Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Scopul Facultatii de Inginerie Electrica, UPB.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 stericuta, on 01 decembrie 2020 - 05:43, said:

Un inginer electronist nici nu are dreptul legal să proiecteze instalații electrice.[...]
Nu despre asta era vorba. Era vorba că termină facultatea ca inginer electronist și colegul căruia îi răspunsesem era de părere că asta îl califică să proiecteze protecții pentru stații de transformare sau generare. Nu era vorba de faptul că semnează el foile alea pentru implementarea setărilor (partea de autorizare legală), ci de faptul că efectiv nu este calificat să le facă. Având la dispoziție numai informațiile de la facultatea de electronică, nu are cunoștințele necesare ca să facă jobul ăla, indiferent cine semnează hârtiile. Nici eu nu am drept de semnătură pe niciunul din documentele pe care le produc, dar sunt calificat să le fac.

Edited by buntzi, 01 December 2020 - 06:30.


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Pai daca o luma asa, avind informatiile numai din facultate, cred ca oricare ar fi ea, nu esti calificat sa faci nimic.
Facultatea iti da numai baza ca sa poti citi si invata ce trebuie, conform meseriei si specializarii.
In felul asta facultatea de electronica te pregateste sa citesti si intelegi tot felul de articole, carti si manuale de inginerie electrica, chiar daca nu se suprapun pe specializarea din facultate. Bine, diferenta intre ele e mult pea mare ca sa te apuci sa faci o meserie cu facultatea gresita, e infeicient.

#21
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Am o grămadă de colegi care nu au mai mers pe partea asta de electronica pentru ca profii predau intr-un asa fel teoretic încât realizezi trist ca nu ești pentru domeniul asta, deși practica este cu totul diferita de chestiile teoretice si formulele pe care oricum le uiți după sesiune. Crede-mă, un curs bun de pe udemy face cat un semestru de facultate. Eu recunosc ca fac facultatea in principiu pentru diploma iar in rest bag învățat singur de rup

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
E bine ca inveti!
Dar da un exemplu ce curs inveti de pe udemy.
E plin internetul de cursuri d ela MIT sau Berkeley, chiar nu prea are sens sa inveti numai de la profesorii din facultate.

#23
ClaudiuPopa7

ClaudiuPopa7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2017
Fabrica de someri cu diploma...As fi bucuros daca ar fi cineva pe forum care sa fi fost la aceasta facultate si sa ne povesteasca cu amanunte cum a reusit sa se angajeze... in domeniu: la cate firme a trimis CV, dupa cat timp au venit interviurile si in ce au constat acestea, la ce firma/firme a lucrat, la ce salariu a ajuns si dupa cati ani de experienta etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate