Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vignete Ungaria Austria Germania 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
…online de oriunde esti! ;-)

Sau la iesire din Arad, pe drumul national, sunt vreo 2 gherete.

#20
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Pentru Ungaria de la orice benzinărie Mol din România sau online.
Pentru Austria online ( minim 18 zile înainte de intrarea în vigoare ) sau benzinăriile dinaintea intrării în Austria sau    prima din Austria ( Shell Nickelsdorf) Mare atenție în parcările din Ungaria,rromi de Covasna,incearca să vândă lucruri de furat, se uită la mașini etc.

#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Atenție ca și online sunt multe site-uri dubioase care vând vignete la preturi umflate. Luați-le fie din benzinării, fie pe site-urile oficiale.
Însă pt Austria online trebuie luate cu mai bine de 2 sapt in avans.

Edited by KiloW, 10 April 2022 - 10:28.


#22
westie

westie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2007
Buna seara, pentru cei care doresc să achiziționeze vigneta pentru Ungaria, vă sfătuiesc să o achiziționati din benzinăriile MOL din România deoarece este mai ieftină decât cea cumpărată on line de pe site-ul autovignet,hu sau alte situri.
Am avut nevoie de vigneta de 10 zile și am plătit la MOL 53,50 RON  aproximativ 10,70 E iar pe site era 14,10 E aproximativ 70,5 RON.

#23
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ este site-ul oficial. de cativa ani doar de acolo cumpar, rapid, comod, plata cu card. daca platesti cu revolut iesi si mai bine la cursul de schimb. faci cont, primesti tot ce vrei pe email, vezi istoricul (btw: pretul a crescut constat in ultimii 2 ani).
iese mai bine decat la Mol si nici nu mai pierzi vremea pe la casa sa-ti verifice datele de nu stiu cate ori, in cazul in care le merge aplicatie (am avut surpriza neplacuta).

#24
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postcibo, on 07 iulie 2022 - 23:31, said:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ este site-ul oficial. ...

De acolo am cumparat si eu. Simplu, elegant, fara sa mai trebuiasca sa opresc prin benzinarii si sa stau la coada.
Livrat instant prin e-mail ”matrica” si dupa cateva minute si factura.

Pentru Austria, am cumparat vigneta electronica de pe site-ul oficial: https://shop.asfinag.at/ro/
La fel, rapid, elegant, primit dovada si factura aproape instant prin e-mail.
HINT: Daca masina este pe firma (si cred ca si daca doar cumperi vigneta pe firma), aceasta poate fi valabila instant, din aceeasi zi.
Termenul de minim 18 zile in avans pentru achizitia vignetei on-line se apica doar persoanelor fizice (cred ca s-a mai spus pe aici, dar e bine de stiut).

Cum am cumparat ambele vignete pe firma, mi-a luat 15 minute in total - cu tot cu creat si validat cont pe platforme.

#25
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004

View Postdenky, on 07 mai 2021 - 19:07, said:

Asfinag explica suficient de clar, dar e mai simplu sa credem ca austriecii sunt tampiti...
“Motivul este că Directiva Europeană privind Protecția Consumatorului precizează că un client poate anula cumpărarea online a unui produs sau serviciu în termen de 14 zile. Deoarece această anulare este posibilă prin e-mail, dar și prin poștă, mai sunt necesare încă trei zile pentru ca o eventuală trimitere poștală să ajungă la ASFINAG.”

Desigur că ei pot explica, aia nu-nseamnă că nu-s retardați. Se consideră conținut digital și e menționat expres ca excepție la dreptul de retragere în directiva aia, dacă stai s-o citești.

#26
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,135
  • Înscris: 17.06.2010
Astia din Austria cu vinieta online sunt cei mai cretini de pe planeta :) e valabila doar dupa 18 zile : :)

#27
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Exact! Asa a fost mereu… au scris colegii si mai sus ;-)

#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007
...  la unguri s-a scumpit  Posted Image

Attached Files


Edited by adrian_r5, 08 January 2023 - 20:15.


#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postwestie, on 06 iulie 2022 - 21:31, said:

Buna seara, pentru cei care doresc să achiziționeze vigneta pentru Ungaria, vă sfătuiesc să o achiziționati din benzinăriile MOL din România deoarece este mai ieftină decât cea cumpărată on line de pe site-ul autovignet,hu sau alte situri.
Am avut nevoie de vigneta de 10 zile și am plătit la MOL 53,50 RON  aproximativ 10,70 E iar pe site era 14,10 E aproximativ 70,5 RON.
Am luat rovigneta din Mol, poti seta data la care incepe perioada de 10 zile, cost 77 lei, ieri.

#30
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View PostRaySefo, on 18 noiembrie 2022 - 17:55, said:

Astia din Austria cu vinieta online sunt cei mai cretini de pe planeta Posted Image e valabila doar dupa 18 zile : Posted Image

Au pus acest termen, deoarece vor sa treaca cele 15 zile (cred ca in cazul lor 18 zile) de garantie la achizitia online pt returnarea produsului. Cica, se vb pe unele forumuri, se tranzita Austria si se returna vigneta. Deci teapa statului Austriac, asa ca .... !8 zile inainte.

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
austriecii sunt mai “catolici decat Papa”. Orice produs digital este exceptat de la retur - regulament UE. Sunt o gramada de tari unde iei vinietele online si sunt valabile imediat.

Edited by Xman_ghio, 20 June 2023 - 21:19.


#32
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,240
  • Înscris: 06.07.2023
Produsele digitale nu sint exceptate de la retur, decit daca in legislatia nationala este prevazuta portita de scapare. Legislatia austriaca nu prvede posibilitatea de a se renunta de comun acord la dreptul la retur. Cu toate astea, asa cum zicea cineva mai sus, se poate ocoli termenul de 18 zile daca se declara ca se achizitioneaza pe firma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate