Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ajutor pt. multicanal HDMI-ARC tv Samsung 2020

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Pina ieri am avut un TV Samsung bunicel (2014) conectat hdmi ARC la un receiver 5.1 Marantz NR 1403.
Totul functiona ok, din Tv setarea de selectare format audio / dolby digital / DTS  (daca sursa avea) mergea multi-canal foarte ok.

Constient ca nu o sa mai am DTS, ieri am upgradat tv-ul ( BF - tot Samsung gen 2020)  conectat receiverul la mufa ARC si totul ok cata vreme formatul e pcm - stereo. Indiferent de sursa, hdd,tv canal cu DD,   cand  mut pe digital se aud doar paraituri !

in meniul tv la setat formatul audio am doar pcm / digital / si passthrough ( gri -cu mentiunea ca e doar pe eARC). Mai sunt optiuni de eArc auto sau off, bifa de compatibil Dolby Atmos darorce as mai seta e la fel...

mai e in meniu troubleshoot hdmi, nu gaseste nici o problema, sunt cam incurcat..

Receiverul e de vina?

Din ce am gasit , troubleshooturi recomanda schimbare cablu HDMI , al meu o fi mai vechi dar e unul de calitate, panglica, lat, stiu ca n-a fost ieftinatura... si din moment ce mergea before fara probleme, oare nu arunc banii pe geam daca iau cablu 8k si alte bs-uri de marketing?

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Du sunetul la receiver separat, printr-un cablu optic, si ai rezolvat ieftin si rapid.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E un cablu in plus si ai lossy pe multicanal.

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Ion-de -la-raion nu inteleg,  care cablu e in plus?

Ma rog,  astazi am facut urmatoarele:  testat cu un cablu HDMI intre tv si receiver (8k, eARC, whole shabang)  se comporta idem.

Am luat cu cablu optic(hama) bagat in Tv si receiver , setat tv-ul pe audio optical  si  canci  nu se aude nimic; in varful mufei sevede luminita rosie semnal vine din TV,  receiverul nu  reda nimic, mort. (In receiver e setat TV audio- optical , ca sursa selectat TV audio).

Mai spun ca si mufa Toslink(optica) in receiver e de tot rahatul, parca nu intra destul, am aliniat pe ghidaje, apasat-o rezonabil ,  degeaba   mi-e sa nu o rup  ;) ...

#5
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Ok, va rog nu da-ti cu pietre ref. mufa optica. E prima oara cand pun mana pe cablu de asta - eu il indesam in mufe cu tot cu capacel   :)

Deci,  pe optic merge ,  da multicanalul corect,  totusi se simte bine diferenta de calitate fata de HDMI,  plus ca nu ai comenzile de pe ARC, volum + -  si on/off.  :(

#6
Hydrochlorofluorocarbon

Hydrochlorofluorocarbon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.11.2020
Prin cablu optic semnalul multicanal vine comprimat, cu pierdere de calitate, stie doar Dolby Digital si DTS. Totusi, pierderea de calitate e insesizabila pentru marea majoritate a oamenilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate