Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

RAZER Basilisk X Hyperspeed

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare! Ieri am decis sa trag o fuga pana la Altex, sa imi iau "soarecele" din titlu. Pentru ca promotia se termina astazi, m-am gandit sa ii fac un scurt "review", poate ajuta si pe altii. Eu unul, l-am luat ca sa scap de un fir in plus, si zic ca a meritat.

Mouse-ul este foarte ergonomic, cel putin pentru mine. Asta conteaza foarte mult la mine, mai ales ca eu stau mult le PC, deci folosesc intens mouse-ul. Se simte bine in mana, este foarte confortabil, mai confortabil decat batranul deja Deathadder Elite. Culmea, datorita ergonomiei mai bune, pare un mouse mai mic decat Eltie, desi proportiile sunt asemanatoare. Ca greutate, pare un pic mai greu, dar e usor de miscat, aluneca bine, nu am avut probleme.

Instalarea este si ea foarte usoara, il conectezi la PC sau prin Bluetooth LE (stie si dongle si LE) si esti imediat intampinat de soft-ul Razer. Eu nu l-am instalat, ca e pus acum la PC de munca si nu aveam nevoie de el. Si fara soft merge bine, doar ca nu stii la ce treapta de DPI esti. Cu soft ai un OSD care te anunta cand schimbi DPI. Mouse-ul vine si cu o baterie in pachet, care e bine ascunsa, dar e acolo. Din pacate, nu are acumulator, dar la banii astia e de inteles. Nu stiu cat tine bateria, dar nu cred ca moare asa de repede.

Partea de gaming inca nu am testat-o, o voi face zilele astea (nu ca as fi eu vreun mare gamer), dar cred ca si acolo este decent. Nu cred ca exista mouse de 150 de lei wireless, care sa fie la acest nivel, in acest moment. Poate o fi, astept cu interes link-uri mai jos. Una peste alta, pe mine m-a surprins placut. Nu stiu care va fi anduranta lui in timp. Dar cum erau unii care ziceau ca la Razer mor click-urile, se pare ca al meu Deathadder Elite, e mai special. Merge de bubuie, de un an de zile. Poate tine si de noroc.

Link Altex: https://altex.ro/mou...OURZ0131501R3G/

#2
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Nu-ti lua mouse razer. O sa ti dea double click aiurea left buttonul dupa cateva luni. E o problema des intalnita la razer. Cauta pe google. Tu macar ai un model ieftin... Posted Image

Edited by gammadark81, 02 December 2020 - 12:35.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgammadark81, on 02 decembrie 2020 - 12:32, said:

Nu-ti lua mouse razer. O sa ti dea double click aiurea left buttonul dupa cateva luni. E o problema des intalnita la razer. Cauta pe google. Tu macar ai un model ieftin... Posted Image

Citeste, sau re-citeste, ultima propozitie :). Sunt la al doilea mouse Razer si eu nu am avut problema cu click-urile, nici macar dupa un an.

#4
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.03.2019
Si eu cautam sa-mi iau un mouse Razer dar nu prea scump. Ma uitam tot la Altex, la un Razer Mamba Elite. Dar mi-e frica sa nu fie probleme. Sunt multi care zic ca au avut, si multi care zic ca n-au avut. :(

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postnovotab51, on 02 decembrie 2020 - 13:05, said:

Si eu cautam sa-mi iau un mouse Razer dar nu prea scump. Ma uitam tot la Altex, la un Razer Mamba Elite. Dar mi-e frica sa nu fie probleme. Sunt multi care zic ca au avut, si multi care zic ca n-au avut. Posted Image

Ori asta, ori DeathAdder V2, daca nu vrei neaparat iluminarea aia mai speciala. Eu de un an nu am probleme, dar poate eu sunt o exceptie.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postnovotab51, on 02 decembrie 2020 - 13:05, said:

la un Razer Mamba Elite.

Am si eu un Razer Mamba Elite, cel mai bun mouse pe care l-am folosit si spun asta dupa ce am returnat mult-laudatul Logitech MX Master...

Il folosesc de aproximativ 1 an fara probleme.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostLensFlare, on 02 decembrie 2020 - 13:41, said:

Am si eu un Razer Mamba Elite, cel mai bun mouse pe care l-am folosit si spun asta dupa ce am returnat mult-laudatul Logitech MX Master...

Il folosesc de aproximativ 1 an fara probleme.

Ceva probleme?!

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postmiki07, on 02 decembrie 2020 - 13:52, said:

Ceva probleme?!

Momentan nimic.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostLensFlare, on 02 decembrie 2020 - 13:59, said:

Momentan nimic.

Deci, nu toata lumea are probleme cu mousii Razer. Si eu am fost un pic speriat la inceput problema click-uri, dar dupa un an, totul pare sa fie OK.

#10
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016

View Postgammadark81, on 02 decembrie 2020 - 12:32, said:

Nu-ti lua mouse razer. O sa ti dea double click aiurea left buttonul dupa cateva luni. E o problema des intalnita la razer. Cauta pe google. Tu macar ai un model ieftin... Posted Image
Si? Exista ceva numit garantie
Plus ca am de vreo 7 ani incoace numai produse Razer(casti, mousi, tastaturi, mousepad, stand de casti si fir etc etc) si nu am avut nici o problema

#11
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.03.2019
Mersi de raspunsuri. @miki07, eu vreau mouse-ul ala special pentru iluminare. :) Desigur, si pentru calitate, dar imi place mult Razer Chroma si cum se integreaza cu jocurile. Momentan am un Abyssus Lite, tot de la Razer, dar e printre cele mai ieftine, cam mediocru.

#12
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010
Salutare.
Pentru posesorii acestui model, intreb si eu daca este normal sa intampin o intrerupere in mod aleator?Asta dupa putin timp de la achizitionarea sa, recent zilele trecute de la Altex.
Sa fie o actualizare de firmware ce trebuie facuta, cel putin pe PC nu dispun de bluetooth 4.0 cum este cerinta utilitarului de actualizare si nici la laptop nu am un model recent.
Incepe sa fie deranjant si nu stiu daca este produsul defect ori este necesara aceasta operatiune de actualizare.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMorphinus, on 08 noiembrie 2021 - 13:23, said:

Salutare.
Pentru posesorii acestui model, intreb si eu daca este normal sa intampin o intrerupere in mod aleator?Asta dupa putin timp de la achizitionarea sa, recent zilele trecute de la Altex.
Sa fie o actualizare de firmware ce trebuie facuta, cel putin pe PC nu dispun de bluetooth 4.0 cum este cerinta utilitarului de actualizare si nici la laptop nu am un model recent.
Incepe sa fie deranjant si nu stiu daca este produsul defect ori este necesara aceasta operatiune de actualizare.

Scuze că răspuns după un an, dar fix azi mi-am adus aminte de topic. Da, are întreruperi și la mine. Dar cu cât îl folosesc mai mult, cu atât sunt din ce în ce mai rare.

Am vorbit la suport la Razer vreo 2 ore, dar nu au avut o soluție, din păcate.

#14
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010

View Postmiki07, on 16 noiembrie 2022 - 10:24, said:

Scuze că răspuns după un an, dar fix azi mi-am adus aminte de topic. Da, are întreruperi și la mine. Dar cu cât îl folosesc mai mult, cu atât sunt din ce în ce mai rare.

Am vorbit la suport la Razer vreo 2 ore, dar nu au avut o soluție, din păcate.
Nu este bai.
Am observat o chestie acum nu stiu daca este un posibil fix ori ba.
Am tot incercat diverse baterii de la Toshiba, Duracell, Varta observand ca la astea din urma nu mai face figura asta cel putin cat este 100% incarcata, avandu-l conectat strict pe adaptorul sau fara bluetooth, asta fiind scenariul de utilizare la mine.
Cand se aproprie de 20% atunci incepe sa "sughite" si incep sa ii zic si eu vorbe in rest fara probleme.
Nu mi se pare chiar de gaming, click dreapta fiind mai intens utilizat, dandu-mi impresia ca incepe sa se "slabeasca"  porcarioara asta .
Oricum nu se compara cu vechiul A4tech X7 ce a suferit de aceeasi boala, resuscitandu-l inca tinandu-se bine.
Acelasi raspuns si la mine de la suportul oferit de cei de la Razer, trag de el asa n-am ce sa ii fac devreme ce nu exista o solutie oferita in mod oficial printr-un firmware sau ceva setari avansate in Synapse.


LE:Si eu nu pot sa zic ca nu l-am prins ok la pret, 120 RON la Altex intr-o promotie fiind si la 200+ cu alte ocazii.

Edited by Morphinus, 16 November 2022 - 11:49.


#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMorphinus, on 16 noiembrie 2022 - 11:39, said:

Nu este bai.
Am observat o chestie acum nu stiu daca este un posibil fix ori ba.
Am tot incercat diverse baterii de la Toshiba, Duracell, Varta observand ca la astea din urma nu mai face figura asta cel putin cat este 100% incarcata, avandu-l conectat strict pe adaptorul sau fara bluetooth, asta fiind scenariul de utilizare la mine.
Cand se aproprie de 20% atunci incepe sa "sughite" si incep sa ii zic si eu vorbe in rest fara probleme.
Nu mi se pare chiar de gaming, click dreapta fiind mai intens utilizat, dandu-mi impresia ca incepe sa se "slabeasca"  porcarioara asta .
Oricum nu se compara cu vechiul A4tech X7 ce a suferit de aceeasi boala, resuscitandu-l inca se tine bine.
Acelasi raspuns si la mine de la suportul oferit de cei de la Razer trag de el asa, n-am ce sa ii fac devreme ce nu exista o solutie oferita in mod oficial printr-un firmware sau ceva setari avansate in Synapse.

Da, de aia a fost bun la 99 de lei, sau cat am dat eu pe el la eMAG. Eu sunt la al treilea mouse din asta. Primul a murit de la Cola, asa ca am luat unul cu 99 de lei de la eMAG. Asta nu a mai baut nimic, dar nu mai voia sa mearga middle-click. A fost inlocut si al treilea merge decent, nu am ce zice.

Edited by miki07, 16 November 2022 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate