Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Google Photos nu va mai avea storage nelimitat gratis - alternative

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#55
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

 mercur68, on 13 noiembrie 2020 - 18:01, said:



Super, dar nu m-as risca

Nu ai ce sa riști, e un emulator cunoscut de mult timp, actualizat și îmbunătățit des. E mai mult folosit pentru a te juca jocuri android pe pc (gen PUBG pe gratis). Putina lume cred ca folosește pentru alte chestii, merge cam greu ca necesita resurse, e ca o mașină (telefon/tabletă) virtuala. Ai cred ca își vor păstra baza de google pixel în continuare, cred ca au parteneriat cu ei, cred. Trebuie sa ma informez.

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Va veni vremea să scoată și Pixel din "promoție".
Și trebuie sa transferi foto din telefon in PC, apoi backup in in Google. Se păstrează informațiile despre device și locație astfel?

#57
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
La ce vanzari proaste au cu Pixel, nu cred ca vor scoate acel avantaj, ca n-ar face bine la vanzari.

#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Și Samsung au avut 1TB cloud la inceput pt Google. Timp de un an.
Au mai fost ceva promoții temporare.
Acum... nu cred că mai sunt aceste bonusuri la Google.

#59
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Pozele din Photos vor ocupa spatiile de stocare din Drive, după iun-iul 2021. Oricum, se găsesc destule alternative, precum OneDrive sau chiar Digi Storage, unde ai până la 5TB, la puțin peste 100 ron.

#60
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011
Degoo folosește cineva? Văd că zice 100GB mok și până la 10.000GB pe bani. :)

#61
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

 xCSSx, on 13 noiembrie 2020 - 22:29, said:

Degoo folosește cineva? Văd că zice 100GB mok și până la 10.000GB pe bani. Posted Image

Interesant, suedezi ce ofera 100gb free si cate 5gb in plus pentru fiecare prieten invitat. Nu stiu ce va fi pe viitor.. Eu sper ca pe viitor va aparea totusi cineva care accepta poze nelimitat la calitate standard, ca oricum cele originale le am pe 2 harduri

#62
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005

 vldsnz97, on 13 noiembrie 2020 - 08:34, said:

Ce parere aveti de aplicatia de la Yandex? Eu sunt dispus sa ma mut la ei din vara daca treaba sta asa.
UPDATE: La descriere scrie ca au 10 gb free doar, la fel trebuie sa cumperi pentru spatiu in plus
La poze de pe telefon spatiul e nelimitat.
Aia 10GB sunt pentru alte fisiere - documente, arhive etc.

Nu recomand Degoo -e facut de amatori.

#63
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

 pavelescu, on 13 noiembrie 2020 - 22:50, said:


Nu recomand Degoo -e facut de amatori.


Poți să detaliezi un pic?

#64
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005
Ultima data cand l-am folosit mergea foarte greu. Aplicatia de Windows avea fel de fel de erori. Mi-a lasat impresia ca e facut de amatori.
Acum vad ca au schimbat site-ul si oferta.

Quote

10 TB = $99.99 / 100 years
:)

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Mai sus am făcut o confuzie. Nu Google oferea bonus 1 tv ci Microsoft Drive.

Totuși dacă voi crea mai multe conturi Google, cate unul până la umplerea celor 15 GB din telefon, când fac comutarea între ele, nu că încerca telefonul să facă automat sincronizarea și să urce foto actuale din telefon într-un cont de acum ceva timp care e aproape plin?
Pe contul actual, am 8GB ocupat cu mailuri.
Trebuie sa fac ceva curățenie că are aproape 20 de ani contul.
Primele foto le am din 2009 in el, inițial aveam Microsoft Phone și le urcam in drive pe toate, că era "nelimitat". Vreo 2 TB am avut câțiva ani.

Ori trec la un NAS cu consum mic pus acasă la mine, ori duc un PC antic la serviciu să îl fac acolo NAS..Trebuie să studiez avantajele, dezavantajele.
Și îl fac NAS pt toată familia.

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu de ce cautati alternative, orice sistem dinasta e cu bani cand e bun de ceva pentru ca asta e din start ideea creatorilor, de ce ar da ceva gratis o companie... decat pentru a face lumea dependenta dupa care cotizezi. Singurul storage real pentru lucrurile cu adevarat importante e ala din propriul dulap.

Edited by andreic, 14 November 2020 - 11:52.


#67
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai in dulap e ca si cand nu le-ai avea.
Ideea era sa le ai tot timpul la dispozitie si sa le gasesti usor. Scrii un cuvant cheie si vezi pozele care sunt caracterizate de acel cuvant.
Snow, sunset, children, party etc.

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Am și în dulap câteva HDD și zeci de DVD cu foto.
O singura data le-am accesat. Pe astea online le am tot timpul la îndemână.
Merge f bine căutarea după criterii. Arată și locația în Maps.
Daca as putea seta eu rezoluția de stocare (mărimea fișierelor) ar fi super.  Că sa mă pot gestiona ușor cu uplioadul, să nu se umple rapid.
Voi fi selectiv de la anul. Acum se incarca din tot telefonul: mess, WhatsApp, Snapchat, 360, editoare, screenshot, etc. Voi lăsa doar foto de la camera pt upload automat. Fara video.

#69
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Orange cloud cu 3 euro/luna
are spatiu nelimitat de stocare. Exista limita la fisier, cred ca de 2 GB. Poate deveni o alternativa. Pentru orice altceva orange cloud e dezastru, dar pentru poze e foarte bun. Face backup automat.

Edited by creativestar, 15 November 2020 - 22:47.


#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 creativestar, on 15 noiembrie 2020 - 22:41, said:

Orange cloud cu 3 euro/luna
are spatiu nelimitat de stocare. Exista limita la fisier, cred ca de 2 GB. Poate deveni o alternativa. Pentru orice altceva orange cloud e dezastru, dar pentru poze e foarte bun. Face backup automat.
Omiți un motiv pt care multi prefera G Photos si anume după interfață, ușurință după care găsești o fotografie/video, fotografii grupate după locație/peisaje/fete umane/animale etc. Are și o funcție în care îți arată pe harta, foto făcute în locatia X. Pe scurt, lumea nu prefera doar stocarea lor propriu-zisă, ci și intuitivitatea interfeței și funcțiile de care dispune. Numește 1 singur serviciu care se ridică la nivelul Photos by Google... Nu exista.

Edited by Vlad_22, 16 November 2020 - 00:56.


#71
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 creativestar, on 15 noiembrie 2020 - 22:41, said:

Orange cloud cu 3 euro/luna
are spatiu nelimitat de stocare. Exista limita la fisier, cred ca de 2 GB. Poate deveni o alternativa. Pentru orice altceva orange cloud e dezastru, dar pentru poze e foarte bun. Face backup automat.

Faza cu Google Foto este că e și aplicație galerie foto cu toate avantajele care decurg de aici. Nu e doar spațiu în cloud. Că poate spațiu gratuit sau mai ieftin de stocare în cloud s-ar mai găsi și la alții, dar Google Foto are alte avantaje.

#72
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Nu e ca google photo, clar, dar cred ca nu exista nimic ca google photo. Atunci alternativa e sa platim. Deci titlul topicului e nonsens,caci nu exista altenative? Nu despre asta discutam? Alternative mai bune sau mai slabe.Si orange cloud are optiuni de cautare. Nu stiu cat de complexe sunt. Poti sa faci albume. L-am folosit o perioada. Mie mi se pare o alternativa buna, mai ales ca nu are limita.

Edited by creativestar, 16 November 2020 - 07:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate