Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Backlight bleed acceptabil? Dell S2721HGF

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Salut,
Recent mi-am cumparat monitorul acesta, Dell S2721HGF si am observat ca are backlight bleed.
Nu e neaparat deranjant, dar sincer, il am de doar 4 ore si ma enerveaza putin.
Credeti ca e acceptabil? Sa incerc sa-l schimb? E cumparat de la emag deci sunt sigur ca nu vor fi probleme la schimbat.
[ https://i.redd.it/876fd3s2wfz51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Black-ul nu se dezminte!

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Din moment ce te enerveazã, ce mai întrebi?
Retur sau schimb.

P. S. E mult, mult mai mult decât acceptabil.

#4
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Ma enerveaza mai mult ideea ca nu e perfect.
Mai am un panel tot VA, mult mai ieftin si e perfect, 0 backlight bleed.
Am impresia ca e un efect putin accentuat de faptul ca e un monitor curbat totusi..
Si imi e frica, totusi, ca daca-l schimb am sansa sa primesc unul mai prost. De asta intreb, mai mult, daca voua vi se pare acceptabil sau l-ati schimba..

Edited by Rexob, 15 November 2020 - 19:54.


#5
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Era impachetat si chemat deja curierul daca eram in locul tau.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Backlight bleeding-ul nu reprezinta problema de garantie.
Daca te tin nervii,il trimiti inapoi de atatea ori de cate ori vrei,pana cand gasesti ceva ce iti convine.Dar trebuie sa afli in prealabil cine plateste returul,pentru ca conform legii,returul cade in sarcina cumparatorului.Insa la emag s-ar putea sa fie si altcumva.

ps.
Nu credeam ca si panelurile VA au asemenea bleed.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 Rexob, on 15 noiembrie 2020 - 19:38, said:

Salut,
Recent mi-am cumparat monitorul acesta, Dell S2721HGF si am observat ca are backlight bleed.
Nu e neaparat deranjant, dar sincer, il am de doar 4 ore si ma enerveaza putin.
Foloseste-l cu lumina ambientala, nu pe intuneric. In poze intotdeauna backlight-ul devine mai vizibil, si la mine patesc la fel.

Edited by andreic, 15 November 2020 - 20:19.


#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
E destul de aiurea, am un AOC G2U, nici 10% din cat ai tu. Retur!

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
La ce luminozitate este facuta poza?

#10
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

 adisz, on 15 noiembrie 2020 - 20:17, said:

Backlight bleeding-ul nu reprezinta problema de garantie.
Daca te tin nervii,il trimiti inapoi de atatea ori de cate ori vrei,pana cand gasesti ceva ce iti convine.Dar trebuie sa afli in prealabil cine plateste returul,pentru ca conform legii,returul cade in sarcina cumparatorului.Insa la emag s-ar putea sa fie si altcumva.

ps.
Nu credeam ca si panelurile VA au asemenea bleed.
Cei de la emag sunt destul de ok cand vine de retur, garantie si altele. Stau in Bucuresti, nu e o problema sa merg la ei direct..

 mkdan2004, on 15 noiembrie 2020 - 20:52, said:

La ce luminozitate este facuta poza?
La 100%.

O sa incerc sa vorbesc cu cei de la emag de un schimb direct, fara service. Au trecut doar 4 ore de la ridicarea produsului, e un "defect" din fabrica. Daca nu, ma mai gandesc, am 30 de zile. Dar nu cred ca voi gasi ceva mai bun la pretul la care l-am luat (800 de lei)

Edited by Rexob, 15 November 2020 - 21:14.


#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca nu-ti place fa retur.

Curiozitatea mea totusi este de ce monitor curbat? Mai ales ca e destul de mic, daca era ceva ultrawide si cu diagonala mare poate mai intelegeam.
Da vreun avantaj in jocuri sau te ajuta in vreun fel la ceva?

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
eu am luat versiuna plata  S2721HGF si sunt multumit. dupa cautari si citit ce si cum am vazut ca doar peste 27" incepe sa conteze ecranul curbat. si mai e o alta discutie legat de  in ce aplicatii ai nevoie.

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Backlight bleed nu se verifica la 100% luminozitate. Verifica la luminozitate normala, cea pe care o utilizezi tu. E totusi un LCD - ceva backlight bleed este normal.
https://www.displayn...ght-bleed-test/
"In normal lighting conditions, that’s ~30-50% depending on your display’s maximum luminance. Just don’t leave it at 100%."
In poza arata foarte nasol dar pozele tind sa exagereze mult acest efect, iar daca folosesti si luminozitate maxima, nu este foarte relevant ce vedem noi.

#14
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Si eu cand ma gandeam ca am ratat ceva bun de blackfriday la 800 ron...pana la urma pretul da masura valorii. Si mie mi se parea un best buy la pretul asta.

Sunt curios al doilea care iti vine cum e.

#15
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Am facut astazi cererea sa-l schimb, dar se pare ca tot trebuie sa astept sa ajunga la ei la depozit si sa fie "verificat"..
O sa postez un update.

 mkdan2004, on 15 noiembrie 2020 - 22:30, said:

Backlight bleed nu se verifica la 100% luminozitate. Verifica la luminozitate normala, cea pe care o utilizezi tu. E totusi un LCD - ceva backlight bleed este normal.
https://www.displayn...ght-bleed-test/
"In normal lighting conditions, that’s ~30-50% depending on your display’s maximum luminance. Just don’t leave it at 100%."
In poza arata foarte nasol dar pozele tind sa exagereze mult acest efect, iar daca folosesti si luminozitate maxima, nu este foarte relevant ce vedem noi.
Eu inteleg, dar, am tot un VA ce a costat 200-300 de lei acum 4-5 ani si nu are pic de backlight bleed la 100%. Ori am castigat eu loteria monitoarelor ori am avut ghinion cu dell-ul asta, ce e 1100 de lei la pret intreg,,

#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Pot sa intreb si eu ceva... nu sunt hater (sau troll).

Cu ce deranjeaza faptul ca "se vede" backlight-ul pe fundal negru, cat timp ... imaginea (calitatea experientei de vizionare, ca utilizator) este buna ?

Mai nimeresc cativa care gasesc 2-3 pixeli morti la un laptop, si parca intra in fibrilatie ventriculara. Intreb toate astea ca sa inteleg psihologia din spate...

Edited by Rhesus, 16 November 2020 - 07:57.


#17
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008

 Rexob, on 16 noiembrie 2020 - 02:12, said:

Am facut astazi cererea sa-l schimb, dar se pare ca tot trebuie sa astept sa ajunga la ei la depozit si sa fie "verificat"..
O sa postez un update.

Eu inteleg, dar, am tot un VA ce a costat 200-300 de lei acum 4-5 ani si nu are pic de backlight bleed la 100%. Ori am castigat eu loteria monitoarelor ori am avut ghinion cu dell-ul asta, ce e 1100 de lei la pret intreg,,

Corect, dar e posibil ca monitorul vechi, la luminozitate maxima sa aiba totusi o luminozitate, in valoare absoluta, mai mica. Din cauza asta este normal sa testezi la luminozitatea la care utilizezi monitorul.

#18
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

 mkdan2004, on 16 noiembrie 2020 - 08:46, said:

Corect, dar e posibil ca monitorul vechi, la luminozitate maxima sa aiba totusi o luminozitate, in valoare absoluta, mai mica. Din cauza asta este normal sa testezi la luminozitatea la care utilizezi monitorul.
Ambele, la luminozitate asemanatoare(100% pe cel vechi, 75 pe Dell)= Dell-ul tot are acelasi backlight bleed..la fel de rau.

 Rhesus, on 16 noiembrie 2020 - 07:54, said:

Pot sa intreb si eu ceva... nu sunt hater (sau troll).
Cu ce deranjeaza faptul ca "se vede" backlight-ul pe fundal negru, cat timp ... imaginea (calitatea experientei de vizionare, ca utilizator) este buna ?
Mai nimeresc cativa care gasesc 2-3 pixeli morti la un laptop, si parca intra in fibrilatie ventriculara. Intreb toate astea ca sa inteleg psihologia din spate...
Pur si simplu ideea ca ceva nu e perfect sau macar aproape de perfectie si ai platit produsul. Am observat bleed-ul intr-un joc..

Edited by Rexob, 16 November 2020 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate