Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatii despre Dropshipping !

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. In ideea de a deschide un magazin online va intreb :
   1 Daca convingi vanzatorul de produse sa i le vinzi tu in tara (aduse de afara) , trebuie sa ii platesti marfa inainte sau ? Nu ma deranjeaza sa aibe aceeasi denumire fiindca oricum se vad ca sunt altam marca.
    1 La magazinele online trebuiesc aceleasi reguli ( contabil, etc) ca si cum ai deschide un magazin normal ?
E vorba de electronice.
Eu vreau sa le aduc din China si sa le vand in Ro.
Adica nu vad rostul sa ajunga in 2-3 saptamani la client fiindca atunci el le comanda direct din China. Trebuie ca Producatorul sa imi aduca un stoc aici si eu sa le revand. Probabil n-am inteles eu acest sitem de Dropshipping dar nici nu imi permit sa achit stocul din inainte de revanzare.

Edited by ionutsb, 04 December 2020 - 12:38.


#2
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
1. Bineinteles. Incearca tu sa convingi pe cineva din Romania si cu atat mai mult din afara sa iti dea marfa fara sa platesti. Lucrez de ani cu parteneri din Romania relatii excelente dar totdeauna cer banii in avans. Aproape nimeni in tara nu mai da cu plata la termen.
2. Magazinele online se supun exact acelorasi reguli ca un SRL: contabil, protectia muncii daca ai minim 1 angajat etc
Nu producatorul e responsabil de stocuri ci distribuitorul, adica tu. Tot tu esti responsabil de plata TVA si a taxelor vamale. Este imposibil sa le ocolesti deoarece nu ti se da drumul la marfa din vama pana nu platesti.
Mai esti responsabil de garantie (asta daca nu ai contract de distributie) daca dai garantie. Produsele care sosesc stricate - trebuie sa negociezi compensatii cu chinezii.
Trebuie sa acorzi dretul legal la retur in 14 zile conform legilor romanesti

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

1. Bineinteles. Incearca tu sa convingi pe cineva din Romania si cu atat mai mult din afara sa iti dea marfa fara sa platesti. Lucrez de ani cu parteneri din Romania relatii excelente dar totdeauna cer banii in avans. Aproape nimeni in tara nu mai da cu plata la termen.
Aici e un pic mai nuantat.
Se pot face contracte, conventii, dar conteaza si de firma. Daca abia ai infiintat o firma clar nicio sansa fara bani inainte.
Daca firma e veche, cumperi mai des, dupa un timp poti obtine ceva concesii. Unele chiar foarte bune daca ai relatii comerciale ani de zile cu respectivul si nu i-ai facut niciodata figuri.

Se pot aduce si din China cu plata la termen dar e mult mai greu.
Adica sa mai fi avut activitate cu firme chinezesti pe o perioada mare de timp si sa nu fi fost rau platnic.
Dar aici trebuie sa fi o firma destul de mare, cu volume mari de rulaj marfa. Si nu chinezul respectiv iti face concesia ci poate aranja printr-o banca de stat din China - gen comert-exterior o garantie.
Deci e complicat.

La ce vrea initiatorul, nu e nicio sansa.

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Daca inteleg bine, vrei doar profit fara sa-ti asumi riscuri si fara sa platesti taxe. Daca era atat de simplu, toti aveam afaceri dintr-astea.

#5
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Am uitat de dropshipping. Acesta presupune ca tu ai un sit pe care vinzi un produs ce il am eu in stoc. Iti intra o comanda, o trimiti la mine, eu impachetez, tu platesti valoarea ei la 70-80% depinde cum ne-am inteles, curierul tau vine la mine si o ridica si o duce la client si tu incasezi banii, urmand a ramane cu 20-30% profit.
Partea rea: de multe ori stocurile furnizorilor nu sunt nici ele actualizate. Apoi si atunci cand sunt actualizate, nu stii cate au pe stoc. Ce te faci cand ai 300-500 produse pe sit de la 4-10 furnizori? Zilnic stai cateva ore sa actualizezi manual pe sit la tine? Retururile vin la tine.
Ce te faci daca clientul comanda 3 produse de la 3 furnizori diferiti? Il taxezi transport de 3 ori? Mult noroc o sa anuleze. Transport sub 16 lei este extrem (chiar imposibil) de greu sa gasesti. Tu taxezi transport sa zicem 19 lei si ai la un produs "profit" 10 lei. 10-19=minus 9 lei
Cel mai simplu este sa ai stocuri si vinzi ce ai. Poti sa pui si produse ce nu le tii pe stoc, iar can intra o comanda o intarzii 2-3 zile pana aduci produsul respectiv. Cu el mai aduci si altceva ca sa se merite.
Daca furnizorul nu il are negociezi cu clientul.

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Bahuru, on 04 decembrie 2020 - 13:00, said:

Daca inteleg bine, vrei doar profit fara sa-ti asumi riscuri si fara sa platesti taxe. Daca era atat de simplu, toti aveam afaceri dintr-astea.

Unora, printre care ma numar, li se pare (mult) mai simplu sa traiasca din salariu decat sa devina "afacerist revanzator". Ia cu mana stanga cu 1 leu si da cu dreapta cu 10. O mare utilitate sociala, ce sa zic.

Daca vrei sa incetezi ceea ce faci, ca angajat, a doua zi ai incetat si aia e. Fie te odihnesti o perioada, fie cauti alt angajator.

Edited by cattavencu, 04 December 2020 - 13:09.


#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 cattavencu, on 04 decembrie 2020 - 13:09, said:

Unora, printre care ma numar, li se pare (mult) mai simplu sa traiasca din salariu decat sa devina "afacerist revanzator". Ia cu mana stanga cu 1 leu si da cu dreapta cu 10. O mare utilitate sociala, ce sa zic.
Tu nu cumperi nimic online sau din magazine fizice? Mancare o iei de la producator? Painea direct de la brutarie si carnea direct de la abator?
Numai un bugetar cu salar gras (exista oare bugetari prost platiti?) poate gandi asa.
Eu personal nu as suporta sa am un sef cat de mic si slab deasupra mea. Asa sunt eu imi creez propriul drum.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Fiecare unde se simte bine, în limita a ceea ce poate și cît îl duce capul.

#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 Bahuru, on 04 decembrie 2020 - 13:00, said:

Daca inteleg bine, vrei doar profit fara sa-ti asumi riscuri si fara sa platesti taxe. Daca era atat de simplu, toti aveam afaceri dintr-astea.
Nu . Vroiam sa incerc sa deschid un magazin online dar n-am bani de stoc.

 AztecWarrior, on 04 decembrie 2020 - 13:02, said:

Am uitat de dropshipping. Acesta presupune ca tu ai un sit pe care vinzi un produs ce il am eu in stoc. Iti intra o comanda, o trimiti la mine, eu impachetez, tu platesti valoarea ei la 70-80% depinde cum ne-am inteles, curierul tau vine la mine si o ridica si o duce la client si tu incasezi banii, urmand a ramane cu 20-30% profit.
Partea rea: de multe ori stocurile furnizorilor nu sunt nici ele actualizate. Apoi si atunci cand sunt actualizate, nu stii cate au pe stoc. Ce te faci cand ai 300-500 produse pe sit de la 4-10 furnizori? Zilnic stai cateva ore sa actualizezi manual pe sit la tine? Retururile vin la tine.
Ce te faci daca clientul comanda 3 produse de la 3 furnizori diferiti? Il taxezi transport de 3 ori? Mult noroc o sa anuleze. Transport sub 16 lei este extrem (chiar imposibil) de greu sa gasesti. Tu taxezi transport sa zicem 19 lei si ai la un produs "profit" 10 lei. 10-19=minus 9 lei
Cel mai simplu este sa ai stocuri si vinzi ce ai. Poti sa pui si produse ce nu le tii pe stoc, iar can intra o comanda o intarzii 2-3 zile pana aduci produsul respectiv. Cu el mai aduci si altceva ca sa se merite.
Daca furnizorul nu il are negociezi cu clientul.
Am inteles. Nu e vorba de multe produse, e vorba doar de un segment de electronice. Nu preconizez vanzari de sute de srticole. Probabil 2-3 pe zi. Doar ca n-am bani de investit in stocuri atata timp cat un articol pleaca de la 500 lei si poate ajunge la 1500 lei.

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 AztecWarrior, on 04 decembrie 2020 - 13:16, said:

Tu nu cumperi nimic online sau din magazine fizice? Mancare o iei de la producator? Painea direct de la brutarie si carnea direct de la abator?
Numai un bugetar cu salar gras (exista oare bugetari prost platiti?) poate gandi asa.
Eu personal nu as suporta sa am un sef cat de mic si slab deasupra mea. Asa sunt eu imi creez propriul drum.

Pai si altii isi construiesc cariere. Tot un fel de drumuri. Dar pe o munca cu mintea, Cu capul.

Nu am muncit niciodata la stat. Ceva firme mai mici (dar NU cu patronat romanesc, asa ceva cred ca nu o suport ever) pe la mijlocul anilor 2000, apoi multinationale pripasite prin Bucuresti.

Eu ii mai inghit pe sefi, daca salariul si viata la firma respectiva sunt OK. De regula, i-am inghitit pe la firmele pe unde am fost. Nu ne-am batut. Dar nici n-am stat mai mult decat a fost cazul.

Pe la 7-10 mii de lei net se invarte "bula" mea profesionala, inauntrul careia gravitez si eu. Nu sunt cine stie ce bani. Dar nici nu am de-a face nici cu nepotisme, nici cu prosti. Nu jinduiesc sa muncesc la stat si, in genere, dispretuiesc pe toti cei angajati in mediul ala semianalfabet numit "la Stat".

Cum a zis si radunic, fiecare dupa cat il duce capul. Nu vreau sa spun vorbe din categoria "cliseu motivational", dar trebuie sa o zic: mie mi-a placut sa pot folosi limbile straine (franceza-germana-engleza) invatate, mi-a placut dinamica vietii din birourile multinationalelor, mi-au placut delegatiile pe la diversi clienti din Europa, mi-a placut sa rezolv o problema aparuta si asa mai departe.

Sa nu fi dorit asa, ar fi insemnat sa-mi bat joc de posibilitatile mele cognitive. Si pana la urma, banii nu sunt totul, depinde si in ce mediu ii castigi. Unora le place santierul, le plac glumele de baraca. Mie nu, oricati bani ar fi pe masa.

In ochii mei, cu cat mai multi HoReCa si reselleri de chinezarii, cu atat mai trist e peisajul de "inteligenta" romaneasca. Mi se par toti cei din HoReca (ma iau de ei pentru ca m-am saturat de cerseala lor infecta din ultimele luni, ca si cum nu ar fi niste mari evazionisti, nu tu bon, nu tu nimic) ca niste oameni care nu si-au gasit locul pe piata muncii pentru simplul fapt ca nu au avut ce sa ofere niciunui angajator. Si-atunci, intelectul lor atat a putut "zamisli": o carciuma, o pensiune etc. Ala e nivelul lor de utilitate sociala.

Din prea multa simplitate a intelectului avem atatea si atatea HoReCa, nu din alt motiv.

Stiu ca suna de sus ce spun, dar asa vad eu tagma asta de semeni.

Edited by cattavencu, 04 December 2020 - 14:00.


#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 ionutsb, on 04 decembrie 2020 - 12:33, said:

dar nici nu imi permit sa achit stocul din inainte de revanzare.

Te apuci de afaceri cand iti permiti :) . Mai bine zis, nu ai chef sa iti asumi riscul sa ramai cu ele pe cap

#12
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
zi-ne un produs pe care vrei sa il aduci, si eu iti spun ce sanse ai sa il vinzi

nu te baga la telefoane, ca nu are rost...

#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 mediasick, on 04 decembrie 2020 - 21:41, said:

zi-ne un produs pe care vrei sa il aduci, si eu iti spun ce sanse ai sa il vinzi

nu te baga la telefoane, ca nu are rost...
E vorba de navigatii auto

#14
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
fa asa:

ia pe barba ta 5 navigatii, si vezi in cat timp le vinzi, = x saptamani
dupa aia faci: pret vanzare - pret cumparare = y

si la final faci y/x si iti da cati bani net castigi tu din aceasta afacere, pe saptamana

vezi daca merita...

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 cattavencu, on 04 decembrie 2020 - 13:47, said:

Nu am muncit niciodata la stat. Ceva firme mai mici (dar NU cu patronat romanesc, asa ceva cred ca nu o suport ever) pe la mijlocul anilor 2000, apoi multinationale pripasite prin Bucuresti.
Pentru ura pe care o afișezi fata de mediul de afaceri romanesc, nu pot decât să îți zic că ești modelul de client care merita tepuit, fraierit și jefuit. Așa, ca sa fie echitabilă situația. Și să simți efectele.

 ionutsb, on 06 decembrie 2020 - 07:59, said:

E vorba de navigatii auto
E de ajuns sa îți ia foc vreo 3 mașini și te saturi de importat navigații...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E vorba de navigatii auto   

Acum 15-20 de ani era o afacere.
Acum, ai smartphone cu GPS pe el. Ce dracu sa mai cumperi inca ceva ce poate avea si probleme de update-uri - adica sa nu mai primeasca...

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 ionutsb, on 04 decembrie 2020 - 13:37, said:

Nu . Vroiam sa incerc sa deschid un magazin online dar n-am bani de stoc.


Am inteles. Nu e vorba de multe produse, e vorba doar de un segment de electronice. Nu preconizez vanzari de sute de srticole. Probabil 2-3 pe zi. Doar ca n-am bani de investit in stocuri atata timp cat un articol pleaca de la 500 lei si poate ajunge la 1500 lei.
Vindem electronice din China, dar aduc pe stoc. Problema este ca nu poti sa dai garantie la ele ceea ce iti reduce din clienti. In plus trebuie inspectate meticulos la sosire pentru a depista defectele. Nu e ca si cand vinzi electronice de marca, dar profitul e pe acolo. Majoritatea vanzatorilor de electronice si electrocasnice de marca opereaza la 2-3% profit. Eu cu electronicele chinezesti operez la 37%. Poate la un produs de 400 lei castig cat Altex sau Flanco la unul de 5-6000 lei.
Oricum in opinia mea electronicele in Romaia sunt extrem de ieftine.
Vezi aici https://b2b.nod.ro/
Ai acces la peste 16 000 produse cu stoc actualizat: TV 8K, laptopuri, frigidere, telefoane mobile, scutece, haine, biciclete ce vrei tu. Am zis sa cumpar o imprimanta Epson L7180 la pret de importator. Faza era ca o luam la acelasi pret ca din magazin. Astia mari castiga prin volum ca ei negociaza pretul, cumpara poate 20-50 odata.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cum adică nu poți să dai garanție? Ești chiar obligat să oferi 24 luni garanție la produsele noi. Ce e cu mizeria aia că nu poți să dai?! Romulan vero-vero, mancatiash.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate