Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti ca se vor da examene de admitere anul viitor?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alex_M99

alex_M99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2020
Salutare.

Care e parerea voastra despre chestiunea din titlu? Eu sper din tot sufletul ca se vor da examene. Va spun de ce sper asta si va prezint cazul meu, in care sunt sigur ca se regasesc si alte persoane:

Am dat bacul in 2018. Nu m-a interesat sa iau note mari pentru ca stiam ca intru la facultatea unde imi propusesem si nu prea ma omoram dupa romana si matematica. Am studiat la acea facultate pana pe la inceputul acestui an, un an si jumate chinuiti care nu mi-au adus nicio satisfactie si in care m-am gandit constant sa renunt. Da, am fost genul ala de idiot care s-a dus la facultate orbeste fara sa se gandeasca bine in prealabil (in apararea mea, nu m-a sfatuit nimeni ca ar trebui sa fac asta). Intr-un final, am prins curaj si am renuntat, iar planul meu a fost sa dau la informatica, care am descoperit ca ma pasioneaza in timp ce eram la facultatea anterioara. Dupa a venit covidul. Ghici ce, admitere cu media de la bac peste tot. Pai credeti ca am avut vreo sansa, eu cu 6.80 la romana? Ideea e ca atat timp cat se da admitere pe baza de dosar, eu nu am nicio sansa sa intru pe profilul care ma intereseaza, poate doar undeva pe la privat, unde chiar nu mi-as dori.

Admiterea pe baza de dosar la un profil precum informatica mi se pare o aberatie. Nu mi se pare corect sa am practic zero sanse fata de cei care dau admitere in acelasi an cu bacul. Nu mi se pare corect sa concurez impotriva celor de la uman care dau/au dat examene la istorie si psihologie pe loc de mate-info. Am inteles ca i-a prins nepregatiti anul asta, dar anul urmator nu mai au nicio scuza sa nu organizeze o metoda de admitere justa. Daca se poate da bacalaureatul, se poate da si admitere, cu toate masurile de protectie necesare. Ce parere aveti despre asta, luand in considerare evolutia pandemiei, posibilitatea aparitiei unui vaccin anul viitor, deciziile luate de minister si facultati pana acum, si orice alti factori pe care ii considerati relevanti? Bacalaureatul credeti ca se va mai da anul urmator?

Si daca tot suntem pe subiectul asta, as mai vrea sa pun o intrebare: in cazul in care se decide admiterea fara examen si in acest an, exista oare vreo modalitate de a contesta aceasta decizie? Poate e cineva pe aici care cunoaste mai bine legea sau regulamentele facultatilor

Multumesc!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
De ce nu incerci in strainatate?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
părerea mea este că cineva a plâns când i-ai luat locul și tu ai dat cu piciorul.acum s-a întors roata

probabil își dorea mult să intre acolo

dar a intrat la informatică și acolo nu-i place așa că a abandonat și acesta studiile

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Anul asta o sa fie mai lejer ca anul trecut, parerea mea. Pana prin martie, eu nu vad sa se intoarca vreun elev la scoala, asa ca va fi scoala on-line. Ministerul isi asuma ca e varza, iar anul asta toti o sa aiba evaluari doar de dragul de a inchide anul, iar Bacul va fi cam la fel: hai sa-l dam, ca sa il taiem de pe lista, toata lumea sa fie fericita. Nu m-as mira sa bage examen grila Posted Image. Oricum, probabil nu o sa fie materie din clasa a 12-a, poate nici a 11-a, cum si anul scolar trecut a fost jumatate on-line.

Din ce stiu eu, universitatile au autonomie, pot sa faca ce vor muschiul lor. Nu cred ca se poate contesta undeva procedura de admitere a unei universitati.

Edited by bai3tzash, 17 November 2020 - 08:46.


#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 00:54, said:

Admiterea pe baza de dosar la un profil precum informatica mi se pare o aberatie. Nu mi se pare corect sa am practic zero sanse fata de cei care dau admitere in acelasi an cu bacul. Nu mi se pare corect sa concurez impotriva celor de la uman care dau/au dat examene la istorie si psihologie pe loc de mate-info. Am inteles ca i-a prins nepregatiti anul asta, dar anul urmator nu mai au nicio scuza sa nu organizeze o metoda de admitere justa. Daca se poate da bacalaureatul, se poate da si admitere, cu toate masurile de protectie necesare. Ce parere aveti despre asta, luand in considerare evolutia pandemiei, posibilitatea aparitiei unui vaccin anul viitor, deciziile luate de minister si facultati pana acum, si orice alti factori pe care ii considerati relevanti? Bacalaureatul credeti ca se va mai da anul urmator?
Pe vremuri, admiterea la automatica se facea pe baza de examen. Adica matematica si fizica (din aia serioasa nu cum se face acuma). Apoi au pus dosarele si s-a cam dus si calitatea facultatilor.
Daca tu ai probleme din alea ca nu iti place matematica, spune mersi ca nu se intra cum se facea pe vremuri ca atunci chiar nu avea sens sa iti bati capul.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
jm, pana anul asta a fost si pe baza de examen. anul asta e primul cand nu a fost necesar examenul, doar dosarul.
si pentru ca multi, care in alti ani nu au dat la info, din cauza examenului, au prins trenul anul asta, si s-au inscris la info, notele de admitere au urcat la cer.
de exemplu la timisoara, anul trecut s-a intrat cu 6, anul asta cu 9.20.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postslai, on 17 noiembrie 2020 - 09:05, said:

jm, pana anul asta a fost si pe baza de examen. anul asta e primul cand nu a fost necesar examenul, doar dosarul.
si pentru ca multi, care in alti ani nu au dat la info, din cauza examenului, au prins trenul anul asta, si s-au inscris la info, notele de admitere au urcat la cer.
de exemplu la timisoara, anul trecut s-a intrat cu 6, anul asta cu 9.20.
Din cate stiu, la automatica nu se da examen dinainte de 2000 ci doar cu dosare (eu am prins cu examen). Si, pe cand era cu examen, cu 9.60 nu prea vedeai admis. Apoi, cand s-au prins ca multi studenti inseamna multi bani, s-au bagat dosarele si s-a dus si calitatea.

Edited by jm2010, 17 November 2020 - 09:15.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Poate pana in vara nu se mai da nici bacul.... nu se stie ce o sa se intample...

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Facultatile de azi unde se intra pe baza de dosar sunt prastii, imprimante de hartii galbene pe care scrie diploma si atat. Daca vrei sa inveti cu adevarat, orienteaza-te spre cursuri specifice recunoscute; dar daca vrei doar hartia, inscrie-te la orice "imprimanta" de acest fel, sunt cu zecile cred, in orice oras. Nici nu trebuie sa calci pe acolo, doar marci $$ si iese hartia dupa 2-3 ani.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaeon, on 17 noiembrie 2020 - 09:26, said:

Facultatile de azi unde se intra pe baza de dosar sunt prastii, imprimante de hartii galbene pe care scrie diploma si atat. Daca vrei sa inveti cu adevarat, orienteaza-te spre cursuri specifice recunoscute; dar daca vrei doar hartia, inscrie-te la orice "imprimanta" de acest fel, sunt cu zecile cred, in orice oras. Nici nu trebuie sa calci pe acolo, doar marci $$ si iese hartia dupa 2-3 ani.
Da si ba. Se vede diferenta intre cineva care a terminat automatica si cei care au venit din alte domenii.

Edited by jm2010, 17 November 2020 - 09:37.


#11
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 00:54, said:

Admiterea pe baza de dosar la un profil precum informatica mi se pare o aberatie.  


Renunta sa te mai inscrii la Politehnica! Oricum  e o universitate birocratizata, depasita si invechita in comparatie cu ce se cere pe piata muncii.  
Am cunostinte care au terminat Automatica si  Calculatoare.
Mi-au spus ca daca  ramaneau doar cu ce invatasera  in facultate ,  acum ar fi fost SOMERI, nu programatori platiti cu 10 000 lei dupa ce au muncit din greu acasa in timpul liber.
Sunt multi care si-au luat teapa dupa ce au platit 1000-2000 euro pe cursuri la Link Academy si nici dupa cativa ani nu si-au gasit loc de munca in IT.  


Apuca-te singur sa inveti un limbaj de programare daca chiar te  pasioneaza informatica.
Descarca Eclipse si invata Java pe cont propriu  in 1-2 ani.  
Apoi angajeaza-te la orice firma IT din lumea asta dispusa sa te lase sa lucrezi de acasa.  

Daca vrei sa stii, Bill Gates n-are facultate terminata. A inceput studiile la Harvard, dar a renuntat (ditamai HARVARDUL, una din cele mai tari universitati din lume), preferand sa-si lanseze propriul proiect.
Daca tu initiatorule ai planuri mari precum si o simpla aplicatie, treci acum la treaba. Coding-ul nu e dificil.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hb7Q33ysCwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rihan, 17 November 2020 - 10:21.


#12
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Harvardul nu îi poli din București sau din Cluj...Student in anul 2 la etti Cluj pot spune ca facultatea in România este praștie si pulbere(mai ales la poli). Înveți o grămadă de chestii inutile si pe lângă asta si teorie pe care nu o înțelege absolut nimeni. Ideea este sa mergi pe ceea ce te pasionează pe tine si ce vrei sa faci mai departe. Am colegi care rup învățatul si au numai 9 si 10 si se rezuma doar la ce învață la facultate, ceea ce este inutil... Eu fac pe lângă facultate cursuri de pe udemy despre javascript, php, css si tot ce tine de web development. Intr-un final nu se va uita nineni la diploma aia care o ai si mai ales la notele ce le-ai luat pe parcurs, tot ce contează este portofoliul tau de proiecte sa fie cat mai stufos, restul sunt detalii....

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 00:54, said:

Admiterea pe baza de dosar la un profil precum informatica mi se pare o aberatie. Nu mi se pare corect sa am practic zero sanse fata de cei care dau admitere in acelasi an cu bacul. Nu mi se pare corect sa concurez impotriva celor de la uman care dau/au dat examene la istorie si psihologie pe loc de mate-info.

Multumesc!

Pai stai putin ca nu-i asa , la facultatile mate-info nu intra nimeni de la specializari care nu dau bacul la matematica . Desigur , se poate cere nota la informatica sau fizica in unele cazuri , dar daca ai da bac la aceste doua automat dai si la mate. Deci treaba cu psihologia samd cade.

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 00:54, said:

Salutare.

Am dat bacul in 2018. Nu m-a interesat sa iau note mari pentru ca stiam ca intru la facultatea unde imi propusesem si nu prea ma omoram dupa romana si matematica. Am studiat la acea facultate pana pe la inceputul acestui an, un an si jumate chinuiti care nu mi-au adus nicio satisfactie si in care m-am gandit constant sa renunt.

Multumesc!

Doar de curiozitate, ce facultate ?

Edited by WishShadow, 17 November 2020 - 13:11.


#14
alex_M99

alex_M99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2020

View PostWishShadow, on 17 noiembrie 2020 - 13:12, said:

Pai stai putin ca nu-i asa , la facultatile mate-info nu intra nimeni de la specializari care nu dau bacul la matematica . Desigur , se poate cere nota la informatica sau fizica in unele cazuri , dar daca ai da bac la aceste doua automat dai si la mate. Deci treaba cu psihologia samd cade.

Daca vii de la profil uman, doresti sa admiti la informatica si nu ai dat bacul la mate/info, la admitere ti se iau in considerare notele de la istorie, psihologie sau la ce anume ai mai dat probe la bac. Vorbesc serios, e o aberatie. Daca te referi la faptul ca nu indrazneste nimeni de la uman sa admita la mate-info cat timp e pe baza de dosar, te inseli amarnic

View PostWishShadow, on 17 noiembrie 2020 - 13:12, said:

Doar de curiozitate, ce facultate ?

ASE. Nu vreau sa denigrez pe nimeni care e acolo si e multumit, dar mi se pare genul ala de facultate unde mergi daca n-ai habar ce facultate sa faci dar vrei sa ai si tu o licenta. Nu cred ca era nimeni pasionat de economie pe acolo. In fine, nu asta ma deranja, fiecare cu treaba lui. Cel mai mult ma deranja ca mi se parea materia inutila si plictisitoare. Nu ma interesa absolut nimic din ce se preda acolo, iar eu dadeam bani pentru asta. Sunt constient ca si la Poli/Info as face o gramada de materie inutila, dar macar (unele lucruri) se leaga de ce vreau sa fac pe viitor si ma forteaza sa trec prin mai multe ramuri ale domeniului

#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 14:11, said:

Daca vii de la profil uman, doresti sa admiti la informatica si nu ai dat bacul la mate/info, la admitere ti se iau in considerare notele de la istorie, psihologie sau la ce anume ai mai dat probe la bac. Vorbesc serios, e o aberatie. Daca te referi la faptul ca nu indrazneste nimeni de la uman sa admita la mate-info cat timp e pe baza de dosar, te inseli amarnic

Dar nu e asa , daca nu ai bac la mate/info nu intri , deloc . https://www.math.uai...dex.php?id=6011
De exemplu , vezi la facultatea unde studiez eu. Apare acolo conditia de admisibilitate .

Edited by WishShadow, 17 November 2020 - 15:32.


#16
alex_M99

alex_M99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2020

View PostWishShadow, on 17 noiembrie 2020 - 15:32, said:

Dar nu e asa , daca nu ai bac la mate/info nu intri , deloc . https://www.math.uai...dex.php?id=6011
De exemplu , vezi la facultatea unde studiez eu. Apare acolo conditia de admisibilitate .

La Bucuresti e diferit. Oricum, nici asa nu mi se pare in regula. Daca am fost la profil uman si am invatat matematica/info pe cont propriu? Nu merit sa mi se ofere sansa de a admite? Trebuie ca toti cei care doresc un loc in facultate sa aiba sanse cat se poate de egale la concurs, printr-o evaluare comuna. Asta e singura modalitate echitabila de ierarhizare a studentiilor pe locurile de admitere. Oricare alta modalitate e partinitoare si nedreapta

#17
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postalex_M99, on 17 noiembrie 2020 - 22:03, said:

La Bucuresti e diferit. Oricum, nici asa nu mi se pare in regula. Daca am fost la profil uman si am invatat matematica/info pe cont propriu? Nu merit sa mi se ofere sansa de a admite? Trebuie ca toti cei care doresc un loc in facultate sa aiba sanse cat se poate de egale la concurs, printr-o evaluare comuna. Asta e singura modalitate echitabila de ierarhizare a studentiilor pe locurile de admitere. Oricare alta modalitate e partinitoare si nedreapta

Sunt multe nedreptati cu universitatille .. Dar cand iti alegi specializarea in liceu totusi iti asumi .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate