Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Motorola Edge și Edge+, probleme ecran.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Bun, și ce face azi L.G. ?
Probabil ce o să facă și Motorola în viitorul apropiat, ce a făcut și Nokia în trecut.

O să facă cale liberă chinejilor", iar Motorola o să meargă pe locurile... sub 20, iar acolo nu știu dacă afacerea mai este afacere.
Motorola oricum era în cîrje, de asta a pus Lenovo mîna pe ei.

Nu cred că metoda excrocatului" cumpărătorilor, acum, o să aducă un cîștig pe termen lung.
De fapt, nu o să aducă altceva decît o pierde masivă de imagine.

ONESTITATEA era calea cea mai bună: ,, da oameni buni, am greșit, rechemăm terminalele bușite, returnăm banii fără discuții inutile, scoatem alt lot, cu problema rezolvată, dacă îl mai doriți bine, dacă nu, nu... scuze..."

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Așaaaa, hai că devine interesant  :clapping:
Am fost sunat...

Dar întîi povestea pe scurt.
Pe 26 X 2020 am dus aparatul la service.
Pe 27 X "20 am primit mesaj că au fost comandate piesele pentru Edge.
Îmi frecam mîinile și mă gîndeam, făceam scenarii: ,, bueee, să vezi că injinerii" Motorola/Lenovo s-au pus iar la planșetă, au refăcut sistemul de răcire & alte chestii din măruntaiele modelului cu defect, au rezolvat, au băgat noul sistem în producție și acum au un model bun și piese de schimb pentru cele care trebuiesc reparate..."

... astăzi, miercuri, 04 XI 2020, mă anunță că are un defect incompatibil cu viața de telefon :ewwpu:  :roflmao:

Așa, deci, mă sună un om, îmi spune că se înregistrează... bla bla, sînt de acord, îmi spune că Edge are început de sfîrșit, apoi, ATENȚIE (!), avînd în vedere beleaua poate sînt de acord să primesc altul nou la schimb.

Eu ferm am spus NU, doresc banii înapoi.
A spus ok, să transmită la colegi... bla bla.

Acum, dacă tot a fost înregistrat apelul, conform legii nu trebuia să îmi ofere domnul de la telefon ambele variante?!
Schimbat telefon SAU returnarea banilor?!

#21
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Patit si eu faza cu ecranul la Motorola EDGE, mov pe centru si verde dinspre laterale, asta in 3 zile de la achizitionare.
Retur.

Acum am Motorola G 5G Plus, ecranul IPS, plat -> no stress.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo.

Doar că, eu nu mai am curaj să cumpăr alt Motorola, să primesc la schimb același model, nici atît.

 emanu900, on 04 noiembrie 2020 - 14:03, said:

Retur.

Eu am fost puțin exaltat, am cumpărat din magazin și am pierdut dreptul de retur de 15 zile.
Nu o să mai repet procedura  :roflmao:
O să iau doar prin comandă on line de acum înainte, și o să fac teste de anduranță serioase, ca să știu ce hotărăsc în alea 15 zile.


Ha ha, ia ia  :roflmaofast:

Ca să fie treabă românească, am primit un mesaj clonă, identic cu cel de pe data de 27 X 2020!!!
Ce au ăștia de gînd?

Attached Files



#23
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Mai eu am vrut intr-un final tot Motorola din simplul motiv ca pe partea radio stie cam toate benzile uzuale actuale si posibil viitoare 5G de la noi, iar pe partea de 4G pare a fi cel mai complet dpdv al agregarii frecventelor (combinatii posibile) pe Upload.
Dar asta e alta discutie.

Pt 1500 lei isi merita banii.
Edge/Edge+ din pacate nu.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Uaau, ce cădere!  :eek:
Fără comentarii.

L.E. Din păcate, pe acel ecran nu ai cum să lucrezi, este praf, cînd apar culorile și artefactele colorate.
Mă gîndesc dacă merită 50 de lei  :scratchchin:
Dar chiar și luat gratis, cum vezi pe acel ecran?

Attached Files



#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Haha, amețeală tipic românească  :roflmaofast:

Attached Files



#26
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Fix ca struțul: una știu, una fac! :D
[ https://www.depanero.ro/sites/all/themes/depanero/images/header_logo2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Gif2D, on 06 noiembrie 2020 - 10:32, said:

Fix ca struțul...

Bagă ștecherul în nisip? :roflmao:

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Buuuun, am ajuns și aici.
Acum întrebare pentru cei care au avut astfel de incidente.
Cum fac să primesc banii fără să am discuții inutile?

Da, am citit legea, dar, nu vreau alt aparat la schimb, din moment ce Edge devine pe zi ce trece un scandal mondial.
Nu vreau să iau alt și alt aparat ca să stau jumătate de an prin service, cu mai multe aparate consecutiv.
Aici nu este cazul despre un defect accidental, la un aparat din lot, ci o greșeală gravă de proiectare, care afectează toate aparatele/terminalele acestui model.

Attached Files



#29
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Pai cred ca e specificat destul de clar mai sus  mergi in magazin cu negatia de service si recuperezi banii.
Nu ar trebui sa fie vreo problema.

Deci toata seria EDGE e compromisa la ecrane se pare, eu raman la ideea ca cele cu ecrane plate nu au vreo problema.
Si OnePlus 8-urile sunt problematice la ecranele curbate, se gasesc destule dovezi pe internet, dar macar nu atat de des intalnita chestiunea cum e la EDGE-uri.



#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 emanu900, on 10 noiembrie 2020 - 13:03, said:

... se gasesc destule dovezi pe internet, dar macar nu atat de des intalnita chestiunea cum e la EDGE-uri.

Totuși, Samsung a scos pe piață Edge și nu am auzit să aibă probleme așa grave, ca cel de la Motorola.
Plus că sînt ceva ani în urmă, de la apariția lui Edge de la S, nu se poate spune că nu este matură tehnologia.

Mă mai miră un aspect, M.Edge a apărut în primăvară.
Chiar nu aveau timp să reproiecteze aparatul, să elimine defectul de proiectare, și să vină cu un lot sănătos"?

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cam asta este problema pe care o semnalez și eu.
Păcat că nu sînt responsabili  :(
O acțiune rapidă și hotărîtă, în forță, în primele săptămîni de la lansare, îi lăsa cu obrazul curat, fără valuri prea mari, de comentarii ale nemulțumiților care reclamă pe bună dreptate.
Însă, ei ce au făcut, și încă fac?!
O abordare total neprofesionistă  :ewwpu:

Attached Files



#32
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Pai in spatele Motorola sunt chinezii de la Lenovo, what would you expect more...

In afara de ecran telefonul asta cand il aveam se comporta corect, viteze foarte bune pe 4G.

Na, raman la ideea de ecran plat, e mai sigur la ei :)

Eu mi-s multumit de G 5G Plus, la cat costa merita fiecare leu pt hw existent.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Culmea este că cel mai mulțumit am fost de un Lenovo, de departe telefonul folosit cel mai mult, era o încîntare, a dus aproape patru ani.
Cînd am auzit că au luat Motorola, am zis că este bine, de asta am luat Edge.
Cînd colo...  😥
Asta este, să sperăm că se învață o lecție din toată treaba asta.
Am reușit să îmi recuperez banii, fără probleme, o treabă bună măcar aici  :peacefingers:

 emanu900, on 10 noiembrie 2020 - 16:48, said:

In afara de ecran telefonul asta cand il aveam se comporta corect, viteze foarte bune pe 4G.

Asta da, de mișcat se mișca bine, accesa periferice foarte rapid, camere, boxe, priză, tot.
Pînă se încingea, și se încingea nu glumă, apoi făcea pete, artefacte, iar în multipagini" începea să agațe.
Altfel, arăta premium, elegant, bine construit, foarte fățos, sonor stereo ok, poze ok.

Attached Files



#34
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Desi avea tot SD765G exact ca G 5G Plus.
Asta nu se incinge vad indiferent cat de mult trag de el.

No, bafta sa ai cu urmatorul, care o fi sa fie :)

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 emanu900, on 10 noiembrie 2020 - 22:05, said:

No, bafta sa ai cu urmatorul, care o fi sa fie :)

Mersi  :arigato:
Te aștept aici:  https://forum.softpe...8517;&-128242;/

#36
gh54

gh54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012
Cumparat in 11 feb. 2021 de la Mediagalaxy, (nici ei si nici Altex nu mi-au publicat recenzia). Dupa 3 saptamini de utilizare, a aparut urmatoarea defectiune: in zona butoanelor de volum si power, la aproximativ 20 min de browsing in Chrome, de exemplu, ca in alte aplicatii nu utilizez telefonul mai mult de 5 min, apar doua umbre cenusii de forma a doua triunghiuri simetrice cu latura de 5-7-8 mm, lipite de margine pe zona edge. Aceste pete se transforma dupa 30 min de utilizare, intr-o pata mov-cenusiu, 3 cm pe 7 mm, cu dire rosiatice pe lungul laturii lungi, edge, in zona butoanelor. Pastrez telefonul intr-un etui de piele cu clapa. Nu am pus folie. Dupa pauza si racirea telefonului totul reintra in normal. Print screen-ul nu releveaza nicio modificare de calitate a ecranului, deci nu e software. Se incinge ceva si impinge display-ul. Display test.apk, cind apare defectiunea, releveaza si el artefactul. Alfel, ok difuzoarele si camerele, mai putin focalizarea, mai ales noaptea. Motorola nota 1. Am un tel Moto G6. e ok, cu Edge-ul m-am pacalit!

Edited by gh54, 13 March 2021 - 16:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate