Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Drona DJI Mini 2 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Deobicei asa ar trebui sa fie ultima cea mai recomamdata, dar ultimele 2-3 updateuri nu au adus nimic in plus pentru mini 2 ci doar suport pentru avata.
In it se stie ca orice update la un soft strica alte lucruri in spate.
Cu versiunile 1.6.8 sau 1.6.9 parca aveam semnal mai bun ,asta in conditiile in care zburam din acelasi loc pe acelasi traseu, iar cu 1.7.0 sa raman fara semnal dupa 450 m cand inainte mergeam aproximativ 800m fara probleme mi se pare ciudat.  Noroc cu rth care si-a facut treaba exemplar.
Sunt constient ca poluarea radio influenteaza extrem de mult semnalul de aceea incerc sa evit zone aglomerate.
Multumesc de raspuns.

#92
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.07.2021
Salut,azi mia venit un dji mini 2 si am observat cand pun acumulatorii la incarcat se aude enervant încărcătorul scoate un sunet ciudat..Am mai încercat si cu un încărcător de la telefon dar e complet silent..poate sa imi spuna cineva daca tot asa face sau am nimerit eu unu defect.E vorba de incarcatorul ca la telefon

Edited by sebesan83, 14 November 2022 - 17:46.


#93
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.07.2021
Am observat ca in meniu nu e optiunea sa nu mai jncarce telefonul când conectez telecomanda.Prefer mai bine sa nu il incarce..

#94
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Vand drona DJI MINI 2. Drona are garantie pana in aprilie 2023, am la ea geanta, 3 acumulatori fiecare cu putine incarcari:
acumulator 1 cu 5 incarcari
acumulator 2 cu 3 incarcari
acumulator 3 cu 2 incarcari; rack de incarcare pt baterii, protectii elicii, landing feet,etc. Folosita foarte putin, nelovita, nezgariata sau alte prostii. Este impecabila, ca noua. Pret 2000 lei . Pt informatii lasati mesaj privat.

#95
justmeandmcgee

justmeandmcgee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.05.2023
Salut,
Indiferent cit de "trivial" ar putea sa le sune unora, daca aveti o baterie desfacuta, va rog sa masurati X/Y/Z si sa postati rezultatul.
Ma intereseaza dimensiunea (si greutatea) uneia dintre cele patru celule.
Merci mult.

#96
justmeandmcgee

justmeandmcgee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.05.2023
Multumesc. Cred ca am gasit ce cautam  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1oxios2h9Lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca e cineva in PItesti cu un DJI (sau alceva) curios sa incerce o baterie de graphen (vs LiPo), hovering la 1-2m de sol,
ca test de timp, postati un mesaj.

#97
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Aia e baterie de Mini 3 Pro.

Si in film nu masoara ala nimic din ce te intereseaza. E doar un baietas care sfarteca o baterie. Zero valoare informativa in clipul ala.

#98
justmeandmcgee

justmeandmcgee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.05.2023
Merci de raspuns dar @ 4:56 se vede pe baterie dimensiunea fizica :7.2mm, 38/61mm, si (puterea 9.05Wh) Merci oricum.

#99
justmeandmcgee

justmeandmcgee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.05.2023
Am gasit un "raspuns" explicit  053035 (scris citeodata ca 503035) se vede asa:
https://www.aliexpre...2830257243.html
Sanatate.

#100
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Salutare, vad ca nu e prea multa miscare pe aici dar imi incerc norocul ,  
Poate stiti din 2024 Mini 2 ce clasificare va avea incepand cu noile reglementari  , Mini 2 Se din ce vad va intra la C0 , dar Mini 2 nu apare nicaieri, mi se pare ciudat mai ales ca diferenta mai mare e de rezolutia camerei intre cele doua.
Se va putea zbura ca inainte cu Mini 2 ? Ma refer in categoria Open , vlos , 120m altitudine maxima , bineinteles in zonele nerestrictionate si in afara oraselor fara a fi nevoie de alte certificari inafara de a fi inregistrat ca operator?  Sau va fi nevoie si de certificare A1/A3 care acum nu e obligatorie la sub 250g   ?  Imi e neclara situatia asta cu dronele care au fost achizitionate in trecut si nu au clasificarea noua sau nu apar in ce categorie de clasificare vor fi,
Multumesc pentru eventualele clarificari.

Attached Files


Edited by Me_Shobo, 23 November 2023 - 14:06.


#101
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stiu cine te-a informat ca poti sa zbori drone cu camera fara sa ai licenta de pilot A1/A3. Ba iti trebuie.

Clasificarea C0 pentru dronele sub 250g fabricate inainte de 31.12.2023 este irelevanta, ele se clasifica ca drone legacy si zboara fara probleme in A1 in continuare.

Dronele fabricate dupa 1/1/2024, au obligatoriu clasificare C0 si sunt limitate hardware la o inaltime maxima de 120m fata de punctul de decolare. Adica nu prea poti sa o folosesti la munte de exemplu ca te lovesti de versant, nu poti s-o inalti peste 120m.

Asa ca fii fericit ca dronele legacy nu se clasfica C0.

Problema apare in schimb la drone legacy mai grele de 250g. Alea practic sunt moarte, nu mai zboara decat in pustietate (A3) din 1/1/2024. Adica 150 de metri distanta orizontala fata de cladiri sau oameni.

Asa ca sa nu cadeti in capcana sa cumparati vreo drona peste 250g pe care vi se pare ca o gasisti ieftin second hand, ca va impuscati in genunchi.

Edited by abac, 23 November 2023 - 14:34.


#102
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Multumesc pentru informatiile utile si clarificari , acum am inteles mai bine treaba cu etichetarea dronelor, si e veste buna ca Mini 2 va ramane legacy .

Referitor la  " Nu stiu cine te-a informat ca poti sa zbori drone cu camera fara sa ai licenta de pilot A1/A3. Ba iti trebuie. "  aici vin cu niste completari .

Bineinteles ca m-am documentat si informat dinainte sa achizitionez drona prin 2022 ce trebuie sa fac sa zbor legal si mai ales in cazul meu in zone din afara oraselor , extravilan (la padure, camp etc ) , iar primul pas era inregistrarea ca si operator uas pe platforma caa  .  Avand o problema in ceea ce priveste procesarea plati celor 20euro am dat telefon la numarul de contact de la caa , acolo am fost transferat la un domn care mi-a spus in mod foarte clar si citez " Daca drona are camera atunci nu ai voie sa o ridici nici un metru de la sol pana nu te inregistrezi ca si operator "  ,(eu intreband daca pot ridica drona pana mi se rezolva problema platii) ,  taxa pentru operator drona e obligatorie daca drona e echipata cu camera.

Acest lucru se vede si in tabelul atasat de pe site-ul caa.ro unde e specificat acest lucru , iar examen pentru competente pilot nu este necesar pentru dronele sub 250g . Licenta de pilot e necesara pentru dronele mai grele si alte scenarii de zbor decat cel de care aminteam mai sus . ( al doilea tabel e de pe un alt site care se ocupa de training pentru examinare piloti drona, l-am pus deoarece se vede mai clar exemplificat)

Eu am citit in mare si legislatia de pe site-ul caa.ro pentru aceasta categorie de sub 250g si pentru scenariul meu de zbor nu am vazut clar sa scrie ca este necesara licentierea de pilot A1/A3 , intradevar la noi legea e interpretabila la felul in care e formulata.

Am mai urmarit si diferite canale de social media dedicate dronelor si majoritatea specificau ca nu e nevoie de acest exament pentru dronele sub 250g , bineinteles ca acestea nu sunt o sursa sigura de informare.

Referitor la limitarile aduse de Dji dronelor , banuiesc ca va primi si Mini 2 un update care o va limita la maxim 120m altitudine, eu unul nu am mai facut update de peste 8-9 luni de zile deoarece sunt pe principiul daca merge nu imi bat capul cu un update care poate imi va aduce ceva probleme.

Attached Files



#103
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Mini 2, 3, 3 Pro nu vor fi limitate la 120m. Poti sa faci update linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate