Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#19
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postroman_roman, on 04 decembrie 2020 - 18:09, said:

Ușa dintre cămară și baie as elimina-o
Asa voi face. O sa ramana un gol.

Alt update important este ca am intr-un final autorizatia! Dupa vreo 2 luni efective de asteptat, cu multiple completari la dosar, azi am fost sunat ca sa ma pot prezenta la PS1 sa ridic dosarul 'pretios'.

Acum nu ramane decat sa se topeasca zapada.

#20
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Revin cu un update legat de chestii pe care nu le aflati din filme :) diferite taxe premergatoare inceperii constructiei.

1 - taxa pentru autorizatie, in cazul meu, 2000 ron
2 - taxa ISC 1365 lei (cota de 0.1% si 0.25%)
3 - diriginte de santier pentru proiect - 1000 euro (aprox 4900 lei)

...statul paralel sau 'cheltuielile paralele' cum le mai numesc eu

#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
La punctul 3. Dirigintele de santier 1000 de euro pe luna?

#22
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postmircea812, on 14 decembrie 2020 - 18:54, said:

La punctul 3. Dirigintele de santier 1000 de euro pe luna?
Este per toata lucrarea.

Revin cu ceva poze de la trasare si sapare cuzineti + cota zero (care e marcata pe stalpul de la gard)
Nu prea ma ajuta terenul, iese mult pamant din gaurile astea si este ingust cat sa te poti invarti in libertate pe el.

Attached Files



#23
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Nu inteleg fundatia...o faci pe piloane !?
Multa liniste si success !

#24
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Da, este pe piloane/cuzineti.

Ieri au fost sapati toti cuzinetii si a fost turnat betonul mort, tarziu in seara. Chemi cifele si elefantul la 18:00 si ele iti vin la 20:00.

Attached Files



#25
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Multam de poze,pune si dupa operatie.
Sun tinteresat de o asemnea strcutura si eu,voi urmari cu atentie,multam anticipat.

Dar nu te supara... mic terenul ala, sufocant !

#26
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View PostEmeraldCountryHouse, on 18 decembrie 2020 - 18:39, said:

Multam de poze,pune si dupa operatie.
Sun tinteresat de o asemnea strcutura si eu,voi urmari cu atentie,multam anticipat.

Dar nu te supara... mic terenul ala, sufocant !

Salut, da, cunosc. Asta e realitatea din București pentru cei care vor 'la casă'. Dacă vrei neapărat în oraș trebuie să te mulțumești cu terenuri de 300+/- mp. Eu am 240mp. (casa va avea 75/80mp amprentă). Luni trebuie să vină 2 camioane ca să le încarc cu pământ, este mult prea mult. Aia e, mergem mai departe.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostEmeraldCountryHouse, on 18 decembrie 2020 - 18:39, said:

Multam de poze,pune si dupa operatie.
Sun tinteresat de o asemnea strcutura si eu,voi urmari cu atentie,multam anticipat.

Dar nu te supara... mic terenul ala, sufocant !

Mai bine teren mic decat apartament! Posted Image

Nu avem noi bani de terenuri mari in Bucuresti.

Edited by mircea812, 19 December 2020 - 13:07.


#28
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Sectorul 1? Daca da, suntem deja 3 "metalisti" în sector! 🙂

Edited by rocaddy, 19 December 2020 - 15:55.


#29
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Daca nu ai bagat inca la fundatie...
Ia si asculta de la nenea asta cum se face fundatia corect:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yKmS-xSW8VI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postrocaddy, on 19 decembrie 2020 - 15:52, said:

Sectorul 1? Daca da, suntem deja 3 "metalisti" în sector! ��

Voi,asti ametalistii lui nenea Cooper cu Metal Poison in voi... :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qq4j1LtCdww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Casele voastre sunt facute de o firma,proiectul vil face acea firma sau altcineva or casele sunt cumparate de pe raft, de la firma ce face cadrele metalice !?

#31
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Designul casei a fost făcut de o firmă de arhitectura, respectând cerințele din Certificatul de Urbanism, corelat cu dorințele noastre, structura de rezistența ("fiarele") a fost proiectată de alta firma după proiectul de arhitectura.Constructia efectiva a casei a fost realizata de a treia firma (mică 🙂).


#32
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Ai intampinat orice restrictie sau limitare in ceea ce priveste conceptul de la casa ?

Am vazut cateva,vina mea nu prea multe...dar nu am inteles cum se prinde anumite elemente de constructie (sustinere sau estetica) in acea banda de metal de 1mm grosime !

Sunt de parere convinsa ca se castiga mul timp in ridicarea cladirii si se elimina o gramada de erori cauzate de elementul uman,in site-ul de constructie.
Dar,cum dau eu o gaura,cum trag cabluri si tevi cand orice element din acel panza de paianjen metalic este ... de structura si de rezistenta / sustinere  !?

Adica,eu as vrea camerele sa fie 3x4x5 (inaltime x latime x lungime) si un singur nivel.
Super insulata,aproape de zero la testul cu ventilatorul.
Crezi ca este posibil ?

Multam

Edited by EmeraldCountryHouse, 19 December 2020 - 18:10.


#33
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
@EmeraldCountryHouse
Scrii cu Google translate?
Din cate am vazut, constructia se realizeaza dupa un proiect, deci nu prea e cazul sa invete omul de pe internet cum trebuie sa isi faca constructia.

#34
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Singurele limitări au fost cele din Certificatul de Urbanism legate de poziționarea pe teren/calcan +retrageri (limite față /spate + 3 metri lateral), în cazul meu.


#35
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postandbozo, on 19 decembrie 2020 - 18:18, said:

@EmeraldCountryHouse
Scrii cu Google translate?
Din cate am vazut, constructia se realizeaza dupa un proiect, deci nu prea e cazul sa invete omul de pe internet cum trebuie sa isi faca constructia.

Te contrazici singur: eu invat de la ei doi cum se face o constructie !!!
Pentru ca vreau sa merg la architect sau la designer sau la proiectant sau la altul si altii si EU sa le spun LUI cum imi vreau eu casa si nu cum le este lor mai usor ,mai repede , mai "cost effective" sau banalul "copy and paste" !  ;)
Multam.

View Postrocaddy, on 19 decembrie 2020 - 18:24, said:

Singurele limitări au fost cele din Certificatul de Urbanism legate de poziționarea pe teren/calcan +retrageri (limite față /spate + 3 metri lateral), în cazul meu.

OK,multam.
Eram curios cum se comporta constructia metalica in cazul in care vrei sa realizezi un "open space" de cativa metri liniari.
Banuiesc se vor proiecta ceva bare metalice de profil mai mare sa sustina acele mici benzi metalice.

Bafta

#36
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Colegul EmeraldCountryHouse cred că nu stăpânești bine sistemul de construcție ușoară pe structură de metal. El se bazează pe profile de metal de tip C si U  ce sunt îmbinate prin șuruburi, nu "benzi" de metal. Profile de "tipul" celor utilizate la Rigips, doar ca sunt mult mai mari. În cazul meu 15 cm lățime și grosime 1,5 sau 2mm. Și da, am o cameră de 4x5x3 metri înălțime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate