Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Inchiriere Masina Germania din curiozitate!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salutare! O sa incerc sa fiu scurt si la obiect. Locuiesc in Germania, am 2 masini personale, doar ca din pacate nu prea stiu cum functioneaza treaba cu inchiriatul masinilor in Germania si nici in general, nu m-am lovit de problema asta.

De multe ori trec pe langa Sixt, Avis, etc si vad prin parcurile lor, modele noi de la  Audi, BMW, Mercedes ,Skoda, Golf 8, etc. Sunt la curent cu tot ce apare nou in domeniul auto asa ca mi-as dori sa inchiriez o data la ceva timp cate o masina pentru 1-2 zile ca sa vad si eu cum se conduce, pozitia la volan, cum accelereaza, care are fi viteaza maxima in mare,  ce functii are s.a.m.d.

Preturile am vazut ca variaza intre 50-250-300 euro in functie de masina, normal.

Am o mica nelamurire cu depozitele: din cate am vazut pe diferite site-uri exista ca 3 tipuri de depozite:
-nu platesti nimic extra, ai un depozit de peste 1000 euro
-platesti 5-10 euro spre ex/zi, ai depozit doar 350 euro
-platesti 25-30 euro/zi, nu trebui sa dai nici un depozit
Normal as merge pe ultima varianta chiar daca imi creste pretul de inchiriere. Este varianta cea mai buna nu?

De obicei cum este mai bine,mergi direct la birou sa inchiriezi masina sau online?

Poti sa le spui tu ce masina vrei? Adica am vazut la ei pe site ca in prezentare spre ex. iti arata o poza cu un Golf 8 dar scrie foarte clar acolo ca poti sa primesti o masina asemanatoare adica posibil un Focus, Astra. Ar fi destul de aiurea ca eu sa vreau sa inchiriez un Golf 8 si sa primesc un Opel Astra Posted Image)

Cam astea ar fi nelamuririle mele in mare parte, poate am omis ceva, orice raspuns, sfat este bine venit!!

Numai bine!

P.S am precizat la inceputul subiectului ca am 2 masini personale, ca sa nu creada cineva ca sunt oier venit la stana prin Jermanica sau eu mai stiu ce, am strans si eu 300 euro iar acum vreau sa inchiriez o masina ca sa trimit la dusmanii din sat poze cu ce masina mi-am cumparat Posted Image)))

Edited by IloveHp, 10 November 2020 - 20:12.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
intereseaza-te, in primul rand, de asigurare (de obicei se plateste separat); pt ce vrei tu, pe perioada scurta, cred ca vrei asigurarea cea mai buna.
legat de depozit, daca nu te deranjeaza ca-ti blocheaza banii o perioada atunci nu vad de ce ai plati in plus

pt model, suna la ei si asigura-te ca iti vor da fix ce vrei. daca ii anunti cu ceva timp inainte n-ar trebui sa ai astfel de surprize.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu m-am interesat la un moment dat de o duba de 3,5t pentru 3zile Austria-Romania cam 2000km dus intors.Mi-au cerut 500€ depozit si 500€ taxa de inchiriere.Dar nu merita,un camion din Romania costa cam 1100€ sa vina la tine special sa faca un drum fara alte responsabilitati pentru tine.Si cu un camion duci cat cu 3 dube.Nu mai platesti taxe de autostrada,motorina,rovigneta.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cand inchiriezi, rezervi o anume clasa, nu o masina anume. Deci poate tu te gandesti ca vrei un Golf si primesti un Focus. Sa tii cont de asta.
Online cam tot timpul mai ieftin. Acum cu corona nu stiu cum o mai fi

Edited by atupi, 10 November 2020 - 20:28.


#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
eu închiriez de la Europcar, de obicei pe o zi sau două. garanția a fost mereu 300€ (din 2008 încoace, cel mai recent anul trecut).

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 IloveHp, on 10 noiembrie 2020 - 20:03, said:

ca sa vad si eu cum se conduce, pozitia la volan, cum accelereaza, care are fi viteaza maxima in mare,  ce functii are s.a.m.d.
Astea le lamuresti intr-o ora de test la orice dealer serios, mai ieftin. Poate nu ne spui tot.
Daca vrei sa inchiriezi, asa cum s-a zis, nu inchiriezi model, ci clasa auto. Si ar fi bine sa inchiriezi cu asigurare completa, depozitul tine mai mult de politica firmei.

 _Smiley_, on 10 noiembrie 2020 - 20:24, said:

intereseaza-te, in primul rand, de asigurare (de obicei se plateste separat); pt ce vrei tu, pe perioada scurta, cred ca vrei asigurarea cea mai buna.
legat de depozit, daca nu te deranjeaza ca-ti blocheaza banii o perioada atunci nu vad de ce ai plati in plus

pt model, suna la ei si asigura-te ca iti vor da fix ce vrei. daca ii anunti cu ceva timp inainte n-ar trebui sa ai astfel de surprize.
Foarte putin probabil ca iti pot garanta fix ce vrei, mai ales cu ceva timp inainte. e vorba despre ce vehicul e disponibil in ziua rezervarii, in functie de parc si de comenzi

Edited by crocko.dilul, 10 November 2020 - 21:10.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
Asa cum s-a scris deja inchiriezi o masina dintr-o anumita clasa. Fiecare firma are de regula un parc auto standard si e foarte posibil ca un model sa fie la toate locatiile aceleiasi firme. Dar daca treci pe langa firma de inchiriere anume de ce nu intri si intrebi daca e disponibila masina si cat costa de inchiriat. E foarte posibil ca daca o inchiriezi pe internet sa fie mai ieftina, dar incerca si vezi. Sau fa o rezervare (fara sa platesti ceva), prezinta-te  cu jumate de ora inainte si daca e disponibila marca care o vrei tu o inchiriezi, daca nu vezi ce-ti ofera si poate inchiriezi ceva mai bun. In cel mai rau caz anulezi inchirierea. Cat despre asigurare cauta o carte de credit care-ti ofera asigurare la masinile inchiriate si platesti cu ea sau vezi daca la asigurarea personala poti sa adaugi clauza pentru masinile de inchiriat (eu peste ocean am).

Inchiriatul de la locatiile din oras costa mai putin decat la aeroport si eu in general evit firmele de inchiriat "second tier" gen Sixt. Cand am inchiriat ultima data de la Alamo am putut sa aleg ce marca am vrut din gama disponibila. Am ales un Ford Fusion Titanium Hybrid (Mondeo in Europa) in detrimentul unei Hyundai Sonata si a unui Nissan Altima. Altadata pentru ca nu mai aveau masini din gama de mai sus mi-au oferit un Jeep Wrangler cu 4 usi care in mod normal costa o caruta de bani ca sa-l inchiriezi.

Daca lucrezi la o firma mai mare intreaba daca nu cumva au si discount-uri la anumite firme de inchiriat. IBM-ul avea discount pentru inchiriatul in scop de business si personal.

#8
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Ieri am fost la Sixt sa intreb cum sta treaba, era o fata tare draguta acolo si mi-a spus ca pentru o zi nu are rost sa imi iau asigurarea Full, deci exact ce va spuneam, incearca sa isi vanda produsul, sa iti blocheze 1000 de euro pe card, iar cand returnezi masina o sa incerce ei sa iti gaseasca diferite "chichite" ca sa-ti mai opreasca din asigurare + le calculeaza la suprataxa, asta am aflat din diferite review-uri..

Ce mai mi-a spus fata de acolo si asta as vrea sa imi confirmati si voi daca stiti. A zis ca daca optez pentru asigurarea Full care in cazul meu ajunge aproape la jumatate din pretul de inchiriere a masinii ( chiar nu ma deranjeaza deloc) nu trebuie sa-mi blocheze nici un fel de depozit absolut nimic, platesc doar asigurarea si pretul de inchiriere. Exista asa ceva?

Vreau sa aflu cat mai multe informatii de la voi, cei care ati inchiriat masini, pentru ca in urma cu cativa ani, o cunostinta s-a dus in concediu prin Italia sau Spania si a inchiriat de la GoldCar daca imi aduc bine aminte un Fiat Panda in ultimul stadiu, la fel, a platit Asigurare Full ca sa nu-i retina nici un depozit de pe card, iar dupa cateva saptamani, i-a venit de plata vreo 1500 euro pentru ca masina este zgariata, are probleme la cutia de viteze si alte lucruri de genul acesta... In momentul respectiv masina aia nu facea mai mult de 500-800 euro Sh..

Nu stiu, mi se pare o nisa, plina plina de clauze, ascunzisuri pe care cei de la birou nu o sa ti le spuna 'never', adica nu vreau ca de la o simpla inchiriere sa se ajunga sa platesc sume astronomice pentru ca ei sunt tepari...

Intr-adevar, m-am gandit si la varianta sa ma duc la reprezentante, sa iau o masina pentru Test Drive, doar ca prin 2018 cand a aparut noul Audi A1, am fost la Audi Zentrum Leipzig, si era acolo un Nemtalau de vreo 25 de ani tare tare flegmatic, i-am spus ca vreau sa fac un test drive daca se poate, iar el mi-a raspuns, tare sictirit "Daca nu vreti sa cumparati, nu are rost sa va pierdeti timpul pe aici"

Pfai, cand am auzit, am zis ca-i pocnesc una. Clar am zis, sunt 'venitura' de asta mi-a dat raspunsul asta sictirit... I-am povestit si colegului meu (neamt get pe get) ce s-a intamplat, s-a dus si el la reprezentanta respectiva iar spre suprinderea mea a primit exact acelasi raspuns Posted Image Posted Image

Asta a fost o mica paranteza de ce evit reprezentantele

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
O fi fost român ala de la reprezentanta. Relax, nu sunt toate la fel. Și nu închiria sub nici o forma fără asigurare full, și poze la primire.

#10
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 IloveHp, on 10 noiembrie 2020 - 20:03, said:

P.S am precizat la inceputul subiectului ca am 2 masini personale, ca sa nu creada cineva ca sunt oier venit la stana prin Jermanica sau eu mai stiu ce, am strans si eu 300 euro iar acum vreau sa inchiriez o masina ca sa trimit la dusmanii din sat poze cu ce masina mi-am cumparat


ca sa stabilim premisele discutiei: eventualii pacurari romani, ajunsi in tara krautilor, nu pot avea masina, eu asta am inteles. nu stiu de ce am senzatia ca esti doar un cocalar pursange, de acolo de unde se fabrica cocalarii (banatean/ardelean)...

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 freaka-da-disk, on 13 noiembrie 2020 - 17:21, said:

ca sa stabilim premisele discutiei: eventualii pacurari romani, ajunsi in tara krautilor, nu pot avea masina, eu asta am inteles. nu stiu de ce am senzatia ca esti doar un cocalar pursange, de acolo de unde se fabrica cocalarii (banatean/ardelean)...
S-a gasit desteptul satului sa vorbeasca Posted Image)) daca asta ai inteles tu din toata discutia inseamna ca esti foarte limitat.. Cocalar? De ce? Pentru ca vreau sa inchiriez o masina, sau? Cum spuneam, am impresia ca esti foarte limitat in gandire si cel mai probabil este patriotul acela care se bate cu pumnul in piept ca "vai romanica noastra, nu-mi las eu tara pentru un trai mai bun pe alte meleaguri" Ramai acolo unde esti, ca esti bine, Freak-o la disk in continuare, ca o faci bine Posted Image)))

Edited by IloveHp, 14 November 2020 - 13:33.


#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pe autoeurope.de probabil se gasesc cele mai bune oferte. Avantaj ca are cautare simultana la mai toate firmele mari, pe orase si preturi foarte bune. Hint: luati o clasa superioara de masini chiar daca "nu trebuie", de multe ori sunt diferente doar de cativa eur, asa puteti face downgrade avantajos la automate sau masini noi "full" si incercati inchiriere de la aeroport-uri chiar daca e putin mai departe locatia, acolo e pret bun si se gasesc cele mai bune masini.
Preturi bune uneori se gasesc si la Audi sau VW center (autovermietung.vwfs.de), in special pe weekend dar mai sunt si oferte in anumite perioade, se pot gasi masini audi a3 sau q2 cu sub 40 eur/2 zile
Cu asigurarea se poate rezolva cu una anuala, ~60 eur, sunt cateva siteuri (ex. insurance4carhire.com, cred ca sunt de incredere, stiu pe cineva care a decontat 1800 eur la o dauna)

Edited by aeon, 15 November 2020 - 22:18.


#13
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
cauta oferte pe check24, de obicei sunt cele mai ieftine de pe piata, iar suportul in caz de probleme e exemplar. prin check24 imi inchiriez si pt. RO masini. mi-am rezolvat chiar si o problema urata cu o inchiriere auto de la un nesimtit de la Otopeni. am lucrat la check24 la un alt departament si stiu cat de mult isi dau interesul pentru Kundenservice. cu sys-adminii de la asigurari auto am impartit biroul si mai departe am ramas prieteni. ce ne blestemam noi zilele cand abia invatam noi pe atunci nou aparutul ansible...

pont: daca ai chef de joaca cauta pe site-uri de tip groupon reduceri la inchirieri de masini. sunt oferte chiar si pt. ferrari

#14
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Rentalcars.com, Autoeurope sunt cele mai bune site-uri de închiriat mașini, dar poțisa găsești oferte bune și la alții, mai mici, care stau de regulă prin aeroporturi. Asigurarea full o cumperi de la dealer la fața locului, nu cea ieftina oferită de site.

Edited by takis, 17 November 2020 - 07:46.


#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Ce are asigurarea ieftina oferita de site? Acopera destule totusi si e semnificativ mai ieftina decat "full la dealer".

#16
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Cu asigurarea de pe site durează foarte mult în cazul unei daune și nu e sigur că îți acoperă integral excesul de pe card.

Dacă ai o daună, din vina ta sau nu, trebuie să faci un PV la poliție. Cu acesta, te prezinți la predarea mașinii către firma de închirieri, care, în cazul în care ai optat pentru asigurarea online, îți va retrage banii de pe cardul de credit (exces), urmând ca tu să încerci să recuperezi banii de la societatea de asigurări. Asta durează, timp în care tu plătești rată pentru suma retrasă de pe cardul tău.


#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Bun, bine de stiut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate