Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Self car service

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
este riscant cu accidentele ce pot interveni.oamenii au tendința de-a da vina pe tine ca nu i-ai protejat când s-a întâmplat o  nasolie.vezi cazul colectiv

Edited by EMPP, 09 November 2020 - 10:23.


#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
La o spalatorie automata cu monede te-ai gandit ?  Macar nu ai avea atatea batai de cap cu legislatia si protectia muncii ......

#39
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vorbește cu un avocat și pune niste anunțuri pe olx. Daca exista cerere, vorbește cu o firma de asigurări și vezi daca te pot ajuta cu privire la riscurile de care îți spune avocatul.

Cel mai mare pericol curent este sa îți strice sau fure sculele. Neapărat pune in calcul și un angajat și contract la o firma de pază

Ideea este buna și relativ comuna în vest. Cel mai bine ar fi langa un oraș mare ca sa ai oameni care lucrează la mașinile lor din pasiune, nu din nevoie.

Edited by figo1988, 09 November 2020 - 10:30.


#40
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

View PostAdm, on 09 noiembrie 2020 - 09:22, said:

1. Nu cred ca e ilegal sa iti repari singur masina.
1.1 Nu e nevoie de elevator tot timpul, e destul o "groapa" + un elevator ce ridica X cm masina.

2. Amenzile se dau pentru service-uri (persoane juridice) neautorizate. Tu practic oferi un serviciu de inchiriere spatiu si unelte unui client.
El e responsabil de protectia muncii si rezultatul actiunilor sale.

3. Romanii sunt maestri sa se vaite de manopera de la reprezentante, dar preturile scad brutal daca mergi sa faci revizia ala service-ul de la colt.

O revizie clasica (schimbare unei motor, filtru motorina, filtru unei, filtu polen) ma costa 150 lei manopera, adica per totala ma costa 800 lei vs 1800 lei la reprezentanta.

Clientii tai care sunt? Care e profilul lor?

Pentru 150 lei prefer sa imi faca revizia cineva care se pricepe cat de cat si raman si cu mainile curate.

eu intru în profilul căutat. îmi place să șurubăresc orice. nu vreau să economisesc bani, ci pur și simplu să mă murdăresc eu pe mâini.
aș face lucrări care nu presupun intervenții la motor sau transmisie. schimbul de ulei ar trebui să fie relativ ușor de făcut. o altă situație ceva mai complexă (mulțumită dragilor de producători auto) este demontatul barei pentru a se demonta mai departe farul pt. un schimb de becuri. la Corsa D e dezastru cu așa ceva. mai ușor e de schimbat plăcuțele de frână.

View PostTruculMagic, on 09 noiembrie 2020 - 09:48, said:

Eu stiu ca prin germania, anglia ... exista asa ceva si e legal.
PS: Pentru cine zicea ca dureaza o zi sa schimbi discurile de frana si un mecanic le-ar schimba in cateva ore... n-are nici o treaba cu mecanica, doar se baga in seama.
așa o să fie prima dată, cu tot cu căutat material de informare. apoi se capătă experiență și merge repede.

View PostTruculMagic, on 09 noiembrie 2020 - 09:48, said:

La service-urile clasice un schimb de ulei si filtre la o masina normala e undeva la 80lei , hai 100. Iar un mecanic tanar incepator care vrea sa isi atraga cat de multi clienti cere 50lei. Posted Image
La reprezentanta cer unii 50lei numai la schimbul unui filtru de polen , chestie pe care am schimbat-o acasa in sub 5 minute, a trebuit sa scot un capac in 30secunde, apoi sub el era un capac prins in 2 cleme si am scos filtrul. Pentru asta cer 50lei unii, mi se pare bataie de joc.
80€ schimbatul unui filtru de aer din habitaclu la reprezentanță pt. un Audi B8. toată operația este atât de banală încât și un copil o poate face, similar cu descrierea de mai sus.

Edited by mannes, 09 November 2020 - 10:30.


#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdexterash, on 09 noiembrie 2020 - 05:49, said:

Dar daca-i cade elevatorul unuia in cap sau iti da foc la garaj, cum e?
Exact aia vroiam si eu sa zic, cand am citit prima postare.
Nu aseaza bine "clientul" masina pe elevator si cade peste el.
Va fi in top la stiri, ca_covidu' o devenit plictisitor.

#42
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

View PostAlexEn, on 09 noiembrie 2020 - 08:10, said:

Mai gandeste-te la asta totusi.
Antreprenoriatul suna bine pe hartie (muncesc pentru mine, nu pentru altii) dar practic e ceva mai complicat. Muncesti pentru tine dar si riscul este tot la tine.
Revenind la suiect: presupun ca nu ai fi acolo 24/24h, poate iti mai iei un concediu, poate mai ai ceva de rezolvat. Gandeste-te ca iti va trebui un om de incredere ca sa se ocupe de toate in lipsa ta. La o asemenea afacere nu te poti descurca singur daca vrei sa nu pui lacatul pe usa cand trebuie sa te duci la o consultatie la doctor si sa mai ai si o viata personala.

este cel mai stupid sfat din lume.

orice produs sau serviciu ne este oferit de o firmă care aparține cuiva. cum ar arăta o țară cu oameni care gândesc ca tine?? ar fi o țară în care n-ar exista nimic. o țară din lumea a 3-a.
după mintea ta n-ar exista nici Microsoft, nici Amazon, nici magazinul de mobilă de la colț, nici magazinul de biciclete de alături.

asta e, o afacere poate avea succes sau nu. respect pt. cei care încearcă!

evident că mă umplu de draci când citesc așa ceva.

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostTruculMagic, on 09 noiembrie 2020 - 10:16, said:


Pui tarifele in functie de lucrare atunci. Sau iti iei masina nemteasca, gandita, nu te apuci de desfacut jumatate de masina ca sa schimbi ceva penibil cum e pe la francezi. Posted Image

Posted Image masina nemnteasca? Mda, am mers sute de km cu o mare parte a "nemtestilor" fabricate in 2018-2019, nu au nimic care sa justifice pretul ridicat. Incearca sa schimbi singur o baterie la audi. Sau un bec faza scurta la corsa. Nu iti mai face iluzii cu "bine gandite", ai ramas in anii 2005-2006, acum reducere de costuri scrie pe toti (cum ti se pare sa ramai cu volanul in mana la Audi Q5?.. in intersectie, in timpul unui viraj la stanga, din cauza unei piese din plastic "bine gandite").

#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAdm, on 09 noiembrie 2020 - 09:22, said:

Clientii tai care sunt? Care e profilul lor?

cei "ca mine" Posted Image ... care au dat ultima data 120 Ron pentru un schimb de ulei , asteptand 4 ore si am scos masina de acolo cu pragurile zgariate. crede-ma ca am schimbat 3 service-uri , toti si-au batut joc ... poate am eu fata de prost si de aia , pun pariu ca sunt si altii cu fete de astea

Quote

Sa revenim si cu vesti proaste ...
Am fost sa fac revizia, la un service din oras. Am ajuns si am vazut fetze noi pe acolo . Au angajat 5 sri lankezi ... in fine, nu am eu treaba dar am cerut as asist la lucrare, pentru pacea mea interioara. Cand sa o ridice pe elevator, mi-au futut pragurile. Ai zgriat folia, cu tot cu vopsea ... le-am trimis un mesaj celor de la ProWrap sa imi trimita un deviz cu pretul reparatiilor ca sa imi dea astia banii. Sa nu mai zic ca am stat acolo de la 8:30 pana la 12:00 , pentru un fucking schimb de ulei si filtre. La un moment dat imi venea sa le zic sa se dea ca le schimb eu. Au dat scutul de la masina jos de vreo 3 ori in plm ... dar nu am zis nimic. I-am lasat sa vad pana unde pot merge
Ce-i drept, nu sunt zgariate tare si s-au oferit sa imi ofere servicii in schimb. Categoric ca am refuzat , doar nu o sa mai merg acolo insa eu vreau sa am masina exact cum am dus-o

Nu sunt zgarcit, mai ales cand vine vorba de lucrurile mele, dar mor cand vad ca altii isi bat joc si ii doare in cur de bunurile altuia

View PostBogotta, on 09 noiembrie 2020 - 10:25, said:

La o spalatorie automata cu monede te-ai gandit ?  Macar nu ai avea atatea batai de cap cu legislatia si protectia muncii ......

Sunt cacalau

View PostEMPP, on 09 noiembrie 2020 - 09:43, said:

voi aveți cu noi
Doar daca ai Logan si peste 50 de ani

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 11:16.


#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mai bine o pui de un cabinet/companie de obținut despăgubiri pentru clienți nemulțumiți de la garaje care nu și-au făcut treaba cum trebuie. Pe principiul romulanesc: prost, prost, dar macar e ieftin. :)

Edited by dexterash, 09 November 2020 - 11:17.


#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Oricum ar fi important e mai intai sa se lamureasca de acte necesare, avize si urmari ale nerespectarii prevederilor legale. Ultima afirmatie nu e legata de faptul ca s-ar apuca colegul sa faca ilegalitati ci prin prisma faptului ca sistemele statului sunt varza si zic din proprie experienta.

Am un amarat de SRL pentru consultanta IT, cu mine singur angajat si administrator. In fiecare semestru mi-a venit hartie de la ANAF ca sunt pasibila de amenda ca nu am platit la timp taxele/impozitele, in conditiile in care fusesera platite cu cel putin 2 saptamani inainte de termenul final. Se tot distreaza contabila cu telefoane pe la ei, bataie de cap.

#47
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAlexEn, on 09 noiembrie 2020 - 11:33, said:

Am un amarat de SRL pentru consultanta IT, cu mine singur angajat si administrator. In fiecare semestru mi-a venit hartie de la ANAF ca sunt pasibila de amenda ca nu am platit la timp taxele/impozitele, in conditiile in care fusesera platite cu cel putin 2 saptamani inainte de termenul final. Se tot distreaza contabila cu telefoane pe la ei, bataie de cap.

Sunt patit si eu Posted Image si nu odata . Prima data, cand mi-am deschis firma prin 2016 si am vazut scrisoarea, mai sa intru in panica Posted Image) pana ma calmat contabilul si m-a lamurit ca sunt retarzi
Ramane sa ma interesez zilele astea cum e avizele + cine e responsabil de eventuale accidente (exceptand chestia cu elevatorul)

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 11:43.


#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Postmannes, on 09 noiembrie 2020 - 10:52, said:

este cel mai stupid sfat din lume.

orice produs sau serviciu ne este oferit de o firmă care aparține cuiva. cum ar arăta o țară cu oameni care gândesc ca tine?? ar fi o țară în care n-ar exista nimic. o țară din lumea a 3-a.
după mintea ta n-ar exista nici Microsoft, nici Amazon, nici magazinul de mobilă de la colț, nici magazinul de biciclete de alături.

asta e, o afacere poate avea succes sau nu. respect pt. cei care încearcă!

evident că mă umplu de draci când citesc așa ceva.

nu toti oamenii sunt facuti sa fie patroni,antreprenori

#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 09 noiembrie 2020 - 11:42, said:



Sunt patit si eu Posted Image si nu odata . Prima data, cand mi-am deschis firma prin 2016 si am vazut scrisoarea, mai sa intru in panica Posted Image) pana ma calmat contabilul si m-a lamurit ca sunt retarzi
Eu zic că nu's retarzi, ci chiar în slujba unor (anumiți) cetățeni. Pai ce, vrei sa faci bani in Romania? Ba chiaburule, las' că îți scoatem noi avioanele astea din cap.

#50
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
pai vad ca sunteti la inceput multi,la anaf e asa
daca nu ai platit,primesti plicu negru ca nu ai platit
daca ai platit,primesti plicu negru ca ai platit
facand chestia asta, inevitabil le incurca
mai veneau si recomandate panaramele,am ridicat cateva,apoi le-am dat cu jet,apropo acum se mai trimit?

#51
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

View Postceanu1980, on 09 noiembrie 2020 - 11:45, said:

nu toti oamenii sunt facuti sa fie patroni,antreprenori
așa e. sunt puțini cei curajoși și ambițioși, care cred în ideile de afaceri și forțele proprii.
încă o dată jos pălăria în fața acestora. fără ei nu ar exista pătura mijlocie din nici o societate!

Edited by mannes, 09 November 2020 - 11:51.


#52
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-o luam putin cu inceputul:
  • ora de service este 100 lei (include angajati, autorizatii, spatii, utilzaje/scule, utilitati, profit)
  • consumabilele sunt platite de client (presupun ca vei face la fel)
Service-ul trebuie autorizat RAR, nu mai spun de protectia muncii (o persoana necalificata nu are voie sa opereze elevatorul, sau testerele, sau mai stiu eu ce lasi acolo).

Sa presupunem ca obtii autorizatiile, cum rezolva clientii problema de garantii? La anvelope, de exemplu, ca sa ofere garantie, trebuie sa faci dovada montajului intr-un service autorizat (cu factura). Daca vin eu (care n-am nicio treaba cu mecanica) si mi le montez, si dupa o luna ma duc la garantie ca nu sunt bune, ce se intampla? Garantia va fi sau nu recunoscuta de vanzator/producator? La fel ca si la celelalte consumabile (placute de frana, filtre, ulei, acumulatori, etc, in principiu ce se poate schimba usor).

Eu zic sa angajezi si personal, vei avea nevoie.

#53
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
OK,
1. Eu nu o sa am angajati care "sa repare"
2. Nu e service, ci doar inchiriez doar spatiu
3. Garantie ? mergi la "service-ul autorizat"

4.

Quote

Daca vin eu (care n-am nicio treaba cu mecanica) si mi le montez
Nu cred ca unu care nu are treaba cu mecanica se va baga la asa ceva :)

M-am intalnit acuma cu cineva, 1 mecanic ce vrea sa plece de la actualul loc ... si mi-a zis ca daca fac asta, 2 posturi sunt ca si date, el + inca unu ... deci nu e asa neagra situatia :) . Deci 2 posturi vor fi inchiriate tot timpul

Daca ai avea cea mai mica idee cati "mecanici" lucreaza la negru prin tot felul de gherete , unde clientii nu au nici o pretentie la garantie, pentru ca probabil si ei la randul lor vin cu piese SH. Ca ne place sau nu , astia suntem :)

#54
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Hai sa-mi dau si eu cu părerea.
1. Normele de protectia muncii. Daca iti vine un Dorel, cade masia de pe elevator, cine este vinovat? Pentru asta nu vei putea face acest self service.
2. Investesti jdemii de euro in scule de prima sau secunda calitate. Le lasi pe mana dreapta a tuturor meseriasilor cu doua maini stangi?
3. Isi strange Dorel roata la masina, dupa mintea si priceperea lui, iar la 200 m de cascaraveta ta ii sare in cap uneui copilas, care tocmai impingea la o trotineta, cine e vinovatul? Tu sau Dorel? Nici pentru asta nu vei avea autorizare.

Pentru un service auto, ai nevoie de personal calificat si un responsabil de service, echipamente autorizate si verificate, persoana juridica acre sa răspunda in fata autorităților etc etc.

Parerea mea umila de Dorel, ramane una singura. Uita de idee!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate