Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UBB Informatica vs UniBuc Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Salut

O sa trec direct la subiect: care dintre facultati vi se pare mai buna, UBB Informatica Engleza/Romana sau UniBuc Informatica? Unde se intra mai usor? Care facultate e mai "prestigioasa"? Unde este viata sociala mai buna? (banuiesc Bucuresti, dar nu sunt sigur)

Cat despre nivelul de trai si taxa, nu sunt probleme.

Daca ma mai gandesc la intrebari, o sa editez :)

Mersi :D

Se pare ca nu pot sa editez inca...
O singura intrebare: unde se da admitere? Am auzit ca la ambele, dar cel putin anul asta pare sa fie totul cam in aer. Stiti unde se da admitere mai grea/usoara?

Also, am auzit ca la UBB poti sa dai admitere doar la Matematica si sa intri la Informatica. Este adevarat?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Vrei sa faci o facultate (adica sa inveti ceva) sau sa o tii in petreceri si distractii? Ca nu e prea clar.

#3
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postaeon, on 10 noiembrie 2020 - 10:54, said:

Vrei sa faci o facultate (adica sa inveti ceva) sau sa o tii in petreceri si distractii? Ca nu e prea clar.
vreau sa invat, evident, dar voiam sa stiu si daca am oportunitati sa ies afara cu prietenii mei
doar nu poti sa fii student fara sa mai mergi la o petrecere din cand in cand ;)

#4
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Poli AC e cea mai misto daca vrei sa inveti ceva.

#5
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Acum vreo 3 ani am incercat si eu la UBB Informatica, pot sa zic ca au niste subiecte de admitere extrem de grele(din cate imi amintesc, parca 80% era nota de la examenul lor, iar 20% nota e la bac,la alegere informatica sau matematica).
Cu toate ca la bac am luat 9,60 la info, la examenul lor nu am reusit sa iau mai mult de 6 si  ceva.Dupa distribuiri am prins loc printre ultimii la Info Engleza, loc cu taxa, insa am ales sa merg in alta parte.
Am prieteni si colegi acolo, iti spun sigur ca nu o sa ai timp de petreceri(daca la asta te gandesti), o sa ai un program foarte incarcat, nu

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreii4563, on 10 noiembrie 2020 - 11:07, said:

vreau sa invat, evident, dar voiam sa stiu si daca am oportunitati sa ies afara cu prietenii mei
doar nu poti sa fii student fara sa mai mergi la o petrecere din cand in cand Posted Image

Tu chiar crezi ca o sa ai timp de te distrat dupa ce intri la info ? Posted Image

Daca esti baiat inteligent, te faci jandarm, dupa un jumatate de an lucrezi deja si ai salar mare Posted Image

#7
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postsalcudeannn, on 10 noiembrie 2020 - 13:21, said:

Acum vreo 3 ani am incercat si eu la UBB Informatica, pot sa zic ca au niste subiecte de admitere extrem de grele(din cate imi amintesc, parca 80% era nota de la examenul lor, iar 20% nota e la bac,la alegere informatica sau matematica).
Cu toate ca la bac am luat 9,60 la info, la examenul lor nu am reusit sa iau mai mult de 6 si  ceva.Dupa distribuiri am prins loc printre ultimii la Info Engleza, loc cu taxa, insa am ales sa merg in alta parte.
Am prieteni si colegi acolo, iti spun sigur ca nu o sa ai timp de petreceri(daca la asta te gandesti), o sa ai un program foarte incarcat, nu
tu banuiesc ca ai dat admitere la info, nu? da, admiterea lor e grea, dar am auzit ca poti sa dai la mate si sa intri la info... stii cumva de asa ceva? ca admiterea la mate nu e asa grea din cate vad

View PostTruculMagic, on 10 noiembrie 2020 - 14:19, said:


Tu chiar crezi ca o sa ai timp de te distrat dupa ce intri la info ? Posted Image

Daca esti baiat inteligent, te faci jandarm, dupa un jumatate de an lucrezi deja si ai salar mare Posted Image
se poate gasi timp pentru orice ;)

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postandreii4563, on 10 noiembrie 2020 - 10:37, said:

Salut

..Unde se intra mai usor? Care facultate e mai "prestigioasa"? Unde este viata sociala mai buna? (banuiesc Bucuresti, dar nu sunt sigur)

Cat despre nivelul de trai si taxa, nu sunt probleme.

...

Recapitulare: pe tovaras nu il intereseaza facultatea si invatatul ci doar sa scape de parinti si sa duca "viata sociala" pe banii lor. Posted Image

#9
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postaeon, on 10 noiembrie 2020 - 14:36, said:


Recapitulare: pe tovaras nu il intereseaza facultatea si invatatul ci doar sa scape de parinti si sa duca "viata sociala" pe banii lor. Posted Image
de ce crezi asta? doar ca am intrebat cum e viata sociala? ce te face sa crezi ca nu vreau sa invat?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreii4563, on 10 noiembrie 2020 - 10:37, said:

O sa trec direct la subiect: care dintre facultati vi se pare mai buna, UBB Informatica Engleza/Romana sau UniBuc Informatica? Unde se intra mai usor? Care facultate e mai "prestigioasa"? Unde este viata sociala mai buna? (banuiesc Bucuresti, dar nu sunt sigur)
UBB e mai bine clasata in topurile internationale (si nu ma refer doar la universitate in general, ci la facultatea de mate-info, la un moment dat era in primele 200 in lume prin ceva top al universitatilor). Viata sociala depinde de unde o sa stai ... daca o sa stai in camine, adica in principiu in zona studenteasca Hasdeu in cazul UBB, nu o sa duci deloc lipsa vietii sociale (poate ca ai auzit de strada Piezisa). Daca stai in chirie deja e o alta discutie. Si in general in Cluj sunt festivalurile de top din tara asta (film - TIFF, muzica - Untold/Electric Castle, jazz - Jazz in the Park, sport - Sports Festival, Street Food Festival are cea mai mare desfasurare tot la Cluj, etc), e drept, unele sunt vara cand esti in vacanta.

Edited by utopium, 10 November 2020 - 18:39.


#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nu prea ar trebui sa-ti faci griji de detaliile astea la cele doua variante. Sunt amandoua in orase mari si centre universitare. Cat despre admitere as zice sa n-o subestimezi deloc , e posibil sa ai mari suprize , chiar si la matematica (care e mai grea decat bacul la mate m1), dar daca esti foarte bine pregatit si ti se par usoare, nu trebuie sa ma bagi in seama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate