Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

De ce fuel cell-urile nu dau decat 22%?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi si eu am întrebat concret ce e aia baterie moleculară si de unde extrage hidrogen si nici mie nu mi s a răspuns.
Eu cre că doar se dau sprinteni pe aici, dar de stiut nici ei nu stiu :D

Karaxe, tu ce zici ?

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Orice purtator de charge carrier are camp magnetic. E cazul ionilor. Poate ca purtand ionii prin ceva conductor se obtine camp magnetic ce poat3 fi utilizat pentru energie electrica

#21
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 03.11.2006

View PostRosebud09, on 13 noiembrie 2020 - 18:05, said:

Hydrogen embrittlement, nu pot traduce pe limba... neinitiatilor, sorry.

View PostRosebud09, on 13 noiembrie 2020 - 20:46, said:

Destul de corect, e de fapt un fenomen complex, inca necunoscut indeajuns.
In discutie nu era cat de complex era fenomenul asta. In discutie era traducerea unui nume in limba romana.
Un termen il traduci, un fenomen il explici. Nici macar Raduciou nu ar confunda aceste concepte.

#22
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,607
  • Înscris: 02.10.2009
D-ta esti din categoria acelora care nu se multumesc cand li se da dreptate, vrei sa sa smulgi tot, 101%, sa distrugi pe cel care a indraznit.
Walk your way.

Karax, iarasi neglijezi niste principii importante si elementare. Din nimic nu poti scoate decat nimic. Nu suna stiintific, dar e chiar asa. Ionii aia nu se misca in general de capul lor, trebuie facuti sa se miste si aia inseamna energie primita de undeva, indiferent de care fel si cand. Diferenta de potential sau simplu potentialul de contact dintre metale nu intra aici, de fapt sta la baza unor solutii existente.

Exista conceptul de baterii moleculare, in care nu mai trebuie nici ioni care sa duca sarcina. Probabil ca exista inca alte multe teorii si inventii propuse, baterii organice, etc. Pana apar pe bune si se demonstreaza valabilitatea economica, se defileaza cu ceea ce exista si se poate perfectiona.

Revenind la fuel cells, a zis unu odata- nu spun cine, persoana insemnata- ca astea sunt o prostie monumentala pentru automobile si inclin sa-i dau dreptate deocamdata, dar a fost acuzat de partizanism fiind din tabara bateriilor. Simplu, omul are dreptate, cel putin referitor la stadiul dezvoltarii celulelor cu hidrogen, considerand intreg ansamblul problemei. Nu pot concura economic, nici acum nici in viitorul apropiat. Nu uitati ca si bateriile se perfectioneaza continuu, actuala constructie a celor Li-Ion este foarte complicata si cu destule dezavantaje.

Edited by Rosebud09, 14 November 2020 - 20:29.


#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
@Rosebud, iti propun eu o traducere pentru embrittlement: fragilizare (sau friabilizare, daca vrei sa fii mai pretentios). Asta, ca sa nu mai spuna carcotasii nimic :P

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ionii pot fi miscati de o turbina hidro

sau campul magnetic al ionilor poate genera caldura necesara pentru combinare a substantelor , astfel ca alti ioni ar avea energie sa fie miscati prin  o  teava plina cu ioni ce au  ion exchange
https://en.wikipedia...ki/Ion_exchange

s-ar utiliza o teava cu ioni in loc de conductor cu metal

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009
Si sa construiesti turbina aia hidro, nu costa energie? Ba chiar, turbina hidro are eficienta mai mare in a converti direct energia cinetica in energie electrica, decat sa o treci prin nspe alte procese.

Tu chiar nu inveti nimic din ce ti se explica pe topicuri. Zaci acolo in tocana ta de idei.

Edited by Ann0nyym0us, 14 November 2020 - 23:00.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
doar ca la utilizator va fi ion in loc de electroni si vor da energie mare datorita magnetismului crescut

generatorul pe ioni poate ar avea greutate scazuta fiind vorba de ioni lichizi sau ioni gaze si astfel se recupereaza energie cinetica de la turbina hidro

#27
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,607
  • Înscris: 02.10.2009

View Postpufonel, on 14 noiembrie 2020 - 21:24, said:

@Rosebud, iti propun eu o traducere pentru embrittlement: fragilizare (sau friabilizare, daca vrei sa fii mai pretentios). Asta, ca sa nu mai spuna carcotasii nimic :P

Asa e iarasi bine, mi-aduc aminte termenul asta de fragilizare in romana de la Studiul Metalelor. Au trecut ceva zeci de ani de atunci.

Acum trebuie sa ma ocup de altceva, termenul tradus e “ fragezire” :D

Nu i-ar strica si lui Karax o fragezire, poate-i ies din cap prostiile astea si pune mana pe carte.
:lol:


#28
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 03.11.2006

View PostRosebud09, on 14 noiembrie 2020 - 20:23, said:

D-ta esti din categoria acelora care nu se multumesc cand li se da dreptate, vrei sa sa smulgi tot, 101%, sa distrugi pe cel care a indraznit.
Walk your way.
Posted Image esti amuzant, dupa tine "destul de corect" inseamna in limba romana "iti dau dreptate 100%".
SI cand te gandesti ca nu am facut decat sa te ajut cu traducerea unui concept in limba romana.

Edited by ain, 15 November 2020 - 11:52.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View Postain, on 15 noiembrie 2020 - 11:44, said:

Posted Image esti amuzant, dupa tine "destul de corect" inseamna in limba romana "iti dau dreptate 100%".
SI cand te gandesti ca nu am facut decat sa te ajut cu traducerea unui concept in limba romana.

Si in fine ce vrei? Ca vad ca te-ai dus binisor si te-ai urcat singurel la catedra.
Cu ce ajuti discutia?

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,487
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 14 noiembrie 2020 - 23:36, said:

doar ca la utilizator va fi ion in loc de electroni si vor da energie mare datorita magnetismului crescut

generatorul pe ioni poate ar avea greutate scazuta fiind vorba de ioni lichizi sau ioni gaze si astfel se recupereaza energie cinetica de la turbina hidro
Se inchid rapid topicuri de zeci de ori mai inteligente iar cei care le deschid sint trimis in pauza, dar tu esti lasat sa aberezi timpenii pe zeci de topicuri! oare de ce?

#31
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,607
  • Înscris: 02.10.2009
For fun.
Daca tai sau muti la Fun sau tomberon, se pierde veselia.
Cu toate astea, desi e drept ca uneori copiii spun lucruri traznite, ramane ideea generala cells/baterii care este o chestie reala, importanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate