Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dispozitiv verificare ferestre, termic si fonic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Va salut! Stie cineva un dispozitiv pentru verificarea ferestrelor  fonic si termic? Un aparat care sa poata fii folosit si la etaje superioare, montat la exterior sau interior si care sa produca curenti de aer sau un nivel de zgomot pe care sa-l am drept reper . fonic, atunci cand reglez ferestrele. La bucatarie merge cu hota, la parter cu  furtul cu apa. Poate ca totusi exista un dispozitiv special, profi, care ar putea sa-mi dea un feed back. Multumesc!

Edited by raduadrian75, 29 October 2020 - 20:55.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nevasta.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postraduadrian75, on 29 octombrie 2020 - 20:50, said:

la parter cu  furtul cu apa.

Cum faci cu furtunul ? Uzi tot peretele.

#4
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
doar deschiderea ferestrei.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Tu reglezi ferestrele după zgomot și vânt?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostdaniMMM, on 29 octombrie 2020 - 20:59, said:

Nevasta.
:)   Posted Image

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
merge si alarma de la vreun cazan de masina din zona

#8
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
da

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2020 - 21:10, said:

Tu reglezi ferestrele după zgomot și vânt?
da

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Lasa-i pe aia care au montat-o să o regleze.
Nu faci reglajul după zgomot și vânt.

#10
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
cu asta ma ocup,  de 20 de ani.   Dupa atata timp, simt doar din intensitatea cu care se inchide manerul daca e bine sau nu, insa cred ca un astfel de dispozitiv ar aduce un plus, mai ales din punctul de vedere al clientului

#11
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postraduadrian75, on 29 octombrie 2020 - 21:42, said:

cu asta ma ocup,  de 20 de ani.   Dupa atata timp, simt doar din intensitatea cu care se inchide manerul daca e bine sau nu, insa cred ca un astfel de dispozitiv ar aduce un plus, mai ales din punctul de vedere al clientului
într-adevăr,atunci noi timplarii nu învățăm sau nu știm nimic,doar din miner îți poți da seama daca fereastra se închide bine și etanșează,bravo,felul garnituri,compoziția ei,cum calca pe profil,cît de multi și la ce distanță Sint puși blocatorii și în ce fel sint repartizați pe fereastră,astea Sint povesti nemuritoare,verificam cu furtunul și goarna 🤔🤭🤐.foarte profesionist👍

#12
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
prietene, poate ca o sa ti se para ca ma laud, probabil vei prefera sa crezi asta ca sa te simti  tu mai bine , eu spun asa,  sunt la un alt nivel si de la nivelul asta nici n-ai idee cu cata detasare te privesc. Am avut incepattori care stiau si ei doua trei lucruri si marjau pe acele chestii asa cum faci tu: compozita garniturilor, la ce distanta sunt pusi blocatorii:))) asta e funny rau de tot. Pai numai daca-mi spui asta si e ca si cum tu imi spui ca esti meseriasi si  montezi o sticla fara cale:) Ptr mine e limpede ca n-ai nicio treaba. Incerci doar sa fii un gigi contra,  ptr cine nu se prea pricepe, poate ca tine. Ptr mine'" cum sunt dispusi blocataori si cum sunt repartizati pe fereastra e arhisuficient. Iti raspund asa, din plictiseala. Scriu,  ca o sa fumez dupa, si   vreau sa rad in timpul asta. Si totusi. Nu confectionez, nu montez, eu reglez si repar ceea ce aia care au montat si  confectionat n-au facut bine: armatura lipsa, lipsa gauri decompresie, profil curbat, lipsa  inchideri suplimentare, schimb sisteme,  garnituri, a ! si am trecut de stadiul ala in care credeam ca o garnitura mai groasa e mai buna decat una de bataie. si o fac in asa fel incar de suficient ani,  nu am clienti care ma suna sa ma intoarca inapoi.  Acu ma duc sa fumez

Edited by raduadrian75, 29 October 2020 - 23:48.


#13
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Pentru un ''utilaj'' dinasta cu care visezi sa impresionezi clienti poti vorbi cu baietii de la INCERC sau mai bine de la Rosenheim daca cauti ceva german.
Dar poate nu esti la un nivel asa de inalt de nu ii cunosti pe astia de mai sus.Intr-adevar un reparataor e mai sus decat un producator.Gelu de la service e mai jmeker decat Hans de la proiectare/productie de la Bembeu.
Nu te juca cu Alin ca daca te baga in niste AGB Plana,elite+ sau Alverse o sa iti cam piara rasul

PS eu sunt mai prostut asa.Dar ia zine si noua cum remediezi lipsa armaturii.Sa invatam si noi

#14
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
poa sa vina si cu fra'su care a facut armata:)) "daca blocatorii nu sunt repartizati si compozitia garniturilor nu e"

#15
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postraduadrian75, on 30 octombrie 2020 - 15:14, said:

poa sa vina si cu fra'su care a facut armata:)) "daca blocatorii nu sunt repartizati si compozitia garniturilor nu e"
bai băiatule,că să știi tu eu fac timplarie de la 12 ani,acum am 43, fă calcule singur, începând cu timplaria de lemn masiv și actualmente PVC( și lemn stratificat) facind toate etapele( măsurare,proiectare, confecționare și montaj,la lemn și lăcuire) așa că știu ce vorbesc,nu am pretenția că știu tot,de fapt îmi dau seama că încă mai am de învățat despre tîmplărie,mai ales că apar lucruri noi și trebuie să le știu pt a le putea oferi clienților un sfat competent,ce cauți tu se numește camera de termoviziune,o găsești în comerț,totuși cum schimbi,pardon pui armatura lipsa în profil? Sau ce diferente Sint intre garnituri? EPDM sau TPE îți spune ceva?sau armatura de 2 comparativ cu aia de 1,2 ? Sau colțare sudabile,minere secustice ,balamale de ușa vs balamale de fereastră? Toate aste fac  o timplarie buna sau una proasta .eu investesc constant in utilaje și scule noi pt a putea oferi clientului o calitate de top,tu ce scule performante ai? imbus,autofiletanta, ciocan, nivela? Aste le au toți,sa schimbi un miner,o sticla,o feronerie la o fereastră sau ușa  o fac majoritatea, sau sa stringa un șurub cu un imbus e mare inginerie? Crezi că dacă un miner merge mai greu automat etanșează fereastră? Sau caldura se pierde doar pe la chedere? La ce sa te mai cheme înapoi omul? că sa slăbit șurubul la balama? Fă uși și ferestre , montează le ,apoi ai dreptul sa te dai mare meserias


#16
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View Postraduadrian75, on 30 octombrie 2020 - 15:14, said:

poa sa vina si cu fra'su care a facut armata:)) "daca blocatorii nu sunt repartizati si compozitia garniturilor nu e"

Pe mine m-ai convis.Esti meserias vero.Un meserias adevarat cand are argumente are 2 variante
1.ba pe a lu mama ta
2 o glumita de santier

Ps mai repeti o data cum remediezi lipsa armaturii?

#17
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
hmm, esti un fel de Lionel Messi al tamplariei, ai centura neaga 5 dan:) Las-o mai usor cu mandria ca nu-ti sade bine, ca meserias zic. Meseriasii sunt tacuti, stau in coltul lor, observa, trag concluzii, daca merita trase si  trec mai departe. Tu insa, nu te poti abtine.   E plina romanica de al de tine, ce stau pe la colturi, cu urechile ciulite si  desi nu-i  intrebi nimic personal, nu se pot abtine. Fii mai smerit, e un sfat. Nu era mai simplu sa zici de la inceput Camera de termoviziune.? Neah, a trebuit sa lasi wannabe-ul din tine sa si faca de cap si vad ca, continui. Am lucrat atat hala, confectii, cat si montaj. Am lucrat  tamplarie din lemn, nu binale,(na ca sunt constit) si nu pot sa ma laud .. nu pot sa ma laud ca tine,  Apropo cam dupa cati ani de meserie crezi ca m-as putea simti indreptatit sa pot pune o intrebare fara ca sa-mi tii tu lecti " cum trebuie sa fie repartizati blocatorii si compozitia garniturii" .

bogumil, e frate-tu sau lucrezi la el de tot te scremi sa-i tii apararea?

#18
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
lucrez cu hilti. Domnu e multumit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate