Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Snapdragon 875

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intr-o luna va fi anuntat oficial noul chipset Snapdragon 875. Acesta va fi si chipsetul ce se va regasi pe varfurile de gama ale producatorilor de telefoane de anul viitor. Procesul de fabricatie este pe 5nm lucru ce ar oferi o performanta considerabila fata de seria precedenta.

Pe internet a aparut un test in Antutu al unui prototip ce poarta numele "Lahaina". Rezultatutul este de ~850.000 puncte. Noul Iphone 12 echipat cu A14 ar atinge ~660.000 puncte, iar SD 865 ~630.000
Daca zvonul este adevarat, ar trebui sa fie o surpriza placuta. Este asteptata cu interes si noua gama Exynos.


Attached File  sd875.jpg   73.4K   16 downloads



https://twitter.com/...6399882241?s=20

Edited by MembruAnonim, 01 November 2020 - 17:23.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca pentru 90% din utilizatori care deschid chrome, facebook, whatsapp e ce trebuie:). glumesc, desigur. deja pentru userul normal chiar si procesoarele din seria 4xx sunt suficiente.

chiar nu stiu la ce o sa foloseasca atata putere de procesare. samsung are chestia aia cu dex care e interesanta. apple o sa scoata peste 2 saptamani primul macbook cu ARM, probabil un A14X sau ceva. deja procesoarele astea au devenit foarte puternice si poti faci multe cu ele. desi pe telefon chiar nu stiu ce intrebuintari sa mai gasesti. ok, poate algoritmi de fotografie mai ok, jocuri mai misto sau AR/VR(dar astea mi se par ciudate inca).
sunt destui care nu mai au laptop si folosesc ipad pro, ca e potent si touch si portabil si etc.

totusi daca vrei teste, garry sims(garry explains, fost android authority) a scris un cod si face teste cat de cat ok:

https://www.youtube....eedTestG/videos

Edited by bobitad, 01 November 2020 - 18:39.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu care credeam ca sunt la zi cu procesorul , iar trebuie sa cheltuiesc bani pentru altul mai tare Posted Image

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,664
  • Înscris: 21.06.2016
Util la un telefon e sa consume minimul de putere.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 01 noiembrie 2020 - 17:21, said:

Pe internet a aparut un test in Antutu al unui prototip ce poarta numele "Lahaina". Rezultatutul este de ~850.000 puncte. Noul Iphone 12 echipat cu A14 ar atinge ~660.000 puncte, iar SD 865 ~630.000
Daca zvonul este adevarat, ar trebui sa fie o surpriza placuta. Este asteptata cu interes si noua gama Exynos.
E bine daca sunt reale cifrele. Degeaba iei un telefon daca doarme pana face ceva sau consuma mult.

 xcit, on 01 noiembrie 2020 - 18:29, said:

total gresit, telefonul se cumpara in functie de nevoi, nu de rezultate artificiale la teste
Pai da, nevoia de a folosi ceva care merge bine, rapid si cu consum minim.

Edited by andreic, 01 November 2020 - 20:51.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred ca asteapta nimeni Exynos... nu cred ca e un SoC mai urat decat Exynos.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lex404, on 01 noiembrie 2020 - 21:03, said:

Nu cred ca asteapta nimeni Exynos... nu cred ca e un SoC mai urat decat Exynos.

In ultima vreme am citit atatea zvonuri si denumiri de viitor Exynos incat te bulverseaza.. Ori ne pregateste ceva chiar surprinzator ori sunt doar zvonuri umflate. Citisem la un moment dat ca noul Exynos va fi mai puternic decat 875

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 MembruAnonim, on 01 noiembrie 2020 - 21:07, said:



In ultima vreme am citit atatea zvonuri si denumiri de viitor Exynos incat te bulverseaza.. Ori ne pregateste ceva chiar surprinzator ori sunt doar zvonuri umflate. Citisem la un moment dat ca noul Exynos va fi mai puternic decat 875



Asa au zis și de actualul și a fost un fiasco total.

Problema la exynos nu e doar SoC in sine, ci și politica Samsung de a pune cipuri diferite în funcție de piețe.
Asta pe langa performante diferite (performanta bruta, baterie, termica, etc) da de bătaie și developerilor de soft care trebuie să își adapteze aplicațiile la 2 SoC-uri.

#9
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018

 Lex404, on 01 noiembrie 2020 - 21:03, said:

Nu cred ca asteapta nimeni Exynos... nu cred ca e un SoC mai urat decat Exynos.
in 2015, snapdragon 810 se incalzea atat de tare incat se dezlipea (si telefoanele intrau in bootloop), pe langa asta avea jumate din performanta lui exynos 7420 (si era pe 20nm intre timp ce exynos era pe 14nm)


si in 2016 exynos a fost muuult mai bun ca snapdragon.

in fiecare an e diferit, uneori snapdragon e mai bun, uneori exynos

Edited by kjlfdshgfdlkgh, 03 November 2020 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate