Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Miscare glezna, contractura musculara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! In primul rand vreau sa va spun ca am maladie Lobstein, de mers mers greu cu un cadru doar la wc si in pat, prin casa ma deplasez cu un scaun de birou. Piciorul stang este mai atrofiat, la el am si o operatie de la4 ani dar atrofiererea nu e de acum ci din 2011 cand am patit ceva la el, din pacate mare recuperare nu se poate face doar exercitii de gimnastica simple. Dar nu asta ma deranjeaza, m-am obisnuit si sunt multumit cu viata mea.
De o luna insa a inceput ceva ciudat. Am tot inceput sa ridic glezna la piciorul stang, adica pe varf, si tot asa faceam toata ziua, cu zi ce trecea mai repede, parca era ceas. Si nu, nu se misca singur ca la un carcel, pur si simplu eu il miscam, simteam nevoia sa il misc asa, parca mi-era frica sa pun calcaiul jos sa atinga pamantul. Precizez ca am si ghete ortopedice, piciorul stang fiind mai scurt cu 5 cm.
Pana la urma am chemat medicul de familie, cum in trecut am mai avut probleme cu mijlocul a zis ca e posibil sa fie vreun nerv presat si am urmat tratament cu Vimovo si Mydocalm. A inceput si mai rau, tot la fel il miscam incontinuu si am inceput sa si incordez glezna, adica cu varful inainte (ca la balerine ceva de genul) si ma durea de ziceam ca se rupe in acel moment.
M-a vazut apoi si un neurolog la domiciliu (este greu cu deplasarea, si mai e si covidul acum iar RMN oricum nu as putea sa fac) si mi-a dat Arcoxia. Am inceput parca sa ma simt mai bine, aveam momente cand se mai linistea piciorul si puteam merge la baie sau in pat.
Acum sunt inca in tratament cu Arcoxia, datele problemei s-au schimbat de cateva zile. Dimineata ma scol frumos, nu am nimic, ma duc la baie fara probleme, cum revin in camera incep sa il misc, sa il ridic pana ce o data il incordez si asa ramane, ma chinui si o ora, doua sa incercsa-l las moale. Se incordeaza atat glezna ( piciorul sta ca si cum ar sta in pantof cu toc) dar se incordeaza si muschiul de la pulpa de jos. Ma descalt in acest moment ca simt ca nu mai suport. Reusesc cat de cat sa ma concentrez sa-l las moale dar orice zgomot sau altceva ma face iar sa-l incordez. Culmea e ca dupa ora 2,3 se relaxeaza si e ca si cum nu mai am nimic, ma pot incalta fara frica, pot merge cu scaunul prin casa fara frica, ba chiar ma pot ridica in cadru fara frica.
De asta nici nu stiu daca chiar am ceva la picior sau pur si simplu e de la cap. Am o frica, fobie de mers, de multi ani, aveam momente cand  tremuram tot cand stiam ca trebuie sa merg la baie. Dar ma lasase de cand ma mutasem.
Poate mai are cineva ceva idei sau a mai auzit de asa ceva ca nu stiu ce sa mai fac.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgerbil, on 04 noiembrie 2020 - 08:29, said:

Se incordeaza atat glezna ( piciorul sta ca si cum ar sta in pantof cu toc) dar se incordeaza si muschiul de la pulpa de jos.
Nu sunt din domeniu, dar mă gândesc că e tot un fel de cârcel, sau e ceva de la lipsa de activitate, sau vreo carență de ceva - magneziu, zinc, genul ăsta.
Stai să vină vreun medic, poate Karhu îți dă o idee.

Sănătate colegule ...

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc!

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Asa la prima vedere, pana se poate face un RMN as zice sa continui cu relaxante musculare si masaje cu antiinflamatoare. Piciorul e umflat sau exact cum era inainte? Ai cumva si durere plantara de la mijlocul talpii spre inapoi, spre calcai? Tendonul lui Achile cum e, normal sau contracturat si dureros?

Edited by Karhu, 04 November 2020 - 12:31.


#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Nu s-a umflat, ma doare tendonul de la atata incordare, la fel si muschiul de la pulpa dupa ce se incordeaza dupa un timp doare daca nu reusesc sa-l las moale. Nu ma doare in talpa. Dupa masa parca nu mai am nimic, pot misca oricum, nu il mai incordez, e tare ciudat. Acum de exemplu reusisem sa-l las relaxat si doar simplu fapt ca a sunat telefonul a facut sa-l incordez iar si sa ramana asa pana m-am putut iar concentra sa-l las relaxat.
Ce mi-ai recomanda ca relaxant muscular mai bun?

Edited by gerbil, 04 November 2020 - 12:53.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgerbil, on 04 noiembrie 2020 - 12:48, said:

Ce mi-ai recomanda ca relaxant muscular mai bun?
In principiu as recomanda Tizanidin/ Sirdalud 4 mg seara (dar suna-l si vezi parerea medicului de familie, el iti cunoaste istoricul medical) plus un unguent anttiinflmator in zona tendonului lui Achile.
Asa, pe nevazute, e oarecum mai dificil cu datul de sfaturi...

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Desigur ca voi intreba. Dar sigur se gasesc? Pe google nu am gasit la farmacii.

#8
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Am observat ca o parte din activitatea ta curenta presupune compozitii muzicale. (Foarte faine, apropo, ai respectul meu)
Ce vroiam sa intreb este: ai acelasi comportament si atunci cand esti concentrat pe alte activitati? Sau doar cand esti relaxat?

Sunt doar un tip oarecare, insa din ce descrii nu ma duc cu gandul la o problema fizica, ci mai degraba una psihica.
Un relaxant muscular poate va avea si ca efect advers...incontinenta?! Nu ar fi asta o reala problema?

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da mai uit de picior cand fac ceva. Multumesc de apreciere. Referitor la partea a doua nu stiu ce sa zic.
Am intrebat doctora de familie nu a auzit de aceste medicamente, am intrebat si la farmacii nu au auzit de ele. Poate exista si sub alta denumire?

Edited by gerbil, 04 November 2020 - 15:13.


#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Mi s-a recomandat de catre medic Mirapexin cu eliberare imediata, crede ca e sindromul picioarelor nelinistite din ce m-a consultat.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgerbil, on 04 noiembrie 2020 - 15:11, said:

Am intrebat doctora de familie nu a auzit de aceste medicamente, am intrebat si la farmacii nu au auzit de ele. Poate exista si sub alta denumire?
Cum nu au auzit, doar am invatat de ele inca din facultate, in mileniul trecut: https://ro.wikipedia...iki/Tizanidină

View Postgerbil, on 05 noiembrie 2020 - 08:30, said:

Mi s-a recomandat de catre medic Mirapexin cu eliberare imediata, crede ca e sindromul picioarelor nelinistite din ce m-a consultat.
Posibil, dar in cazul asta se face intai trimitere de laborator pt dozarea feritinei si creatininei.

Si totusi, doar un picior sa fie afectat, eu n-am auzit, plus ca simptomele apar noaptea, in repaus (il trezesc pe bolnav din somn)

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da e ciudat, la mine e ziua. Am intrebat alta farmacista a zis ca nu se mai fabrica acele medicamente din 2010.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgerbil, on 05 noiembrie 2020 - 09:55, said:

Da e ciudat, la mine e ziua. Am intrebat alta farmacista a zis ca nu se mai fabrica acele medicamente din 2010.
Interesant, nu stiam, dar eu sunt plecat din 2007 asa ca nu mai sunt la curent cu ce e in Ro.

Restless legs syndrome se asociaza cu nivele scazute de feritina (uneori si cu nivele ridicate de creatinina) de aceea am sugerat, pt orice eventualitate, sa faci respectivele analize...

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da sunt si foarte panicos. Incordez piciorul cand ma panichez ca daca se rupe ca daca si cu parca. Nu am luat acel tratament Oprymea care inlocuieste Mirapexin si care vad ca si el nu mai e in farmacii dar vad in prospect ca da tremur si incordare muschi, exact de ce vreau eu sa scap, pai ce-am facut? Colac peste pupaza observ ca mi s-a incarnat si unghia mare, nu rau dar ma doare la acelasi picior. Am inceput sa stau mai mult descaltat la acest picior si vad ca se si umfla (cu gheata ortopedica purtata toata ziua nu se umfla) si am observat azi ca aveam ciorapul umed, ma uit o mica rana mai sus pe tibie de glezna, am mai facut de la scarpinat sau alifii aplicate dar acum nu stiu de unde e. Cand am vazut-o va rog sa credeti ca m-am panicat asa de tare incat nu mai puteam sa ridic piciorul de jos stateam pe scaun intepenit cum incercam sa ridic piicorul il incordam de ma dureau oasele tarsiene intr-o parte de ziceam ca le rup. Apoi am intrat intr-o panica si mai tare de m-am incordat tot, toti muschii de frica. M-am gandit ca poate nu am stiut de unghia incarnata, aceasta a facut puroi pana a iesit prin picior si de asta il incordez mereu. Mi-au trecut fel si fel prin cap de am zis ca mor de la ora 7 pana acum 10 min am reusit sa ma deztepenesc sa pot scrie aici pe forum. Ma dor degetele mai ales cel mare de la statul ala cu piciorul incordat ca pe toc.

Attached Files


Edited by gerbil, 14 November 2020 - 09:58.


#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Revin cu noutăți. Am făcut analizele in mare sunt ok nimic care să justifice încordarea gleznei.mi s-a dat un medicament eliminare apa și s-au mai dezumflat. Deci nu știu sincer ce sa mai zic, nici pe nerv nu cred că e ceva,de exemplu ieri vorbeam la telefon, eram in criza de încordare și prins de subiectul discuției am lăsat piciorul moale și nu mai aveam nimic. Cum mi-am adus aminte de picior, instant s-a încordat. Deci nu știu ce să mai fac, m-a secat. Atașez analizele.





Attached Files


Edited by gerbil, 26 November 2020 - 09:03.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Intrucat nu mai pot efectiv de picior, se contracta pana la maxim, m-am umplut de medicamente cu diverse consultații online sau la domiciliu și nu a dat rezultat, am o întrebare, îl pot tăia la cerere? Platesc oricat viața mea a devenit un calvar.

#17
Lucian_Hodoboc

Lucian_Hodoboc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.01.2019
Încearcă să vorbești cu medicul de familie sau cu un psihiatru și întreabă dacă pot să îți prescrie marijuana medicinală. Din câte știu, este legală și se cu rețetă.

Edited by Lucian_Hodoboc, 05 January 2021 - 08:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate