Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce sa fac cu tiroida ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Salut, problema sta in felul urmator, acum un an (2019 Aprilie) , mi s-a descoperit faptul ca as avea hipo-tiroida si in urma unor investigati mai maruntite + scanarea tiroidei mi s-a recomandat Euthyrox 50 mcg , atunci aveam TSH-ul la 5.68, restul analizelor nu prea le mai stiu.

In fine, am inceput atunci Euthyrox dar m-am lovit de efecte adverse cred eu, si am intrerupt tratamentul dupa 7 zile, principalele efecte adverse erau faptul ca imi cadea parul intr-o veselie si abundent, unghiile deveneau fragile si moi, pielea mai uscata si alba ? , la nivel mental practic m-a distrus, faceam atacuri de panica din senin fara vreun motiv, aveam anxietatea crescuta la fel fara vreun motiv, tremuraturi la manuri , practic, parca o dadeam in hiper-tiroida.

Am mai incercat din nou Euthyrox dupa vreo doua luni de pauza si iar imi aparuse acele efecte adverse / secundare, asadar de atunci nu am mai luat de seama tiroida si mi-am vazut de viata in continuare fara tratament , cu toate ca stiam de situatia tiroidei.

Acum vreo 3 saptamani , in urma unor analize de rutina / verificare, m-a surprins sa vad ca TSH-ul fata de anul trecut  care a crescut la 7.89 , iar actualul endocrinolog m-a pus sa fac inca o serie de analize de data asta free FT3/FT4 , Anti-TPO si Anti - tiroglobulină , azi mi-a venit rezultatele si toate mi-au iesit in limite optime / normale.

Problema e ca reactionez urat la Euthyrox dupa cum v-am scris mai sus, nu as vrea sa-mi pierd parul sau sa o dau in complicatii, nelamurirea mea este ca de ce reactionez urat la Euthyrox ?
Si de ce am TSH-ul la 7.89 dar FT3 / FT4 sunt in limite optime / normale , oare ce ar cauza nivelul crescut de TSH ?
La scanarea tiroidei nu s-a descoperit probleme , glanda marita sau noduli, iar conform analizelor recente, nu cred ca sistemul imunitar mi-ar ataca tiroida , adica sa am Hashimoto sau mai stiu eu ce diagnostic.
Iar la capitolul simptome iar, nu pare sa am nimc, am energie, mananc bine, dorm, nu am palpitati sau sa ma simt obosit fara vreun motiv, greutate corporala este optima si ea, asadar daca endocrinologul insista ca trebuie tratament , exista si alta alternativa inafara de Euthyrox ?

Edited by Petran_Marius, 16 November 2020 - 23:43.


#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Problema nu e medicamentul, ci boala.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.synevo.r...are-tiroidiana/

Banuiesc ca ai peste 20 de ani

Valoarea normala maxima este 4.2, dar cand ai deficit masiv, crede-ma ca valoarea explodeaza.

Pe scurt, monitorizeaza la cateva luni TSH si vezi daca creste.

Medicatia de substitutie e un miracol, iar boala asta e f raspandita (si eu am Hashimoto), cu 100 Euthyrox/zi, adica practic nu mai am tiroida.
In acest moment TSH isi forteaza tiroida sa produca, iar ea face fata, dar mai mult ca sigur va obosi.

In cazul tau, parerea mea este ca doza de 25/zi e mult prea mare, de aici probleme.

Oricum, din stiinta mea, simptomele descrise de tine NU sunt de la Euthyrox, ci tocmai de la absenta hormonilor tiroidieni!

Recomand control la dna doctor endocrinolog Corina Neamtu (google).

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Multumesc de raspunsurile relativ rapide, se pare ca o sa "strang din dinti " si banuiesc ca dupa 4-6 saptamani o sa-mi revin / eventual scap de efectele adverse initiale provocate de Euthyrox sau ma rog, probabil si de boala in sine, doza initiala a fost de 50 mcg / zi cand am incercat prima oara sa il iau, mai rau m-am speriat cand am vazut cu ce viteza imi cadea parul de pe cap si sprancenele, dar si celelalte efecte, in fine nu o sa mai fac pe rambo (sa continui fara tratament vroiam sa zic) si ascult de endocrinolog de data aceasta.

PS: Am doar 25 de ani.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 Petran_Marius, on 17 noiembrie 2020 - 00:14, said:

mai rau m-am speriat cand am vazut cu ce viteza imi cadea parul de pe cap si sprancenele, dar si celelalte efecte,
Alea nu iti cadeau din cauza medicatiei ci din cauza hipotiroidiei, in 7 zile nu aveau cum sa se apara efectele adverse de care zici (si care oricum nu sunt simptome de supradozaj).
Trebuie sa iei in continuare Euthyrox ca medicatie de substitutie

#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Am cautat azi prin casa, prin sertare si am gasit cutia de Euthyrox , cred ca am pentru o luna si ceva dozele, doza sunt de 25/zi dar ar trebui sa rup pastila in doua si sa incep cu jumatate, oricum nu initiez tratamentul pana ce nu ma vad cu Endocrinologul vineri .

Edited by Petran_Marius, 17 November 2020 - 20:29.


#7
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
5 nuci pe zi.

#8
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Tratamentul nu trebuie intrerupt!
Tratamentul trebuie sa fie cu Euthyrox in doze diferite, pe perioade de timp, in completare cu seleniu (procor t),
Atentie ca poate produce dereglari ale batailor inimii si hipertensiune arteriala!

#9
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

 marco68, on 17 noiembrie 2020 - 20:42, said:

5 nuci pe zi.

Stii tu ce stii . de ce daca mananc  nuci parca glanda tiroida se  mai potoleste ? aka temporar se mai reduc anumite simptome la nivelul gatului.

#10
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Pt ca cele 5 nuci pe zi iti asigura nevoia de iod natural,organic pe o zi....plus alte beneficii ale nucilor , pt creier........stiu eu ce stiu!!

E de durata, si trebuie sa crezi ,daca vrei sa-ti ajuti corpul...

Daca ai probleme la git , invata sa spui ceea ce iti vine a spune, adica nu oprii vorbele in git ca provoaca boala...depinde de mai multe simptome

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Am o luna pe euthyrox, dar ma lovesc de niste efecte secundare pe care le-am mai avut cand am mai incercat euthyrox, am atacuri de panica fara motiv, sunt iritat , am o senzatie de nervozitate, si anxietatea sociala e mai rea acum, pe langa aceste probleme, am o senzatie aiurea in articulati, tendoane si muschi, tremur uneori, si simt nevoia sa imi scutur manurile si picioarele.

Am tot sperat ca efectele astea o sa treaca , dar se pare ca nu trece, inainte de a incepe euthyrox eram in general mai calm, si nu aveam aceste simptome descrise,am inceput primele 3 saptamani cu 12.5 mg si dupa la 25 mg, peste doua saptamani trebuie sa cresc iar doza la 37.5 mg , asa am primit ordin de la endocrinolog, dar efectele secundare imi creaza probleme.

Dupa o mica cautare pe net , problema ar putea fi ca nu transform cum trebuie T4 in T3, si T3 ar fi prea mic ?

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Repet, asta e boala, nu efectul advers al medicatiei. Concentreaza-ti eforturile pe gasirea dozei ideale pt tine, bineinteles impreuna cu medicul curant. Dupa ce o vei gasi, toate astea vor disparea ca prin farmec, crede-ma pe cuvant.
Sanatate multa si iti tin pumnii, se rezolva, cu rabdare, ai sa vezi!

#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Dupa aproape 4-5 luni bune de tratament si la doza de 37.5 mcg, tot la fel este, deja nu mai stiu ce sa fac, risc sa devin iar dependent de Xanax fiindca am o senzatie de nervozitate / anxietate tot timpul, fara vreun motiv anume, muschii / tendoanele le simt in continuare aiurea, tremuraturi random.

Cu toate ca TSH-ul acum a coborat de la 7.89 la 3.04 , ma simt agitat/anxios in permanenta, si endo-ul "ia in continuare, ramai la 37.5 mcg"  .

#14
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Xanax te face legumă, eu folosesc Rivotril 2mg, 1/2 sau 3/4 cp pe seară (am deschis și eu aici subiect, iar la mine e mai grav, am auto-imună plus stress acasă). Nu are efecte secundare, necompensat dar e f. ieftin (cu rețetă de la med. fam.) și nu te face zombi. Recomand cafea puțină doar AM, fără ceai negru, alcool deloc, mîncare cumpătată și deloc seara după 18 (poate ceva foarte frugal). Ceaiurile sau tabletele naturiste liniștitoare să NU conțină roiniță (Melissa Oficinalis). Efortul fizic moderat și uniform (bicicleta, plimbare) ajută mult, socializarea de asemenea.

Edited by silverflower, 08 April 2021 - 07:13.


#15
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Treaba a devenit si mai rea de cand  am introdus al doilea tratament hormonal pe langa cel al tiroidei, nu prea am putut suporta durerea de cap, anxietatea fara motiv, tremuraturi, agitatie, slabiciuni musculare, palpitati, a fost necesar sa opresc euthyrox fiindca stiam precis ca de la el apar toate problemele, la 12 zile de cand l-am intrerupt parca incep sa revin la normal, mult mai calm si anxietatea e din nou la nivel scazut / controlabil, au disparut si palpitatile .

Urmeaza sa discut cu endocrinologul , cert e ca nu mai iau euthyrox daca TSH-ul fluctueaza intre 4 si 10 , mai ales fara simptome specifice hipotirodismului, dejaba TSH-ul era scazut / in limite normale acum, daca eu practic ma chinuiam zilnic cu niste simptome total aiurea, fiind necesar sa apelez si la Xanax ca sa mai scada din agitatia data de Euthyrox.

@SilverFlower, vezi ca Rivotrilul e practic tot un fel de benzodiazepina precum Xanax-ul, si benzodiazepinele creeaza dependenta si sevraj nasol la intrerupere, chiar si convulsi, eu dupa o saptamana de Xanax zilnic am experimentat un soi de sevraj nasol , cand am zis sa nu mai iau Xanax, ce e drept e ca a durat doar 3 zile, daca il iei ani la rand treaba e si mai complicata.
Benzodiazepinele (Rivotril, Xanax, Diazepam sau Anxiar) sunt recomandate doar pe termen scurt, gen 4-6 saptamani maxim, dupa se scade doza treptat si se opreste tratamentul.
In rest sunt de acord, plimbarile ajuta mult, ceaiuri nu beau dar suplimente am incercat si ajuta enorm, in special Taurine, Ashwghandha, sau Magneziul / B6 - B12., somnul regulat la fel, cafeaua / cola nu le suport de loc din pacate, in rest, ocazional mai si beau , am si fumat dar m-am lasat in ultimul timp, eram oarecum si obligat, dar e mult mai bine fara tigara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate