Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

imagine slaba monitor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
salutare,

Astazi dupa mai multe deliberari... mi-a sosit monitorul comandat. Am zis samsung ca am fost multumit de samsung pana acum. Asa ca am ales acesta:
Monitor gaming curbat LED VA Samsung 27", Full HD, DisplayPort, FreeSync, Negru, T55

Prima mea experienta cu un monitor curbat si am trecut de pe un monitor de 22'
Din pacate sunt dezamagit si nu stiu daca este din cauza setarilor sau nu am de ales. Asa de dezamagit sunt incat ma gandesc chiar la un retur.
Da, detin o placa video mai veche care nici nu este AMD, este Nvidia (GeForce GTX 750 Ti  (2 GB)), asa ca pentru freesync (desi monitorul este pe "on" freesync) nu obtine nimic (cred). Din NV Control panel nu pot (vad) activa freesync. (sau nu stiu eu)
In jocuri dupa cateva setari am obtinut un rezultat decent. Insa pe filme...
Pe streaming HBO Go, de exemplu... uneori se vede groaznic. Pe unele zone intunceate imi apar pete colorate, iar pe youtube chiar si pe HD... exista un efect de ceata....ghoosting cred ca ii zice... Inteleg ca VA nu e IPS... dar... Iar pe negru in general apare un fel de flare (pete de culoare, asa ca un abur) nu stiu sa explic foarte clar.
Avantaj ca are incluse boxe. Uitl, birou mic.... doua monitoare, putin spatiu. Posted Image
Altfel pentru office, editari pare ok, dar nu este chiar ce urmaream...

De asemenea, as mai fi fost interesat de:
AOC 27", Full HD, FreeSync 144Hz, Display Port, Negru/Rosu, C27G1

Evident superior, dar fara o experienta cu AOC inainte am zis sa merg tot pe samsung....

Ce parere aveti? Nu setez eu ceva corect sau sunt limitari hardware... Ideea e ca daca nu este de la setari ma tenteaza clar un retur...

Edited by geeorge, 05 November 2020 - 19:44.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
O poza poate face cat 1000 de cuvinte.

#3
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 dani.user, on 05 noiembrie 2020 - 19:54, said:

O poza poate face cat 1000 de cuvinte.
Te rog, ce poza. nu inteleg Posted Image Ca pun si poze. Linkuri nu am putut pune Posted Image

Edited by geeorge, 05 November 2020 - 20:12.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
poza la monitor cand ruleaza filme ca sa vedem imaginea care zici ca o are

#5
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
Cred ca am reusit sa prind.

Attached Files



#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel dinainte făcea la fel ?

Ești sigur ca nu are ceva placa video ?

#7
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 waterman, on 05 noiembrie 2020 - 20:51, said:

Cel dinainte făcea la fel ?

Ești sigur ca nu are ceva placa video ?

Celalalt monitor l-am mutat secundar (a fost principal), nu a facut. Si nici acum nu face daca mut filmul pe Samsung-ul vechi.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai driverele la zi, cablul dintre ele e ok, atunci retur.
Sunt pe telefon și mi-e greu sa caut acum ce conectivitate au monitorul și placa ta video.

Ia pune o poza cu ceva 4K de pe YouTube...
Sa nu fie ceva de la filmul ala combinat cu o rezoluție ciudata.

#9
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 waterman, on 05 noiembrie 2020 - 21:01, said:

Dacă ai driverele la zi, cablul dintre ele e ok, atunci retur.
Sunt pe telefon și mi-e greu sa caut acum ce conectivitate au monitorul și placa ta video.

Ia pune o poza cu ceva 4K de pe YouTube...
Sa nu fie ceva de la filmul ala combinat cu o rezoluție ciudata.

Nu este de la cablu teoretic. O sa il schimb, sa verific. Este un HDMI venit in cutie. Nu face doar in acel film.
El este clar la imagini statice, pe miscare pe anumite suprafețe asa face.
Am observat acum si in jocuri.
Drivere la zi, reinstalete din nou.
Rezolutia este clasica 1920 X 1080
La refresh sta in 75.
Am pus si drivere venite de pe cd, desi nu am fost convins de ele.

Edited by geeorge, 05 November 2020 - 21:59.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 geeorge, on 05 noiembrie 2020 - 21:57, said:

Nu este de la cablu teoretic. O sa il schimb, sa verific. Este un HDMI venit in cutie. Nu face doar in acel film.
El este clar la imagini statice, pe miscare pe anumite suprafețe asa face.
Am observat acum si in jocuri.
Drivere la zi, reinstalete din nou.
Rezolutia este clasica 1920 X 1080
La refresh sta in 75.
Am pus si drivere venite de pe cd, desi nu am fost convins de ele.
E problema ori cu spatiul de culoare sau erori ale driverului de ecran (garantie).
Ai setat spatiul de culoare pe 8 biti rgb si dinamica full in windows ? Ca stii win-ul 10 cand vede hdmi se pune intotdeauna pe spatiu redus ca pentru tv. Nu lasa niciodata default ca face tampenii. HDMI nu e un port nativ digital pc, doar DVI si Display Port.

Attached File  dinamic range nvidia.png   12.44K   24 downloads

Multi uita de asta si se intreaba cum de se vede nasol pe ecran, fara lumina calumea, nu te rupe la ochi albul cum ar trebui.
Daca nu rezolvi nici cu asta fa suita de teste rgb penbtru ecrane lcd de pe net sa vezi daca monitorul randeaza toate culorile corect fara degradee aiurea cum apare la tine in video.

http://www.lagom.nl/lcd-test/

Edited by andreic, 05 November 2020 - 23:18.


#11
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 andreic, on 05 noiembrie 2020 - 23:10, said:

E problema ori cu spatiul de culoare sau erori ale driverului de ecran (garantie).
Ai setat spatiul de culoare pe 8 biti rgb si dinamica full in windows ? Ca stii win-ul 10 cand vede hdmi se pune intotdeauna pe spatiu redus ca pentru tv. Nu lasa niciodata default ca face tampenii. HDMI nu e un port nativ digital pc, doar DVI si Display Port.

dinamic range nvidia.png

Multi uita de asta si se intreaba cum de se vede nasol pe ecran, fara lumina calumea, nu te rupe la ochi albul cum ar trebui.
Daca nu rezolvi nici cu asta fa suita de teste rgb penbtru ecrane lcd de pe net sa vezi daca monitorul randeaza toate culorile corect fara degradee aiurea cum apare la tine in video.

http://www.lagom.nl/lcd-test/

Ms. Am intrat acolo. Pare ok (albul, negru, contrastul, ok pe RGB).
Nu inteleg de ce apar acele zone. Pe youtube face dar mai putin. Ok, in conditiile in care nici streamingul de la HBO nu te da e spate... apare si in jocuri pe anumite zone. Mereu aceleasi zone, nu aleator. La fel ca si petele apar mereu si mereu pe aceleasi zone, aceleasi culori aceleasi locuri. Nu este o eroare generala aleatorie. (deci o problema cu redarea anumitor zone/ adanacimi de culoare)
Numai ca, daca il setez pe HDMI nu il vede la 75 HZ ci la 60. Numai daca il trec pe PC la rezolutia aceea... mere pe 75

Attached Files



#12
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Se zice calitate scazuta.........la titlu !

Edited by ChemTeacher, 05 November 2020 - 23:52.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 geeorge, on 05 noiembrie 2020 - 23:34, said:

Nu este o eroare generala aleatorie. (deci o problema cu redarea anumitor zone/ adanacimi de culoare)
Exact, nu face anumite nuante si asta poate fi din driverul de ecran (am avut un monitor vechi cu asa ceva) nu doar software. Incearca teste rgb de culori complexe.
Altfel ma gandesc, placa video fiind mai veche poate nu stie sa faca video cu multi biti pe culoare.

Treaba cu 75Hz e cu dus si intors, modul PC la mine de ex nu include 1920/1080, doar rez mai mici. Oricum nu ma rontaie nimic mai mult de 60 caci aia e refreshul de aur pentru video-uri in 30-60p. Daca pun 75 exista posibilitatea sa incep sa am skip-uri sau dublari de freme-uri periodice iar in game-uri tin 60fps la ultra mai usor decat as tine 75... (merg pe vsync).
Iar freesync si gsync nu sunt utile daca nu ai placi capabile sa dea minim 100fps-uri... adica chiar sa conteze acel sync, daca placa cum e a mea (gtx1660) nu da mai mult de 70 pe un joc calumea la ultra este complet inutil freesync-ul/g-syncul.

la tine pe monitor calumea cu gt750... nu stiu ce fps-uri grozare ai putea avea :)

Edited by andreic, 05 November 2020 - 23:57.


#14
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 ChemTeacher, on 05 noiembrie 2020 - 23:50, said:

Se zice calitate scazuta.........la titlu !

Da, ca despre imagini este vorba. Monitorul naiba stie. Deja regret AOC...dar altfel nu am neaparat chef de retururi...
Se pare ca e despre imaginea in miscare. Daca pun stop cadru imaginea este ok. daca sau play apar aceste halouri si culori asemeni "aurorelor boreale". Din ce am mai vazut si maro-ul este o problema.
Nu cred ca 4ms sunt o problema asa mare la video. Poate nici ca tehnologia VA.

 andreic, on 05 noiembrie 2020 - 23:53, said:

Exact, nu face anumite nuante si asta poate fi din driverul de ecran (am avut un monitor vechi cu asa ceva) nu doar software. Incearca teste rgb de culori complexe.
Altfel ma gandesc, placa video fiind mai veche poate nu stie sa faca video cu multi biti pe culoare.

Treaba cu 75Hz e cu dus si intors, modul PC la mine de ex nu include 1920/1080, doar rez mai mici. Oricum nu ma rontaie nimic mai mult de 60 caci aia e refreshul de aur pentru video-uri in 30-60p. Daca pun 75 exista posibilitatea sa incep sa am skip-uri sau dublari de freme-uri periodice iar in game-uri tin 60fps la ultra mai usor decat as tine 75... (merg pe vsync).
Iar freesync si gsync nu sunt utile daca nu ai placi capabile sa dea minim 100fps-uri... adica chiar sa conteze acel sync, daca placa cum e a mea (gtx1660) nu da mai mult de 70 pe un joc calumea la ultra este complet inutil freesync-ul/g-syncul.

la tine pe monitor calumea cu gt750... nu stiu ce fps-uri grozare ai putea avea Posted Image


Nu am la dispozitie o placa video mai noua sa incerc... Si nici nu imi surade ideea de a lua una si sa fie problema de monitor. :) Oricum un upgrade ramane un upgrade...chiar daca dau retur sau nu la monitor. OK. Nici cu AOC nu as scoate performante grozave fara placa.
Dupa placa V dupa ce ar trebui sa ma uit?!
Pe mufa DVI obtin cam 75 fps toate la maxim, cred. pe cealalta alba dreptunghiulara (d-sub parca) imi scapa numele cam 60 fps pe monitorul vechi.

Este diferenta atat de mare intre IPS si VA....?!

#15
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
Care ar fi cea mai decenta placa video la care m-as putea gandi pentru o performanata optima?

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Problema din imaginile atasate apare mereu in aceeasi pozitie a filmului sau aleator?

#17
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 dani.user, on 06 noiembrie 2020 - 21:18, said:

Problema din imaginile atasate apare mereu in aceeasi pozitie a filmului sau aleator?

Mereu in aceeasi pozitie, aceleasi "aurore" pe aceleasi zone. Nu sunt random.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca muti ecranul cu filmul usor in alta pozitie mai apar?

Edited by dani.user, 07 November 2020 - 12:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate