Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"You can go to jail for criminal contempt" - justitia americana

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca am postat pe aria potrivita, rog un moderator sa mute daca este cazul.

Ma mirat o faza din clipul urmator la minutul 10.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PIotJjzDyHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O tanara conducand sub influenta alcoolului a provocat un accident cu victime.

La procesul de judecata, mama acuzatei s-a ridicat de pe scaun si a parasit sala de judecata, fapt care a infuriat-o pe judecatoare, si a acuzat-o de sfidarea curtii.
Mama pârâtei a primit o zi de puscarie, desi era doar un simplu spectator la judecata.
Mie personal , mi se pare wow, adica pe bune? Ajungi la parnaie pentru asa ceva? Atata lucru?


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
A facut un gest urat. Juriul nu a fost multumit.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2020 - 14:10, said:

O tanara conducand sub influenta alcoolului a provocat un accident cu victime.
La procesul de judecata, mama acuzatei s-a ridicat de pe scaun si a parasit sala de judecata, fapt care a infuriat-o pe judecatoare, si a acuzat-o de sfidarea curtii.
Mama pârâtei a primit o zi de puscarie, desi era doar un simplu spectator la judecata.
Mie personal , mi se pare wow, adica pe bune? Ajungi la parnaie pentru asa ceva? Atata lucru?

A condus sub influenta alcoolului, a provocat un accident in care a murit un om si altul a fost ranit. Daca este sa o luam pe direct, a ucis un om.
Judecatoarea a spus ca maica-sa a intrerupt procesul, a sfidat curtea prin comportamentul ei. Ma gandesc ca sunt niste regului la ei, adica nu te plimbi ca prin parc in sala de judecata Posted Image
"Atata lucru" ni se pare noua. Americanii iau in serios actul de judecata, nu ca noi.


EDIT: initial a primit 93 de zile de puscarie. Dupa ce s-a smiorcait 15 secunde, judecatoarea i-a redus pedeapsa la numai o zi.

EDIT2: macar in SUA judecatorii, politistii etc sunt respectati. I-ai aratat degetul, i-ai zis m_ue sau ceva de genul , esti imediat bagat la zdub fara drept de apel. Asa si trebuie. Uite-te ce se intampla la noi.

Edited by MembruAnonim, 30 November 2020 - 14:30.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Poate ca pentru europenii cu drepturi in general si romanilor in special,actul de justitie li se pare o bagatela,ceva banal,o joaca de copii.Si din pacate asa si este,avand in vedere deciziile aberante luate de judecatori,unde infractiunile minore sunt tratate foarte serios si pedespsite ca atare,iar infractiunile serioase,grave,sunt pedepsite de regula cu o mangaiere pe cap si niste ani cu suspendare.
Dar in tarile civilizate,in primul rand civilizate cu ajutorul justitiei,unde poporul are incredere in justitie exista reguli pe care fiecare prostan trebuie sa le respecte.Asa si cu figuranta de mai sus,care la randul ei are drepturi.Dar si obligatii,de care se vede ca a uitat.iar judecatoarea n-a facut altceva decat sa i le reaminteasca.
Nimic senzational,nimic iesit din comun pana la urma.Este vorba de normalul care pe plaiurile "buricului pamantului" este considerat anormal.

Edited by adisz, 30 November 2020 - 14:27.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La noi,

Art 278 Încălcarea solemnității ședinței , CP

Întrebuințarea de cuvinte ori gesturi jignitoare sau obscene, de natură să perturbe activitatea instanței, de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfășoară în fața instanței, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Edited by bumpocbum, 30 November 2020 - 14:28.


#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
"Whoever can stay here at a tragic moment like this, and laugh and smile [...]"

Din spusele judecatorului, nu doar a iesit din sala. Pare-se ca a avut un comportament necuvenit inainte de asta.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Ar trebui și la noi asa ceva.
Ca e haiducie.
Teoretic nu ai voie cu telefon în sala. Practic, regula e imbecila, ca nu ai unde sa îl lași. Asa ca telefoanele fac ce știu mai bine, suna. În 9 cazuri din zece, ala va răspunde și-l vezi fugind cu telefonul la ureche, printre rânduri, sa iasă afara.
Oricum și restul trancanesc de voie, ca's din aia care'si așteaptă procesul, interesul lor e zero pentru ce se judeca la momentul ala, e mult mai interesant sa afli de la Vasile cum a prins'o Gheorghe pe veta cu Ion în gluga de popusoi. Mai urla judecătorul, tac, are și efect, 20 secunde maxim, ca nu poți sa te oprești cu povestea tocmai la punctul culminant.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 30 noiembrie 2020 - 14:21, said:

macar in SUA judecatorii, politistii etc sunt respectati. I-ai aratat degetul, i-ai zis m_ue sau ceva de genul , esti imediat bagat la zdub fara drept de apel. Asa si trebuie. Uite-te ce se intampla la noi.

Am verificat, in SUA singurul lucru acceptat este "m_ue PSD", in rest ti-o iei

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu stiu ca daca faci figuri in fata judecatorului te poate pedepsi. Amenda, puscarie, 10 bete pe spinare, habar n-am.

View Postslai, on 30 noiembrie 2020 - 14:29, said:

Teoretic nu ai voie cu telefon în sala. Practic, regula e imbecila, ca nu ai unde sa îl lași. Asa ca telefoanele fac ce știu mai bine, suna. În 9 cazuri din zece, ala va răspunde și-l vezi fugind cu telefonul la ureche, printre rânduri, sa iasă afara.
La teatru:

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

Ghici ce se intampla in actul al II-lea?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Luati si priviti la mademoiselle. Ii spune judecatorului "F... you" asteptandu-se sa primeasca aplauze probabil. In schimb a primit o luna in puscarie pentru criminal contempt. Dupa o luna se smiorcaie in fata judecatorului la fel ca femeia care a parasit sala. Eh, uite ca fiecare a invatat sa respecte justitia si actul de judecata,.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3U2pxQD9j5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 30 November 2020 - 14:45.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 30 noiembrie 2020 - 14:29, said:

Teoretic nu ai voie cu telefon în sala. Practic, regula e imbecila, ca nu ai unde sa îl lași. Asa ca telefoanele fac ce știu mai bine, suna.
nu poate fi inchis sau trecut pe silent?

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Ross Ulbricht a primit doua condamnari pe viata, desi in viata reala nu a facut rau nimanui. In viata virtuala, a creat silk road, unde se tranzactionau marfuri ilicite, droguri etc.

A primit pedeapsa mai mare decat capii unor carteluri de droguri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8LefunqV8f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Una dintre cele mai grave acuzatiinar fi fost ca un agent sub acoperire infiltrat, ar fi cerut sau oferit  servicii de "crima la comanda" iar prin intermediul sitului ar fi putut gasi client care sa faca plata prin criptomoneda.

Edited by tfmercedez, 30 November 2020 - 15:00.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2020 - 15:00, said:

Ross Ulbricht a primit doua condamnari pe viata, desi in viata reala nu a facut rau nimanui. In viata virtuala, a creat silk road, unde se tranzactionau marfuri ilicite, droguri etc.

A primit pedeapsa mai mare decat capii unor carteluri de droguri.

E normal.
Astia-s mai periculosi decat CEO ale cartelurilor

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postslai, on 30 noiembrie 2020 - 14:29, said:

Teoretic nu ai voie cu telefon în sala. Practic, regula e imbecila, ca nu ai unde sa îl lași. Asa ca telefoanele fac ce știu mai bine, suna
Și românul habar nu are cum să amuțească telefonul. Sau, mai degrabă, e mitocan și-l doare undeva de reguli...

View PostBursul, on 30 noiembrie 2020 - 14:32, said:

La teatru:

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

"Va rugam sa va inchideti telefoanele pe durata spectacolului!"

Ghici ce se intampla in actul al II-lea?
Atît de tîrziu? De obicei încep mai repede...

#15
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2020 - 15:00, said:

Ross Ulbricht a primit doua condamnari pe viata, desi in viata reala nu a facut rau nimanui. In viata virtuala, a creat silk road, unde se tranzactionau marfuri ilicite, droguri etc.

A primit pedeapsa mai mare decat capii unor carteluri de droguri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8LefunqV8f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Una dintre cele mai grave acuzatiinar fi fost ca un agent sub acoperire infiltrat, ar fi cerut sau oferit  servicii de "crima la comanda" iar prin intermediul sitului ar fi putut gasi client care sa faca plata prin criptomoneda.
A mai incercat sa angajeje un "mecanic" care sa-l aranjeze pe un tip ce ii ameninta siteul si utilizatorii. Un fleac, nu-i asa, sa angajezi un hitman sa ucida pe cineva, nu? Ghinionul lui a fost ca "mecanicul" era agent FBI sub acoperire.

#16
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Aveau ceva dreptate astia intr-un documentar.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2020 - 14:10, said:

Mie personal , mi se pare wow, adica pe bune? Ajungi la parnaie pentru asa ceva? Atata lucru?
Adica tie ti se pare normal sa te comporti in sala de tribunal ca un cimpanzeu si sa tratezi instanta ca pe un aurolac de la Gara de Nord?

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2020 - 14:10, said:

Nu stiu daca am postat pe aria potrivita, rog un moderator sa mute daca este cazul.

Ma mirat o faza din clipul urmator la minutul 10.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PIotJjzDyHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O tanara conducand sub influenta alcoolului a provocat un accident cu victime.

La procesul de judecata, mama acuzatei s-a ridicat de pe scaun si a parasit sala de judecata, fapt care a infuriat-o pe judecatoare, si a acuzat-o de sfidarea curtii.
Mama pârâtei a primit o zi de puscarie, desi era doar un simplu spectator la judecata.
Mie personal , mi se pare wow, adica pe bune? Ajungi la parnaie pentru asa ceva? Atata lucru?

In teorie si in Romania e la fel.
Tribunalul, Curtea de justitie e un loc saccru, nu vine fuecare sa faca ce vrea acolo. Cind intra judecatorul te ridici in picioare, nu dai spaga.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 November 2020 - 21:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate