Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Google Photos nu va mai avea storage nelimitat gratis - alternative

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#91
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Probabil va veni si momentul cand vom tanji dupa cea mai ieftina si sigura solutie :D

#92
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Cat e 100 giga în Google play romanesc?
Si ce înseamnă că adaugi familia? Pot conecta 2-3 conturi, care sa scape de limitarea de 15 giga?

#93
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 05.12.2016
Fă-te că cumperi și-ți zice cât costă

#94
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Mie îmi zice 130 inr. Am verificat pe telefonul nevestei, 10 lei.

#95
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Nu au forumistii 9,99 de lei sau către costa 100 GB. Am văzut oameni care nu puteai să plătească 4 lei pentru 50GB să-și facă in backup on iCloud, oameni care nu pot plati 7 lei pentru Onedrive.


De ce este romanul atât de sărac? Nu are romanul obișnuit cat o bere Noroc 9,99 de lei pentru un abonament lunar Google Storage?

Așa arată un abonament:

https://imgur.com/a/2pXIanC


Așa arată la Nintendo:

https://imgur.com/a/ZufrgdG

Așa.la.MS

https://imgur.com/a/wuJu8UV

Așa la Icloud.

https://imgur.com/a/nTaOoD5

Edited by eaox, 12 January 2021 - 20:48.


#96
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Probabil ca multi se gandesc ca nu e mult sa dai 10 lei/luna pentru 100 GB, doar ca la un moment dat se va umple si spatiul ala si vor fi nevoiti sa treaca la urmatorul plan si tot asa.

Era putin probabil sa ramana la nesfarsit gratuit.

#97
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Digi Storage, cel mai bun raport spatiu de stocare/preț. Daca ai Fiber 1000, am impresia că ai 50gb moca, în cloud. 5 TB costă doar puțin peste 100 Ron, despre ce vorbim. Nu știu cât de stabil e, dar n-ar trebui să apară probleme. Mai sunt și altele, de tipul Degoo sau Dubox, care îți dau și câteva sute de GB sau chiar 1tb, moca. Cel din urmă aparține chinezilor, deci grijă ce și cum, clar nu te poți baza pe ele. Știe cineva: La facultate, avem conturi din alea Microsoft tip education, unde avem mail propriu, acces la Office, Mail, Teams, OneDrive etc. si primim 1 TB de stocare. Aia 1TB, sunt valabili doar cat Universitatea plătește licențele pentru aceste conturi? Adică n-are rost să urc chestii mai persoanele sau ceva acolo, dacă peste 1-2 ani, riscă să dispară, nu? Mă rog, cât timp apari ca student.

Edited by Vlad_22, 16 January 2021 - 00:51.


#98
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Alte platforme de storage automat în cloud a fotografiilor, au opțiunea de căutare după locație sau alte criterii? Se salvează datele GPS automat?
Pt mine Google Photos e perfecta. Îmi gasesc tot ce vreau din 2009 de când am primele foto acolo.

#99
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdorin_2k, on 16 ianuarie 2021 - 10:56, said:

Alte platforme de storage automat Ă®n cloud a fotografiilor, au opțiunea de căutare după locație sau alte criterii? Se salvează datele GPS automat?
Pt mine Google Photos e perfecta. Îmi gasesc tot ce vreau din 2009 de când am primele foto acolo.
Nu, dar Photos e strict pentru asta, n-are rost să-l comparam cu restul.

#100
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Amazon Photos pare o alternativa buna, mai ales ca ofera optiuni utile precum Google Photos, creeaza si organizeaza fotografiile pe criterii/persoane/etc.
Nu vad cum un simplu serviciu de stocare cloud poate fi alternativa la ceva special foto, incat sa se discute de stocare clasica pe diferite platforme.

Cand vor incepe sa ocupe din spatiul Drive fotografiile din Photos, voi folosi asa, apoi probabil voi lua optiunea de 100GB care va avea spatiu suficient pentru mult timp.
Asta e problema cu companiile care ofera de toate. Te duci cu toate la ei, apoi e greu sa schimbi platforma pentru ca pe langa obisnuinta, e si problema cu N conturi, N aplicatii, N parti in care verifici ce ai, ce platesti, ce stochezi, etc.

#101
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postd4m4g3, on 16 ianuarie 2021 - 12:35, said:

Amazon Photos pare o alternativa buna, mai ales ca ofera optiuni utile precum Google Photos, creeaza si organizeaza fotografiile pe criterii/persoane/etc.
Nu vad cum un simplu serviciu de stocare cloud poate fi alternativa la ceva special foto, incat sa se discute de stocare clasica pe diferite platforme.

Cand vor incepe sa ocupe din spatiul Drive fotografiile din Photos, voi folosi asa, apoi probabil voi lua optiunea de 100GB care va avea spatiu suficient pentru mult timp.
Asta e problema cu companiile care ofera de toate. Te duci cu toate la ei, apoi e greu sa schimbi platforma pentru ca pe langa obisnuinta, e si problema cu N conturi, N aplicatii, N parti in care verifici ce ai, ce platesti, ce stochezi, etc.
Caca, că trebuie să fii membru Prime. Altfel, ai doar 5gb...

Edited by Vlad_22, 16 January 2021 - 12:39.


#102
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru cine e dispus sa plateasca, marii furnizori de servicii cloud ofera tot felul de solutii cu diverse grade de flexibilitate functie de cat de des descarci ceva (de ce sa platesti la fel de mult pentru un backup de care ai nevoie poate o singura data intr-un an fata de ceva accesat de 2x/zi)

https://aws.amazon.com/s3/pricing/
https://azure.micros.../storage/blobs/
https://cloud.google...storage/pricing

Atentie: costa si transferul de date.

#103
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Corect. Exista servicii se stocare clasice, stocare mai lenta pe termen lung, etc.

Dar Photos nu e asta. Photos e ceva cu care interactionezi frecvent, creeaza singur editari, albume, efecte, video, organizeaza in functie de locuri/lucruri/persoane, poti edita in ea, aplica stabilizari pe video, etc. Daca nu e ceva asemanator, si nu e, mai ales gratuit, atunci nu are sens. Amazon Photos face ceva relativ asemanator dar nu e gratuit si nici nu are toate optiunile.
Altfel nu vorbim de alternative la Google Photos si alternative de stocare cloud, care e o discutie mai generala si nu includ optiunile care faceau serviciul Google aparte.

#104
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In Google Photo fiul meu are si a treia optiune. La mine nu e.
De ce oare?
Attached File  Screenshot_2021-01-16-15-41-53-556_com.google.android.apps.photos.jpg   69.18K   46 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2021-01-16 at 15.41.22.jpeg   65.48K   58 downloads

La mine is ocupati 9 GB. Se considera cu tot cu atasamentele de mail? De unde is aia 9 GB ocupati?

Mda. Am 7 GB in mail. Fac curatenie azi
Attached File  mail.png   13.71K   31 downloads

Edited by dorin_2k, 16 January 2021 - 15:47.


#105
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Baiatul tau are pe acel cont reclame Google, lucreaza in Adwords? O fi vreo optiune speciala.
O optiune limitata prin India parca era una Express (fara AdWords) si era tot spatiu gratuit nelimitat, dar limitat mult la 3MP poze si 480p video.

Cat despre stocare, da, se ia in considerare orice lucru din contul Google: Drive, Docs, Photos, Mail, etc.

#106
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Digi Storage rămâne cea mai bună variantă tip cloud, mă refer că e foarte accesibil la preț, dar pe partea cu poze/foto/video, mai bine nu... Ca si interfață, pare puțin depășit. Nu știu dacă e locul potrivit pentru a menționa așa ceva, însă mai sunt și pe eBay, de ex, tot felul de oferte cu stocare nelimitată în Drive, la prețuri derizorii, însă nu par de încredere. Închide X-ulescu contul și pierzi tot.

Edited by Vlad_22, 16 January 2021 - 18:10.


#107
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Dar cu atata tehnologie poate o sa inveteze astia niste medii de stocare cu viata mai lunga, eu acum folosesc hdd extern pe langa google drive.

#108
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.imagesto...e-10tb-2727263/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate