Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Nu se va mai fabrica dacia Logan mcv

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostTehnicianul090370, on 25 octombrie 2020 - 21:58, said:

Majoritatea de aici stam la bloc dar dictonul ala ca... o nemteasca la mana a 2-a, ingroapa 3 Loganuri noi... din pacate NU mai este de actualitate!
M-am urcat intr-un taxi... Logan handralit, avea 623.000 Km... m-am uitat bine.Era pe roti si inca mergea si facea bani.Omul (firma de taxi) o avea de noua.Aratati-mi un cazan nemtesc cu kilometrajul asta dar REAL nu manarit de samsari, cazan care sa fie inca pe sosea dupa peste 500.000 Km!

Orice mașină face kilometrii respectivi cu brio dacă se fac reparații frecvent, întrebarea e dacă merită. La taxi merită pentru că mașina are o licență și vrei să tragi 10 ani de ea ca să îți scoți pârleala.
În realitate nu prea e rentabil să treci de 2-300k cu orice mașină.

#56
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostEMPP, on 25 octombrie 2020 - 21:18, said:

decat un cotet ultracalarit  second mai bine o dacie noua
poate tu, eu am cumparat una bucata masina din 2011 cu 130 000km si un singur proprietar la pret de sub Logan chel cu rabla si ghici ce? are dotari la care Dacia inca viseaza... in descriere dacia iti zice: 3 tetiere spate, sa mori tu? o adevarata optiune, este ca si cum ai spune iti oferim parbriz din sticla nu din plexiglas

#57
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostElenistic, on 25 octombrie 2020 - 22:10, said:

Oricui i-ai fi fan, tot gogonate is chestiile pe care ti le-am citat...

Daca matale ai impresia ca numai Loganul poate ajunge la 600.000 de km inseamna ca traiesti prin vreo pestera ceva...
atat au toate aduse la noi  dar pe bord arata 180000

View Postammaus, on 25 octombrie 2020 - 22:56, said:

poate tu, eu am cumparat una bucata masina din 2011 cu 130 000km si un singur proprietar la pret de sub Logan chel cu rabla si ghici ce? are dotari la care Dacia inca viseaza... in descriere dacia iti zice: 3 tetiere spate, sa mori tu? o adevarata optiune, este ca si cum ai spune iti oferim parbriz din sticla nu din plexiglas
s-o folosesti sanatos.m-ai intrebat candva ce sa-ti cumperi?

si era batran si tinuta ca masina de duminica

#58
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Unele, da.

Si cand aud ca nu trece o nemtoaica de 500.000 ma buseste rasul.

#59
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
numai atat intreb.cine ti-o adus-o?tiganii din gilau?

View PostElenistic, on 25 octombrie 2020 - 23:33, said:

Unele, da.

Si cand aud ca nu trece o nemtoaica de 500.000 ma buseste rasul.
am spus ca toate au trecut testul celor 300000 de cum au ajuns in Romania doar ceasurile de bord au ramas in urma

nu pot tine pasul

#60
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbenis, on 25 octombrie 2020 - 22:45, said:



Orice mașinã face kilometrii respectivi cu brio dacã se fac reparații frecvent, întrebarea e dacã meritã. La taxi meritã pentru cã mașina are o licențã și vrei sã tragi 10 ani de ea ca sã îți scoți pârleala.
ÃŽn realitate nu prea e rentabil sã treci de 2-300k cu orice mașinã.
De ce sa nu renteze? Conteazã mult anii mașinii, nu doar km. Una e sa faci km aia în doi ani, alta în 20 ani. Și șoferul, cata grija are de masina. La un fost loc de munca, era un dokker cu 400k de km în 3 ani, timp în care, în afara de consumabile, ulei, plãcute, distribuție, etc, s-au mai schimbat doar un rulment spate, vreo 2 pivoți și atât.

#61
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostEMPP, on 25 octombrie 2020 - 23:33, said:

atat au toate aduse la noi  dar pe bord arata 180000


s-o folosesti sanatos.m-ai intrebat candva ce sa-ti cumperi?

si era batran si tinuta ca masina de duminica
nu a fost al unui batran, a fost unei madam, melanie o chema pe duduie, nascuta in 81, deci nu era baba si masina nu a fost cumpara de la turcaleti din parc... sa te intreb pe tine? de ce? pentru mine Dacia inca nu are optiunile pe care le doresc, cand va avea dacia ceea ce eu doresc de la o masina abia atunci va intra in vizorul meu daca voi  nu credeti ca se gasesc masini cu km putini afara va inselati amarnic, se gasesc dar trebuie sa platesti extra pentru asa ceva dar na, romanului ii place 180k in bord si cu 1000 de euro mai ieftina decat echivalenta ei pe internet
dar uite cum facem, poti sa verifici masina, daca are km masluiti iti platesc 1000 de euro, daca nu ii are imi platesti tu mie 1000 ce zici, risti?

Edited by ammaus, 26 October 2020 - 00:01.


#62
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostEMPP, on 25 octombrie 2020 - 21:18, said:

decat un cotet ultracalarit  second mai bine o dacie noua
Decat un cotet de dacie nou mai bine o masina japoneza noua .

View PostTehnicianul090370, on 25 octombrie 2020 - 21:51, said:

Eu am o opinie a mea.
Decat o coteatza din Germania,samsarita si manarita in ultimu' hal, "folosita doar de o batranica de la magazin si pana inapoi", mai bine o Dacia noua,oricare ar fi ea ca model!

Culmea e ca la comparatii bagati cotetul nou dacia si orice altceva second hand . De ce nu comparati cu orice altceva NOU ?! Doar e vb de masini noi nu de obosite cu milionu de km la bord !
Decat o dacie noua mai bine un Ford nou . Dacia are siguranta 2 stele , Fordu 5 stele . Orice e mai bun ca dacia si dpmdv , daca te respecti si iti iubesti familia poti face un efort sa nu iei un cotet cand mergi cu masina .

Edited by smddms, 26 October 2020 - 00:10.


#63
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
De ce ford? Mai bine Maybach.

#64
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postsmddms, on 26 octombrie 2020 - 00:09, said:


...mai bine o masina japoneza noua .


obligatoriu automata Aisin. adica ori la bal, ori la spital, ce plm!

#65
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
vezi ca opelul are cutii automate aisin, cele cu convertizor Posted Image

#66
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

View Postsmddms, on 26 octombrie 2020 - 00:09, said:

Decat un cotet de dacie nou mai bine o masina japoneza noua .


Culmea e ca la comparatii bagati cotetul nou Dacia si orice altceva second hand . De ce nu comparati cu orice altceva NOU ?! Doar e vb de masini noi nu de obosite cu milionu de km la bord !
Decat o dacie noua mai bine un Ford nou . Dacia are siguranta 2 stele , Fordu 5 stele . Orice e mai bun ca dacia si dpmdv , daca te respecti si iti iubesti familia poti face un efort sa nu iei un cotet cand mergi cu masina .

o comparatie tampita, are 3 stele ncap si oricum sunt irelevante, modelul nou probabil va avea 4, un ford nou e peste o dacie la pret si o iei cam cheala, un focus bine echipat e pe la 27000 de euro? cam dublu zic si eu , iar la japoneze deja pretu sare cu mult peste. Dar ne aflam in treaba


Dacia a fost si va ramane o marca low cost, cine nu intelege low cost, o cumperi, o folosesti a-b cu cheltuieli putine, iti permiti intretinerea ei cu piese o.m , nu cu dezmembrari si toate cele, pe langa ca nu prea se strica, cand dai pe o masina 11000 euro noua cu mai toate dotarile de bun simt care se pot pune pe ea si o compari cu o masina din 2011 care e 10000 de euro acum, dar in 2011 era 70000 de euro trebuie sa fii chiar tampit, compara cu o masina care in 2011 era tot 11000 de euro noua

#67
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sau decat o dacie full de 13.500 euro care la alte marci are dotari de masina cheala, mai bine o coreeana SH din 2017 care are garantie de 7 ani transmisibila.
De ex Ceed-ul asta costa 10.800 euro (il scoti la 10.000) mai are 4 ani garantie din bara in bara si este avion pe langa o dacie noua.
Si exemplele pot continua.

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe acelasi principiu, decat o coreeana de 17k noua, mai bine una de 13k second.
Decat o coreeana de 13k noua mai bine o coreeana de 13k second care e avion pe langa ea.
O intrebare totusi. De unde atatea coreene second sa inlocuiesti toate masinile alea noi?

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_R_A_D_U, on 25 octombrie 2020 - 21:02, said:

Vezi ca te pici! Passatul l-ai luat sehas -pe valoare- si ti-ai luat teapa, in timp ce autohtona ai luat-o noua.

In ce consta teapa ? Un Passat cu vechime de 3 ani si 75 mii km, carte service, verificare RAR, fara evenimente sa fie  o cataraga  ?
Chiar atat de proaste sunt cazanele nemtesti de nu ajung la 100k km fara sa stea cu lunile prin service ?

Sau poate ca da....  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TVCWKa1mbkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ma intreb de loganul meu care are 15 ani si pleaca intotdeauna la cheie cum sa ii zic....?

#70
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postraducut123, on 25 octombrie 2020 - 20:24, said:

Mai baieti, voi sunteti posesori de dacia?Tare rau imi mai pare de voi....
   Cand le-ati cumparat nu v-ati urcat in ele, nu ati facut td?Sau ati luat ce v-a incaput in buget?
    Sau vi le-a dat intreprinderea?
A mea e personala, noua...bugetul era suficient pentru aproape orice masina SH si destule noi. Am facut si td, mi-a placut. Culmea e ca imi place din ce in ce mai mult.
Apreciez maxim grija ta.

On-topic: nu ma pricep la marketing de un asemenea nivel. Insa daca ar fi facut MCV-ul 4x4, rupeau piata. Dar ar fi fost contra propriilor interese, isi dadeau singuri cu stangu-n dreptul.

Edited by ergon, 26 October 2020 - 07:34.


#71
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Din 4 pagini de comentarii,deduc ca vreti sa va bagati "pe gat" unul altuia masina autohtona(Dacia) sau masini SH.
Oare cand veti termina "razboiul" asta?
Cand veti intelege sa comparati masini noi cu masini noi de aceeasi nationalitate?
Cand veti intelege sa comparati masini SH de aceeasi nationalitate?
Cum puteti compara masina romaneasca cu cea din alte tari,indiferent de marca?
Oameni buni,comparati de exemplu Daciile intre ele.Comparati masinile nemtesti intre ele.Comparati masinile coreene intre ele.E absurd si stupid sa compari Dacia cu VW.Dacia cu Audi.Dacia cu BMW.Sau BMW cu Maybach.Audi cu Jaguar.
Pe timpul lui Ceasca,comparam Dacia 1100 cu Dacia 1310 TX sau IMS cu ARO.
Cei care aveti masini noi,sa le conduceti sanatosi si fara evenimente neplacute.Iar cei care aveti masini SH sa le conduceti inca multi km si tot fara evenimente neplacute.Cu asta am incheiat! Drumuri bune!

#72
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Corect. Problema este ca pe orice topic despre Dacia apar haterii anti-Dacia. Motivele lor sunt puerile, in conditiile in care nu si-ar cumpara ever o Dacie. Nu le cere nimeni bani cu imprumut, ar trebui sa fie linistiti ca unii isi iau Dacie, ca in caz de accident cu o Dacie vor scapa sigur intregi...
Nu avem Dacie, in niciun caz nu vom avea Dacie, da' suntem bunii samariteni si ne gandim la binele aproapelui nostru...😃
Invers n-am vazut inca posesor de Dacie care sa "bage pe gat" cuiva marca autohtona. Oamenii spun de regula ca isi fac treaba cu Dacia, sunt multumiti si gata.

De unde a plecat totul? "Mai baieti, voi sunteti posesori de Dacie? Imi pare rau pentru voi". Legatura cu topicul fiind care? Pe bune?

Edited by ergon, 26 October 2020 - 07:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate