Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ajutor pt. multicanal HDMI-ARC tv Samsung 2020

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,660
  • Înscris: 22.05.2011
Pina ieri am avut un TV Samsung bunicel (2014) conectat hdmi ARC la un receiver 5.1 Marantz NR 1403.
Totul functiona ok, din Tv setarea de selectare format audio / dolby digital / DTS  (daca sursa avea) mergea multi-canal foarte ok.

Constient ca nu o sa mai am DTS, ieri am upgradat tv-ul ( BF - tot Samsung gen 2020)  conectat receiverul la mufa ARC si totul ok cata vreme formatul e pcm - stereo. Indiferent de sursa, hdd,tv canal cu DD,   cand  mut pe digital se aud doar paraituri !

in meniul tv la setat formatul audio am doar pcm / digital / si passthrough ( gri -cu mentiunea ca e doar pe eARC). Mai sunt optiuni de eArc auto sau off, bifa de compatibil Dolby Atmos darorce as mai seta e la fel...

mai e in meniu troubleshoot hdmi, nu gaseste nici o problema, sunt cam incurcat..

Receiverul e de vina?

Din ce am gasit , troubleshooturi recomanda schimbare cablu HDMI , al meu o fi mai vechi dar e unul de calitate, panglica, lat, stiu ca n-a fost ieftinatura... si din moment ce mergea before fara probleme, oare nu arunc banii pe geam daca iau cablu 8k si alte bs-uri de marketing?

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002
Du sunetul la receiver separat, printr-un cablu optic, si ai rezolvat ieftin si rapid.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E un cablu in plus si ai lossy pe multicanal.

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,660
  • Înscris: 22.05.2011
Ion-de -la-raion nu inteleg,  care cablu e in plus?

Ma rog,  astazi am facut urmatoarele:  testat cu un cablu HDMI intre tv si receiver (8k, eARC, whole shabang)  se comporta idem.

Am luat cu cablu optic(hama) bagat in Tv si receiver , setat tv-ul pe audio optical  si  canci  nu se aude nimic; in varful mufei sevede luminita rosie semnal vine din TV,  receiverul nu  reda nimic, mort. (In receiver e setat TV audio- optical , ca sursa selectat TV audio).

Mai spun ca si mufa Toslink(optica) in receiver e de tot rahatul, parca nu intra destul, am aliniat pe ghidaje, apasat-o rezonabil ,  degeaba   mi-e sa nu o rup  ;) ...

#5
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,660
  • Înscris: 22.05.2011
Ok, va rog nu da-ti cu pietre ref. mufa optica. E prima oara cand pun mana pe cablu de asta - eu il indesam in mufe cu tot cu capacel   :)

Deci,  pe optic merge ,  da multicanalul corect,  totusi se simte bine diferenta de calitate fata de HDMI,  plus ca nu ai comenzile de pe ARC, volum + -  si on/off.  :(

#6
Hydrochlorofluorocarbon

Hydrochlorofluorocarbon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.11.2020
Prin cablu optic semnalul multicanal vine comprimat, cu pierdere de calitate, stie doar Dolby Digital si DTS. Totusi, pierderea de calitate e insesizabila pentru marea majoritate a oamenilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate