Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Wizard Import Text File in Excel in VBA

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se da un fisier brut de intrare, cu numele DECLARATIE.Mxxyy (ex DECLARATIE.M0920 sau DECLARATIE.M1020).

Folosind meniul: File -> Open -> *.* (ca tip de fisiere) -> aleg un fisier text -> Open:
- daca fisierul are continut, se deschide asistentul de import text (step 1/3) etc etc etc.
- daca fisierul exista dar e gol (nu are continut), se deschide un fisier excel vid, avand ca sheet numele fisierul gol ales.

Acum, as vrea ca toata povestea asta sa fie facuta intr-o subrutina (sau functie) in vba (am un buton care imi lanseaza calculatia, si mai am si alte linii de cod care fac chestii).

Daca dau intregistrare macro (sa se genereze automat codul), nu ma ajuta prea mult, pentru ca nu pot opri inregistrarea cat timp mai am asistentul de import deschis.
Stiu ca pot face formatarea tot din cod vba, dar fisierul poate varia ca si continut de la luna la luna (coloana in plus sau in minus) si de aceea vreau ca formatarea sa fie facuta in asistent, de catre utilizator, de fiecare data.

Si am incercat in doua feluri, dar nici una nu imi satisface 100% comportamentul dorit, asa ca apelez la sfatul vostru, al celor mai experimentati.

Varianta 1:
Set fs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
...
...
FileName = Application.GetOpenFile("Text Files (*.txt), *.txt)

Varianta 2:
FileName = Application.Dialogs(xlDialogOpenText).Show

In ambele variante, m-am gandit la o bucla if pentru a face ceea ce vreau eu:
i) daca nu selectez nimic (inchis fereastra de Open) sa dea un mesaj ca nu s-a selectat nimic si sa nu se intample nimic;
ii) daca selectez un fisier vid, sa dea un mesaj ca fisierul de intrare este gol;
iii) daca are continut, sa apara asistenul de import.

IF-ul (din Sub) l-am gandit asa:
If FileName = False Then
   MsgBox "Nu ati selectat nimic"
   Exit Sub
Else
   If


(si continuarea mai jos, in fct de varianta)

In varianta 1:
Set f = fs.GetFile(FileName)
   If f.Size = 0 Then
	  MsgBox "Fisier vid"
	  Exit Sub
   End If
Else


In varianta 2:
Set oFSO = New Scripting.FileSystemObject
Set oF1 = oFSO.GetFile(FileName)
   If oF1.Size = 0 Then
	  MsgBox "Fisier vid"
	  Exit Sub
   Else


si apoi, daca nu e vid, pe else face/lanseaza calculatia

Problema mea e ca:
- pe varianta 1, daca fisierul txt nu e gol, mi-l deschide direct, dar neformatat (nu mai vad nici un asistent de import, ca asa cum apare cum am povestit la inceput daca as face direct din meniu)
- pe varianta 2, daca fisierul txt e gol, imi crapa ca-mi zice nu stiu ce la Show, pe linia Application.Dialogs(xlDialogOpen).Show

Ce nu e bine? Cum ar trebuie sa fac pentru a avea comportamentul pe care il doresc?

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate