Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PFA si CIM simultan

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007
Salutare dragi colegi!

Am si eu o nelamurire. Eu in prezent lucrez pe full time cu CIM dar as vrea sa-mi fac si un PFA pentru un alt job desfasurat in paralel.
Intrebarea e, pot sa am CIM pe 8ore si un PFA tot pe acelasi numar de ore? Poate e stupida intrebarea, dar nu am mari cunostinte in domeniul asta.

Multumesc frumos! :)

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Acum vreo 15-20 de ani am avut fix la fel, nu m-a intrebat nimeni nimic. Dar in 2 ani a trebuit sa aleg ori una, ori alta, fiindca nu le puteam face bine pe ambele.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 18:06, said:

Salutare dragi colegi!

Am si eu o nelamurire. Eu in prezent lucrez pe full time cu CIM dar as vrea sa-mi fac si un PFA pentru un alt job desfasurat in paralel.
Intrebarea e, pot sa am CIM pe 8ore si un PFA tot pe acelasi numar de ore? Poate e stupida intrebarea, dar nu am mari cunostinte in domeniul asta.

Multumesc frumos! Posted Image
PFA-ul nu are numar de ore. Nu este angajat.
Poti avea fara probleme doar ca, in cazul in care ai un singur client si nu poti dovedi ca nu ai facut-o ca sa tentezi taxele, anaf-ul te va taxa.

Edited by jm2010, 20 November 2020 - 18:14.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ar trebui sa fie nici o problema.

#5
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007

 jm2010, on 20 noiembrie 2020 - 18:12, said:

PFA-ul nu are numar de ore. Nu este angajat.
Poti avea fara probleme doar ca, in cazul in care ai un singur client si nu poti dovedi ca nu ai facut-o ca sa tentezi taxele, anaf-ul te va taxa.
Este vorba de un client destul de mare pe IT, deci banuiesc ca se poate dovedi usor. Mai ales ca nici nu vreau sa fentez vreo taxa.
Ideea e ca eu intelesesem ca se plateste la ora. Sau nu mai e asa?

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 18:17, said:

Este vorba de un client destul de mare pe IT, deci banuiesc ca se poate dovedi usor. Mai ales ca nici nu vreau sa fentez vreo taxa.
Ideea e ca eu intelesesem ca se plateste la ora. Sau nu mai e asa?
Cu atat mai mult daca e un singur client. Anaf poate (conform legii) sa te reconsidere ca angajat si sa te puna sa platesti taxele ca si pe CIM. Si pe angajator.
Ca PFA esti ca un business. Tai facturi pentru clienti. Ca iti plateste tie ora sau o lucrare este treaba ta. Nu este ca pe CIM.

Edited by jm2010, 20 November 2020 - 18:34.


#7
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007
Am inteles, mersi frumos.
Ce se poate face ca ANAF-ul sa nu te considere angajat si sa te puna sa platesti taxe ca si pe CIM?

#8
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 jm2010, on 20 noiembrie 2020 - 18:12, said:

PFA-ul nu are numar de ore. Nu este angajat.
Poti avea fara probleme doar ca, in cazul in care ai un singur client si nu poti dovedi ca nu ai facut-o ca sa tentezi taxele, anaf-ul te va taxa.
Ba are, cand tu facturezi 80 de ore pe saptamana si mai ai si 40 de pe CIM.

Deci pt OP, ai grija cum lucrezi ca PFA. Nu da facturi la ora.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 18:50.


#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 18:49, said:

Ba are, cand tu facturezi 80 de ore pe saptamana si mai ai si 40 de pe CIM.

Deci pt OP, ai grija cum lucrezi ca PFA. Nu da facturi la ora.
Facturezi pe baza unui contract. Este absolut irelevant cum facturezi. Lasa pe cei care au facut si stiu lucrurile astea sa isi dea cu parerea.
El, ca PFA NU este angajat asa ca poate factura daca doreste si 500 de ore. Nimeni nu are treaba lui. Si eu pot factura 100 de ore pe IT dar am lucrat doar 10. Asa cum si la service auto iti factureaza 5 ore dar ei fac o ora. Vorbim de business nu de angajat. Anaf nu va zice nimic.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 18:44, said:

Ce se poate face ca ANAF-ul sa nu te considere angajat si sa te puna sa platesti taxe ca si pe CIM?
Asta a ramas unul din marele mistere ale Romaniei, ca si tunele, dacice Posted Image

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 18:52, said:

Asta a ramas unul din marele mistere ale Romaniei, ca si tunele, dacice Posted Image
Asa-i. Insa, si aici s-a ajuns tot datorita romanului care si-a facut pfa ca sa plateasca mai putine taxe. Pe de alta parte, este de inteles de ce o face, taxarea este mult prea mare pentru ceea ce primeste cel care munceste de la stat inapoi. Contractul social este o bataie de joc in momentul de fata.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 18:52, said:

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 18:44, said:

Ce se poate face ca ANAF-ul sa nu te considere angajat si sa te puna sa platesti taxe ca si pe CIM?
Asta a ramas unul din marele mistere ale Romaniei, ca si tunele, dacice Posted Image

nu-i nici un mister, codul fiscal e destul de clar:

Quote

ART. 7 - Definiții ale termenilor comuni
3. activitate independentă - orice activitate desfășurată de către o persoană fizică în scopul obținerii de venituri, care îndeplinește cel puțin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;
3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii;


#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 _Smiley_, on 20 noiembrie 2020 - 18:59, said:


nu-i nici un mister, codul fiscal e destul de clar:
Nu asta era misterul :)

#14
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 jm2010, on 20 noiembrie 2020 - 18:52, said:

Facturezi pe baza unui contract. Este absolut irelevant cum facturezi. Lasa pe cei care au facut si stiu lucrurile astea sa isi dea cu parerea.
El, ca PFA NU este angajat asa ca poate factura daca doreste si 500 de ore. Nimeni nu are treaba lui. Si eu pot factura 100 de ore pe IT dar am lucrat doar 10. Asa cum si la service auto iti factureaza 5 ore dar ei fac o ora. Vorbim de business nu de angajat. Anaf nu va zice nimic.
Ahh da? SI daca in contract scrie ca tu lucrezi la ora? Trebuie sa facturezi orele....
Tu poti scrie si 5000 de ore pe factura, intr-o saptamana, insa cand ANAF-ul o sa vada asta, ce o sa faci? Tu nu stii niciun caz de coruptie din tara asta cu schema asta? Posted Image Ca tot te dai iexpert. Unii, chiar avocati, iexperti, au facut smecherii cu schema asta si au ajuns la bulau.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 19:15.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 19:15, said:

Ahh da? SI daca in contract scrie ca tu lucrezi la ora? Trebuie sa facturezi orele....
Ora de munca pe care o facturezi, nu are legatura cu ora ca unitate de masurare a timpului.
Incearca sa explici asta angajatilor ANAF.

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:18, said:

Ora de munca pe care o facturezi, nu are legatura cu ora ca unitate de masurare a timpului.
Incearca sa explici asta angajatilor ANAF.
Tu crezi ca asta intelege? :) Lasa-l in treaba lui, nu iti bate capul.

#17
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:18, said:

Ora de munca pe care o facturezi, nu are legatura cu ora ca unitate de masurare a timpului.
Incearca sa explici asta angajatilor ANAF.
Dar cu ce are legatura? Tu ce vinzi mai exact cu contractul ala?

La care angajati te referi, la femeiile de servicu, inspectori, casiere?

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 19:31.


#18
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007
Ideea e ca o sa fie o suma fixa, stabilita de la inceput, pe care o sa o iau lunar ca un salariu. Nu cred ca pot sa mi pun mai multe sau mai putine ore.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate