Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Motorola Edge și Edge+, probleme ecran.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Așaaaa, se pare că sînt și eu (prea")fericitul posesor al unui astfel de terminal  :D
Nu, problema nu se rezumă doar la mine, se pare că este o mare durere de cap, mondială.

Ce mă interesează pe mine, prin acest subiect, voi, colegii de forum, să fiți feriți de această țeapă, eventual cunoscuții voștri apropiați, în fine, și cine mai vreți voi.

Puteți să recomandați Edge doar la dușmani :P  (glumesc).
Buuun, acum probele :naughty:

https://forums.lenov...5021874?page=44

Edited by crisstonne, 28 October 2020 - 00:24.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
oh fuc...si chiar ma gandeam sa imi iau unu..eu fiind posesor de moto model din 2017..

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011

View PostA10, on 28 octombrie 2020 - 00:28, said:

oh fuc...si chiar ma gandeam sa imi iau unu..eu fiind posesor de moto model din 2017..

Fugi, fuuuuugi de el.
Eu presimt o mare rechemare/recuperare a modelelor cu probleme, cam 95% din ce spun cei de pe Lenovo U.K.
Nu știu cum de nu a răsuflat încă nimic spre mass-media.
Am impresi că o să fie o mare durere de cap pentru Lenovo/Motorola.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Burn in sau altceva?!

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011

View PostYOUR_GOD, on 28 octombrie 2020 - 01:09, said:

Burn in sau altceva?!

După umila mea părere, cred că este o problemă de proiectare a sistemului de răcire, ceva fierbinte din interior este prea aproape de ecran.
Oricum, este de departe telefonul cel mai fierbinte pe care am pus mîna pînă acum, atunci cînd se încarcă, sau în sarcini multiple.

Văd că și helperii" de pe site-ul postat înclină spre probleme hardware, după ce au testat/încercat o rezolvare de tip software.
Eu am constatat/gîndit problema hardware înainte să citesc ce scriu ei acolo, pentru că este ușor să constați anumite aspecte dacă ai și obiect de studiu 😂

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Stii ce este burn in-ul, nu? Te intreb pentru ca tu ai telefonul si ce vad acolo, nu pare a fi burn in. Apare doar cand se incalzeste? Pe AMOLED, temperatura mare produce ingalbenire. Eu ma gandesc la defect de fabricatie, ori a ecranului, ori a GPU.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Defect de fabricație, de proiectare, cum vrei să îi zici, nu am spus nimic despre ,,ardere " sau deteriorare a ecranului, din contră.
Eu cred că nu este efectiv un defect de ecran, mai degrabă un efect în lanț, ceva din interior încinge ecranul și ecranul se manifestă așa.
Dacă se răcește, dispare și manifestarea.

Dar, cînd este un telefon ,,rece "?!
Exact, cînd stă pe masă, nefolosit, ori, nu ăsta este scopul unui telefon, nu este bibelou.

Edited by crisstonne, 28 October 2020 - 02:14.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am banuit ca s-a ars, asta asa, pe deasupra, fara sa ma uit la poze. Varianta cea mai simpla este ecranul. Totusi, ma intreb cum se poate incalzi selectiv (ce apare in spate se vede prea bine), de aceea banuiesc GPU. Si asta este dureros. Dar poate ma insel. O sa urmaresc evolutia situatiei.
Multumim ca ai impartasit cu noi problema acesta! Pentru Motorola, exact asta mai lipsea...

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Ce să fie dureros?
Are garanție, a mers în service.
Să îl repare sau să oprească epava și să returneze banii.

Cît despre Motorola, nici eu nu îi văd bine.
Nu au retras rapid modelul, ca să nu se afle, se încăpățînează chiar și azi, să păcălească alți și alți clienți, pe sistemul <ori la bal, ori la spital>, încă vînd din lotul fabricat în primăvară/vară, lot cu probleme.
Pentru mine este primul Motorola cumpărat de nou, în viața asta, dar și ultimul.
Nu pentru greșeala de proiectare/defect, se mai întîmplă, ci pentru atitudine.

Edited by crisstonne, 28 October 2020 - 03:52.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcrisstonne, on 28 octombrie 2020 - 03:41, said:

Ce să fie dureros?
Are garanție, a mers în service.
Eu nu pot sa stau fara telefon. daca mis e strica, il fac rapid, pe banii mei, de aia ar fi dureros sa se strice, din acest motiv nu mai cumpar telefon cu garantie. 15 zile sa astepte ei, nu eu, pana il repara.

L-ai trimis, l-au facut? Ce au trecut pe fisa? Tine-ne la curent, te rog!

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Colegu", postez doar de pe telefon, deci, am telefon, nu este stres.
Edge să vină cu problema rezolvată, eu nu am grabă.

Normal că vă țin la curent, dacă făceau și alții ce fac eu, mai puțini oameni aveau probleme, iar firma Motorola se purta altfel, inclusiv reprezentanța Motorola din Ro.

De asta vă rog, dați sfoară"n"țară, peste tot, să nu mai existe oameni păcăliți.
Pe unde postați, facebuc & etc, atașați și discuția de aici, și pe cea în limba engleză, aia din prima postare, pusă de mine.
Mulțumesc  :arigato:

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
si eu vroiam sa-i cumpar la nevasta ceva de la Motorola acum juma de an. am inceput sa citesc si se pare ca aveau tot felul de probleme, in masa. asa ca am zis pas. nu mai tin minte modelul, doar ca m-a mirat ca avea ditamai discountul:)) si am inceput sa caut pe forumuri discutii. vad ca si in commenturile de pe gsmarena sunt discutii despre ”screen” issues.

cred ca Motorola si Xiaomi au cele mai multe probleme de calitate.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
https://www.go4it.ro...DYTKHYn5ZypO8iA

Attached Files


Edited by crisstonne, 29 October 2020 - 00:32.


#14
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postbobitad, on 28 octombrie 2020 - 22:20, said:

cred ca Motorola si Xiaomi au cele mai multe probleme de calitate.

Nu neapărat, LG-ul sigur sunt campioni la asa ceva. Am coleg la munca care e fan LG si toata familia lui, plus prietena au LG-uri. O tona de probleme cu ecranele (pixeli morti, pete galbene etc.), mufele de incarcare, lag in meniuri de te doare capul.
Motorola are rar probleme hardware, rar. Si spun asta dupa zeci de modele de Motorola detinute si forumuri urmarite.
Singurul Motorola cu care am avut probleme a fost Z2 Play. Isi dedea restart singur cand avea baterie mai jos de 50% si il puneai la lucruri solicitante (gen YouTube). Nu au aflat nici cei de forumul Lenovo, nici cei de la service-ul Orange ce are, doar ca au constatat defectul si mi-au inapoiat banii. Era o problema bizara, care afecta o parte din Z2-uri, nu pe toate.
Xiaomi am acum (Redmi 5 Plus) si se duce spre 3 ani. Nicio problema, doar mufa de incarcare mai face mofturi la unele cabluri, in rest e tanc.
Prietena si-a luat odata cu mine acelasi telefon si dupa cateva luni a inceput sa Ii gajie casca de convorbiri. A facut o perioadă, apoi si-a revenit. L-a vandut apoi si si-a luat iPhone (logic🤦🏼‍♂️).

#15
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Am vazut astfel de comportament si pe alte telefoane, toate avand in comun 2 lucruri... categoria de pret si tipul ecranului (Oled/ Amoled). Am vazut pe Samsung, pe Huawei. Drept este ca efectul nu era atat de pronuntat ca la acest model, dar exista. In general, dupa o vreme, ecranele ce folosesc tehnologia asta incep sa "imbatraneasca" si sa vireze spre galben-verde. Pacat ca, dupa atata timp de cand tehnologia asta este pe piata, nu reusesc sa scape de problema.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Motorola Edge nu se poate încadra la întîmplări accidentale, ca la alte firme, nu se încadrează la cazuri izolate.
Dincolo de problemele de ecran, la acest model mai este ceva, probabil ceva mai profund, ca să nu spun mai grav.
Cînd problemele sînt atît de sus pe scala defectării, se poate vorbi despre o greșeală de proiectare.
Probabil o scăpare generată de grabă, concurența este acerbă, iar modelele din noua linie trebuiau dacă nu să spulbere, măcar să țină piept concurenței năucitoare, factorul timp era de asemenea important.

Spun asta uitîndu-mă la cît de rapid se dezvoltă domeniul, unii reușind hituri după hituri pentru bani mai puțini.
Așa că, ce trebuia să fie the best tocmai a devenit o piatră de moară.

L.E. Mai este o problemă, Motorola crede că poate să țină pătura pe țambal, trece timpul, unii clienți o halesc, la alții se mai repară din aparate, mai merg o perioadă și apoi cine știe, aduc terminale produse mai recent cu problema rezolvată, etc.

Nț, nu o să meargă așa, gustul amar o să rămînă mult timp, plus că s-au ciocnit de un stoic  :D

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,281
  • Înscris: 13.01.2011
Lumea este deja supărată, apar mîrîieli.
Vorbește cineva despre un proces comun, clienți versus Motorola, postarea este pe ultimele pagini ale forumului din U.K.

#18
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nu mi-aș pune prea multe speranțe.
(LG) Google Nexus 5X a avut ceva asemănător (de fapt mult mai grav - bootloop din senin), dar în România nu s-a aplicat, de fapt nici în țările cu apă caldă dacă nu erai pe lista inițiatorilor procesului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate