancile separate, corporatiile separate. Pt nationali, statul e singura realitate, pt nationali cetatea lui Dumnezeu e o tampenie, bolboroseli fara sens.
Asadar FED, desi e pe teritoriul pe care il cunoastem colocvial ca "America", nu are treaba cu palierul de jurisdictie nationala - natiune=neamuri, goyim.
FED e o asociatie de corporatii bancare private, deci nu au treaba cu statul, in parteneriat cu federatia SUA. daca te duci pe pagina FED si citesti "este FED privata sau de stat?" o sa vezi un raspuns bifurcat, despicat, in coada de peste si limba de sarpe: -si da si nu, si urmeaza un mare bla bla sa ii piarda pe cei cu mintea scurta.

Ai inteles?
Deci cand zicem "SUA" trei sa stim la ce ne referim. Daca te referi la FED si BM, nu au treaba cu natiunea americana, si nici cu federatia, care e o chestie peste statele nationale.
Aceasta "SUA" corespunde duhovniceste cu Babilonul.
SUA a fost proiectata de niste baieti care adora pe Marduk - zeul suprem al Babilonului. acest Marte il gasesti in mediul cultural la tot pasul - de la Elon Musk care bananaie sa se duca pe Marte, pana la Disney cu filme pt copii cu John Carter care e teleportat pe planeta Marte, si mai departe intr-o tesatura complexa duhovniceasca. practic numele Mark, Martin, Marx, Martellus - Charles Martel fiind fabulosul intemeietor al Sf.I.Roman, tata lu Karl Magnus - Magnus = mare, mare=Mar Mar, numele lu Marte. Mar Mar = MM, care e 33. te uiti pe harta la city of Washington, si vezi ochiul piramidei e Templul Conciliului Suprem 33. M e simbolu pt apa. Washington DC este situat intre doua ape - potomac si anacostia. intre Virginia si Maryland. iar "SUA" e intre oceanul atlantic si oceanul pacific. toate acestea nu fac sens pt cine nu are bazele simbolisticii, asa ca nu-mi fac nici o grija ca vei intelege ceva.
[sharedmedia=core:attachments:2325643]

Edited by criztu, 04 December 2020 - 23:37.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXlander, on 04 decembrie 2020 - 23:26, said:

Pfff zexelica, Ierusalimul ceresc este cumva Noul Ierusalim din Ap.21 ? Sau Biserica de acum pe care oricum nu o stie nimeni decat Dumnezeu ? Acea Biserica care exista de la Cincizecime pana la rapirea din 1Tes 4 ? Deci te referi la totalitatea credinciosilor de la Cincizecimd pana la rapirea din 1Tes 4, pe care nu-i stie nimeni decat Dumnezeu sau la Noul Ierusalim care e o cetate, un oras, o constructie ? Biserica nu este Noul Ierusalim, ci totalitatea credinciosilor care vor locui in Noul Ierusalim. Ok ? Chiar asa, ce discutie sa avem ? Posted Image

Ap.21:1-2
Si am vazut cer nou si pamant nou. Caci cerul cel dintai si pamantul cel dintai au trecut; si marea nu mai este.
Si am vazut cetatea sfanta, noul Ierusalim, pogorandu-se din cer de la Dumnezeu, gatita ca o mireasa, impodobita pentru mirele ei.
Nu vad proba  biblica. Doar povesti Posted Image

#36
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Stimabile mai zi-mi odata ce e Biserica ? Ierusalimul ceresc?, sincer ma bulversezi. Eu stiu ca Biserica incepe la Cincizecime si se termina la rapirea din 1Tes 4 si este formata din totalitatea credinciosilor in Hristos care au trait intre aceste doua borne temporale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate