Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asigurare de sanatate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017
Va salut!

Exista pe piata vreo firma/institutie care sa ofere asigurare de sanatate privata pentru bolile cronice de dinaintea incheierii contractului?
De exemplu o operatie care sa fie destul de scumpa, pe care as vrea sa o fac in privat - mai multe incredere.

P.S: Cum afla cei de la asigurari despre problemele tale pre-existente?

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
La încheierea unei asigurări de sănătate în privat ți se vor face analize complete înainte de încheierea contractului (părerea mea). Înn plus există clauză care anulează asigurarea în cazul în care nu ai declarat problemele medicale pre-existente.

Edited by marianvasile, 15 November 2020 - 09:46.


#3
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 marianvasile, on 15 noiembrie 2020 - 09:45, said:

La încheierea unei asigurări de sănătate în privat ți se vor face analize complete înainte de încheierea contractului (părerea mea). Înn plus există clauză care anulează asigurarea în cazul în care nu ai declarat problemele medicale pre-existente.

Adica imi vor platii ei toate analizele complete? Imi fac ei endoscopie sa vada ei probleme? Este cam ciudat si tind sa cred ca se vor baza doar pe ce ei declarat tu.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Probabil că e un amestec - se fac niște analize plus ce declari tu. Dar bolile serioase nu se declanșează peste noapte - dacă faci asigurarea azi și peste o lună te duci cu o boală care are nevoie de șase luni să ajungă în stadiul în care ești, va fi clar că e preexistentă. Și din cîte știu în contracte există o clauză care zice că pentru anumite boli asigurarea intră în vigoare la 6-12 luni de la încheiere. Tocmai fiindcă asiguratul poate avea deja ceva și fie să nu știe, fie să încerce ce încerci tu acum.

#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 RedDisciple, on 15 noiembrie 2020 - 09:51, said:


Adica imi vor platii ei toate analizele complete?
O, daaaa !
Cei mai multi asiguratori se vor baza pe opinia medicala a unui medic ( sau clinica )  alese de el ( asiguratorul ) si apoi iti vor deconta ( sau nu )  tratamentul.  Opinie care spune : problema este aparuta de  un timp...  si tratamentul este ....
Oricum  tu nu -ti platesti tratamentul doar daca te duci la clinica recomandata. Daca din motive diverse ( nu au specialitatea necesara  sau vrei tu neaparat un anumit medic sau spital)  va trebui sa ceri aprobarea asiguratorului . In cazul din urma va trebui sa platesti si sa astepti decontarea.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 RedDisciple, on 15 noiembrie 2020 - 09:19, said:


P.S: Cum afla cei de la asigurari despre problemele tale pre-existente?

Crezi a trecutul tau medical e confidential ? Nu prea e. Daca ai boli diagnosticate anterior incheierii contractului, vor afla daca ii intereseaza.

#7
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 radunic, on 15 noiembrie 2020 - 10:28, said:

Probabil că e un amestec - se fac niște analize plus ce declari tu. Dar bolile serioase nu se declanșează peste noapte - dacă faci asigurarea azi și peste o lună te duci cu o boală care are nevoie de șase luni să ajungă în stadiul în care ești, va fi clar că e preexistentă. Și din cîte știu în contracte există o clauză care zice că pentru anumite boli asigurarea intră în vigoare la 6-12 luni de la încheiere. Tocmai fiindcă asiguratul poate avea deja ceva și fie să nu știe, fie să încerce ce încerci tu acum.

Am inteles, o sa merg tot pe mana la CNAS...

 ggelu, on 15 noiembrie 2020 - 10:28, said:

O, daaaa !
Cei mai multi asiguratori se vor baza pe opinia medicala a unui medic ( sau clinica )  alese de el ( asiguratorul ) si apoi iti vor deconta ( sau nu )  tratamentul.  Opinie care spune : problema este aparuta de  un timp...  si tratamentul este ....
Oricum  tu nu -ti platesti tratamentul doar daca te duci la clinica recomandata. Daca din motive diverse ( nu au specialitatea necesara  sau vrei tu neaparat un anumit medic sau spital)  va trebui sa ceri aprobarea asiguratorului . In cazul din urma va trebui sa platesti si sa astepti decontarea.

Cred ca e bataie mai mare de cap cu prostiile astea de asigurari. Mai bine la stat, dar mai sigur ca vei fi decontat.

 A10, on 15 noiembrie 2020 - 10:29, said:


Crezi a trecutul tau medical e confidential ? Nu prea e. Daca ai boli diagnosticate anterior incheierii contractului, vor afla daca ii intereseaza.

Pai cam ar trebui sa fie tinand cont ca prin natura lui este confidential si nu aprobi folosirea informatiilor de terti, ma gandesc.

EDIT: Totusi am auzit ca sunt unele asigurari gen BUPA sau alte institutii care iti asigura si bolile cronice pre-existente, dar cred ca suplimentarea pretului este pe masura...

Pacat ca sistemul asta medical este varsa, iar noi suferim pe banii nostri.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
nu iti face nimeni nicio analiza. am eu asigurari private si nu se fac. sunt clauza cu privire la activarea asigurarii pentru anumite boli. asig nu deconteaza chel cu nasterea daca peste 3 luni naste femeia de ex. au ei graficele lor.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
1. Ce trebuie priceput e că serviciul pe care îl oferă asigurările private e asigurarea riscului. Risc înseamnă posibilitatea de a se produce un ceva (accident, boală etc.). Dacă ai deja o boală, ceva-ul s-a produs. Nu te asigură nimeni pentru ceva ce s-a întîmplat fiindcă nu are sens. Dacă găsești mașina îndoită îți mai face careva CASCO? Poate, dar sigur nu pentru îndoitura existentă ci pentru eventuale pagube viitoare și care, eventual, să nu fie consecința celei de acum.
Ce are nevoie inițiatorul e de fapt un abonament la un furnizor de servicii medicale - clinică/spital. Abonamentele însă dacă acoperă mai mult de niște consulturi/investigații au prețuri serioase.

2. CNAS decontează dacă are bani. Dacă intervenția e urgentă s-ar putea să nu-ți convină programările făcute cu decont la CNAS.

#10
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Asigurările private de sănătate merită făcute (chiar merită!) în România dacă ai venituri constante și sigure de minim 8-10.000 EUR / lună. Inclusiv ca pensionar trecut de 65 de ani. Dai lunar un ban și nu te doare capul.

Dacă nu ai venitul ăsta vei descoperi atunci când vei avea cu adevărat nevoie de medic că asigurarea e apă de ploaie, pentru că nu-ți acoperă cu adevărat nimic, decât ceea ce oricum puteai să obții și tu cu un pic de efort în plus (bătut drumul pe la medicul de familie, stat la coadă etc.).

Dacă nu ai banii ăștia atunci cel mai bine e să ai o relație strânsă cu medicul de familie și să-ți faci regulat analizele și controalele care te interesează. Consultațiile la liber în privat sunt foarte ieftine în România, astfel încât dacă ai un venit obișnuit de 800-1000 EUR / lună cea mai bună soluție e să faci o combinație de medicină de stat (analize, controale periodice, rețete compensate etc.) cu urgențe tratate în privat (dacă te doare ceva minor, gen piatră la rinichi, o otită etc. te duci repede la privat și ăla îți dă pe loc o rețetă și un tratament potrivit contra unei sume modice).

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Vad ca se vorbeste pe aici numai de cifre cu zerouri si numai in Eur. Asigurarea....simplu, tac-pac! Suna bine teoretic. Realitatea e mai cruda. Poate un pachet medical la un spital privat ar fi mai practic.

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Nu inteleg de ce aruncati cu sume de 000000 si alea in euro.
Exista asigurari de sanatate private la 100-200 ron pe luna care acopera destul de multe lucruri.
Cel mai simplu mi se pare sa iei legatura ori cu un broker de asigurari private, ori direct cu asigurarile.

Dar cum s-a specificat, de obicei operatiile se deconteaza doar daca sunt facute dupa 6 luni de la inceperea asigurarii.
Vezi la ING ( NN Asigurari ) sau la https://www.signal-i...ate-individuale

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
La Metropolitan Life (denumirea pentru Romania a Metlife american) pentru o asgurare de sanatate platesti pana in 200 de lei/luna si au foarte multe facilitati.
Nicio companie de asigurari nu despagubeste pentru spitalizare/interventii chirurgicale pentru boli cronice existente la data incheierii politei. Daca la data incheierii politei nu esti in evidentele medicale cu boala respectiva, da, despagubeste. De asemenea, despagubeste din a doua zi in cazul unui accident, indiferent din cauza cui este produs.
Multi (asa ca initiatorul) stiau ca vor avea o interventie peste ceva timp si-si incheiau polite, pana s-au desteptat asiguratorii.

#14
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 inius, on 15 noiembrie 2020 - 12:56, said:

Asigurările private de sănătate merită făcute (chiar merită!) în România dacă ai venituri constante și sigure de minim 8-10.000 EUR / lună. Inclusiv ca pensionar trecut de 65 de ani. Dai lunar un ban și nu te doare capul.

Dacă nu ai venitul ăsta vei descoperi atunci când vei avea cu adevărat nevoie de medic că asigurarea e apă de ploaie, pentru că nu-ți acoperă cu adevărat nimic, decât ceea ce oricum puteai să obții și tu cu un pic de efort în plus (bătut drumul pe la medicul de familie, stat la coadă etc.).

Dacă nu ai banii ăștia atunci cel mai bine e să ai o relație strânsă cu medicul de familie și să-ți faci regulat analizele și controalele care te interesează. Consultațiile la liber în privat sunt foarte ieftine în România, astfel încât dacă ai un venit obișnuit de 800-1000 EUR / lună cea mai bună soluție e să faci o combinație de medicină de stat (analize, controale periodice, rețete compensate etc.) cu urgențe tratate în privat (dacă te doare ceva minor, gen piatră la rinichi, o otită etc. te duci repede la privat și ăla îți dă pe loc o rețetă și un tratament potrivit contra unei sume modice).

Problema e ca o operatie de Refluxgastroesofagian - fundoplicatura nissen, in privat costa undeva la 2000 de euro chiar si mai bine. Mai bine aleg spitalul Militar, poate reusesc sa o fac si prin chirurgie robotica, mult mai ieftin.

Intr-adevar, in privat ai cazare ca la hotel, poate chiar se ocupa si mai bine de tine, dar sumele sunt foarte mari.

Cu putin noroc sau o mica atentie reusesti sa faci rost de o rezerva in care sa stai singur.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
am și la grawe si la fostul aig.toți se bazează mai mult pe accident.că-ți rupi mâna că te lovește trenu etc

#16
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
puteti spune si cat costa pe luna aproximativ asig private gen NN allianz Metropolitan groupama cine are? ms

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Eu plătesc 45 lei lunar, la NN și angajatorul mai pune seaprat o parte.

Am NN Optim.

#18
slymaster

slymaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2010
Aveti la metlife produsul top protect? Sunteti multumiti? Cat costa pe luna?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate