Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Teren mic, dileme mari.

- - - - -
  • Please log in to reply
611 replies to this topic

#595
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Și amenda

Dar nu se complică cineva pentru o construcție mica pe piloni.

#596
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Si amenda. La noi in sat e ~1000eur. Plus 1000 eur AC, fara arhitectura. Teoretic iti trebuie AC pentru absolut orice faci. Teoretic :)

#597
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Pai as vrea sa o imbrac cu siding, sa ii fac terasa, o mica baie langa. Ma gandesc ca ar bate la ochi sa fie cosmetizata si extinsa

#598
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postsacos, on 09 noiembrie 2022 - 15:02, said:

Da, autorizatia pt casa am obtinut-o.
Am zis sa mai asteptam, sa vedem cum evolueaza lucrurile.
Dacă ai autorizația atunci puteai incepe anul acesta cu fundația. Nu te aștepta la ieftiniri spectaculoase.

#599
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postsacos, on 11 noiembrie 2022 - 10:30, said:

Cum s-a montat bariera de vapori, cum au fost prinse dozele, cum au fost izolate contra vaporilor? Stiu ca ai bariera montata sub placile de gips carton si apoi ai spatiul tehnic pt fire. Si nu imi dau seama cum sunt prinse dozele alea. Au stat prinse doar in folie, pana au montat placile? Au fost prinse de structura, izolate cu banda pentru vapori?
Amin!🤣🤣🤣

Ai mai întrebat și în altă parte de acest aspect așa că o să încerc să.ti explic in mare care sunt pașii. Cu mențiunea că nu sunt de meserie ,așa că dacă greșesc cu ceva o sa rog pe cei în măsură să mă corecteze.
Deci: pe structura îți stabilești locul dozelor pentru prize și lumini(întrerupătoare), le prinzi de structură sau unde e cazul suplimentezi cu rigle ajutătoare, dozele montate în exterior cu 10-15 mm fata de structură, stabilești traseul copexului(inclusiv al conductorului) ,dai gauri in structura  ,montezi copexul ,cu ieșirea evidenta prin dozele corespunzătoare, montezi vata , la pereții exteriori dispui folia bariera de vapori, la îmbibarea foliilor folosești banda , la intersecția cu dozele decupezi in x, dai după doza și etanșezi de jur împrejurul dozei cu banda, montezi rigipsul ,cu decuparile la fiecare doza.
E ceva neclar ? Traseul electricelor la prize mergi înseriat din doza in doza . Se împarte în mai multe circuite ,dar la tine nu e cazul pentru că e ceva micuț. La lumini la fel poți merge tot înseriat pentru a nu mai folosi doze de distribuție , adică din doza in doza (a întrerupătoarelor). Plus traseul de la doza la bec. Cam asta e. Toate traseele duse intr.un tablou cu siguranțele aferente.
Dacă am greșit cu ceva sau ar mai fi completări de făcut poate te ajuta colegii de meserie.


#600
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Nu ma astept la ieftiniri. Instabilitatea, impredictibilitatea imi ridica mari semne de intrebare.
Ar trebui sa fac un credit. Cand ma gandesc ca stiu cel putin 3 persoane care, din dorinta de a avea cu orice pret o proprietate,  au avut foarte mari probleme cu francul elvetian. Unul a pierdut tot. Altii cred ca trag si acum.
Daca inainte mizam ca termin cu 90000, acum ma indoiesc ca m-as incadra in 130000- 140000.
Referitor la folia bariera de vapori as avea doua variante:
Varianta propusa de tine sau sa fac in dreptul dozelor o cavitate izolata si, dupa placare, sa aplic si doze oarecare.
Ceea ce nu inteleg este faptul ca exista si doze etanse la vapori. Si nu stiu cum se folosesc. De exemplu dozele Bticino

#601
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
E cel mai prost moment de făcut un credit de valoare ridicată. Ne ametesc ăștia cu preturile de nu mai poți anticipa cam ce va fi peste un an doi ,trei ... Până acum ne băteau la cap că se scumpeste energia/combustibilul din cauza euro/dolar, apoi cu pandemia , acu ne dau pe la nas cu războiul , că cică e nevoie de motorina multa pentru tancuri!! acu s.au retras vreau sa vad cu ce prostii de petarde mai vin că să justifice preturile ridicate ! O nebunie pe tot globul . Toți s.au gândit acu după pandemie că parcă vecinul are prea mult teren, ca de fapt nu e al lor ci a altuia și trebuie să.l de-a înapoi... Și uite așa șacalii care dețin puterea pe anumite resurse importante ajung să facă jocurile pe piata pe seama unor răfuieli fara rezultat. Întrebarea care sta pe buzele tuturor ar fi - după ce se termina toată această vanzoleala, vor reveni preturile ca înainte ? Sau vor căuta la nesfârșit motive și rasmotive ca să rămână în continuare calare pe situație ?!

#602
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
S-a ieftinit vreodata ceva, si sa ramana asa?

#603
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://insse.ro/cms...-de-date-anuala
Dacă ne uităm în urma am avut la începutul anilor 90 o inflație  destul de ridicata, după care si.a revenit "la normal". Anul asta estimările sunt la 15%. Diferența ar fi că acum aceasta inflație e cam generala pe tot globul. De aceea e cam greu de anticipat când sau cum se va reveni la acel normal .

#604
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu presupun ca "normalul" viitor va fi mai scump decat cel precedent dinainte de pandemie. Nu cred ca are cum sa fie la fel sau mai ieftin.

#605
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
De ieftinit, s-a ieftinit. Eu, in 2008, cand am facut casa la tara, am cumparat fier cu 4,7 si ciment cu 42. Dupa cativa ani, inclusiv in 2020, cimentul era 20 si fierul undeca la 2,8. Nu urmaresc ieftinirea. Viata nu jaloneaza dupa crizele economice, curge. Nu stiu daca acum se va ieftini ceva. Dar nu vreau sa incep si sa nu pot termina. Am vazut dupa 2008 santiere lasate de izbeliste. Nu vreau sa ajung in situatia aceea.
Eu trebuia sa vand un teren. Nu l-am vandut cand eram rugat. Acum nu-l mai vrea nimeni

Edited by sacos, 15 November 2022 - 20:46.


#606
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Corect ce zici Sacos. Doar că, daca tot te.ai chinuit atâta timp cu obținerea autorizației ,atunci puteai macar sa incepi cu fundația, după care așteptai să se mai liniștească 'apele". Aaa și executai fundația ușor ,chiar și cu un om ca ajutor. Trasai în liniște, fata graba, balizaj corespunzător, aduceai frumos un excavatoras, berbereai în voie malurile, aduceai pompa și turnai primul strat de beton in pământ, apoi tot în liniște și vara graba îți ordonai cu cofrajul, fierul și partea de instalații , eventual și teemoizolatie. Ți le faceai cu mânuță ta sa fii mulțumit. Faceai un prim pas cu ceva bănuți care ii ai puși deoparte.

#607
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Fundația o pot turna oricând. Stiu ce spui. Dar m-am gândit că cine știe ce vremuri vin și să nu o torn inutil. Poate sunt eu prea pesimist cu evoluția geopolitică și economică. Voi anunța începerea lucrărilor înainte de expirarea valabilității. Dar noi să fim sănătoși!
Fundația este pe cuzineți și grinzi de armare. Deci nu îmi pare prea complicată. Cred că am pus pe aici planurile.

#608
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ziceam că dacă ești în regulă cu actele puteai sa te apuci singurel (sau cu un ajutor ) sa o ridici ușor ușor, evident când ai timpi liberi. Astfel ai scuti manopera in aceasta faza. Cu anunțarea începerii executiei foarte bine. Nu fi nici chiar pesimist de situația actuală pentru că nu poate continua prea mult așa că se rupe lanțul la multe afaceri importante . Clar vor găsi o soluție pentru revenire ,nu dispera . Ideea era că orice efort -investie făcut la teren poate avea o valoare. Dacă tot ai niște bănuți strânși deoparte și un timp liber când și când (mai reduci din timpul cu statul pe Facebook și pe forumuri :))) și închei o faza la căsuța - fundația. De cât să o faci pe fuga mai bine treptat cu mânuță ta și să fii mulțumit.

LE: in perioada urmatoare vremea se va raci câteva zile, dar după aia se va încălzi la loc. Cam așa a decurs in ultimii ani.

Edited by roman_roman, 16 November 2022 - 11:28.


#609
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu as vrea sa iau cheresteaua, sa o pun la uscat. As fi vrut uscata in uscator, dar acum pretul acesteia este cat era lemnul stratificat la Glulam in 2020.....
Deocamdata fac simularea pe bărăcuță. Sa vad ce e bine, ce nu e, ce se poate optimiza.

#610
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Dragilor, cum și cu ce se taie copexul metalic pe poziție? Amreușit să izolez, dar nu mai am spațiu tehnic între folia barieră de vapori și plăcile de gips carton. Dar acum stau și mă întreb cum tai nenorocirile alea de copex-uri.... Că le-am lasat mai lungi și acum....

Attached Files



#611
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Eu tai cu cuterul membrana de plastic intai longitudinal pe urma doar crestez pana unde doresc sa decopertez perpendicular, decopertez dupa care desfasor mantaua de metal pana unde e necesar si o tai cu foarfeca de tabla de rigipsari, exista insa foarfeca dedicata a electricienilor care taie mai bine...
Eu las mantaua de plastic mai lunga sa o pot strange pe cablu cu o banda izolatoare

Edited by danwd, 02 December 2022 - 09:01.


#612
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Ce simplu!.... Ma gandeam la toate metodele complicate! Bomfaier, turatie mica la polizor, am cautat dispozitive de taiat, ca la tevile din cupru sau ppr.
Am cleste de electrician, pentru tăiat cabluri, cu falci tip foarfeca.
Vă multumesc mult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate