Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Drona DJI Mini 2 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Azi dimineata la ora 3(ora Romaniei), cei de la DJI au lansat oficial drona Mini 2, drona care a ajuns din neatentie la vanzare in unele magazine Best Buy, cu mai bine de o saptamana inainte de lansare Posted Image
Mini 2 este o varianta mult imbunatatita a lui Mavic Mini, printre cele mai importante imbunatatiri numarandu-se:
  • OcuSync 2.0 care pe hartie promite o distanta de operare a dronei  de pana la 10km in FCC mode si 6km in modul CE (live feed de 720p @30fps )
  • greutate de numai 242 grame
  • Video Bitrate de 100 Mbps
  • Rezolutie maxima video 4k 30fps
  • Fotografii in format RAW
  • Zoom digital de pana la 4x
  • Timp maxim de zbor de 31 min
  • Viteza maxima de 57.6km/h in Sport mode
  • Rezistenta marita la vant
  • Telecomanda identica cu cea venita cu Mavic Air 2
Ce parere aveti de noua "jucarie" de la DJI? Avem deja si preturi, aproximativ 2200 lei pentru pachetul normal si 2800 fly more combo.

#2
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
I'm in. Oare acumulatorii raman aceeasi ca la primul? Daca nu, cam nasol de cei 6 acumulatori ce ii am la jucarioara asta.

Filmare 4k, fotografii in format raw, range-ul ala ce hai sa zicem ca nici nu ma intereseaza sa fie chiar atat de mare, dar 2-4km sa duca cu brio fara pierderi de semnal.

Rezistenta mare la vant, abia astept sa o testez pe pielea mea, dar parca alea 240 de grame nu prea au ce rezistenta sa opuna :)).

Pentru personele carora nu le trebuie follow and things like that, bestbuy.

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Flavius87, on 05 noiembrie 2020 - 14:57, said:

  • greutate de numai 242 grame

Posted Image

Edited by Kaffir2018, 05 November 2020 - 15:23.


#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Flavius87, on 05 noiembrie 2020 - 14:57, said:

Azi dimineata la ora 3(ora Romaniei), cei de la DJI au lansat oficial drona Mini 2, drona care a ajuns din neatentie la vanzare in unele magazine Best Buy, cu mai bine de o saptamana inainte de lansare Posted Image
Mini 2 este o varianta mult imbunatatita a lui Mavic Mini, printre cele mai importante imbunatatiri numarandu-se:
  • OcuSync 2.0 care pe hartie promite o distanta de operare a dronei  de pana la 10km in FCC mode si 6km in modul CE (live feed de 720p @30fps )
  • greutate de numai 242 grame
  • Video Bitrate de 100 Mbps
  • Rezolutie maxima video 4k 30fps
  • Fotografii in format RAW
  • Zoom digital de pana la 4x
  • Timp maxim de zbor de 31 min
  • Viteza maxima de 57.6km/h in Sport mode
  • Rezistenta marita la vant
  • Telecomanda identica cu cea venita cu Mavic Air 2
Ce parere aveti de noua "jucarie" de la DJI? Avem deja si preturi, aproximativ 2200 lei pentru pachetul normal si 2800 fly more combo.

Sunt curios unde ai văzut preturile astea in lei ... ca în România nu a fost scoasa la vânzare!

#5
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Ei hai ca se poate, nici nu ai cautat nitel.

La f64 avem asa, pachet basic 2.249 lei si fly more 2.899 lei.

Ceva extrem de important ce nu vad mentionat si am uitat si eu sa mentionez, e altitudinea de 4.000 metri ce o poate atinge. Din nou sunt tare curios daca este intr-adevar asa, cu cea veche m-am oprit la 420m.

#6
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007

 XL700VA, on 05 noiembrie 2020 - 15:48, said:

Sunt curios unde ai văzut preturile astea in lei ... ca în România nu a fost scoasa la vânzare!

F64, dronshop, etc.. trebuie doar sa cauti putin ..mai un cod de reducere..ajungi la preturile specificate de mine Posted Image

 Entertain_er, on 05 noiembrie 2020 - 15:59, said:

Ei hai ca se poate, nici nu ai cautat nitel.

La f64 avem asa, pachet basic 2.249 lei si fly more 2.899 lei.

Ceva extrem de important ce nu vad mentionat si am uitat si eu sa mentionez, e altitudinea de 4.000 metri ce o poate atinge. Din nou sunt tare curios daca este intr-adevar asa, cu cea veche m-am oprit la 420m.

Altitudinea de 4000m, parca este data ca si altitudinea maxima de la care se poate ridica drona. Oricum, cam toate dronele de la DJI au altitudinea limitata din soft la 500m.

Referitor la acumulatori, nu cred ca se potrivesc. Sunt putin diferiti ca si forma. Interesul lor e sa se cumpere cei dedicati noii drone.

Edited by Flavius87, 05 November 2020 - 16:24.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Mi-am vandut in vara Mavic Pro -ul tocmai pentru ca era grea (734 g) si am zis ca astept noua dorna DJI sub 500g. O sa astept cateva review-uri sa vad daca asta e aleasa.
Mavic Pro-ul filma tot 4K 30 FPS.

Fiind mai mare facea si mai mult zgomot si atrageai mai mult atentia cu ea, de asta am zis ca vreau ceva mai mic.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Entertain_er, on 05 noiembrie 2020 - 15:59, said:

Ei hai ca se poate, nici nu ai cautat nitel.

La f64 avem asa, pachet basic 2.249 lei si fly more 2.899 lei.

Ceva extrem de important ce nu vad mentionat si am uitat si eu sa mentionez, e altitudinea de 4.000 metri ce o poate atinge. Din nou sunt tare curios daca este intr-adevar asa, cu cea veche m-am oprit la 420m.
Am vazut de dimineata pe mail ca s-a lansat mavic mini 2. Am primit mail de la DJI. Am intrat la F64 si am intrebat de curiozitate daca au si la ce pret. Mi-au spus ca nu au si ca nu stiu cand aduc.
Curios lucru. Acum vad si eu ca au. Dar azi de dimineata nu era pe nici un site.

#9
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Pai vezi, colegul cand a postat aici era informat, pe de alta parte mata nu. Sac.

Dar nu e bai, conteaza pana la urma ce e in topic.

Best buy in bugetul asta de 3k ron, avand in vedere ca o sa ajunga la 2k ron pe Olx variante sigilate pachet flymore, e ceva wow pentru specificatiile astea.

Cine vrea follow me are de asemenea alternative la preturi decente cu performante de follow peste cele oferite de alternativele de la Dji.

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 Entertain_er, on 05 noiembrie 2020 - 15:59, said:

Ei hai ca se poate, nici nu ai cautat nitel.

La f64 avem asa, pachet basic 2.249 lei si fly more 2.899 lei.

Ceva extrem de important ce nu vad mentionat si am uitat si eu sa mentionez, e altitudinea de 4.000 metri ce o poate atinge. Din nou sunt tare curios daca este intr-adevar asa, cu cea veche m-am oprit la 420m.
Scrie ca poate zbura la altitudinea de 4000m deasupra marii. Nu la 4000m deasupra punctului de plecare.
Spre exemplu La Paz, capitala Boliviei se afla la 3640m deasupra marii.
Practic o poti ridica doar 360 metri, in timp ce alte drone nici nu decoleaza.

Practic diferenta fata de Mavic Air 2 e doar Follow me si senzorii care il fac mai smart.
Bine, si 4k/60 fps daca te intereseaza.

Best buy sub 1000 euro.

#11
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Asa am crezut si eu si sper in continuare sa nu fie asa :)).

*si se poate ridica pana o altitudine de 4.000m*, fix expresia asta induce in eroare si toti se abtin de la comentarii pe tema asta, vorbesc clar de cei 10km dar nimic de altitudine.

Inteleg ca nu o poti ridica la altitudinea aia din motive de securitate but who knows cu apk-uri dedicate :D

#12
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
https://photorumors....rone-announced/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/01y6Rg_1owY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007

 mirel3003, on 05 noiembrie 2020 - 16:40, said:

Mi-am vandut in vara Mavic Pro -ul tocmai pentru ca era grea (734 g) si am zis ca astept noua dorna DJI sub 500g. O sa astept cateva review-uri sa vad daca asta e aleasa.
Mavic Pro-ul filma tot 4K 30 FPS.

Fiind mai mare facea si mai mult zgomot si atrageai mai mult atentia cu ea, de asta am zis ca vreau ceva mai mic.

Ai sa treci la ceva mai mare. Iti spun din proprie experienta. Anul acesta am trecut de la Mavic Pro la Mavic Air, l-am accidentat, am incercat un Mavic Mini si am cumparat un Mavic Air 2.Nu se compara

 Nenea Zap, on 05 noiembrie 2020 - 17:37, said:

Practic diferenta fata de Mavic Air 2 e doar Follow me si senzorii care il fac mai smart.
Bine, si 4k/60 fps daca te intereseaza.

Best buy sub 1000 euro.

Best buy sub 3000 de lei..sub 1000 de euro e Mavic Air 2-ul, care e muuult peste din foarte multe motive.
Am avut pe mana pentru cateva zile un Mavic Mini si mi se pare o jucarie.. e foarte fragila..nici nu prea poate fi altfel la greutatea pe care o are. E galagioasa si sincer eu nu am simtit nevoia Ocusync-ului pentru ca mi-a fost si frica sa o duc mai departe de cateva sute de metri, distanta la care am avut transmisie ok, fara intreruperi.
Am avut multe drone, in special de la DJI, dar sincer cred ca puteau incerca sa reduca Spark-ul de la 300 la 249 de grame, care mi se parea o drona mult mai bine "inchegata". Cel mai sigur voi sari peste Mini 2 si voi cumpara un Mini(1) pe la 1000 de lei, sa-l am pentru situatiile in care nu pot folosi Air 2-ul.

Edited by Flavius87, 06 November 2020 - 10:05.


#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Da, evident ca pana in Mavic Air 2.
Eu compar pretul la Fly More Combo si acolo MA2 e 1050E :D

#15
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Un update interesant am primit in aplicatia DJI Fly. Update-ul e pentru telecomanda de la Mavic Air 2 si ofera suport si pentru Mini 2. E pentru prima oara cand se poate folosi o telecomanda pentru 2 drone din clase diferite.. sau poate vor vinde drone fara telecomanda, la un pret mai mic, pentru cei care au o telecomanda compatibila?

Attached Files



#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Păi e aceeași telecomandă din câte am înțeles.
Înainte erau diferite între spark și mavic sau zoom

#17
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Erau diferite cele de Mavic Pro fata de cele de Spark, Air si Mini, care erau aproape identice. Diferentele intre cele 3 erau doar de natura estetica..tehnologia folosita era cam aceeasi(standard wi-fi pe Spark si enhanced Wi-Fi pe Air si Mini). Chiar si asa, nu se putea folosi remote-ul de la Air la Mini..
Si acum exista o diferenta intre telecomanda venita cu Air 2 si cea de Mini 2. Pe butonul de "return to home", la cea de Mini 2, au adaugat si simbolul "Pause".

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Asta tine doar de abtibildul pus pe telecomanda.
SI la Mavic Air 2 butonul de RTH face Pause, doar ca scrie doar in manual asta :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate