Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Plata Card VISA Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.Cand a-ti facut plati cu cardul VISA prin Bulgaria ce conversie valutara vi s-a facut?. Eu am un card VISA ING si ma bate gandul ca anul viitor sa fac doar plati cu cardul la benzinarii sau supermarket pe la bulgari dar nu am idee daca merita acest tip de plata sau sa cumpar de la noi Leva cu 2.5 lei.Mentionez ca anul trecut cat si anul acesta am facut plata cu cardul la 2 benzinarii bulgaresti dar nu mi-a trecut prin cap sa vad tranzactiile .Leva ca sa o cumpar la noi in Romania gasesc cu 2,5 lei.Voi cum procedati,cum e mai bine? Sotia este si ea mare pasionata de cumparaturi din supermarket-urile lor de  sapunuri trandafir,parfum-uri etc....Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Daca te uiti la 0,1 lei la tranzactie nu are rost sa te complici cu cardul , mai bine iti cumperi un portofel mare si frumos . Ulterior il poti folosi si cand mergi la piata dupa varza ....

P.S. Ati nu " a-ti " ....

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Cursul ING de schimb valutar este mai rau decat la camatari. Astazi de exemplu este 4.97 ron/euro. Daca platesti in leva (sau alte valute) ei iti convertesc leva in euro (pierzi prima data) si apoi euro in lei (pierzi a doua oara).

Eu am ales sa platesc cu Revolut si am cel mai bun curs. Nu tin bani pe Revolut (nu prea am incredere in ei :-) decat in concedii. Platesc la orice benzinarie, bariera de autostrada, etc din Serbia, Macedonia, Bulgaria, etc si totul este ok.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 smddms, on 18 noiembrie 2020 - 18:38, said:


P.S. Ati nu " a-ti " ....

CorectPosted Image Posted Image.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ing au cel mai prost curs la schimb valutar. in plus la plati facute in alta valuta decat lei sau euro iti fac dubla conversie: valuta straina-euro-lei, bineinteles de fiecare data la cursul cel mai defavorabil ptr tine. eu am facut mai demult calculul ptr o plata facuta in gbp cu card ing in lei am iesit cu aprox 4.5% mai scump decat daca ma duceam sa cumpar gbp de la casa de schimb valutar si plateam direct in gbp.

daca vrei plati in alte valute in afara de lei sau euro recomand revolut.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 PiticVerde, on 18 noiembrie 2020 - 18:22, said:

Salutari.Cand a-ti facut plati cu cardul VISA prin Bulgaria ce conversie valutara vi s-a facut?. Eu am un card VISA ING si ma bate gandul ca anul viitor sa fac doar plati cu cardul la benzinarii sau supermarket pe la bulgari dar nu am idee daca merita acest tip de plata sau sa cumpar de la noi Leva cu 2.5 lei.Mentionez ca anul trecut cat si anul acesta am facut plata cu cardul la 2 benzinarii bulgaresti dar nu mi-a trecut prin cap sa vad tranzactiile .Leva ca sa o cumpar la noi in Romania gasesc cu 2,5 lei.Voi cum procedati,cum e mai bine? Sotia este si ea mare pasionata de cumparaturi din supermarket-urile lor de  sapunuri trandafir,parfum-uri etc....Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ca sa cumperi leva ai nevoie de lei.Leii astia sunt pe card.Daca scoti leii de pe card,platesti comision.Sau nu?
Cam despre ce suma vorbim,in lei?

PS.
Maimutele europene cu drepturi pot inlocui leu cu imaginarul ron.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De 6 ani merg vara in Bulgaria si am platit cu cardul Visa (B.Transilvania) la magazine,benzinarii...Am scos si Leva de la ATM, dar Atentie: NU de la bancomate "Euronet"! care sunt cele mai multe,,dar au un comision foarte mare! Am scos de la o banca din statiune...Anii trecuti, plecam cu cate 200-300Leva de acasa, schimbati la banca in Ro, dar nu toate bancile au Leva si dura cateva zile (1 saptamana) pana cand imi aduceau banii parca la BRD sau BCR (nu mai stiu).
Despre ING: am avut mai demult un card la ei si am renuntat la el, ca mi s-au parut prea "camatari".

PS: De fiecare data am avut la mine si Lei si Euro, pentru orice eventualitate (neprevazuta), dar n-a fost nevoie de ei, m-am intors cu ei acasa.

Edited by danpet, 18 November 2020 - 19:51.


#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 adisz, on 18 noiembrie 2020 - 19:39, said:

Ca sa cumperi leva ai nevoie de lei.Leii astia sunt pe card.Daca scoti leii de pe card,platesti comision.Sau nu?
Cam despre ce suma vorbim,in lei?

PS.
Maimutele europene cu drepturi pot inlocui leu cu imaginarul ron.

In Romania nu am nici un comision cu cardul de ING VISA.

 danpet, on 18 noiembrie 2020 - 19:49, said:

De 6 ani merg vara in Bulgaria si am platit cu cardul Visa (B.Transilvania) la magazine,benzinarii...Am scos si Leva de la ATM, dar Atentie: NU de la bancomate "Euronet"! care sunt cele mai multe,,dar au un comision foarte mare! Am scos de la o banca din statiune...Anii trecuti, plecam cu cate 200-300Leva de acasa, schimbati la banca in Ro, dar nu toate bancile au Leva si dura cateva zile (1 saptamana) pana cand imi aduceau banii parca la BRD sau BCR (nu mai stiu).
Despre ING: am avut mai demult un card la ei si am renuntat la el, ca mi s-au parut prea "camatari".

PS: De fiecare data am avut la mine si Lei si Euro, pentru orice eventualitate (neprevazuta), dar n-a fost nevoie de ei, m-am intors cu ei acasa.

Am un exchange aproape de locuinta mea unde am schimbat  anul acesta lei in leva cu diferenta de 5 bani fata de bnr ,am ramas si eu  uimit...

Edited by PiticVerde, 18 November 2020 - 22:23.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Revolut pe care-l utilizez doar in vacante.
Anul asta a fost in "somaj", pare ca si anul viitor.

Edited by keta, 19 November 2020 - 01:25.


#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am un MasterCard de la Garanti. Anul trecut in septembrie cind am mers in concediu in Grecia prin Bulgaria, am cumparat online din Ro vinieta pentru Bulgaria la un curs de 2,5053 . La o benzinarie din Bulgaria am cumparat diverse la interval mic de timp si o tranzactie a fost la un curs 2,5129 si alta la un curs de 2,5136 (la aceeasi benzinarie). Alte tranzacti nu le-am urmarit, insa banuiesc ca sint cam la fel.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Ca si o paranteza doar.Cursurile alea calutare sunt de mentionat doar ca cazul sumelor mari.
Hai sa fim seriosi fratilor.Noi mergem in Bulgaria din doua motive
1) este muuult mai bine (cel putin pentru mine) decat pe litoralul romanesc (pe care il ador si tanjesc dupa el,in varianta ante 1989)
2) pretul.
Bulgaria nu-i o destinatie specifica marilor cheltuieli,nici alimentare si nici de shoping.
Asa ca un +/-10-15 euro cred eu ca nu mai conteaza,Nu merita sa umbli in sus si jos cu calculatorul in fata ochilor cautand cel mai avantajos curs de schimb la automate sau casele de schimb.
Doar esti in concediu,ce mama saraciei.Merita sa te mai enervezi inutil?

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu stiu ca in Bulgaria lumea cam merge la all inclusiv si nu prea ai ce bani sa mai strici prin oras. Eu platind cu cardul am pierdut sub 0,02 lei la un euro, fata de colegul care schimba prin Bucuresti leva la un curs de 2,5 leva (eu prin Alba probabil ca nici nu am de unde cumpara leva). Asa ca daca as strica un 500 euro pe diverse, as pierde 10 lei :D O mare avere astia 10 lei :D

#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Da, de evitat bancomatele Euronet.
In rest, eu am fost asta vara in Bulgaria si am retras de multe ori de la bacomate si am avut surpriza sa nu imi ia niciun fel de comision, zero.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate