Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Vignete Ungaria Austria Germania 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
Buna seara, m-ar interesa pretul si cam de unde se pot cumpara mai avantajos vignetele. Stiu ca inainte se puteau cumpara parca si de prin benzinarii pana in 50 km de la intrarea in tara sau asa... Nu mai stiu cum e acum, de la noi din tara se intra imediat la unguri pe autostrada sau mai ai de unde cumpara vigneta? Si se poate lua si in euro sau trebuie neaparat sa ai huf? Si alte info sau sfaturi va mai rog ... daca aveti. Va multumesc!

Edited by markusschulz, 04 November 2020 - 20:28.


#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Am trecut prin vama Petea zilele trecute, iar vigneta pt 10 zile era 79 lei langa Petrom. Dupa ce am intrat in Ungaria, am mers (destul de mult) pe drumul national, si la prima benzinarie (Shell) am dat cam 40 lei pe vigneta. Am platit cu cardul.

In Austria am platit imediat dupa vama 12 euro. In Germania nu trebuie

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 26.06.2009
Vinieta Ungaria = de la orice benzinarie MOL din Romania
Vinieta Austria = la vamile de la iesirea inspre Ungaria se gasesc la "gheretele" alea mici (mai scump cu 1-2 euro). Sau cand intri in Austria la prima benzinarie.
Vinieta Germania = nemtii nu au vinieta

#4
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Online are ceva daca achizitionezi?
Austria: https://www.asfinag....te/online-shop/
Ungaria: https://www.virpay.h...m?setlang=ro_ro

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,695
  • Înscris: 23.04.2007

 ffaannee, on 04 noiembrie 2020 - 20:56, said:

Online are ceva daca achizitionezi?
Austria: https://www.asfinag....te/online-shop/
N-are nimic daca nu te deranjeaza treaba asta:

Please note the 18 day consumer protection period!
As a consumer, you cannot use the digital vignette immediately after purchase - it is valid at the earliest 18 days after purchase. If you are an entrepreneur, this time limit does not apply to you.


 Xman_ghio, on 04 noiembrie 2020 - 20:34, said:

Sau cand intri in Austria la prima benzinarie.
Shell Nickelsdorf

#6
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Pai nu a zis cand vrea sa plece si nici daca i se aplica termenul sau nu.

#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Pentru Austria online de la ADAC. Atentie, cu o saptamana inainte! Vine prin posta in 2-3 zile gata perforata cu data stabilita de tine. Totusi, intre o saptamana sau 18 zile, e o diferenta Posted Image . Din pacate, nu stiu daca trimite si in Ro.

In cazul meu cand plec in tara, pentru Ungaria nu are rost online, pentru ca oricum opresc sa alimentez inainte de Ungaria. Asa ca o iau de acolo (OMV Göttlesbrunn).

Numai bine!

#8
tibitim2000

tibitim2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2011
pentru Ungaria -benzinarie MOL
pentru austria -Benzinarie Shell in Gyor la Tessco de langa autostrada,unde am intrat sa alimentez.

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
Prefer sa iau online oriunde e posibil ca să am mereu dovada disponibila.
Pentru RO am aplicația CNAIR, pentru HU folosesc T-Park, aplicația de parcări care acoperă majoritatea orașelor din România și oferă cam aceleași servicii și pentru unguri.
Pentru Austria exista acest interval de 18 zile dar dacă îți poți permite sa aștepți, e preferabil online. S-a pus mai sus link-ul.
Pe lângă noi și bulgarii și moldovenii mai au vigneta online.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
A luat careva Vigneta de Ungaria online. Cum primesti chitanta si cum verifici ca ai masina inscrisa in sistemul lor?

#11
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostKokoshmare, on 12 noiembrie 2020 - 09:20, said:


Pentru Austria exista acest interval de 18 zile

Ptr ce aiureala asta?

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

View Postaxisborn, on 07 mai 2021 - 17:06, said:



Ptr ce aiureala asta?
Asa a gândit herr Franz de la Viena


#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Asfinag explica suficient de clar, dar e mai simplu sa credem ca austriecii sunt tampiti...
“Motivul este că Directiva Europeană privind Protecția Consumatorului precizează că un client poate anula cumpărarea online a unui produs sau serviciu în termen de 14 zile. Deoarece această anulare este posibilă prin e-mail, dar și prin poștă, mai sunt necesare încă trei zile pentru ca o eventuală trimitere poștală să ajungă la ASFINAG.”

#14
tira23

tira23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2010

 Bursul, on 15 decembrie 2020 - 09:55, said:

A luat careva Vigneta de Ungaria online. Cum primesti chitanta si cum verifici ca ai masina inscrisa in sistemul lor?
Teoretic, toate sistemele care vand online sunt dezvoltate in parteneriat cu autoritatea maghiara, deci daca primesti prin email confirmarea cu chitanta de plata si seria vinietei, inseamna ca masina e inregistrata

Eu folosesc aplicatia un-doi Centru de plati ca sa-mi cumpar vinieta pentru Ungaria

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Am intrebat, pentru ca acum cativa ani la iesirea din parcare m-au oprit si mi-au cerut chitanta.
Luasem vigneta masina era inregistrata in sistem, dar ei vroiau chitanta. Daca as fi luat online ce le aratam?

#16
MarinAlexandru212

MarinAlexandru212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2021

 Bursul, on 12 iulie 2021 - 10:33, said:

Am intrebat, pentru ca acum cativa ani la iesirea din parcare m-au oprit si mi-au cerut chitanta.
Luasem vigneta masina era inregistrata in sistem, dar ei vroiau chitanta. Daca as fi luat online ce le aratam?
Chiar daca cumperi online (aplicatie sau site autorizat) primesti prin email chitanta cu detaliile vinietei, care poti sa le-o prezinti daca te opresc.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMarinAlexandru212, on 12 iulie 2021 - 12:09, said:

primesti prin email chitanta cu detaliile vinietei, care poti sa le-o prezinti daca te opresc.
Ai raspuns la intrebarea de acum 6 luni :D

#18
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Salutare,de unde se poate achizitiona vinieta Ungaria și Austria, de la același ghișeu. Am înțeles că este undeva imediat ce treci de vama Nădlac 2,după verificarea buletinelor. Dacă îmi poate spune careva mai precis unde este.
Mulțumesc frumos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate